Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sınıf ayrımcılığı kadar beni rahatsız eden bir diğer boyutta kadına bakış açısı. Kadin tam olarak bir mal gibi görülüyor .Para karşılığında satılıyor sürekli dövülüyor, çok zor şartlarda çalıştırılıyor, buluğ cağına bile ermeyen kızlar hamile bırakılıyor. Maalesef yoksul kesimi mutlu eden tek şey sevişmek. Çünkü hayatta başka hiçbirşeyleri yok . Ve buna bağlı olarak da yoğun bir ahlâkî yozlaşma görülüyor . Yalniz romanda yoksul insanları mutlu eden tek şey kadın ve erkeğin arasındaki duygusal bağ iken , Sömüren taraftaki Hannebeau'nun karısı tarafından karşılık alamayıp aladatilip mutsuz olmasi cok manidar geldi geldi bana.

Yanı seyi yazmışız

Kesinlikle yazarın kalemi muazzamdı, böyle ustaca aktarımlar daha çok yaşatıyor bize kitabı, bu da onlardan biri.
Okurken nefessiz kaldım o madenlerde o insanlar ter döküyor oralar çok üzücü, daha üzücü olan ise yaşananların gerçekliği. Ülkemizde de oldukça fazla ne yazık ki

Nerdeyse senin bu mesajını aynısını yazmışım. Kitabın herkeste aynı hissi uyandırması da inanılmaz başarılı değil mi ?
Keisnlikle öyle, ben de az önce eleaya söyledim aynı şeyi düşünmüşüz diye. bu da yazarın çıplak gözle aktarmasindan kaynaklanıyor

Keisnlikle öyle, ben de az önce eleaya söyledim aynı şeyi düşünmüşüz diye. bu da yazarın çıplak gözle aktarmasindan kaynaklanıyor
Ben bu kitabı nereden baksan 5 yıl önce okudum ve o verdiği hissiyat aynı bende. Ne kadar baş kaldırsalar da her baş kaşdıroz daha da ağır şrtlar demek onlar için. Yevmiyeler yarıya iniyor, çalışmada saatleti artıyor

Şimdiye kadar okuduğum en iyi romanlardan biriydi benim için, sarsıcı, düşündürücü. Insan bu romanı okuduktan sonra hiç birşey olmamış gibi hayatına devam edemiyor ,ister istemez sorguluyor bu adaletsizliği.Germinal yazılalı neredeyse 150 yıl olmuş ama dunya maalesef ayni dünya .En somut örneği de Soma faciası

Benimde aklıma ilk gelen soma oldu. Bu 150 yılda maden şartlarının gelişme gösterdiğini düşünmüyorum

bizim üniversitede bi derste bu sanayileşme dönemi kapitalizmi isliyoduk.
orda İngilterede sanayi devriminde bi kızla yapılan röportajdan bir cümle söylemişti hoca çok etkilenmiştim.
kıza kendinizi güzel buluyor musunuz diye soruyor röportaj yapan kişi
kız da gençken kendimi güzel bulurdum diyor. bunu diyen kız 17 yaşında.

o zamanki fotoğraflar sefalet insanların insanca yaşam için savaşı beni çok etkilemişti.
germinali de okumayı çok isterim. anladığım kadarıyla tam bir kült eser
herkesin yorumuna sağlık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…