2018 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Kız

OY: 118 51,3%
  • Erkek

OY: 102 44,3%
  • İkiz Kız

OY: 3 1,3%
  • İkiz Erkek

• İkiz, Bir Kız Bir Erkek

• Üçüz

OY: 1 0,4%

• Ankete Katılan
    230
Benim annem de beni çook zor doğurmuş. Saatler sürmüş çıkmam. Ebe annemin haline ağlamış. Doğduğumda baygınmışım dr suni teneffüsle hayata döndürmüş o derece yani. Anne kız yapısı aynı olur derler bu yüzden annem benim de zor doğuracağımdan korkmuş olabilir ama bana hiçbişey demedi. kendisi bikaç sene önce yumurtalık kisti ameliyatı oldu ve aynı sezeryan gibi bişey. Karnındaki dikişlerin iyileşmesi epey sürdü. Öksüremiyordu bile. sezeryan da kolay bişey değil kısacası. İstersen nisan annelerini oku orada ne diye sezeryan oldum diyen çok var.
Kızım 37+5 te 3.400 kiloydu. 4 kilo doğcak gibi görünüyor. İlk oğlum 3.430 doğmuştu. Çok şükür dikişim fazla olsa da normal doğurabildim. Evet bikaç gün oturunca batıyordu ve ben emzirme minderine oturup rahat ettim.
Bunlarda benim tecrübelerim canım en doğrusuna sen karar vercen. Hakkında hayırlısı olsun hepimizin de

Evet iste bende sezeryan dan cok korkuyorum. Ama anne yüreği kendi yaşadıklarını benim de yasamamdan korkuyor.

Çatıda darlık olsaydı Dr söylerdi ama dimi normal doğum yapamazsınız diye. ?

P Patatesim canım doktorun söylediği kilo her zaman doğru değil mesela bize + - 400gr oynama olabilir dedi. Bizim oğlan 3100gr dı ultrasonda. Doğduğunda ise 2830gr. Bir arkadaşım da ultrasonda 4000gr üstü görünüyordu 3660gr doğdu. Benim 2830gr olmasına rağmen kesim ve 4 dikişim var. Ama kesi sağa doğru atılmış bende. İlk 3-4 gün oturup kalkarken dikkat etmek gerekiyor ama dikişler kaynadıkça rahatlıyorsun. Ben çatım dar mı bilmiyorum açıkçası. Sadece normal doğum için uygun denildi. Doğum başlamadan önce 5 kere alttan muayene oldum. Doğum için yatış yapıldığında ise daha sık alttan muayene olunuyor. Cinsel ilişki için sormuşsun. Biz de hep çekindik ve uzak durduk. Fakat son kontrolden önce doktorum özellikle istiyorum dedi. Ve 1 gün sonra doğum başladı. Benim bir de suyum biraz azdı. Çok bekletmek istemediler

Bana da suyun biraz fazla dediler. Ne tuhaf ya.

Bilmiyorum ki iste o rakamlar ne kadar doğru. İşin özü karnimda büyük değil benim. 3bucuk kilo gibide hissetmiyorum.

Beni tek düşündüren acilmam in olmaması. Hani af edersin muayeneyi üstten geçme de yapmadılar.

Canim yok. O kadar alttan muayene oldum nişan bile yok. Kanamam bile olmadi. Iste benide bu korkutuyor ya asil. Cati demekkki gerçekten dar diye düşündüm.
Hayır hiçbir agrim yok. Hastaneden once nasilsam şimdi de ayniyim.hatta maşallah cok daha iyiyim. Bu kadar iyi olmam da moralimi bozuyor. Hani muayene ettikçe açıklık olur diye düşünüyordum bende. Hatta ilk gittiğimde cok dua ettim muayene ettikçe 2cm de olsa açıklık olsa suni sanci verirler diye. Ama yoookkk.

Alttan muayenede catinin dar oldugunu gorseler bence direkt sezeryana alirlardi canim yani catin darsa sonucta bekletmelerinin bi faydasi olmaz bunu doktorunda bilir seninle konusurdu bence , acilmanin olmasini bekliyosa normale bi engel olduğunu düşünmüyodur

Bazen dogumu tetikliyo diyolar benimd3 persembe bakti acilmam icin biraz daha var dedi hafif kanamam oldu bigun gecti nisan baslar sanmistim hala bisey yok :KK12:

Aksamdan beri sertliklerim devam ediyo f esimde gidelim diye durduruyo ama sanci yok diyorum gidip gidip donmk istemiyorum :KK12:

Canım benimde ilk kanlıydı.sarı akıntı vardı geçti kurudukça

Düştüğünde sarı akintiliydi zibinina bulasiyordu iki güne tamamen kuruyup kapandi

Bizimki de 1-2 gün sulu gibiydi doktor alkol sürmeyin artık dedi. Banyosunu da tamamen kuruyunca yaptırın dedi canım
Çok sağolun ya içim rahatladı göbek bağından enfeksiyon kapma durumları fln oluyormuş ya ondan çok korktum bir an..

Bilmiyorum ki iste o rakamlar ne kadar doğru. İşin özü karnimda büyük değil benim. 3bucuk kilo gibide hissetmiyorum.

Beni tek düşündüren acilmam in olmaması. Hani af edersin muayeneyi üstten geçme de yapmadılar.
Canım galiba devlet hastanesine gidiyorsun durumun müsaitse bi özele mi görünsen endişelerinin gitmesi adına söylüyorum çünkü devlette ilk doğumda normal için çok çaba sarfediyorlar ya bak nurmusa nurmusa arkadaş gibi. Özeldeki dr belki söyleyebilir açıkça böylelikle endişelerinden kurtulabilirsin inşallah.

Ic karnin genistir belkide benimde karnim asiri yok herkes 7 8 aylik anca diyo, carsambaya kadar mi bekliceksin simdi

dezeh dezeh hadi bakalim ne diycekler

Canim yok. O kadar alttan muayene oldum nişan bile yok. Kanamam bile olmadi. Iste benide bu korkutuyor ya asil. Cati demekkki gerçekten dar diye düşündüm.
Hayır hiçbir agrim yok. Hastaneden once nasilsam şimdi de ayniyim.hatta maşallah cok daha iyiyim. Bu kadar iyi olmam da moralimi bozuyor. Hani muayene ettikçe açıklık olur diye düşünüyordum bende. Hatta ilk gittiğimde cok dua ettim muayene ettikçe 2cm de olsa açıklık olsa suni sanci verirler diye. Ama yoookkk.
Bende çok iyiydim ve 2 gün sonra geldi suyum ama bebeğim inmedi aşağı. 14 saatin 6 saati epiduralsiz sancı çektim ben. 10 cm açıklıkta tam 1 saat kaldım ve o bir saat boyunca sezeryan olmadığım için kendime küfrettim. Kesiklerim var, sürekli batıyor. Ayrıca bebek inmediği için ikinci doktor gelip doğum masasına çıkıp karnıma bastırarak doğurttu. Bende normal diye aşırı isyan ettim ama şimdi sorsan kesinlikle sezeryan olurdum. Bazı şeyler için hayırlısı demek gerek. Sende çok spor yaptın çok bekledin ama bazı seçimleri doktora bırakmak cidden daha iyi. Ben ilk gittiğimde normal çok zor olur senin gel sezeryan yapalım demişti de dinlemedim. İnşallah en kısa zamanda en acısız şekilde sapasağlam kavuşursun yavruna.

Evet iste bende sezeryan dan cok korkuyorum. Ama anne yüreği kendi yaşadıklarını benim de yasamamdan korkuyor.

Çatıda darlık olsaydı Dr söylerdi ama dimi normal doğum yapamazsınız diye. ?
Söylerdi tabi. Çoğu dr çatı dar diyip sezeryana almaya bahane olarak kullanıyor. Normal doğuma engel bi durumun olsa söylerdi mutlaka.
Benim ilk hamileliğimde önceden çatı muayenesi yapmamıştı dr. Ama sancım başlayınca 10 kere gelip açılma kontrolü için bakılmıştı.
Son ana kadar bi terslik olursa die sezeryan ihtimali vardır her normal doğumda. Bunun için zaten sancın başlayınca bişey yedirmez içirmezler. Doğum süreci düzgün ilerlemeseydi ne bileyim açılmam 7-8 cmde kalsaydı, bebeğin kalp atışları yavaşlasaydı vs. yani bebeğimin hayatını riske sokacak bi durum olsaydı sezeryanı kabul ederdim elbet.

Canım benim de kasılmalarım düzenli değildi suni sancı ile düzenlemek istediler çünkü 5cm açıklığım vardı. Ama bebeğimin suni sancının ilk dakikasında kalp atışları 80lere düştü. Hemen kapattılar suni sancıyı normale döndü kalp atışları. Doktorum suyumu patlattı 6cm de. 5dakika sonra kasılma ve sancılar düzenli gelmeye başladı. 4 saat sonra da dogum oldu.
Canim, cumartesi gecesi 9da baslayip sabah 5e kadar suren sancilarim oldu. Sabah 5te kesildi. Sonrasinda akintilarimdaki kanama artmaya basladi. Ben de kontrole gittim. 4 cm aciklik ve %50 silinme dedi yatisim yapildi. Sancilari duzenlemek icin suni sanci vermeye basladilar. Serum takildiktan 2 saat sonra dogurdum zaten, doktor bile zor yetisti :)) epidural almaya filan vaktim kalmadi.

Doğum yapan arkadaşlar bebeklerinizin uykuyla arası nasıl? Oğlum gündüz en fazla 3-4 saat uyurdu iki gündür ise hiç uyumadı. Dün gece 4 saat uyudu uyanıp bir saat emdi tekrar uyudu 2 saat daha toplam 6 saatlik uykuyla gündüzü geçirdi. Tüm gün yarım yamalak uykularla toplasan en fazla 1 saat uyumuştur. Nette 16-20 saat uyuması gerekir yazıyor ama yok uyumuyor bebeğim :KK43: Hüngür hüngür ağlıyorum şuan. Bir sıkıntısı derdi var ve ben anlayamıyorum :KK43: İlk bebeğim ve tek başıma bakıyorum. Tecrübem hiç yok. İnternetteki ideal bebeklerle de uzaktan yakından alakası yok oğlumun. Artık psikolojim bozuldu. Anneliği beceremiyorum, ona yetemiyorum :KK43:
Canim...
Anlattgna gore iki ihtimal geldi aklima.
Ac olsugu yada gazli olmasi.
Ac degilmis anlatmissin.
Ozaman gazi biraz fazla demekkki...
Gazli diye illa asiri aglamasi gerekmio yatakta rahat uyuyamiyor kucaktabrahat ediolar.
Bi de erkek bebeklerde genelde gaz daha fazla olur derler.
Bana doktor iki aylikken 30cc rezene verebilirsin demisti
Bizimkiler ufak bikac cay kasigi versen rahatlayacaktir.
Bi de gaz damalasina baslamadiniz mi siz.
Biz zincoya basladik braz iyi gelio.

Uzanarqk emzirmeye gelince bu aralar cok uykususluk cekiyoruz yani kafayi koyunca aninda uykuya dalma gbi durmumuz olabilir aman aman dikkat.
Ben gecen gun yorgundum uzanarak verim dedim bi baktm uyumusum meme bildigin çocuğun burnunda. Uyaninca oyle bi sukrettimki bise olmadi diye. Allah korudu.... daha asla yapmam

Öncelikle şunu belirteyim, annem kadın doğum hemşiresi. Dolayısı ile bizde çok konuşuyoruz ve doktorlardan da farklı bilgiler ediniyoruz.

Nacizhane bildiklerimi yazmak isterim,
Bebekler 3900’e kadar normal doğumla doğabiliyor, çatısı dar olanlar için 3900’den sonra sezaryen tavsiye ediyorlar.

Dolayısı ile çatın dar olsaydı seni sezaryene alırlardı ama bir arkadaşında dediği gibi Nurmusa neler çekmiş, yeni mezun bir doktora denk gelirsin sıkıntı büyük olur.

Doktorlar hemen doğum olsun diye açıklık 7-8 cm iken kesi atıp bebeği çıkartıyorlar.
Oysa ki 10 cm’e beklenirse zaten bebeklerin kafa tası 9,5 cm yani kesi atmaya gerek kalmadan çıkabiliyor.

Hatta banu çiftçi’nin bunu detaylı anlatan youtube videosu var, normal doğum başlıklı.
Onu izlersen cevapları çok net.

Yine de en doğrusu senin iç sesin, sen ne hissediyorsun o önemli.

Ic karnin genistir belkide benimde karnim asiri yok herkes 7 8 aylik anca diyo, carsambaya kadar mi bekliceksin simdi

dezeh dezeh hadi bakalim ne diycekler
Resmi tatil her yer çabuk.özelde devlette o yüzden yarina kaldı bakalım ne olacak altan muayene sen çok rahatsız oluyorum ondan çoktan gitmemiştim ama suna sasiriyrum hadi sizin ilk bebek geç olabilir benimkine ne oluyor 4. Bebek olacak bide:KK34:

Resmi tatil her yer çabuk.özelde devlette o yüzden yarina kaldı bakalım ne olacak altan muayene sen çok rahatsız oluyorum ondan çoktan gitmemiştim ama suna sasiriyrum hadi sizin ilk bebek geç olabilir benimkine ne oluyor 4. Bebek olacak bide:KK34:

Benim sonaya kadar hic alttan muayenem olmamisti kendi doktorum ultrasonlari hep karnimdan yapmisti , nerde oturuyosunki acilde her servisten bi doktor oluyor diye biliyorum

Benim sonaya kadar hic alttan muayenem olmamisti kendi doktorum ultrasonlari hep karnimdan yapmisti , nerde oturuyosunki acilde her servisten bi doktor oluyor diye biliyorum
23 nisan diye doktorum yok o yüzden yarina kaldi

Şimdi iyi dimi sarılığı tekrar ediyor mu tamamen geçti mi kalbinde problem var diyordun bir sıkıntı oldu mu doktora kontrol ettirdin mi bu konuda
iki gun sonra kontrole cagirmisti o zaman sariliginin dustugunu soyledi halada yuzunde sarilik var ama yavas yavas o da gececek dr oyle soyledi. Ben hic kalbi delik demedim cunku oyle bi durum yok karistiriyor olabilirsin buyuk oglumda vardi delik o da dogduktan bir sene sonra kapanmisti canim

Canim...
Anlattgna gore iki ihtimal geldi aklima.
Ac olsugu yada gazli olmasi.
Ac degilmis anlatmissin.
Ozaman gazi biraz fazla demekkki...
Gazli diye illa asiri aglamasi gerekmio yatakta rahat uyuyamiyor kucaktabrahat ediolar.
Bi de erkek bebeklerde genelde gaz daha fazla olur derler.
Bana doktor iki aylikken 30cc rezene verebilirsin demisti
Bizimkiler ufak bikac cay kasigi versen rahatlayacaktir.
Bi de gaz damalasina baslamadiniz mi siz.
Biz zincoya basladik braz iyi gelio.

Uzanarqk emzirmeye gelince bu aralar cok uykususluk cekiyoruz yani kafayi koyunca aninda uykuya dalma gbi durmumuz olabilir aman aman dikkat.
Ben gecen gun yorgundum uzanarak verim dedim bi baktm uyumusum meme bildigin çocuğun burnunda. Uyaninca oyle bi sukrettimki bise olmadi diye. Allah korudu.... daha asla yapmam
Canım zinco'yu bana doktor vermedi ama annem burdayken biz kendimiz almıştık eczaneden. Şimdiye kadar hiç kullanmadım. Nasıl kullanıyorsun sen? Aç değil sanırım. Yani bilmiyorum mama verdim kustu. Gazını çıkarıyorum mutlaka her memeden sonra. Biyerde biseyleri eksik yapıyorum ama neyi :KK43: Bugün daha iyi uykusu düne göre. Stresten sanırım, sütüm azaldı. Yani yine geliyor süt ama göğsüm şişer acırdı. O hisler yokoldu. Nasıl geri getiricem sütümü harıl harıl biyandan bunu araştırıyorum. Hakkımızda hayırlısı :KK43:

Canim benim sıpa erkek. Gelmeyede hic niyeti yok gibi. Bende ne yürüyüşler yapıyorum kar etmiyor. Kahvaltı yapıp atacağım kendimi dışarıya.
Senin sıpa kac kilo ? Cinsiyeti ne?
Benimki kız ya erkekler gec gelir derler de bu kız niye gelmiyorsa :) 3 ile 3300 arası demişti kg ya gecen carsamba bende artk korkuyorm kg dan

Benimki kız ya erkekler gec gelir derler de bu kız niye gelmiyorsa :) 3 ile 3300 arası demişti kg ya gecen carsamba bende artk korkuyorm kg dan
Benimki de kiz bide 4. Bebek 40+4 olduk bu gün 4 gün geçti hala tık yok

X