2019 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ?

• Ankete Katılan
    271
Peki canım hangisi baz alınıyor doğduğu tarih değil mi?

Ay canım Allah kabul etsin. Sevabın çok..baş ağrısından ben herhalde yığılır kalırdım. Çünkü enerji lazım EE yetmeyince enerji de de yok Allah yardımcın ölsün

Metoş da öyle irkiliyor..gün içinde bazı uykularını özellikle salonda yapıyorum babam annem hepimiz var TV açık Ama mesela birden biri hapşursun cep tlf çalsın bi anda sıçrıyor gibi oluyor gözünü anlık açıyor eli kolu kalkıyor normal yani.
Duruma gore değişiyor canım, aşı için doğduğu tarih baz alınıyor mesela. Ama oturması, yürümesi, konuşması için düzeltilmiş yaşı baz alınacakmış doktor öyle söyledi

İyi akşamlar kızlar,
Rüzgar uyurken iki elini aniden havaya kaldırıp uyanıyor. Sonra uyumuyor. Artarda yapıyor bazen bunu. :KK43:
Yanında dikkat diyoruz zaten, kimse öyle gürültü yapmıyor.
Ama en ufacık ani bir ses ve dokunuşta yapıyor bunu. Mesela yanından biri geçse, ben örtüsünü düzeltsem, vs.
Sessizliğe çok alışmasın diye; tv çalışıyor evde, sesli de konuşuyoruz.
Sizde de var mı böyle bir durum?
Evet bizde de öyle, uyumadan önce kollarını battanuyesinin ıçine koyup kundak yap canım daha rahat uyur elleriyle yüzüne vurup kendisini uyandırmaz

Kızlar hem emzirip hem oruç tutanınız var mı? Ben oruç tutuyorum ama sütüm azaldı gibime geliyor Ne yapsam bilemedim
Emziriyorsan zor olur tabi canım, dinen sana ayricalik taninmis tutmayabilirsin. Vücuda besin girmiyor zamanla süt biter Allah korusun. Tavsiyem şimdi tutma daha sonra kışın günler kısa iken borcunu tutarsın

Kızlar hem emzirip hem oruç tutanınız var mı? Ben oruç tutuyorum ama sütüm azaldı gibime geliyor Ne yapsam bilemedim
Sen bilirsin canım ama bence tutma sonra ödersin. Ben mama falan vermiyorum sadece beni emiyor o yüzden cesaret edemedim tutmaya.

Kizlar ne gecem kaldi ne gündüzüm. sikayetci degilim ama bari canim yanmasaydi diyorum. Bir yandan kendi bedenimin ağrısı olunca ,sürekli miz mizlanan kizima da yetemiyorum.
inanin popomu nereye koyacagim diye akla karayi seciyorum. agri kesicinin etkisi gittiği anda dikişlerin acısı başlıyor :KK43:
tuvalete cikarim diye yemek yemiyorum o kadar canim yanıyor. kizlar sizin dikisler ne zaman toparladı akil verin .
Canim bende öyleydim. Kendime yetemedim bebegime yetemedim sancilarimdan. Zaten kuzum o sırada sarilik oldu hastanede yatti. Bende tuvalete cikmak iatemedim öyle bir sanci oluyordu ki sanki keskin bıçak saplaniyor kitlenip kaliyorum. 1 hafta siddetli cektim. O sirada birde kabiz oldum ve gaz sancisi da yaşadım. En sonunda acile gittik lavman yaptilar biras rahatladim. Birinxi haftadan sonra yavas yavas azaldi agrilar ikimci haftada bayagi toparladim ve oturarak emzirwbildim.

İyi akşamlar kızlar,
Rüzgar uyurken iki elini aniden havaya kaldırıp uyanıyor. Sonra uyumuyor. Artarda yapıyor bazen bunu. :KK43:
Yanında dikkat diyoruz zaten, kimse öyle gürültü yapmıyor.
Ama en ufacık ani bir ses ve dokunuşta yapıyor bunu. Mesela yanından biri geçse, ben örtüsünü düzeltsem, vs.
Sessizliğe çok alışmasın diye; tv çalışıyor evde, sesli de konuşuyoruz.
Sizde de var mı böyle bir durum?
Canım aynısını benim kızda yapıyor. Nasıl biz büyüklerin uykuda hareket etmesi normalse bebeklerinkide normal ☺
Hem biliyomusun bu yenidoğan gelişimi için önemli nörolojik bir refleksmiş

Aynen anlattığın gibi oluyor canım.
Böyle olduğunda uykusu bölünüyor, mızıldıyor, çok rahatsız uyuyor ya da tamamen uyanıyor.
Kayınvalidem korkutmuşsunuz siz bebeği ondan böyle yapıyor gibi birşeyler söyledi. :KK43: sinir oldum.
Korkutmakla ne alakası var cnm,bi refleks o

• Beğen
Reactions: 9ay

Canım bence oruç tutma
Emziren annenin müsadesi var zaten
Hatta bazı müftüler bebeğin hakkına girmek olarak yorumluyor oruç tutmayı

Neden zorluyorsun ki kendini
Bol bol su içip bol bol yavrunu emzir

emzirirken tutmak farz değil. Hem Allah 2 sene emzirin demiş. İlk aylar emzirme süreni belirliyor. Şimdi sütün azalırsa 2 seneyi tamamlayamazsın. Allah bilir doğrusunu. Ben tutmuyorum. Sonra tutacağım inşallah

O Ocimum basilicum moro refleksi diye aratırsan ayrıntılı bilgiye ulaşırsın canım. Kundak işe yarar

Çoğumuz acemiyiz canım sora sora öğrenicez bazı şeyleri ☺
Aynı benim kız canım o kadar zor çıkartıyor ki bazen senin dediğin gibi diğer beslenme saati gelmiş oluyor birde o ekleniyor üstüne bu sefer çocuk kısır döngüye giriyor. O yüzden gazını iyice çıkarmadan sakın 2 saat oldu 3 saat oldu diye çocuğu emzirmeye kalkma

Evet canım banada ordaki ebeler öyle bilgi verdiler ☺
Sağol kuzum aklımda bulunsun, takıldığım bişey olursa sorarım tekrar 🙏

Bebeğine tek başına bakan annelerin önünde saygıyla eğiliyorum valla :KK52: Benim annem olduğu halde zorlanıyorum neredeyse hiç ev işi yapmıyorum, kızım çok huysuzlanınca, ben uykusuz kalınca da annem bana dayanamıyor o bakıyor ben uyuyorum. Tek başına olsam çok zorlanacakmışım sanırım :KK43:

Utu, camasir, sahur, iftar yemekleri, bulasik, bebek bakimi, ev temizligi hepsi hastaneden ciktigimdan beri benim uzerimde. Gece bebek icin kalkip saat 4 te utu yapiyorum, her gun uc dort cesit yemek.. Esime de hala yaranamiyorum. Sahur icin bir saat oncesinde bebegin mama vakti. Esime dedim iki kez yat kalk yapmayim ben gozlemeyi pisirsem sen kalkip cayini demleyebilir misin dedim. Demleyemem, sen cayi da demle ben isitirim dedi. Kucagimda cocuk emerken yemek yapiyorum kalkip yardim edeyim demiyor bazen gercekten imdat diye bagirasim geliyor. Bebek zaten kolik gazi var durmadan agliyor birde ustune bunlar eklenince dayanacak gucum kalmiyor :KK43:

Utu, camasir, sahur, iftar yemekleri, bulasik, bebek bakimi, ev temizligi hepsi hastaneden ciktigimdan beri benim uzerimde. Gece bebek icin kalkip saat 4 te utu yapiyorum, her gun uc dort cesit yemek.. Esime de hala yaranamiyorum. Sahur icin bir saat oncesinde bebegin mama vakti. Esime dedim iki kez yat kalk yapmayim ben gozlemeyi pisirsem sen kalkip cayini demleyebilir misin dedim. Demleyemem, sen cayi da demle ben isitirim dedi. Kucagimda cocuk emerken yemek yapiyorum kalkip yardim edeyim demiyor bazen gercekten imdat diye bagirasim geliyor. Bebek zaten kolik gazi var durmadan agliyor birde ustune bunlar eklenince dayanacak gucum kalmiyor :KK43:
Kusura bakma araya girdim ama nerenin paşasıymış beyfendi.
Çok çok yanlış.
Hele 3-4 çeşit yemek nedir.
2 çeşit yemek yapınca salata bile fazla geliyor bize.
Bi çay dahi demleyemeyecekse müzeye kaldıralım yılın odunu diye :) Ay kusura bakma hem araya girdim hem ucundan saydırdım.
Hakkına giriyor..

Bayıldım annene. Çok doğru söylüyor.

Bitiş saatini baz almak gerekiyor öyle mi? Ben de ona göre yapayım o zaman.

Aslında ben kendi haline bırakırım da. Bu sarılık durumu hala düzelmedi ya tedirgin oluyorum.
2 saat önce uyandıramadık. Halbuki tam 3 saat olmuştu. kendi kalktı 5 dk emdi yeterince emmedi hemen uyudu yarım saat uyandırmaya
Çalıştık en sonunda 1 kaşık şekerli su verdik gözünüaçtı. Sanırım şekeri düştü. Sonra yine emdi az önce uyudu..bu sarılık değeri 0 a inmedikçe içim rahat etmeyecek

Ben kızımı 3 aylıkken; Hacettepe de birlikte çalıştığımız çok sevdiğim bi çocuk doktoru var ona götürmüştüm. Demişti ki; biri sen uyurken ağzına zorla bişi soksa ne yaparsın? Bırak uyusun dedi. Ne zaman ağlar uyanır o zaman verirsin dedi. Tabii bunu 3.ayın içinde diyor. Tamam dedik. O gece bekledim ve tam 6 saat uyudu.... İnanamadık. Uyandı ve emdi. Yani aslında gece uykusunu çok da bölmemek lazım ama işte henüz küçükler ama o günlerde gelecek kızlar daha rahat edeceğiz.
Canım dün hemşire bana hafif sarılığı var dedi demek ki tamamen geçmedi tam olarak geçmesi zaman lalacak sanırım 😐

Canım neden yapıyorsun? Öyle bir mecburiyetin mi var hem bebeğe bakıp hem yemek yapmak? Ben annem gittiğinden beri o da 1 hafta kaldı sadece olduğu kdar yapıyorum bazen tek çeşit bazen o da olmuyor dışarıdan söylüyoruz ben tek elle kahvaltımı bile zor yapıyorum sağolsun eşim hiçbir şey yapma bebekle ilgilen sadece diyor ne kadar anlayışsızmış eşin 😡 onun sana bakması gerekir

Emziriyorsan zor olur tabi canım, dinen sana ayricalik taninmis tutmayabilirsin. Vücuda besin girmiyor zamanla süt biter Allah korusun. Tavsiyem şimdi tutma daha sonra kışın günler kısa iken borcunu tutarsın
Sen bilirsin canım ama bence tutma sonra ödersin. Ben mama falan vermiyorum sadece beni emiyor o yüzden cesaret edemedim tutmaya.
Canım bence oruç tutma
Emziren annenin müsadesi var zaten
Hatta bazı müftüler bebeğin hakkına girmek olarak yorumluyor oruç tutmayı

Neden zorluyorsun ki kendini
Bol bol su içip bol bol yavrunu emzir
Ya zaten önceden kalan borçlarım vardı bi de bu yılı eklemeyeyim dedim bugün düne göre sütüm arttı bakayım olmazsa kazaya bırakıp tutmayayım madem 😕

Niye kendine bu eziyeti yapıyorsun canım. Ben bekliyorum eşim işten gelince bebeği ona bırakıp mutfağa giriyorum. 3-4 çeşit yemeğe ne gerek var yeri geliyor bir çorba salata idare ediyoruz yabancı mi var. Çok sıkıştıysam mamayı hazırlayıp çocuğu kucağına veriyorum sen yedir ben şu işimi halledicem diyorum. Eşine çok kızdım bu çocuğu tek başına yapmadın bütün sorumluluğu yüklenme lütfen

Kundak doğduğunda hiç yapmadım, şimdi de yaptırmıyor.
birkaç kez denedim sevmedi kollarını çıkarmaya çalıştı.
Yan yatırdığımda hiç gözlemlemedim, birde onu deneyeyim canım

Kundağı hiç yapmadım doğduğunda kuzum, şimdide yaptırmıyor. Ama yine de deneyeceğim. Çünkü böyle çok sağlıksız uyuyor. :KK43:

Benimkide o sıçrama hareketleri yapıyor kuzum kundak sevmiyor bende bıraktım kendi haline. Arkadaşlar da demiş çok normalmiş 🙏🏼

Canına mı susadın sen canım ?
Yapma 3-4 çeşit yemek ütüde yapma. Ben ütü yapmıyorum hiç. Ütülenecek birşey varsa giyilmeden önce üstüne bir ütü vuruyoruz öyle biriktirmiyorum hiç. Yemekte makarna vs hızlı şeyler yap ne uğraşıyorsun ya. Canından kıymetli mi.
Eşin de çocuğu az tutsa oyalasa ölür mü sanki ya. Tamam anlıyorum yoruluyorlarda abartmamak lazım nedir bu 🤬

Aynen anlattığın gibi oluyor canım.
Böyle olduğunda uykusu bölünüyor, mızıldıyor, çok rahatsız uyuyor ya da tamamen uyanıyor.
Kayınvalidem korkutmuşsunuz siz bebeği ondan böyle yapıyor gibi birşeyler söyledi. :KK43: sinir oldum.
Ay saçmalamış KV kusura bakma lütfen. Niye korkutasın ki yavrunu. Biz bile uyku esnasında ani sesten irkiliriz.
Tutmuyorum sonra tutacağım inşaallah. Sıvıyı az alınca bile sütüm azalıyor o riske giremem.
Duruma gore değişiyor canım, aşı için doğduğu tarih baz alınıyor mesela. Ama oturması, yürümesi, konuşması için düzeltilmiş yaşı baz alınacakmış doktor öyle söyledi
Anladım canım. O zaman 1 aylık bebekmiş gibi düşünülüuor. Arkadaşım preeklamsi den dolayı 32. Haftada doğum yaptı. Kızı 4.5 yasında maşaallah akıllı iştahlı sağlıklı çok tatlı bir kız. Sadece minyon tipli ki o da çok yakışıyor ona. Rabbim sağlık versin de hiç önemli değil...arkadaşım
Ah kuzum bu sana yapılan bir eziyet nolur yanlış anlama. 3 kap yemek te neyin nesi. Siz. 2 kişisiniz. Ayrıca durumun belli bebek var eşinin bu beklentileri de o kadar yanlış ki. Mübarek ayda yapılacak şey mi ne anladım tuttuğu oruçtan. Tabii orasını Allah bilir ama. Gözleme falan iyi yapıyorsun ben tost yapıyorum kim uğraşacak. Bak ben de eşime sahur hazırlıyorum. Bu gece kalkamadım. Kendi kalkmış yemiş yatmış bi uyandım saat 5. Naptın dedim. Yedim bişiler dedi. Kusura bakma dedim. Uyanamadım
Olsun yedim ben sen yat dedi. Anlayış çok önemli biz de keyfimizden kalkamamazlık etmiyoruz. annen gündüz geliyordu dimi. Rica etsen de yemekleri o yapsa.inan ben ankarada olsaydım sana yardıma gelirdim.
Kusura bakma araya girdim ama nerenin paşasıymış beyfendi.
Çok çok yanlış.
Hele 3-4 çeşit yemek nedir.
2 çeşit yemek yapınca salata bile fazla geliyor bize.
Bi çay dahi demleyemeyecekse müzeye kaldıralım yılın odunu diye :) Ay kusura bakma hem araya girdim hem ucundan saydırdım.
Hakkına giriyor..
Ağzına sağlık ben de çok üzüldüm neler yaşanıyor böyle
Canım dün hemşire bana hafif sarılığı var dedi demek ki tamamen geçmedi tam olarak geçmesi zaman lalacak sanırım 😐
Bakalım bize ne diyecek yarın doktorumuz. 2.ayı doldurunca herhalde tam geçecek

X