2016 Haziran Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak ?

• Ankete Katılan
    323
Canım bildiğim kadarıyla aynı doktora götürüyorsun sürekli ne bileyim o şüphe etse zaten yönlendirildi herhalde diye düşünüyorum. O tür testler bu aydaki çocukların genel olarak yapması beklenenleri kapsiyor tabi. Her çocuk bir değildir tabiki ama bisiklet pedali Çevirmek(ki bunu ogrenmedigi icin henüz ayağıyla kendisini ittirerek biniyor) ve kendisi giyinmek ( bununda yarım yamalak yapabiliyor dogal olarak) dışında bu testte yazanların hepsini fazlasiyla uyguluyor benim oğlum. Yanlış anlama çocuk kıyaslamak değil yaptığım ama Allah korusun ne kaybedersin ki görürsen nöroloğa. İçin rahatlar, otizm olmasa da farklı bir sıkıntısı olabilir çünkü algıda değil de uygulamada zayıf gibi biraz oglun ama maşallah yaramazlıkları forumda bir numara. Yani için içini yiyip birde insanların lafını çekeceğine götür doktora sen rahat ol
benm oğlum da testteki şeyleri yapıyor aslında. orada yabancı biri yaptırdığı için doğal olarak yapmamış. 4lü puzzle bile birleştirip yapabiliyor oğlum. pedal çevirmek(ayaklarıyla ittiriyo pedala basınca ofof diyip vaz geçiyor), giyinmek (alıp kıyafetini kendisi giyinmesi lazımmış) böyle birşey yok. 2 yaşında bir çocuk kıyafetini dolaptan alıp giyinemez ki. tek ayak üstünde destek almadan yetişkin bir insan bile duramazken 2 yaşında bir çocuk destek almadan nasıl dursun, anlamış değilim. :) rutin gittiğimiz doktor ile birlikte kata çıktık. verilen komutları yapıyor mu dedi. söylenen her şeyi yapıyor dedim. nörolog kendisi bekleyin dedi. o yüzden hala bir nörologa götürmedim. kabul etseydi o gün kontrol ettirmek istiyordum. erkek çocuğu için 36 aya kadar bekleme taraftarıyız dedi. ayak üstü kapıda, anne baba nerede diye sordu, kaç yaşındasın dedi, anneyi babayı ne kadar seviyorsun dedi. gösterdi elleriyle. bekleyin siz dedi. bilmiyorum. dışarıdan biz aile fertlerinin izleminde kimse bir problem varmış gibi duruyor da demiyor aslında. komşular da yok yok bekleyin benm oğlumda 3 yaşında konuştu diye örnek veriyor. çocuk suyunu bile pompalayarak kendi mutfaktan alıyor. anlamış değilim.
bayram sonrası farklı bir hastanenin nörolog bölümüyle görüşeceğim. bakalım onlar ne diyecek.

benm oğlum da testteki şeyleri yapıyor aslında. orada yabancı biri yaptırdığı için doğal olarak yapmamış. 4lü puzzle bile birleştirip yapabiliyor oğlum. pedal çevirmek(ayaklarıyla ittiriyo pedala basınca ofof diyip vaz geçiyor), giyinmek (alıp kıyafetini kendisi giyinmesi lazımmış) böyle birşey yok. 2 yaşında bir çocuk kıyafetini dolaptan alıp giyinemez ki. tek ayak üstünde destek almadan yetişkin bir insan bile duramazken 2 yaşında bir çocuk destek almadan nasıl dursun, anlamış değilim. :) rutin gittiğimiz doktor ile birlikte kata çıktık. verilen komutları yapıyor mu dedi. söylenen her şeyi yapıyor dedim. nörolog kendisi bekleyin dedi. o yüzden hala bir nörologa götürmedim. kabul etseydi o gün kontrol ettirmek istiyordum. erkek çocuğu için 36 aya kadar bekleme taraftarıyız dedi. ayak üstü kapıda, anne baba nerede diye sordu, kaç yaşındasın dedi, anneyi babayı ne kadar seviyorsun dedi. gösterdi elleriyle. bekleyin siz dedi. bilmiyorum. dışarıdan biz aile fertlerinin izleminde kimse bir problem varmış gibi duruyor da demiyor aslında. komşular da yok yok bekleyin benm oğlumda 3 yaşında konuştu diye örnek veriyor. çocuk suyunu bile pompalayarak kendi mutfaktan alıyor. anlamış değilim.
bayram sonrası farklı bir hastanenin nörolog bölümüyle görüşeceğim. bakalım onlar ne diyecek.
Aynen canım falan şey beklemişler çocuktan. Erkek çocuk biraz daha geç konuşuruz genelde
Süreci takibini yapan doktorun görüşleri önemli canım zaten yönlendirme yapardı sıkıntı görse. Sen içini rahat tut ama dediğin gibi bir uzmanada götür hiç değilse için rahatlar

Oğlum bugün iki yaşında kızlar çok şükür. <3 <3 <3 gün gün büyümesini, gelişimini hayret ve mutlulukla izliyorum. Rabbim evlatlarımıza sağlıklı sıhhatli yaşlar nasip etsin.
PembeLokum PembeLokum canım mutlulukla yaşlarınız olsun inşallah.
Canım sağlıklı uzun huzurlu mutlu bir ömrü olsun oğlunun. İnan şimdi kızımın ne kadar küçük olduğunu görünce oğlumun büyümesi bende de hayret ve mutluluk uyandırıyor :)

L llally Merhaba, canım oğluna gelişim testi yani muhtemelen Denver ll testini yapmislar. Senin yazdıkların 3,5 yasindaki bir çocuğun yapması gerekenler ki bu durumda bile 4 yaşa kadar yapabilir. Aşağıda yazdıklarımı yapıyorsa yaşında gelişim gösteriyor demektir. 24 aylık bir çocuk;
1. Anne ve babadan baska 2 sözcük söylemeli
2. Merdivenleri çıkabilmeli
3. Üç kupten kule yapmalı
4. Evde basit işlere yardım etmeli bunun bir üstü kaşık catal kullanmadır. El yüz yıkama 4 yaşa doğru.

Oğlum bugün iki yaşında kızlar çok şükür. <3 <3 <3 gün gün büyümesini, gelişimini hayret ve mutlulukla izliyorum. Rabbim evlatlarımıza sağlıklı sıhhatli yaşlar nasip etsin.
PembeLokum PembeLokum canım mutlulukla yaşlarınız olsun inşallah.
Doğum günü kutlu olsun oğlunun... Allah sağlıkli guzel omurler versin...

L llally canım bence de içini ferah tutmalisin eğer rahat değil aklına takildi ise uzman birisine götür ama emin ol senin çocuğu konuşmuyor benimki konuşuyor seninki puzzle yapıyor benimki yapamıyor kiyasalamaya gereken yok tabiki ama her çocuk farklı gelişim gosteriyor hamilelik bile aynı ben kızımı 23 haftalarda sonra hissetmeye başladım oğlum 17 haftada başladı hareketlerini hissettirmeye 4 yaşında konuşan kaç çocuk tanıyorum etrafimda bence takılma ve senin iznin ve bilgin olmadan k.validen de goturmesin öyle yerlere güzel bı dille uyar

L llally canım bence de içini ferah tutmalisin eğer rahat değil aklına takildi ise uzman birisine götür ama emin ol senin çocuğu konuşmuyor benimki konuşuyor seninki puzzle yapıyor benimki yapamıyor kiyasalamaya gereken yok tabiki ama her çocuk farklı gelişim gosteriyor hamilelik bile aynı ben kızımı 23 haftalarda sonra hissetmeye başladım oğlum 17 haftada başladı hareketlerini hissettirmeye 4 yaşında konuşan kaç çocuk tanıyorum etrafimda bence takılma ve senin iznin ve bilgin olmadan k.validen de goturmesin öyle yerlere güzel bı dille uyar
söyledim zaten. kendini de beni de üzme diye. en hassas noktam inanır mısınız kendi anneme bile ateş püskürtüyorum bir eleştiri yapınca oğlum hakkında artık. ya çocuk konuşmuyo allah izin vermiyo napalım. çöpe mi atalım. oğluma annenin uykusu geldi hadi yatalım dediğimde bana yastık getiriyor, ondan yastık istemediğim halde. bayramdan sonra götürcem ama en azından ailem sussun diye. okula yazdırdık geçen haftalarda. öğretmen deneme amaçlı sordu ona. susadın mı su ister misin hadi anneden su iste dedi. bu esnada masaya bir bardak koydu. (ays evet demek bizde) ays demedden oğlum naptı, çocuklara uygun damacalar var okulda. ufacık küçücükler. bardağı alıp gitti kendine su pompaladı. benden ihtiyacını karşılamamı istemedi. kendi doktorumuz da bunu söylüyor size ihtiyaç duymuyor bu sebepten konuşmama gerek yokki diyormuş çocukda. nasılsa kendim yapıyorum düşüncesi oluşuyormuş. bir kelime söylemişti hatırlayamıyorum bu tarz konuşma gecikmelerine söylenen bir tabirmiş. ihtiyacını kendi görmesinden kaynaklı. genelde erkek çocuklarında görülüyor dedi.

L llally Merhaba, canım oğluna gelişim testi yani muhtemelen Denver ll testini yapmislar. Senin yazdıkların 3,5 yasindaki bir çocuğun yapması gerekenler ki bu durumda bile 4 yaşa kadar yapabilir. Aşağıda yazdıklarımı yapıyorsa yaşında gelişim gösteriyor demektir. 24 aylık bir çocuk;
1. Anne ve babadan baska 2 sözcük söylemeli
2. Merdivenleri çıkabilmeli
3. Üç kupten kule yapmalı
4. Evde basit işlere yardım etmeli bunun bir üstü kaşık catal kullanmadır. El yüz yıkama 4 yaşa doğru.
evet, denver testi yapmışlar ben de internetten baktım ne olduğuna. bu saydığın 4 işlevi de yapabiliyor. 5-6 kelimemiz var. sadece bizim anladığımız bir kaç kelimesi var. daha fazlası da yok. merdiven inip çıkıyor, çıkarken duvardan destek alıyor. küpleri çok güzel diziyor orda yapmamış. temizliği muhakak beraber yaparız. kapıları duvarları masaalrı siliyor. makinadan berarber çamaşır çıkartıyoruz. anneye ver hadi asnne assın diyorum. alal diye uzatıyor tabi dağıtarak yapıyo :)
farklı bir hastaneden bana uzak olan bir hastaneden nöroloji bölümüne aldım randevu :)

bayram da köye gideceğiz. eşim konuşmazsa konuşmasın . ben oğlumu köye çoban yapcam diyip duruyor. moralimi düzeltmek için :) oğlumu çoban yapcakmışmış.

evet, denver testi yapmışlar ben de internetten baktım ne olduğuna. bu saydığın 4 işlevi de yapabiliyor. 5-6 kelimemiz var. sadece bizim anladığımız bir kaç kelimesi var. daha fazlası da yok. merdiven inip çıkıyor, çıkarken duvardan destek alıyor. küpleri çok güzel diziyor orda yapmamış. temizliği muhakak beraber yaparız. kapıları duvarları masaalrı siliyor. makinadan berarber çamaşır çıkartıyoruz. anneye ver hadi asnne assın diyorum. alal diye uzatıyor tabi dağıtarak yapıyo :)
farklı bir hastaneden bana uzak olan bir hastaneden nöroloji bölümüne aldım randevu :)
Bence bu durumda gerek yok nörolojiye. Çocukların 4.5 yaşına kadar konuşmama durumu olabiliyor. 4.5ten sonra konuşma terapileri yapılıyor. Senin oğlunda anlattıklarına göre ben bı sıkıntı göremedim.
Demekki değerlendiren psikolog ile sağlıklı ilişki kuramamış. Bana gelen çocuklarda anneleri bile aaa bunu nasıl yaptı evde hiç yapmiyya gibi tepkiler veriyor. Gerçekten çocukla çalışmak için sadece bilmek yetmiyor. Bir tür yetenek bu...

L llally mesela ben hiç hadi kule yap demem. Masanın üzerinde kupler olur, çocuk içeri girince oturduğu gibi otomatik kendi onlarla oynama başlar ve kule yapar. Cocuklar harika ya...
doğru, biz de demiyoruz gerçekten. oyuncakla ne yapması gerektiğini otomatik kendi biliyor sanki. küpleri dizdikten sonra aliyle hızlıca vurup alkış yapıyo. sonra tekrar tekrar diziyo. biz yoruluyoruz ona bakarken. kayınvalidem rahatlasın en azından bilmiyorum.

doğru, biz de demiyoruz gerçekten. oyuncakla ne yapması gerektiğini otomatik kendi biliyor sanki. küpleri dizdikten sonra aliyle hızlıca vurup alkış yapıyo. sonra tekrar tekrar diziyo. biz yoruluyoruz ona bakarken. kayınvalidem rahatlasın en azından bilmiyorum.
Testi yanlış uygulayan birini dikkate almayın bence. Test uygulamak bizim meslekte en kolay şey!..

teşekkür ederim. sizlerle konuşmak içimi rahatlattı.
Konuşmama durumu için canım, iyi bir yerde işitme testi yaptır. Eğer sorun varsa erken teşhis ile hallediliyor. Mesela bazıları 5 yaşında falan uzmana gidiyor ve geç fark ediliyor. O yüzden implant takılıyor malesef. Ama testi iyi bir yere yaptir.

Slm kızlar herkese hayırlı bayramlar şimdiden
Dün kızım 2 yaş aşısı bende tetenoz aşısı oldum bugün kemiklerim ağrıyor kolumda aynı şekilde bayrama denk gelmesi pek iyi olmadı kızımda grip gibi ve bi haftadır büyük abdestini günde 3-4 kere normal (ishal gibi sulu yada musukulu değil) yapıyor alerjimizin büyük kısmını yenmiştik en azında kol bacak kızarıklığı egzaması geçti. garip oğlu kargaşanın içinde ilgilenemiyorum kendime dikkat edemiyorum bile ev taşıdım k.validem bel fıtığı oldu 3 gündür yemek bayram tatlısı derken 12 de yat 3 sahur tekrar yat oğluşum kendi haline

Slm kızlar herkese hayırlı bayramlar şimdiden
Dün kızım 2 yaş aşısı bende tetenoz aşısı oldum bugün kemiklerim ağrıyor kolumda aynı şekilde bayrama denk gelmesi pek iyi olmadı kızımda grip gibi ve bi haftadır büyük abdestini günde 3-4 kere normal (ishal gibi sulu yada musukulu değil) yapıyor alerjimizin büyük kısmını yenmiştik en azında kol bacak kızarıklığı egzaması geçti. garip oğlu kargaşanın içinde ilgilenemiyorum kendime dikkat edemiyorum bile ev taşıdım k.validem bel fıtığı oldu 3 gündür yemek bayram tatlısı derken 12 de yat 3 sahur tekrar yat oğluşum kendi haline
Canım sağol sanada iyi bayramlar.
Aşı beni etkilememişti ama kimi insana çok ağrı ateş yapıyor dikkat etmeye çalış. Oğlumunda dün aşısı vardı normalde ama doktorumuzla konuşup 18 ine erteledim ateş yapmıyor şükür ama ne olur ne olmaz dedim erteleseydin sende keşke sorun olmuyorsa ama yaptırmışsın artık sıkıntısız anlatırsınız umarım

Herkese iyi akşamlar bir bayram daha bitti herkes benim gibi mi çalışmak bu kadar yormuyor beni k. Validem bel fıtığı olmuş p.tesiden beri yatıyor yemek dahi yapamıyor ona yemek yap bayramlık tatlı kendi annemlere tatlı yolculuk kendi evimi doğru duzgun yerlestiremedim üstüne birde hasta oldum grip göz nezlesi karıştı birde kızım suaralar ilgilenmediğimden mi anlamadım çok huysuz herseyi ağlayarak istiyor hayır dediklerim de inat ediyor acayip gerginip bazen eline vuruyorum bile sabrımı tasiriyor çok sinirleniyorum istemiyorum duymaza geliyorum bu sefer içini çekerek ağlıyor ne yapacağımı sasirdim

X