2021 Aralık Anneleri

Benim doktor biontec olabilirsin dedi,bu sabah bir docentle görüştüm o da olabilirsin aşı dedi canım bende 20 gunden fazladir sinovac bekliyordum aşı gelmiş ama ikinci dozu bekleyenler için gelmiş biontec olmaya karar verdim koruyuculuğu daha yüksek olduğu icin.
Şu anda baktım, Sinovac için aile hekimimde randevular açılmış. Siz de bir kontrol edin isterseniz

Doktor ba

Doktor Banu çiftçide paylaşım yapmış asıyla ılgılı okumanızı tabsıye ederım . Tam yaptracaktım randevu akacaktım gerı vazgeçtim
Banu Çiftçinin paylaşımını ben de görmüştüm. Aşı ile ilgili olumsuz bir yorumu yok ki?
ABD de biontech üzerine çok geniş bir araştırma yapılmıştı birçok yerde bulabileceğimiz, onu yazmış. Aşı olanların doğum ile ilgili karşılaştığı olumsuz durum oranları aşı olmayanlarla aynı. Bebek üzerinde de herhangi olumsuz bir etkisine rastlanmamış. Ancak mRna aşısı olduğu için çok düşük de olsa 10 yıl sonra bir etkisi görülemez denilemiyor tabi ki çünkü 10 yıllık bir süreç geçmedi.
Sinovac ise inaktif bir aşı ve benzerleri gebelerde zaten uygulanıyor. Tetanoz aşısı gibi mesela.
Kimse %100 aşı ol ya da olma diye yönlendiremez zaten şu durumda seçim gebeye bırakılır.

Merhaba sabah ve aç gitmiştim bizimki de hareketsizdi. Herkes bu haftalarda kolu bacağı kıpır kıpırdı diyince ben de endişelenmiştim. Kalp atışını duyduk gerisi önemli değil 😍 benim doktor da azıcık zıplatalım hareket etsin diye sizinki gibi yaptı cihazı 🙈 orada bile bir süre sonra hafif bir irkilme oldu yani bence çok hissetmiyorlar şu an. İnşallah bir dahakine hareketlerini de görürüz ama bebişim şimdilik sağlık göstergesi kalp atışı. Sonra tabi ki hareketini sayacağımız günler de olacak. Bir dahaki kontrol öncesi kahve içip ya da tatlı bir şeyler yiyip gideyim dedim 🙄 genelde öyle olanlar hareketliymiş hep.

Aynen öyle ben de tam sizin gibi yaşadım

Çok şükür normalmiş 🤗

Ben de aynı böyle düşündüm fotoyu görünce 🤣 Dido337 Dido337 bacak bacak üstüne attığı için burada göremiyoruz ama belki doktor incelerken görmüştür alttan falan
Evet dr girmeden önce bi olips at ıltım tesadüfen kıpır kıpırdı sizde oğlumda dr hareketsşz olunca git kantine vişne suyu çikolata ye gel derdi aklınızda bulunsun giderken yiyin kol bacak havada uçuyor oluyor 😍😍

Banu Çiftçinin paylaşımını ben de görmüştüm. Aşı ile ilgili olumsuz bir yorumu yok ki?
ABD de biontech üzerine çok geniş bir araştırma yapılmıştı birçok yerde bulabileceğimiz, onu yazmış. Aşı olanların doğum ile ilgili karşılaştığı olumsuz durum oranları aşı olmayanlarla aynı. Bebek üzerinde de herhangi olumsuz bir etkisine rastlanmamış. Ancak mRna aşısı olduğu için çok düşük de olsa 10 yıl sonra bir etkisi görülemez denilemiyor tabi ki çünkü 10 yıllık bir süreç geçmedi.
Sinovac ise inaktif bir aşı ve benzerleri gebelerde zaten uygulanıyor. Tetanoz aşısı gibi mesela.
Kimse %100 aşı ol ya da olma diye yönlendiremez zaten şu durumda seçim gebeye bırakılır.
Evet olumsuzda yok olabılırsınız gıbı bısey de yok şüpheye düştüm açıkçası ben .. mesela bu yorum

Eklentiler

• A6E2FF84-D2AB-4E9A-B065-35BB23E68941.png
    A6E2FF84-D2AB-4E9A-B065-35BB23E68941.png
    205,4 KB · Görüntüleme: 55
Evet olumsuzda yok olabılırsınız gıbı bısey de yok şüpheye düştüm açıkçası ben .. mesela bu yorum
O yorumda aşı değil covidin yol açtığını düşündüğü olumsuz durumdan bahsetmiş. Yani covid geçiren 3 tanıdığı erken doğum yapmış. Banu çiftçide aşı karşıtlarına bahsettiğim durum bu demiş. Yani olumsuz hiçbir yorumu yok bence olunması gerektiğini düşünüyor fakat dediğim gibi bunu direkt olarak dile getirmeyi doğru bulmuyor herkes gibi.

Aşı olmak isteyenler için sinovac randevusu da açılmış asm'lerde ben biontech icin randevu almıştım ama şuan kararsız kaldım sinovac mi olsam diye 🙄 benim doktorum Aşı olmamı istiyor çünkü virüs daha zararlı diyor

Kızlar merhaba Bugün doktor Randevum vardı ense kalınlığı1.5dedi doktor normal bir değer dedi. Kan verdim haftaya çıkacak. Bebeğim hareketsizdi doktor baktı uyuyor dedi, kalp atışını da duyduk gayet iyi dedi doktor. Ama cihazı karnıma yavaş yavaş vurmasına rağmen bebeği uyandıramadık bu durumu yaşayanınız var mı?
Dün ayrıntılı ultrasona girdim ben, bebeklerimden biri yüz üstü yatıyordu doktor salladı ama dönmedi. Sonra bi 10 dk ara verdik su içtim 20 adım falan attım dönmüştü

Kızlar yarım saat kadar önce kapıdan geçerken kalçamın sağ tarafını çarptım sarsıldım bi acıdı canım.
Hemen yattım, 5 dk sonra lavaboya gittim beyaz akıntım vardı.
Hala yatıyorum çarptıktan sonra bi 10 dakika kadar ağrım oldu sol yumurtalık tarafımda ama geçti.

Bir şey olmuş mudur?
Olmamıştır dimi ya?
Göbeğimi salladı dün doktor ultrasonda hiç oralı olmadılar bacağımı çarpmamdan etkilenmişler midir?

Kızlar yarım saat kadar önce kapıdan geçerken kalçamın sağ tarafını çarptım sarsıldım bi acıdı canım.
Hemen yattım, 5 dk sonra lavaboya gittim beyaz akıntım vardı.
Hala yatıyorum çarptıktan sonra bi 10 dakika kadar ağrım oldu sol yumurtalık tarafımda ama geçti.

Bir şey olmuş mudur?
Olmamıştır dimi ya?
Göbeğimi salladı dün doktor ultrasonda hiç oralı olmadılar bacağımı çarpmamdan etkilenmişler midir?
Yok canım onlar su dolu havuzda yüzüyorlar 🤣 Ben de sürekli vuruyorum bir yerlerimi bişey olmaz o kadardan :)

Evet dr girmeden önce bi olips at ıltım tesadüfen kıpır kıpırdı sizde oğlumda dr hareketsşz olunca git kantine vişne suyu çikolata ye gel derdi aklınızda bulunsun giderken yiyin kol bacak havada uçuyor oluyor 😍😍
Demek ki etkili gerçekten 🙈 unutmazsam yapacağım bu sefer de hareketten kıpır kıpır olup cinsiyeti göstermez kesin 🤣

Kızlar aşı konusunda evet gebelerde yapılmış kontrollü çalışmalar yok, ancak mevcut veriler aşı olanlar ve olmayanlarda düşük riski, ölü doğum, erken doğum veya bebekte malformasyon gibi riskler açısından anlamlı fark olmadığını söylüyor. Elbette bu risk covid olursak da ciddi oranda var. Tek başına ateş bile bebek için çok tehlikeliyken, virüsün hangi organlarımızda ne düzeyde tutulum yapacağını bilemiyoruz. Örneğin kalbi akciğeri etkilediğinde bebeğe giden oksijen miktarı da ciddi anlamda azalacak. Vücuttaki etkileri çoğunlukla kalıcı oluyor vücutta sekel bırakıyor. Evet ben nerdeyse 2 senedir kapmadım virüsü çok dikkat ettim eşim de öyle çok şükür çevremizde de kimse olmadı. Hiçbir zaman önlemlerimizi gevşetmedik. Ama bu noktadan sonra çevremizdeki çoğu kişi aşılanınca aşılanan insanlardan virüsü kapan olursa çok büyük olasılıkla hiç belirti göstermeyecek. Hiç belirti göstermediği için taşıyıcı olup bizim çevremizde bu kişilerden olabilir ve hastalıktan şüphelenmediğimiz için bize bulaşma olasılığı yüksek olacak. Aşı yokken belirtisi olanlar en azından şüphelenip kendilerini karantinaya alıyor veya test yaptırıyordu. Şimdi o olmayacak. Ben zaten kimseyle görüşmüyorum bu dönemde ama doğumdan sonra da nasıl bir ortam olacağını kestiremiyorum, hastaneden, marketten veya en yakınımızdan da gelebilir farkında olmadan. O nedenle benim doktorum önerdi. Hastalığı da bağışıklık sistemimiz baskılandığı için çok daha ağır geçirme olasılığımız var bu kesin. Normal insanlara göre çoğu açıdan iki kat daha fazla yaşıyoruz hastalık belirtilerini. Tabi ki bünye farkı muhakkak var. Ben sanırım 3 aydan sonraki bir dönemde yaptıracağım. Yapılan çalışmalar ilk 3ayın organ gelişimi açısından kritiju olduğu için çoğunlukla ilk 3 ay yapılmıyor. Bu arada mRNA aşısı daha önce gebelerde güvenli olduğu farklı aşılarda kanıtlanmış covid aşısı için henüz olmasa da. Yani bu teknolojiyle ilgili endişeler için de bu söyleniyor. Umarım hepimiz doğru karar veririz verdiğimiz karardan pişman olmayız 🙏

Selam kızlar İzmir Tınaz tepeden kadın dogumcu barış Şengül balikesir özel Sevgi hastanesine gelmiş.hiç yorum bulamadım İzmir'de olup ta giden var mı aranızda yada tanıyan

Kızlar aşı konusunda evet gebelerde yapılmış kontrollü çalışmalar yok, ancak mevcut veriler aşı olanlar ve olmayanlarda düşük riski, ölü doğum, erken doğum veya bebekte malformasyon gibi riskler açısından anlamlı fark olmadığını söylüyor. Elbette bu risk covid olursak da ciddi oranda var. Tek başına ateş bile bebek için çok tehlikeliyken, virüsün hangi organlarımızda ne düzeyde tutulum yapacağını bilemiyoruz. Örneğin kalbi akciğeri etkilediğinde bebeğe giden oksijen miktarı da ciddi anlamda azalacak. Vücuttaki etkileri çoğunlukla kalıcı oluyor vücutta sekel bırakıyor. Evet ben nerdeyse 2 senedir kapmadım virüsü çok dikkat ettim eşim de öyle çok şükür çevremizde de kimse olmadı. Hiçbir zaman önlemlerimizi gevşetmedik. Ama bu noktadan sonra çevremizdeki çoğu kişi aşılanınca aşılanan insanlardan virüsü kapan olursa çok büyük olasılıkla hiç belirti göstermeyecek. Hiç belirti göstermediği için taşıyıcı olup bizim çevremizde bu kişilerden olabilir ve hastalıktan şüphelenmediğimiz için bize bulaşma olasılığı yüksek olacak. Aşı yokken belirtisi olanlar en azından şüphelenip kendilerini karantinaya alıyor veya test yaptırıyordu. Şimdi o olmayacak. Ben zaten kimseyle görüşmüyorum bu dönemde ama doğumdan sonra da nasıl bir ortam olacağını kestiremiyorum, hastaneden, marketten veya en yakınımızdan da gelebilir farkında olmadan. O nedenle benim doktorum önerdi. Hastalığı da bağışıklık sistemimiz baskılandığı için çok daha ağır geçirme olasılığımız var bu kesin. Normal insanlara göre çoğu açıdan iki kat daha fazla yaşıyoruz hastalık belirtilerini. Tabi ki bünye farkı muhakkak var. Ben sanırım 3 aydan sonraki bir dönemde yaptıracağım. Yapılan çalışmalar ilk 3ayın organ gelişimi açısından kritiju olduğu için çoğunlukla ilk 3 ay yapılmıyor. Bu arada mRNA aşısı daha önce gebelerde güvenli olduğu farklı aşılarda kanıtlanmış covid aşısı için henüz olmasa da. Yani bu teknolojiyle ilgili endişeler için de bu söyleniyor. Umarım hepimiz doğru karar veririz verdiğimiz karardan pişman olmayız 🙏
Ben hala kararsızım ama yaptırmamak daha ağır basıyor.bi şekilde bu zaman geldik bizler cevremizdekilerde bı şekilde dikkat ettiler ama beni asıl korkutan şey aşı olanların artık dikkat etmeyi bırakacak olmaları ve bize bulastirmalari sinovak aşısı olsa gözümü kararta bilirim ama biontech çok çok yeni bi aşı çeşiti. Oğlumu Eylül ayında yarım dönem anaokuluna göndermek istiyorum hem o çok istiyor hemde doğumla birlikte evde kapalı kalsın istemiyorum.eylül ayında da kardeşimin düğünü var.birde çalışma hayatınıda katarsak işin içine karar vermek çok zor

X