Kocam ve para meselesi

Düzelmez bu ailesi de kendisi de sorunlu...

Bakın ben de durumu hiç olmayan biriyle evlendim. Ama en azından ailesi emeklilikte kendilerine bakabilecek durumda olacaklardı. Evleri vardı, çift emeklilik maaşı alacaklardı, e çocuklar büyüdü çocuk masrafı da çıkınca 2 emekliye yetecek. İnsan evlenirken böyle şeyleri düşünmek zorunda maalesef, sizin durumda bu insanların tek emekli maaşı alacağını ve haliyle yetmeyeceğini düşünmeniz lazımdı. Şimdi adam çalışır hadi idare ederler, yaşlılıkta yine ödeme yapmak zorunda kalacaksınız. Ben böyle bir hayat istemezdim. Herkese o yüzden yaşlılığı garantiye almalarını tavsiye ediyorum.

Sonra düzeldiniz mi peki? Sorun neydi
Benim eşim iyi bir eş aslında , 2 yıl peşimden koştu, sevgililik dönemimiz falan harikaydı çok fedakar bir adam lakin evlenir evlenmez ailesine yaranmaya çalışmaları başladı, benimkisi ailesi çok etkiliyordu babası zorbalıkla annesi de anneliğini kullanarak her anlamda bizi kendilerine bağımlı kılmak istediler , düşün evime alacağım eşyaya kadar haberleri olsun isteyen insanlardı, hergün gelip gitmek istediler ben gitmezsem onlar geldi sürekli, beni aşırı bunalttılar, evimin tadını çıkarmama izin vermediler, sürekli aramalar , pat diye görüntülü aramaları bitmedi asla sınırlarımız ve özel alanımız olmasını istemediler , eşim de babasından çok çekinir hep sustu idare etmeye çalıştı, ailesine karşı özellikle annesine acıması vardı durduk yere annem ev işi yaptı yoruldu , yok işte bunu biz yedik o yemedi gibi ne yapsak vicdan azabı çekmeleri vardı, eşim ailesi ile yapmış herseyi bekarken sürekli harçlık vermiş annesine , kardeşlerine evlenince düzen değişince hiçbiri buna alışamadı, ben ilk başta düzelir diye sakin kaldım ama bir yıla yakın bu sorunlar hiç bitmedi , eşim bana karşı iyiydi , tatillere de gittik , romantik yemeklere de götürdü bir erkek olarak karısına karşı romantik ve bağlıydı lakin aile noktasında tıkanıyordu çözümsüz kalıyordu, bir çocuk gibi hüzünlenip içine kapanıyordu , ben de aşırı hırçındım tahammülüm çok azdı, eşimi sevmeme rağmen evliliği bitirme kararı aldım ve bunu da atanma kutlaması yemeğine gittiğimiz gün güzelce konuştum, bitmesini istiyorum aşırı mutsuzum dedim , benimle sürekli ailesi için kavga eden adam öylece kalakaldı karşımda, yalvarıp yakardı bak atandım hersey bambaşka olacak dedi veeeeee yine denedim ama ailesi kara gölge gibi yine bizi bırakmadı hu sefer pılımı pırtımı toplayıp kendi ilime döndüm ve bu sefer ben atanmıştım , başka ile tercihler yazdım eşime de ben başka ilde tek başıma yaşayacağım sana ailenle mutluluklar dedim , eşim çılgına döndü kaybetme korkusu ile , çiçek yollamalar sürekli aramaları bitmedi , sonra ailesi ile konuştu herşeyi döktü ortaya benim boşanmak istediğimi , rahatsız olduğum herseyi söyledi, çok şükür ki ailesi aradan çekildi bizi rahat bıraktılar, eşim de ayağını denk alıyor artık, aslında bizi kurtaran eşimin sevgisi ve kaybetme korkusuydu bence, yoksa bizim de pek iç açıcı değildi yani, sevgi olmasa kesinlikle bitmişti ...

Bir psikolog şöyle demişti, anne babaların evlatlarına yapabilecekleri en büyük iyilik yaşlılıklarında onlara muhtaç olmayacak şekilde hayatlarını kazanmalarıdır, yani miras bırakmasanız da olur , sağlıklı ve maddi anlamda güçlü olmanız yeterlidir demişti, bence çok haklı...

Sonuçta düzelmenize cok sevindim, sanmıyorum ben böyle bir hamle yapsam eşim peşimden koşmaz da aramaz da sormaz da bilmiyorum hiç umudum da yok açıkçası

Evet olması gereken budur. İnsanların maddi durumları çok iyi olmayabilir ama yaşlılığı garantiye alacak plan yapmak zorundalar. Gerekirse 3 değil 2 çocuk yapacak, gerekirse kadın çalışacak, gerekirse de başka yerlerden kısıp garanti bir yatırım yapacaklar. Beklenmedik durumlar olabilir ona yardımcı olurum ama kimseye yaşlandı çalışamıyor diye destek olmam. Onlar onların kendi problemleri, böyle durumda olan insanla da evlenmezdim. Yoksa biz evlendiğimizde eşimin de maddi olarak hiçbir artısı yoktu ama en azından ailesinin yük olmayacağına maddi olarak ve hayat duruşu olarak istemeyeceklerine emin olup öyle evlendim.

Bu düzelme düzelmeme aşaması tam da tavrınızı net koyduğunuzda çıkıyor aslında arkadaşlarında yazdığı gibi, tavrınızı değiştirmeyin ama sonucunu da göze alın. Ya farkına varıp size eşim diye sarılacak ya da diretip birşeylerin bitmesine neden olacak. Hakkınızda hayırlısı olsun. Bazen yol yakınken bitmesi daha iyi belki de, sonrası hep savaş yorgunluk, aynı yöne az da olsa bakamadığınız insanla savaş savaş nereye kadar, bunun için mi evlilik.

Sonuçta düzelmenize cok sevindim, sanmıyorum ben böyle bir hamle yapsam eşim peşimden koşmaz da aramaz da sormaz da bilmiyorum hiç umudum da yok açıkçası
İnan sorunlarımız seninkinden fazlaydı , deyim yerindeyse uçurumun kenarından döndük, ben biraz da inatçıyım onun da etkisi var inatla 3 yıl çocuk yapmadım, özelde çalıştım atanana kadar , bekarken de çalışıyordum kimseye eyvallahım olmadı hiç, annesiz babasız hem çalıştım hem okudum , asla baskıya gelemeyen bir karakterim var , hem aslan burcu olmamın hem de zor bir çocukluktan gelmemin verdiği bir sabırsızlık ve agresiflik var üzerimde , gemileri yakmak lazım bazen , o zaman ya tam düzeliyor ya da tam bitiyor, bence böyle olacağına ya bitsin ya da düzgün sağlıklı devam etsin , evlilik bir başarı değildir, hiçbir zaman evlilik meraklısı olmadim hatta evliliğe zor ikna edildim eşim tarafından, sakın korkmayın haklarınızı istemekten, siz istemezseniz başkaları dolduruyor o boşlukları, net olun bırakın diğer insanlar çabalasın biraz da , ben babamdan dolayı biraz erkek düşmanı olarak büyüdüm nedense erkeklere acıyamıyorum pek

Mihrimah sen burda en çok "bu adam düzelmez boşan" diyen üyesin direkt boşanmamana şaşırdım:) bak seninki düzelmiş ne güzel. Başkaları da düzelebilir. İnşallah konu sahibinin eşi de dahil

Bizim ülkemizde erkek çocuğu bize baksın diye birsürü çocuk yaparlar asla bir yatırım ve yahut kendini garantiye almak falan yoktur , garanti çocuktur, çocukların varsa senden iyisi yoktur , kız çocuğunu sömürüp , erkek çocuğuna da sırtını dayayıp yaşayıp gitmek en sevdikleri hobilerindendir, ölene kadar evladının sırtında bir kambur olarak yaşamayı " hayırlı" evladın vazifesi sanarlar ...

Mihrimah sen burda en çok "bu adam düzelmez boşan" diyen üyesin direkt boşanmamana şaşırdım:) bak seninki düzelmiş ne güzel. Başkaları da düzelebilir. İnşallah konu sahibinin eşi de dahil
Kız ben kaç kere boşanmaya kalktım bir bilsen eşimle ilişkim güzeldi genel olarak, yalvarırdı romantiklikler yapar aklımı çelerdi En son beni kandıramazsın dedim, buraya konu açtığımda da kimse boşan dememişti zaten eşimden dolayı , ciddi şekilde boşanmayana kadar düzelmiyorlar buna inancım tam , ben tecrübelerime dayanarak böyle adamlara net olmak gerektiğini vurguluyorum o bakımdan da diyorum ki çekmeyin atın mahkeme kapısına ya düzelsin ya da bitsin

Eşime kıyamadım ben gerçekten çabaladı , kaba bir adam değildi, konu sahibinin eşi de çabalarsa bırakmasın zaten

Bu dediklerinizi ben gayet güzel gozlemledim dindar gorunen cok insan tanıdım yasamlarini gördüm kime hangi konuda sukret diyorlarsa kendileri ilk parayi gorduklerinde tam tersini yapiyorlar. Hani derler ya imanla paranin kimde oldugu belli degil diye gercekten öyle. O acidan yazdıklarınıza maalesef üzülerek de olsa katiliyorum

Maalesef öyle

ben normalde çalış derim kadınlara ama sen şu durumda çalışırsan asıl enayi yerine konulan sen olacaksın
hatta sen de para kazanıyorsun diye kocan iyice gevşer
bence 2 seçeneğin var
-ya boşanacaksın çünkü bu zihniyet değişmez. tatilimizi erteledik diyorsun, adamın babasına anasına bakmak için tatilini ertelemiş olmak inanılmaz kötü bi duygu
-ya da boşanmayacaksan aslaa ama asla hiçbir harcamadan kısmayacaksın. gerekirse adamı borca sokacaksın kredi çektireceksin ama o tatile gideceksin
sürekli masraf çıkaracaksın sürekli eve alışveriş yapacaksın. illa ki sana kart mart vermiştir vermediyse mutlaka iste, kredi kartı versin
sen o kartın limitini ayın ilk haftası doldur.
sonra da adamdan ekstra para iste
eve ne alıyorsan bol bol al. 1 kg alacağına 2 kg al mesela. adamın verdiği parayı bitir, sonra tekrar iste.
ne yaptın derse eve harcadım hayatım her şey pahalı dersin.
tatil matil asla ertelemeyeceksin, bu tarz gezme tozma planları yaparken de açılmaktan asla çekinme. yani mesela aman 5 yıldızlı otel olmasın 3 yıldızlıya da razıyım kafasında olma asla.
aman 5 gün pahalı gelir 3 gün bize yeter kafasında olma. kısma yani.
böyle yaparsan asla başa çıkamaz ve belki o zaman babasına para yollamaktan vazgeçebilir
başka türlü çok zor böyle birinin değişmesi.

Valla çok harca diyorsunuz ama harcamayalım diye sürekli beni sıkıştırıyor markette felan bile mecburen çok alamıyorum, acil mi diye sorguluyor vs yani bas edemiyorum bu çok harcama konusunda. Bana kart çıkarttı ama genelde beraber alışveriş yapıyoruz , bilmiyorum ben bu gidişle evden annemlere gidicem gibi geliyor bu tavırlar değişmezse . Burda bir arkadaşın dediği gibi asla iletişim kurmayıp kendi halimde takılıcam gibi ama bilmiyorum

Örnek olması için yazıyorum. Biz kimsenin desteği olmadan evlendik ki ilerde kimsenin bizden beklentisi olmasın diye içim rahattı. Ev bark alalım para biriktirelim diye ek iş dahi yaptım, ihtiyaçlarımı erteledim. Sonra kayınvalide para konusunda beklentilere girmeye başladı biz bu işin içinden çıkamadık. Kayınvalidem hiçbir harcamasından kısmak istemiyordu. En sonra ben tüm beklettiğim ihtiyaçlarım için deli gibi alışveriş yapmaya başladım:) ev alamıyosak arsa alalım diye zorladım. kredi kartlarına dadandık. Şimdi eşimin de vicdanı rahat benim de. Size de öneririm.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…