2014 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

eriğin faydaları
egebelikte erik yemek

Sevgili melekler, gebelikte sadece bir aşerme malzemesi olarak gördüğümüz erik aslında gebeler için tam bir mineral kaynağı. gebelik dönemi boyunca tüm annelerin tüketmesi gerekn bir meyve olan eriğin anne adayı için birçok faydaları var..

erik-378.jpg

Pek çok anne adayı Hamilelik döneminde erik aş erir. hamilelikte tüketilen erik hem sizin hem de bebeğinizinsağlığı açısından büyük önem taşır. gebeliğin sonlarına doğru anne adayları sindirim açısından zorluk çekerler.Gebelikte erik yemek ise sindirim sistemini birazcıkta olsa hafifletir.

gebelik döneminde pek çok anne adayının vitaminlere ihtiyacı vardır. Vitaminler hem anne sağlığı hem de Bebek gelişimi için faydalıdır. Erik ise A, C ve E vitaminlerini bünyesinde hapseden bir meyvedir.

Gebelikte yaşanan kabızlık ve benzeri sorunlarda da erik tüketmek yararlı olabilir. Ancak tüm bu faydaları görmeniz için hem mevsiminde hem de organik erikleri tüketmeye özen gösterin.

Gebelikte kavunun faydaları-Gebelikte kavun yemek-Kavun çekirdeğinin faydaları-Gebelikte kavun tüketimi

Büyük yapraklı
smilev.gif
sarı çiçekli
smilev.gif
sürüngen bir bitki olan kavun sulu ve kokuludur. Bol miktarda su barındırmasının yanında A ve C vitaminlerince de zengin bir besindir. Ayrıca iyot ve krom gibi mineralleri de içinde barındırır.

Kavun nasıl tüketilmeli?

Kavun taze olarak yenir. Ayrıca kabukları ve çekirdekleri kullanılır. Çekirdekleri dövülüp suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse göğüs ağrısı ve öksürüğe iyi gelir. Yanıklara kavun konursa ağrıyı hafifletir ve iyileşmesini hızlandırır.

Cilt bakımı için de faydalı bir besin olan kavun
smilev.gif
ezilip soğuk süte katıldıktan sonra yüze sürülürse cildi nemlendirir. Özellikle kuru ciltlere çok faydalıdır.

Kavun tam olarak olgunlaşmadan yenmemelidir. Ayrıca
smilev.gif
ülseri ve sindirim sistemi iltihabı olanlara tavsiye edilmez.

Kavunun faydaları

Vücudu serinletir
smilev.gif
idrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Romatizma ve basur şikâyetlerini azaltır. Böbrekleri temizler. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık verir ve uykusuzluğa iyi gelir. Cildin taze görünmesini sağlar.

İşte kavunun faydalarından bazıları…

- Yemeklerden önce kavun yenirse hazım cihazlarını yıkar ve hastalıkları giderir.

- Böbrek –mesane kumu dökülürken kavun yenilirse böbrekler rahatlar ve vücut zindeleşir.

- Kavunun idrar söktürücü özelliği de vardır. İdrar yolu hastalıklarından şikâyetçi olanlara bol bol kavun yemeleri tesviye edilir.

- Kabak
smilev.gif
kavun
smilev.gif
safran ve arpa unundan yapılmış helva bol bol tüketilirse idrar zorluğunu giderir.

- Böbrek-sidik kesesi iltihaplanmasında kavun çekirdeği
smilev.gif
karpuz çekirdeği ve hıyar çekirdeği yenilmelidir.

- Kavun çekirdekleri kaynatılıp birer bardak içilirse göğüs nezlesi olan hastalara şifa verir.

- Karaciğer hastalıklarına kavun çekirdeği kaynatılıp suyunun içilesi çok faydası dokunur.

- Onar gram kabak çekirdeği içi
smilev.gif
kavun çekirdeği içi
smilev.gif
nişasta
smilev.gif
arap zamkı
smilev.gif
badem içi
smilev.gif
kitre
smilev.gif
miyan balı
smilev.gif
şeker
smilev.gif
menekşe
smilev.gif
ayva çiçeği ve 1.5 gram afyon toz haline getirilip yeteri kadar bal ile macun yapılıp birer kaşık yenirse astım hastalarına iyi gelir.

- 50 gram kavun çekirdeği tozu sıcak su ile yutulursa öksürüğe fayda sağlar.

- Ebegümeci
smilev.gif
gelincik çiçeği
smilev.gif
hunnab
smilev.gif
kavun çekirdeği
smilev.gif
baldıran
smilev.gif
nöbet şekeri; bu maddelerden birer avuç alınır ve yeteri kadar su ile kaynatılıp elde edilen su bir bardak içilirse zatürree iyi gelir.

- Kavun; meniyi arttırır
smilev.gif
kumları döker
smilev.gif
böbrekleri besler
smilev.gif
yağlandırır.

- Et pişirirken kabuklarından bir parça ilave edilirse çabuk pişer.

- Çekirdekleri yenirse iç yaralarına iyi gelir ve idrarı söktürür.

ayrıca kavun ayva ve hurma bebeğin hem güzel ahlaklı olması için hemde bedensel gelişimi içinde çok öneriliyor..

genelde şekerden oluyormuş ama başka nedenlerde olabilirmiş... ben anlamadımki bu eskiler hiç doktora gitmeden nasıl geçiriyorlardı 9 aylarını onların problemleri noluyordu..

hakkaten yaa eskilere helal olsun vallaha biz neymişiz ne çürükmüşüz.Ama onların zamanında yedikleri şeyler hep organik doğalmış.Bukadar radyasyon stres vs. yokmuş insanlarda sağlıklıymış oyüzden biz napalım hayat bu hale getiriyor.

Kızlar dişim sızlıyo , bilgisi olan var mı?böyle diş sızlayınca dişim çürüdü demek mi bu?doktoruma sordum diş yaptırılabiliyomuşum artık ama sadece sızlama var, dişçiye gitmek istemiyorum...
evet canım sanırım dişler kalsiyum eksikliği yüzünden zayıflamaya başlamış. çürük mü bilmem ama benim ki de sızlarken kırıldı koca parça.
son üç aya girdik artık diş tedavisi yaptıramıyoruz diye biliyordum ben.
sen gönlünü ferah tut canım kontrollerini aksatma.. ben bu ara komple tatlıyı kestim, benimde canım istiyor .. eminim 100lükte hiçbir sorun çıkmıycak. sende perşembe yaptırcan herhalde.. dediğin gibi iyi haberlerle döneriz inşallah

inşallahhh canım inşallah:KK16::KK16::KK16:

ayrıca kavun ayva ve hurma bebeğin hem güzel ahlaklı olması için hemde bedensel gelişimi içinde çok öneriliyor..

Ben oğlumda hem ayva hurma falan yedım, hurmayı çok yememek lazım dıyo bazıları, ama ayva ve kavunu bahceden taze yedım, komsumuz koyunden getırttı, tazesını bulabılsek keske herseyın:emir_bebek:

selamlar herkese kızlar
ben az önce doktordan geldim. iyi haberlerim yok maalesef.
sanırım gebelik şekeri bende de çıktı. 50 mg yüklemeyle 146 çıktı değer.
bi kaç gün içinde tekrar gidip 100 mg lık yaptırmamı istedi. o zaman kesin tanıyı koyucaz dedi.

ayrıca suyumun normalden biraz fazla olduğunu söyledi. daha sık kontrole çağırıcam dedi. çok korkuyoruym bu suyun fazla olmasının neye sebep olabileceklerini anlatmadı. sorunca kork diye söylemedim sadece haberin olsun diye söyledim dedi.
eve gelene kadar elim ayağım titredi valla.:KK14:

geçmiş olsun canım. ne yazıkki benim de geçen perşembe 50 mg şeker yüklemesi sonucum 165 çıktı... 15 günlk diyet uyguluyorum. 15 günün sonunda 100mg yapılacak. doktorum insülin kullanma zorunda kalbilirsin dedi bana da. ama suyumuzla ilgili herhangi bir uyardıaa bulunmadı, inşallah normaldir... ama senin değerin çok yüksek değli yreğini ferah tut. sınır 140 zaten..

hakkaten yaa eskilere helal olsun vallaha biz neymişiz ne çürükmüşüz.Ama onların zamanında yedikleri şeyler hep organik doğalmış.Bukadar radyasyon stres vs. yokmuş insanlarda sağlıklıymış oyüzden biz napalım hayat bu hale getiriyor.

leeenn ben bu devirinde .. yediklerimizin kimyasını bozanında.. strese sokanında... radyasyon yayanında.... :KK9::KK9::KK9::KK9: ohhh rahatladım:KK9::KK9::KK9:

Hangı hastaneye gıdıyosun canım sen? Ben doktor degıstırıcem galıba ya ama kararsızım

canım ben Ankaradayım.Bayındır hastanesine gidiyorum ve doktorumdan çok memnunum.Sen nerede yaşıyorsun?neden değiştirmek istiyorsun doktorunu?Nekadar çok soru sordum demi?:KK9:

canım geçmiş olsun benimde 144 çıkmıştı şekerim.. perşembe tekrar test yapılacak.. yengem gebe eğitimi hemşiresi, onun dediğine göre 170 üzeri şeker risk kabul ediliyor, bizim doktorlar sadece önlem almaya çalışıyor diye tahmin ediyorum...

suyun azını duydumda fazlasını ilk defa duyuyorum, bu kötü bişey değildir herhalde..

benim perşembe günü yapılan 50 mg yükleme sonucum 165 çıktı, diyet verdiler 15 gün sonra 100 mg yüklemem çıkacak.. inşallah kimsenin şekeri çıkmaz, bizim gibi yüksek çıkanlarınki de normale döner tez zmaanda..

leeenn ben bu devirinde .. yediklerimizin kimyasını bozanında.. strese sokanında... radyasyon yayanında.... :KK9::KK9::KK9::KK9: ohhh rahatladım:KK9::KK9::KK9:
oh vallaha bende sayıcamda içimden geçenleri sayfadan atılırım oyüzden yazamam ahh Ebruu ahh çok doluyummmmmmm:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

Canım 50 mg larda yüksek çıkanlar oluyomus 75lik eya 100 lük yapinca normal çıkmış pek cok kisinin hatta görümcemin de 50 likte yüksek 100 lükte normal çıkmıştı geçen haftalarda birinin suyu da fazlaydı şekerden olduğunu yazmıştı dikkat edince sorun olmuyor

canım görümcenin 100 lük normal çıkınca doktor ne dedi tatlıya tamam mı devam mı :) yoksa bir kere testi yüksek çıktı diye artık doğuma kadara hep mi dikkat etti yediğine??

canım ben Ankaradayım.Bayındır hastanesine gidiyorum ve doktorumdan çok memnunum.Sen nerede yaşıyorsun?neden değiştirmek istiyorsun doktorunu?Nekadar çok soru sordum demi?:KK9:

Ben ıstanbuldayım, Hızmet Hastanesındeyım ama Acıbadem e geçmek istiyorum, Medıcalpark var bı de aklımda, dırek doktor onerısı alamadım kımseden, ama memnun degılım suan. Medıpol u de dusunmuyo degılım:KK31:

Ben oğlumda hem ayva hurma falan yedım, hurmayı çok yememek lazım dıyo bazıları, ama ayva ve kavunu bahceden taze yedım, komsumuz koyunden getırttı, tazesını bulabılsek keske herseyın:emir_bebek:

ayvayı ilk aylarda bende çok tükettim.Hergün mutlaka yiyordum.Son zamanlarda yemiyorum zaten artık zamanıda geçti bildiğim kadarıyla.Yeni meyvelere yönelmeliyiz karpuz kavun vs.onlarda çok faydalıymış.:KK9:

hurmanın aslında zararı yok ama sonlara doğru miktarı arttırılabilir.. çünkü süt yapıyorya erkenden sütümüz gelip ilk arı sütünü kaybetmeyelim diye.. keşke dediğin gibi organiğini bulsak hepsinin.. :))

Ben ıstanbuldayım, Hızmet Hastanesındeyım ama Acıbadem e geçmek istiyorum, Medıcalpark var bı de aklımda, dırek doktor onerısı alamadım kımseden, ama memnun degılım suan. Medıpol u de dusunmuyo degılım:KK31:
İstanbulu bilmiyorum canım.Ama doktorun iyi olması çok öenmli onu biliyorum.Biran önce bulursun umarım.

yok canım burnum arada tıkanıyor. ama benim gündüzde hep ağzım kuruyor.
hatırlayamadım acaba kimdi suyu fazla olan. genelde hep az olanı duydum. benim ki illa anormal olcak

inşallah benimde bizimde öyle olur canım. bide ben dün gece geç saatlere kadar tatlı ve meyve yedim. bu aralar sütlü tatlıya sardım resmen. gece 12ye kadar tüketiyorum. belki onun etkiside olmuştur. özellikle kavun,karpuz,pirinç patates çok yükseltiyo. ben dün aynı gün içinde hepsinden tüketmiştim.artık dikkat ederim

ya ben de aksi gibi testten 2-3 gün önce başlamak suretiyle tatlı, kek çikolata yedim:KK43:(((( o kadara zama yemedim salak gibi testten 3 gün önce her gün yedim:KK43:(( inşallah böyle basit sebeplerden yüksek çıkmıştır bir dahakine normal oluruz inşallah.

X