Yıllardır Bitmeyen Cinnet.. Annem

Siz kızın ne güzel geziyor dediğinizde babanızın kızkardeşinizin gezdiğinden haberi var mıydı? Haberi olsa bile bunu bir ima olarak görmüş olabilir. Bak bana izin vermiyordun o geziyor gibi.

Kim olursa olsun toksik uzaklaşın, görüşmeyin. En iyisi içinizdekileri bir bir döküp küsün.

Küçük kardeşler hep daha toleranslı oluyor, bu çoğu ailede oluyor. Bunu kafaya takmayın ama kız kardeşiniz ile aranızı açmaya çalışması korkunç.
Babamın da haberi vardı dışarıda olduğundan fakat erkek arkadaşıyla değil kız arkadaşıyla dışarıda olduğunu biliyordu.

Kardeşim yalan söylemeyi sevmez, annem babamın izin vermeyeceğini düşündüğü için ‘babana şöyle diyelim’ diyip ağız birliği yapıyor.
Kardeşim kabul etmediğinde, doğrusunu söyleyelim zaten babam kızmaz dediğinde de ‘o zaman çıkmıyorsun bi yere diyormuş’ zorbalıktan anlıyor sadece 🥹

Sadece kardeşinizle olan durum değil, defalarca araması, eşinizi araması, haftada 1 evinize gelmesi ve diğer şeyler çok fena. Ciddi problemli. Genelde böyle insanlar doktora da gitmez. Sizin çok güçlü durmanız lazım sınırlarınızı çizmek için. Ama tamamen kurtulamazsınız o davranışları daha da sertleşir bu durumda. Sabrınızı yitirdiyseniz hiç görüşmeyin. İstikrarlı bir şekilde hayır demek çözüm.

Sadece kardeşinizle olan durum değil, defalarca araması, eşinizi araması, haftada 1 evinize gelmesi ve diğer şeyler çok fena. Ciddi problemli. Genelde böyle insanlar doktora da gitmez. Sizin çok güçlü durmanız lazım sınırlarınızı çizmek için. Ama tamamen kurtulamazsınız o davranışları daha da sertleşir bu durumda. Sabrınızı yitirdiyseniz hiç görüşmeyin. İstikrarlı bir şekilde hayır demek çözüm.
Burada günlerce anlatacağım o kadar çok olay var ki. Bunlar en basitleri. Gülünecek cinsten olanı hatta 🥹
Doktora zaten asla gitmek istemiyor. Deli gözüyle bakıyor psikoloğa gidenlere.
Tamamen kurtulmam mümkün değil. Bir şekilde bir yolunu buluyo muhakkak. Yani ben ne kadar görmezden gelirsem, o kadar hoşuna gidiyor gibi. Hep yaptığının daha fazlasını yapıyor o zamanda..
Mutluluğumla mutsuz oluyor resmen.

• Üzgünüm
Reactions: Gao
Yıllarca aynı sorunla başetmeye çalıştım ama çok zor olmada düzelemedik biir türlü ve hergün istisnasız hergün ağlardım annem neden beni sevmiyor diye.. Arkadaşlarım bile farkındalardı hatta en yakın arkadaşım bana nasıl katlanabiliyorsun benim annem böyle olsa defolur giderdim evden demişti. Sonra nemi oldu 32 yaşında evlendim 1 özel bebek dünyaya getirdim çok şükür allaha canım kızım. Birgün bana aynı şekilde davramaya kalktı ona aynısını yaptım üstüne 1 ay torununu göstermedim ve annem normal annelere döndğ bana karşı inanılır gibi değildi. Yani demem şuki 32 yıl düzeltemedim onu rorun sevgisi kendine getirdi. Hala arada laf sokuyor ama olsun bunada şükür. Keşke annemin gözlerinin içine bakarak neden yaptın anne neden hiç sarılmadın neden ağlarken bile benimle dalga geçtin diyebilsem ne kötüki cevabını biliyorum. Aşağılık bir gülüş .. Sıkma güzel kalbini yapacak çok bişey yok senevladımı sev eşine sarıl artık ınlar senin çekirdek ailen. Annen bile olsa sesini çıkart lütfen yoksa benim gibi her boşluğa daldığında ağlamaya devam edersin. Sevgiyle kal

Yıllarca aynı sorunla başetmeye çalıştım ama çok zor olmada düzelemedik biir türlü ve hergün istisnasız hergün ağlardım annem neden beni sevmiyor diye.. Arkadaşlarım bile farkındalardı hatta en yakın arkadaşım bana nasıl katlanabiliyorsun benim annem böyle olsa defolur giderdim evden demişti. Sonra nemi oldu 32 yaşında evlendim 1 özel bebek dünyaya getirdim çok şükür allaha canım kızım. Birgün bana aynı şekilde davramaya kalktı ona aynısını yaptım üstüne 1 ay torununu göstermedim ve annem normal annelere döndğ bana karşı inanılır gibi değildi. Yani demem şuki 32 yıl düzeltemedim onu rorun sevgisi kendine getirdi. Hala arada laf sokuyor ama olsun bunada şükür. Keşke annemin gözlerinin içine bakarak neden yaptın anne neden hiç sarılmadın neden ağlarken bile benimle dalga geçtin diyebilsem ne kötüki cevabını biliyorum. Aşağılık bir gülüş .. Sıkma güzel kalbini yapacak çok bişey yok senevladımı sev eşine sarıl artık ınlar senin çekirdek ailen. Annen bile olsa sesini çıkart lütfen yoksa benim gibi her boşluğa daldığında ağlamaya devam edersin. Sevgiyle kal
‘Yalnız değilim’ hissiyatı hiç bu kadar üzmemişti beni..
Bende otuzuma yaklaştım.
Henüz evlat sahibi olamadım..

Benimde arkadaşlarım aynı şeyi söylerdi, hatta bi arkadaşım ‘kızını kıskanan, bu kadar hazmedemeyen bi anne görmedim’ demişti. Eve geldiğimde hüngür hüngür ağlamıştım ve annem ağladığımı görüp dalga geçmişti ne olduğunu sormamıştı bile.. ☺️
Benimde anneme ‘neden’ diye sormak istediğim binlerce soru var. Ama biliyorum ki hiçbirinin cevabı yok.

Annem çok küçük yaşlarımdan beri bana psikolojik şiddet, fiziksel şiddet uyguladı.. Evlendim ve hala psikolojik şiddete devam ediyor.

Benim bi kız kardeşim daha var. Aramızda 4 yaş var. Bana yapılanların (olumsuz yönde) hiçbiri ona yapılmadı.. Onun her istediğine tamam olur dedi. Bir kere sesini bile yükseltmemiştir hatta kardeşime karşı..
Ben evden işe işten eve gidip gelirdim. Sosyal hayatımı çok kısıtlardı. Hatta eşimle sevgiliylen bile çok zor şartlar altında buluşup görüşürdüm (nişanlılık dönemi dahil). Fakat kardeşime karşı öyle değil. Babama yeri geldiğinde kardeşim için yalan bile söylüyor, kardeşim gece geç saatlere kadar arkadaşlarıyla mekan mekan takılıyor.
Ama beni rahatsız eden konu bu değil. Kardeşimin benden daha özgür olması, benim gibi kısıtlanmaması beni çok mutlu ediyor. Benim gibi içinde kalan birşeyler yok en azından. Ona her konuda destek de oluyorum zaten ama olay aslında şu…

Bir haftasonu gece saat 2 gibi kardeşim yine dışarıdaydı. Annem ve babamda bana oturmaya gelmişti. Ben anneme şakayla karışık ‘oh kızın ne güzel geziyo helal olsun’ dedim.
Bunu gidip kardeşime şu şekilde söylemiş..

Ablan seni kıskanıyor.
Ablana dışarı çıktığını söyleme.
Dışarı çıktığın günün dönüşü ablana gitme..
Ablan sürekli beni ve babanı seninle ilgili dolduruyor..
Ablan sürekli seni şikayet ediyor..

Sürekli böyle kafalarda.. Kardeşimle benim aramı bozma çabasında..
Bu akşam da eşimle oturmaya gittik annemlere. Yüzüme bakmadı. Eşim bile fark etti durumu. Tek kelime konuşmadı. Sürekli balkondan aşağıyı izliyip durdu.

Annemin bana uyguladığı bu tavrı bende ona uygulamalıyım?
Senelerdir herşeye susmamın acısı çıkıyor gibi hissediyorum..
Madem bu kadar sorunlu niye sürekli annenizle görüşüyorsunuz ki? Dibimde bitiyor demişsiniz ama kendiniz kocanızı da alıp annenize gitmişsiniz. Adama tembihleyin açmasın telefonlarını. Acil bir şey olursa babanız arar sizi zaten.

Madem bu kadar sorunlu niye sürekli annenizle görüşüyorsunuz ki? Dibimde bitiyor demişsiniz ama kendiniz kocanızı da alıp annenize gitmişsiniz. Adama tembihleyin açmasın telefonlarını. Acil bir şey olursa babanız arar sizi zaten.
Sürekli görüşmüyorum. Kardeşim yarın öğretmenliğe başlıyor onu kutlamak ve tebrik etmek için gittik. Eşim telefonlarını açsa da bana annen aradı demiyor zaten, canımı sıkmamak için elinden geleni yapıyor.

Annenle görüşme bence. Babana da üzüldüm boşanmayı düşünmedi mi? Yazık adamın hayatının da içinden geçmiş. Bazen herkese hak ettiğini vermek gerekiyor. Annen baban evladın bile olsa sınırını bilmeli

Görüşmeyin diyenlere şaşırıyorum, görümcesinden bahsetmiyor, mevzu anne. Görüşmeyince sıkıntınız geçmeyecek, çünkü burda konu “şunu dedi kızdım, bunu dedi sinir oldum” değil. Siz yıllardır gördüğünüz muameleye üzülüyorsunuz, bırakın mesafeyi anneniz hayatınızdan çıksa dahi bu üzüntü sizle kalacak. O nedenle bence oturup içinizdeki her şeyi konuşun, çifte muamelenin sebebini sorun. Muhakkak cevaplarından bir sonuca varacaksınız. Bir annenin, şayet sağlıklı bir kafadaysa, kendi kızıyla ne gibi bir sorunu olabilir ki?

Görüşmeyin diyenlere şaşırıyorum, görümcesinden bahsetmiyor, mevzu anne. Görüşmeyince sıkıntınız geçmeyecek, çünkü burda konu “şunu dedi kızdım, bunu dedi sinir oldum” değil. Siz yıllardır gördüğünüz muameleye üzülüyorsunuz, bırakın mesafeyi anneniz hayatınızdan çıksa dahi bu üzüntü sizle kalacak. O nedenle bence oturup içinizdeki her şeyi konuşun, çifte muamelenin sebebini sorun. Muhakkak cevaplarından bir sonuca varacaksınız. Bir annenin, şayet sağlıklı bir kafadaysa, kendi kızıyla ne gibi bir sorunu olabilir ki?
Aynen dediğiniz gibi oluyor. Annemden uzaklaşsam da kafamın içindekileri duymadan yapamıyorum. Kalbimin kırıklığı zaten hiç geçmedi, geçemiyor.. Bu üzüntü hep benimle.
Beni o kadar iyi anlamışsınız ki.. Çok teşekkür ederim 🥹💕

Annenle görüşme bence. Babana da üzüldüm boşanmayı düşünmedi mi? Yazık adamın hayatının da içinden geçmiş. Bazen herkese hak ettiğini vermek gerekiyor. Annen baban evladın bile olsa sınırını bilmeli
Babam aile düzeninin bozulması için çırpınan bi adam yıllardır.. Annemle çok boşanma raddesine geldiler ama nedense boşanamadılar.
Sınır çizmek gerçekten önemli, ama zamanla çizilen sınırın bi faydası olmuyormuş. Zamanında çizmek lazımmış o sınırı..

Evlat ayıran anne, adaletsizin en neti. Anneniz de olsa bir süre görüşmeyin , hatta ayda bir arayın sorun. Evine bir müddet gitmeyin. Oturun konuşun rahatsızlığını söyleyin diyeceğim de sizi suçlar gibi geliyor

Babam aile düzeninin bozulması için çırpınan bi adam yıllardır.. Annemle çok boşanma raddesine geldiler ama nedense boşanamadılar.
Sınır çizmek gerçekten önemli, ama zamanla çizilen sınırın bi faydası olmuyormuş. Zamanında çizmek lazımmış o sınırı..
Yazık adamcağızın hayatı heder olmuş. Bari sen ve kardeşin hayatınızı annene kurban etmeyin

Evlat ayıran anne, adaletsizin en neti. Anneniz de olsa bir süre görüşmeyin , hatta ayda bir arayın sorun. Evine bir müddet gitmeyin. Oturun konuşun rahatsızlığını söyleyin diyeceğim de sizi suçlar gibi geliyor
Herşeyde herkesi suçlar zaten, bi kendisinde suç aramasını bilmez..

Ben de şunu anlamıyorum kafanıza silah mı dayıyorlar görüşmeniz için? Psikolojik şiddet fiziksel şiddet diyorsunuz, hala daha annemler geldiğinde yok eşimle gittiğimizde vs vs, niye gidiyorsunuz gitmeyin. Sürekli aynı şeyleri yaşayıp sürekli şikayet edip hiçbir aksiyon almayan insanları anlamıyorum.

Tüm bekar hayatında maruz kalmışsın zaten bu davranışlarına. Artık evlisin, kendi evinde huzurunu bozmasına izin verme.
Görüntülü aradığında kesinlikle açma, müsait değildim de sonrasında. Eşine söyle, oda açmasın gerekirse telefonu. Çok acil bir şey olan 5-6 kere arayana kadar yazar zaten şöyle şöyle oldu ulaş bana diye. Evine çat kapı geldiğinde açma kapıyı gerekirse, evde yokmuş gibi davran. Ağlıyor mu? ağlasın. O ağlamasın diye sen mi ağlayıp duracaksın.Psikolojini kimsenin bozmaya hakkı yok.
Tek tavsiyem, tüm bunları yapmadan önce al karşına baş başa konuş. Bak sen bunları bunları yaptın, yapmaya da devam ediyorsun. Bu şekilde devam edersen ben seninle görüşmeyi istemiyorum, bana iyi gelmiyorsun de. Anlamıyorsa, dediklerimi uygula. Bazı insanlar zehirlidir. Uzak durmak gerekir.

Ben de şunu anlamıyorum kafanıza silah mı dayıyorlar görüşmeniz için? Psikolojik şiddet fiziksel şiddet diyorsunuz, hala daha annemler geldiğinde yok eşimle gittiğimizde vs vs, niye gidiyorsunuz gitmeyin. Sürekli aynı şeyleri yaşayıp sürekli şikayet edip hiçbir aksiyon almayan insanları anlamıyorum.
İçinde bulunmadığınız bir durum olduğu için belkide anlamanız zor olabilir..
Annemi her ne kadar görmek istemesem de babam ve kardeşim var.
Yeri geliyor onlar beni görmek istiyor ve annemi evde bırakıp gelemiyorlar, ya da ben babamı özlediğimde ‘annem evde olmasın’ diyip de gidemiyorum.
Yorumlarımın birkaçını okusaydınız belki empati yapabilirdiniz.
Ben görüşmediğimde-aramadığımda elinden gelen tüm kötü gayreti gösteriyor.
Ya olay çıkarıyor, ya sağlık sorunu çıkıyor, ya da çat kapı bana geliyor.. Zaten sok görüşmüyorum ayda 1 kez anca gidiyorum, o da özel bi gün olursa, babam çağırırsa..

Tüm bekar hayatında maruz kalmışsın zaten bu davranışlarına. Artık evlisin, kendi evinde huzurunu bozmasına izin verme.
Görüntülü aradığında kesinlikle açma, müsait değildim de sonrasında. Eşine söyle, oda açmasın gerekirse telefonu. Çok acil bir şey olan 5-6 kere arayana kadar yazar zaten şöyle şöyle oldu ulaş bana diye. Evine çat kapı geldiğinde açma kapıyı gerekirse, evde yokmuş gibi davran. Ağlıyor mu? ağlasın. O ağlamasın diye sen mi ağlayıp duracaksın.Psikolojini kimsenin bozmaya hakkı yok.
Tek tavsiyem, tüm bunları yapmadan önce al karşına baş başa konuş. Bak sen bunları bunları yaptın, yapmaya da devam ediyorsun. Bu şekilde devam edersen ben seninle görüşmeyi istemiyorum, bana iyi gelmiyorsun de. Anlamıyorsa, dediklerimi uygula. Bazı insanlar zehirlidir. Uzak durmak gerekir.
Evet belkide bu zamana kadar karşıma alıp bende hissettirdiklerini veya bana karşı tutumuyla ilgili konuşmadığım için, sadece ‘seninle çok sık görüşmek bana iyi gelmiyor biraz mesafeli olalım’ dediğim için böyle oldu..

Ben hep annem gibi olmaktan korktum. Taş kalpli, umursamaz, düşüncesiz, sevgisiz biri olmaktan. Ve belkide yine bu yüzden birşeyleri anlatabilme-ifade edebilme fırsatım olmadı..
Değişeceğine inanmadığım için de olabilir..

X