Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Germinal i okurken çok etkilendim. Gerçekten mükemmel bi kitaptı. Tadı damağımda kaldı desem yeridir. Rüyama girdi hatta 😂
İşçi sınıfının hakkını savunmak adına verdiği direnişin tradrjik şekilde nasıl kırıldığını anlatıyor.
Emina zola nın meyhane kitabını da okumuştum. Aynı lezzeti o kitapta da aldım . Gerçekten efsane🧡

Bugün bizim burda (Diyarbakır) sanayide oksijen tüpü patladı, çok feci bir kaza ağır yaralılar var, bugün de germinal konusuyoruz. Çok tuhaf hissettim şu an.. Allahım tüm emekçilerin yardımcısı olsun
Çok üzüldüm. Allah yardımcıları olsun. Işte benim de konuşmak istediğim bu. Yüzyıllar geçse de hiçbirşey değişmiyor

19. Yy sosyalist biri olan Etienne iş aramak için maden ocaklarının olduğu bir köye gider iş ister. Ancak ocaklar dolu olduğu için iş vermezler. O sırada bir kadın ölür ve madende işe başlar. Maheu 7 çocuklu bir babadır onun yanında kalmaya başlar Etienne. Maheu 8 yaşında madende işe başlamış çoğu kez ölümden dönmüş. 5 çocuğu ile birlikte madende çalışır. Babasını maden bir türlü emekli etmemekte direnmektedir.çok ağır şartlarda çok düşük ücretlere çalışmaktadırlar.

Etienne bu duruma çok üzülere düzeni değiştirmek için yardım sandığı projesini hayata geçirir peşinden greve giderler. Maden şirketleriyle işçiler kıyasıya rekabet içine girerler. Bu grev diğer madenlere de sıçrar.öadenşeri iflasa sürkleyen bu olay büyür ve çatışma çıkar bu çatışmada Maehu ölür.
Tekrar madenler açılır ve madende çökme olur Etienne canını zor kurtarır ancak Maehu nun iki çocuğu daha ölür. Artık Etienne burda duramaz ve oradan gider.
Catherine öldüğünde çok etkilenmiştim

Germinal i okurken çok etkilendim. Gerçekten mükemmel bi kitaptı. Tadı damağımda kaldı desem yeridir. Rüyama girdi hatta 😂
İşçi sınıfının hakkını savunmak adına verdiği direnişin tradrjik şekilde nasıl kırıldığını anlatıyor.
Emina zola nın meyhane kitabını da okumuştum. Aynı lezzeti o kitapta da aldım . Gerçekten efsane🧡
Meyhane benim için de çok çok güzel bir kitaptı🤩🤩 demek ki derhal Germinal okunmalı

Çok üzüldüm. Allah yardımcıları olsun. Işte benim de konuşmak istediğim bu. Yüzyıllar geçse de hiçbirşey değişmiyor
Aminn. Evet maalesef ben de çok üzüldüm, germinali okurken o işçilerin yaşadıklarını, o zor hayatı hissettim. Üsttekilerin "neden isyan ediyorlar ki, şükretsinler işte" demeleri beni çileden çıkarıyordu. Üç kuruş paraya zor şartlar altında çalıştırdıkları yetmezmiş gibi şükürsüz olarak görüyorlardı

Çok güzel aktarmışsın yorumuna sağlık 💜

Mücadeleleri çok canımı yaktı okurken, umut ve ızdırap aynı anda o insanların arasında yaşadı.
Yaşanan olaylar çok üzücü gerçekten. Ve Zola o kadar ustalıkla akıcı sade ve gerçekçi bir dille yansıtmış ki okura, okurken madendeymişim de kömür kokusu üstüme sinmiş ve son çarpınışlarında enkazın altındaymışım gibi gözyaşlarımı silerken buluyordum kendimi.

Zola kitabı ne kadar uzun yıllar önce yazmış olsada sanki günümüzü anlatmış. Okurken hem çok etkilendiğim hem üzüldüğüm bir kitap oldu. Soluduğum havada Kömür kokusunu hissettim işçi sınıfının çektiği sefaleti , kapitalizmi yeni doğmaya çalışan sosyalizmi muazzam bir dille resmetmiş. Hem çok akıcı yazılmış hem de çok duru bir dille yazılmış. Okumak için geç kaldığım kitaplardan biri oldu

Beni en çok rahatsız eden şeylerden biri de ailelerin özellikle kız çocuklarını para kaynağı olarak görmeleri ve bunun doğurduğu sonuçlar.
Zor bir yaşam, onlarca çocuk, bilinçsiz çoğalma ve yine yetişkin olmak zorunda olan çocuklar..
Dikkatimi çeken şey fakirlerin çok çocuklu olması. Hem yiyecek ekmekleri yok hem de sürekli çocuk doğuruyorlar

Zola kitabı ne kadar uzun yıllar önce yazmış olsada sanki günümüzü anlatmış. Okurken hem çok etkilendiğim hem üzüldüğüm bir kitap oldu. Soluduğum havada Kömür kokusunu hissettim işçi sınıfının çektiği sefaleti , kapitalizmi yeni doğmaya çalışan sosyalizmi muazzam bir dille resmetmiş. Hem çok akıcı yazılmış hem de çok duru bir dille yazılmış. Okumak için geç kaldığım kitaplardan biri oldu
Sanki madenden kömürleri ben çıkartıyordun.

Yaşanan olaylar çok üzücü gerçekten. Ve Zola o kadar ustalıkla akıcı sade ve gerçekçi bir dille yansıtmış ki okura, okurken madendeymişim de kömür kokusu üstüme sinmiş ve son çarpınışlarında enkazın altındaymışım gibi gözyaşlarımı silerken buluyordum kendimi.
Kesinlikle ben de madende hissettim kendimi okurken

Nerdeyse senin bu mesajını aynısını yazmışım. Kitabın herkeste aynı hissi uyandırması da inanılmaz başarılı değil mi ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X