Yıllardır Bitmeyen Cinnet.. Annem

Böyle insanlar çok tehlikeli ya; herkesi birbirine karşı doldururlar, ailede huzur rahatsız ediyor olurlar, kaostan beslenirler, sorunlu ebeveyn örneği.
Bence baba ve kız kardeşle konuşulmalı en önce, onlar durumun farkında mı?
ve kesinlikle mesafe koyulmalı; annenize yaranmak için sınırları ihlal ettirmeye devam ederseniz zerre huzurunuz kalmaz. (Asla yaranamazsınız da.)

Arazy
Mesafe koy, evlatlık görevin arayıp sormak bişey olduğunda hastalık vs yanında olman bukadar ne irdele ne konuyu aç ne de bir şey söyle hiç bişey yapma anne baba tavrı çok tuhaf ve cahilce tabiri caizse kusura bakma ne olur bi anne baba bunu neden yapar bilmiyorum gerçekten yazıklar olsun onlara evlat ayrımı nedir ya .. bi türlü anlam veremedim mantıklı yanı zaten yok ne desem bilemedim. Hadi anne yapıyor da baba niye aynısını yapıyor gerçekten hayrete düşürüyor insanı

Annemle çok uzun yıllar boyunca bazı konulardan dolayı çok sorun yaşadım. Senin yaşadıklarınla çok farklı şeyler ama yine beni çok etkileyenler şeylerdi. Psikolojisi bozuktu, sağlıklı düşünemiyordu ve bana çok yansıtıyordu. O zamanlar yaşım küçüktü, kendine bir şey yapar diye korkuyordum ve boyun eğiyordum çoğu kez..
4-5 yıl önce yavaş yavaş sınır çizmeye başladım. Baktım ters tepiyor, yeri geldi küstük yeri geldi barıştık. İlişkimizin korkunç hale geldiği zamanlar oldu. Sonra bir gün aldım karşıma, tamamen iyi niyetle yaklaştım. Çok pozitiftim. Ellerinden tuttum, gözlerinin içine baka baka konuştum sakince. Anlattım tüm hislerimi. Empati yapmasını sağlayacak örnekler verdim. Aynı şeyleri ben ona yapsam nasıl hissederdi diye sordum. O gün bir şeyleri azda olsa anladı. Bir anda değişmedi tabi ki her şey... Ama çok ilerledik, çok yol katettik. Benim ondan bağımsız bir birey olduğumu, kendi hayatımı kurabileceğimi, ona bağlı olmadan seçimler yapabileceğimi şükür idrak edebildi. Belki samimi ve sevgi dolu bir şekilde anlatmaya çalışırsanız derdinizi bir nebze olsa anlar diye umut ediyorum. Sanki annenizin içinde size karşı bir öfkesi var gibi hissettim ben. Bir şey için sizi hep suçluyormuş ve bu yüzden acısını çıkarıyormuş gibi. Açık iletişim olmadan çözemezsiniz..

Babamla birkaç sene önce oturup detaylı konuşma fırsatım oldu. Bana yaptıklarını, söylediklerini ve evliliğimi de etkilediğinden bahsettim.
Babam karşımda gözleri dolu bi şekilde beni dinledi.
Değiştiremeyiz kızım böyle görmüş büyümüş ve hiçbirşeyi kabul etmiyor biliyorsun anneni dedi ben kaç yıldır konuşuyorum anlamıyor, anlamak işine gelmiyor dedi..
Kardeşim de öyle, herşeyin farkında. Birbirimize sürekli destek oluyoruz.
Yaranmak için hiçbirşey yapmıyorum zaten içimden hiçbirşey gelmiyor..
Hatta geçen gün ‘acaba ölse ne kadar üzülürüm, ağlar mıyım’ diye düşündüm.. Çok acı.

Babam annem gibi değil. Babam da çaresiz çünkü.. Yıllardır savaş halinde. Hiçbir zaman babama destek olmadı, sevgisini göstermedi. Babam hep bizim için çabaladı hala da çabalıyor..

İnanın çok denedim. Bir kaç gün iyi oluyor, sonra yine aynı.. Hatta daha da beter oluyor.
Etrafında mutlu insan görmeye tahammül edemiyor. Sürekli dertli, sürekli dert..

Konuşmak hiçbir zaman çare olmadı.
Düzelmesi için veya sorunun ne olduğunu anlamak için çok çaba verdim yıllarca. Beni hep görmezden geldi, duymamazlıktan geldi.
Bir kere bana içten sarıldığını, öptüğünü, derdimi sorduğunu hatırlamıyorum. Hayatım hep anneme yaranmakla geçti. Kendim için hiçbirşey yapmadım. Hep annem iyi desin diye çabaladım. Bir kere takdir görmedim.

Kendin için çabala ne olur. Bir kere yaşıyoruz bu hayatı. Kimseyi memnun etmek için gelmedik dünya ya...

Babam annem gibi değil. Babam da çaresiz çünkü.. Yıllardır savaş halinde. Hiçbir zaman babama destek olmadı, sevgisini göstermedi. Babam hep bizim için çabaladı hala da çabalıyor..
Baban annen gibi değil ama kız kardeşin için yalan söyleyebiliyor üstünü kapatıyor bazı şeylerin demiştin diye hatırlıyorum eğer bi baba olarak yeter otur oturduğun yerde dese annene bi sert çıkışsa daha da bişey yapamaz diye düşünüyorum ben. Erkeklik taslama amaçlı değil ama aile babası dediğin haklıya haklı haksıza haksız demeli anneye bu konuda böylecesine kötü muameleye nasıl ayak uydurabilir. Babana üzüldüm açıkçası başkası olsa terk ederdi sevgi ve destek olmayan eşten huzurlu bir yuva beklenmesi zor zaten. Senin adına ben aslında sevinçliyim çünkü evlendin gittin artık eşinle mutlu olmaya bak Dicem ama belli ki gençlik bekarlık zamandaki yaşadıkların da unutamıyorsun. Acaba diyorum annen buna benzer bişey mı yaşadı da ikinize böyle ayrı ayrı davranıyor kendi gençliğinde ailesi aynı şeyi mi uyguladı kendimi düşünmekten alı koyamadım kusura bakma lütfen.

Olmuşla ölmüşe çare yok en iyisi bundan sonra keyfine göre yaşaman çok şükür istediğin kişiyle evlenebilmişsin zor günleri arkanda bırakmışsın ben olsam mesafe koyarım sadece hastalıkta yanında olurum okadar. Bi hepsi baş başa kalsın herkese bi düşünme fırsatı vermelisin. Buda sadece kendini geri çekersen o fırsatı verirsin onlara başka türlü imkanı yok.

Babanız ve kardeşinizin durumun farkında olmasına çok sevindim, farkında olmasalar bu psikolojik eziyet katlanarak artardı, onlarla da aranız bozulurdu sürekli.
O zaman geriye sınır koymak ve ihlal ettirmemek, trip attığında onu beslememek (her istediğini yapmamak), anlamsız isteklerine kavga etmeden karşı durmak kalıyor. Başlarda zor olur, üzülürsünüz, huzursuz olursunuz, aklınız kalır ama istikrarlı olursanız o da zamanla durması gereken yeri bilir, tepenize çökemez. Şahsen bende böyle oldu.

Annem kız kardeşim adına babama yalan söylüyor. Kardeşim erkek arkadaşıyla dışarı çıkarken annem merveyle, ayşeyle, fatmayla diyor yani..

Evet evlendim ama bu benim için kurtuluş olmadı, evlendikten sonra eşimi de etkilemeye başladı annemin bu durumu. Eşimde ben huzursuz olduğum için huzursuz oluyor, ayrıca travmalarımın da farkında. Bana hep iyi yaklaşmaya çalışıyor.
İlk evlendiğimde geceleri çığlık çığlığa, titreye titreye uyanıyordum, kabuslarımda hep annemi görüyordum. Eşimde bu duruma şahit olduğu için gece benimle ağlaya ağlaya uyuyordu mesela.. günü geldi saçlarımı okşaya okşaya uyuttu, yeri geldi dizinde uyuttu o sabaha kadar uyumadı böylelikle atlattım huzursuz uykularımı
Annem ne yaşarsa yaşasın yinede bana bunları yaşatmaya hakkı yoktu. Benimde çocuğum olsa benimde annemin bana yaşattıklarını, çocuğuma yaşatmaya hakkım yok.
Umarım birgün bi mucize olur ve birşeyler yolunda gitmeye başlar..

Evet dediğiniz gibi zor oluyor bazen, aradığını görüp telefonu açmamak, bi sıkıntım olduğunda annemi arayamamak üzüyor ama annemle konuşup üzüldüğüm kadar değil en azından zamana bıraktım herşeyi, gereken neyse öyle yapıp öyle davranmayı düşünüyorum.

Anladım baba kısmını belli ki ben yanlış anlamışım kusura bakma lütfen,

Eşin sana çok destek olmuş bu çok güzel
Onun değerini mutlaka bilmelisin ..
Terapi aldın mı bilmiyorum ama bence mutlaka terapi alın travmalar kendiliğinden kaybolmuyor çok zor bişey bilinç altına yerleştimmi kendi kendine atlatamıyor insan. Ben daha önce başka sebeplerden.ötürü terapi aldım kuş gibi hafifledim gerçekten öneririm oraya gidip konuştuğunda rahatlıyorsun ve sana iyi gelecek tavsiyeler de veriliyor hemde profesyonel birinden hiç psikoloğa gitmediysen tavsiye ederim.

bu arada elbette evlilik bi kurtuluş değil , ama senin kendi sıcacık. Güzel bir yuvan var artık eşin sana ne güzel destek olmuş sevgisini şefkatini vermiş.. şuan daha rahat hareket ediyorsun anne babaya bağlı değilsin..

farkında mısınız bilemiyorum ama buradaki insanlar size çözüm önerileri ile geldikçe siz hepsine birer bahane buldunuz. sizin öncelikle bu sorunu çözmeye gönüllü olup olmadığınızı bulmanız lazım. sadece kendi mental çöpünüzü döküyorsunuz aksi durumda.

Evet benim en büyük şansım eşim..
Terapiye gittim, birkaç seans görüştüm fakat annemle de görüşmek istemişti doktor, anneme teklif ettiğimde annem ‘ben deli değilim’ diyip gelmek istememişti ööyle kaldı..

Kötü kalbinizi de alıp gitsenize siz.
Sizin mental çöp dediğiniz şey benim hayatım..
Okumak zorunda değilsiniz.
Hiçkimseye bahane bulduğum yok.
Siz aranıyorsunuz bence

Geceleri anneniz yüzünden kabustan uyanmalı durumunuz var neden bir kaç seansta gitmeyi bıraktınız?

deliler değil delirtilen insanlar oraya gidiyor senin halin de normal değil deseydin keşke. Gitmyosa o kafayla kalır bence sen terapine devam et..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…