2016 Nisan Anneleri

Bebeklerimizin Cinsiyetleri

• Ankete Katılan
    380
yok sısme yapmıyor kesınlıkle hatta herhangı bırsey yapmadı ıse ıdrar ve dıskı olarak duru su ıle yıkayıp guneste ıyıce kurutursan yenıden kullanabılırsın :KK66:
gunesede ben genelde 3 ten sonra cıkarıyorum yada sabah 10-11 gıbı sokuyorum havuz denız ne varsa artık cıkıncada guneste bıraz ısınınca hemen ustunu degıstırıp sort tısort gıydırırım, arabasına koyuyorum golgede oturuyor.
ama suya sokarken sadece sort gıydır gunes alsın vucudu kremle yanıyor ama sadece bronzlasıyor...
Mm çok teşekkür ederim tavsiyelerin için bi sorum daha olacak bebek arabasını uçak yolculuğunda nasıl götürüyoruz götürmeyelim diyor eşim ama ihtiyacımız olabilir diye düşünüyorum ama kararsızım

Mm çok teşekkür ederim tavsiyelerin için bi sorum daha olacak bebek arabasını uçak yolculuğunda nasıl götürüyoruz götürmeyelim diyor eşim ama ihtiyacımız olabilir diye düşünüyorum ama kararsızım
uçak yolculuğu hiç yapmadım ama sanırım bagaj kısmına verip inişte bavullarla beraber teslim alabilirsiniz.. ve bence götürün ben her yere arabası ile götürüyorum avm,deniz,havuz,park vs cunku her daım yurumek ıstemıyor ...

uçak yolculuğu hiç yapmadım ama sanırım bagaj kısmına verip inişte bavullarla beraber teslim alabilirsiniz.. ve bence götürün ben her yere arabası ile götürüyorum avm,deniz,havuz,park vs cunku her daım yurumek ıstemıyor ...
Hmm anladım canım çok sağol tatil tavsiyelerin için hayallerimizde ki gibi güzel tatillerimiz olsun inşallah:KK200:

Çok sağol canım güneş kremi konusunda kararsız kaldım biraz ama sebamed alayım bende en iyisi zaten deniz şortu ve tişörtü aldım kollara bacaklara ve yüzüne süreceğim ne kadar az temas ederse kimyasala o kdr iyi olur heralde yanmaz hem bide başında şapka tutsa çok memnun olcaz ama nerde :) o mayo bezler şişme filan yapıyo mu peki merak ediyorum suya girince alacağım ondan da

Tişört neden giydiriyorsunuz bırakın çocuğun vücudu güneşten vitaminini alsın, korumasına ve saatlere dikkat edildiği sürece sıkıntı yok

Kandilimiz mübarek olsun güzel nisan anneleri Allah günahlarımızı af etsin inşallah ettiğimiz dualarımız kabul olsun evlatlarımız hayırlı evlat olsun bizlerde evlatlarımıza hayırlı anne babalar olalım inşallah:KK36:

IMG_0646.JPG

GECE EMZİRMEYİ NASIL KESMELİ

Gece bebeği beslemeyi kesmek denildiğinde kulağa biraz kötü gelse de, bebek büyüdükçe hayatı düzene koymak adına hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu konuyla ilgili doktorların farklı farklı önerileri oluyor. Annelerin değişik yaklaşımları.

Benim bu konudaki düşüncem bebeğin kilo alımıyla ilgili sıkıntı yoksa 6. ay sonrasında kesilebilir. Benim doğumundan beri takip ettiğim bir anne 2. ayın sonunda doktor kontrolüyle gece beslenmesini kesti ve çocukta hiç bir sıkıntı olmadı. Ama bu bence biraz iddialı ve çocuğa göre değişiklik gösteren bir durum.

Ben oğlumu büyütürken, gece beslenmesini 6.aya kadar devam ettim. Prematüreydi, kilo açığımız vardı. Tracy Hogg’un ”Dream Feeding” dediği uyku öğününü; yani gece 20:00 de besledikten sonra 23:00-24:00 civarında yatmadan önce bir öğün ekledim. Altuğ tam olarak uyanmadan memeyi alır , beslenir ve uykusuna devam ederdi. Bu öğünle sabah 05:00-06:00’ya kadar deliksiz uyurdu. Ama bu kural herkes için geçerli olmayabilir. Çünkü Altuğ’un hiç bir zaman uyku sorunu olmadı.

Bir bebek gece deliksiz uyusun dediğimizde gece 20:00 de yatıp, sabah 08:00 de kalkması beklenmemeli. Gece 24:00 civarında uyuyan bir bebek 05:00-06:00 arasında uyanıyorsa bu bebek gece deliksiz uyuyor diyebiliriz. Gece 20:00 civarında uyuyor ve gece 02:00 civarında uyanıyorsa da bu çok normaldir.

Bebeğinizin 3. aydan önce uzun uzun uyumasını beklemek hata olabilir. Ortalama 3-4 saat sonra uyanması ve sizi emmek istemesi çok normaldir. 6. aydan sonra ise 4-6 saat deliksiz uyumasını normal diyebiliriz. İşte o zaman gece beslenmesini kesmeyi deneyebiliriz.Bu tabii ki bir kural değil, sizin ve bebeğinizin tercihidir.

Bebeğiniz gece sık sık uyanıyor. Bunun sebebi açlık mı alışkanlık mı bunu anlamak için;Tracy Hogg şöyle demiş;

-Her gece sanki saatle kurulmuş gibi aynı saatte uyanıyorsa alışkanlık olma ihtimali daha yüksektir. Farklı saatlerde uyanıyorsa açlık ihtimali daha yüksektir.

-Uyandığında azıcık emip geri yatıyorsa, tam bir öğün almıyorsa, alışkanlık olma ihtimali daha yüksektir.Tam ya da tama yakın bir öğün alıp uyuyorsa açlık ihtimali daha yüksektir.

Eğer alışkanlıkla hep aynı saaatte uyanıyorsa bebeğiniz ve onun tok olduğundan da eminseniz bazen sadece sizi görmek için uyanıyor olabilir.O zaman yatağından hemen almadan sadece konuşmak, olmadı dokunarak konuşmak, yine olmadı kucağınıza alıp evin içinde minik bir tur, yine olmazsa o zaman emzirebilirsiniz.

Yine bebeğiniz hep saat gece 02:00 de kalkıyor. Onu o uyanmadan 15 dk önce siz kaldırın ve emzirin. İnanın çok şaşıracak ve döngüyü kırmış olacaksınız. Bu ilk sefer de olmazsa bile zamanla yola girecektir.

Benim oğlumda da denediğim “Dreamfeeding-uyku öğünü”nü kesinlikle tavsiye ederim. Bebeğinizi 20:00 civarında besledikten sonra ,siz uyumadan hemen önce 23-24:00 civarında bebeğinizi emzirin.Böylece gece 02-03 gibi uyanmadan bir sonraki emzirme seansına kadar uyayacaktır. Fakat bu uygulamaya geçmeye karar verdiğiniz dönemde gündüz beslenmelerini arttırın. Bebeğinizi gündüz daha fazla besleyin. Bebeğinizin depolarını gündüz iyice doldurun.Böyle olunca gece daha az beslenme ihityacı olacaktır.

Özellikle son günlerde özellikle gece sık uyanan annelere verilen tavsiye ; bebeği sütten kes ve mamaya başla. Mama alınca daha uzun uyur.Evet uzun uyur ama tokluktan değil, mamanın midede durma süresi daha uzundur, sindirmek daha zordur. Böylelikle gece emzirip ardından da mama veren anneler bebeklerin beslenme açıklarını mama ile gece tamamlamış oluyorlar. Bunun yerine bu takviyeyi gündüz yapıp,gece biraz daha sık emzirdiklerinde görecekler ki gece daha uzun uyuyan bebekleri olacak.

Ezmirme Danışmanı Esra Ertuğrul

Tişört neden giydiriyorsunuz bırakın çocuğun vücudu güneşten vitaminini alsın, korumasına ve saatlere dikkat edildiği sürece sıkıntı yok
Tatilde giydiririm diye aldım canım yanmasın diye kollar bacaklar açıkta olacak hiç denize filan girmedi vücudu ne tepki verecek bilmiyorm dediğin gibi saatleride önemli

Tatilde giydiririm diye aldım canım yanmasın diye kollar bacaklar açıkta olacak hiç denize filan girmedi vücudu ne tepki verecek bilmiyorm dediğin gibi saatleride önemli

Geçen sene rüzgar 4 aylıktı tatile gittiğimizde, cıbıl cıbıl gezdi, sebamed Nivea çocuk kremlerinden korkma sür sıkıntı yok...

Arkadaşlar aktivite arıyorum şu aralar.. makarnaları döktüm önüne plastik tabak, kağıt bardak, kamyon, tahta kaşık.. bir süre oyalanıyo arada. Gerçi sağa sola çok fırlatıyo, o yüzden balkona serdim bi halı, orda oynuyo. Oyun kuramıyo tabi ama, doldur boşalt yapıyo. İri taneli makarnalar, almıyo ağzınada neyseki, aklınızda bulunsun yani.
Birde dün internette tariflerle parmak boyası yaptım 4 renk, büyük boy bi resim defteri aldım, bakalım bugün deniycem ne tepki verecek:) birde unla renksiz oyun hamuru yaptım, o pek ilgisini çekmedi ama arada mıncıklıyo, biraz keşfedip oynar sanıyorum, bakalım gelişmeleri yazarım. Yapımları çok kolay, yarım saatimi almadı toplamda, bakın sizde bi isterseniz

Maalesef bulamaç (!) yediriyorum bende oğluma, yani peynir yumurta zeytinyağı ekmek ıhlamur karıştırıyorum kahvaltıda onu yediriyorum. Ana yemeklerini hala ezerek yediriyorum. Meyveleri hala püre yapıyorum. Bi ara denedim ama yapamadım normal vermeyi, hem çok daha az yiyor, hemde çok korkuyorum ben. Cesaretlendirende yok. Annem mesela benden çok korkuyo, bunu iyice ezmemişsin çocuğun boğazında kalacak diyo:) bizi de öyle yetiştirmiş, yemek konusunda hiç sorun yaşamadım gerçi küçüklüğümden beri. İnşallah oğlum da benim gibi olur. Biliyorum çoktan eline verip yedirmem gerekiyordu ama yok yapamıyorum:KK43:
Catalla ezerek vermeyi denedinmi? Ben oyle alistirmistim. Taze ekmegin yumusak taraflarinida eline verebilirsin. Alistirma olur yutmayi ogrenir yavas yavas.

Catalla ezerek vermeyi denedinmi? Ben oyle alistirmistim. Taze ekmegin yumusak taraflarinida eline verebilirsin. Alistirma olur yutmayi ogrenir yavas yavas.
Çatalla eziyorum artık canım, çiğnemiyo gerçi yine, çevirip ağzında yutuyor. Geçen biraz iri parçalı verdim, takıldı biraz boğazına, kustu. Çıkardıklarından anladım hiç çiğnememiş, iri iri parçalar hep. Zamanla öğrenecek çiğnemeyi de sanırım.

Buarada arkadaşlar parmak boyası fln hiç uğraşmayın, mıncıklayıp, kontrolsüz hareketler sadece.. defterle aradaki bağı çözemedi:) hayal ettiğim gibi bi aktivite olmadı yani, birkaç ay sonra tekrar denerim:KK66: zaten şu aralar fırın, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinin yerini hiçbir oyuncak tutmuyor oğlum için:))

Buarada arkadaşlar parmak boyası fln hiç uğraşmayın, mıncıklayıp, kontrolsüz hareketler sadece.. defterle aradaki bağı çözemedi:) hayal ettiğim gibi bi aktivite olmadı yani, birkaç ay sonra tekrar denerim:KK66: zaten şu aralar fırın, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinin yerini hiçbir oyuncak tutmuyor oğlum için:))
hava guzel canım bu ara yapacagın en ıyı aktıvıte park ve pıknık alanlarına goturmen en kotu ının sıtenın bahcesıne alın bır top kostursun dursun topun pesınde toprakla oynasın cımenlere bassın ımkan varsa denıze gırsın kumlarla oynası yazın en ıyı aktıvıtesı bunlar bence eve tıkılmayın kışın bol bol ev aktıvıtesı yapar....

X