Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dikkatimi çeken şey fakirlerin çok çocuklu olması. Hem yiyecek ekmekleri yok hem de sürekli çocuk doğuruyorlar
Hep öyle değil mi fakirliğin oldu yerde hep bu konuda cahillik var
Sınıf ayrımcılığı kadar beni rahatsız eden bir diğer boyutta kadına bakış açısı. Kadin tam olarak bir mal gibi görülüyor .Para karşılığında satılıyor sürekli dövülüyor, çok zor şartlarda çalıştırılıyor, buluğ cağına bile ermeyen kızlar hamile bırakılıyor. Maalesef yoksul kesimi mutlu eden tek şey sevişmek. Çünkü hayatta başka hiçbirşeyleri yok . Ve buna bağlı olarak da yoğun bir ahlâkî yozlaşma görülüyor . Yalniz romanda yoksul insanları mutlu eden tek şey kadın ve erkeğin arasındaki duygusal bağ iken , Sömüren taraftaki Hannebeau'nun karısı tarafından karşılık alamayıp aladatilip mutsuz olmasi cok manidar geldi geldi bana.
Sınıf çatışması olan hemen her kitapta bu konu bariz bu şekilde aktarılıyor farkında mısın?
Hep kadın bir obje olarak görülüyor, cinsellik, maddi güç vs. Kadınların başarısını evlilikle veya çocukla ölçmelerinden nefret ediyorum.

Hannebeau sanırım karısı tarafindan aldatiliyordu yanlış hatırlamıyorsam hemde çok garip bir şekilde. Dediğin gibi oldukça manidar.

bizim üniversitede bi derste bu sanayileşme dönemi kapitalizmi isliyoduk.
orda İngilterede sanayi devriminde bi kızla yapılan röportajdan bir cümle söylemişti hoca çok etkilenmiştim.
kıza kendinizi güzel buluyor musunuz diye soruyor röportaj yapan kişi
kız da gençken kendimi güzel bulurdum diyor. bunu diyen kız 17 yaşında.

o zamanki fotoğraflar sefalet insanların insanca yaşam için savaşı beni çok etkilemişti.
germinali de okumayı çok isterim. anladığım kadarıyla tam bir kült eser😍
herkesin yorumuna sağlık 🤗
Kesinlikle okumalısın

Ben Etienne i biraz daha dişli görmek isterdim.
Ya Catherine ile aralarındaki o tuhaf ilişkiyi hiç anlayamadım, güya seviyorlar ama bir türlü itiraf etmiyorlardı birbirlerine. Bilmiyorum o konu çok canımı sıkmıştı, en son ölümün kollarında itiraf edip ölmesi de çok etkiledi beni :/ hep bekledim birinin itirafını.. Sonuna kadar o Chaval denilen adamla olması çok kötüydü :KK43:

Benimde aklıma ilk gelen soma oldu. Bu 150 yılda maden şartlarının gelişme gösterdiğini düşünmüyorum

Almanya'da söyle gelişmiş. kendi vatandaşlarını çalıştırmayı bırakıp başka ülkelerden işçi alıp ağır şartlarda çalıştırmislar:KK43:
hala öyle ağır işlerde göçmen calistiriyo çoğu gelişmiş ülke:KK43:

bizim üniversitede bi derste bu sanayileşme dönemi kapitalizmi isliyoduk.
orda İngilterede sanayi devriminde bi kızla yapılan röportajdan bir cümle söylemişti hoca çok etkilenmiştim.
kıza kendinizi güzel buluyor musunuz diye soruyor röportaj yapan kişi
kız da gençken kendimi güzel bulurdum diyor. bunu diyen kız 17 yaşında.

o zamanki fotoğraflar sefalet insanların insanca yaşam için savaşı beni çok etkilemişti.
germinali de okumayı çok isterim. anladığım kadarıyla tam bir kült eser😍
herkesin yorumuna sağlık 🤗
Kesinlikle okumalısın

Eleadora Eleadora biz seninle küçük bir konuşma yapmıştık kitabın demir ökçeye benzediği konusunda. Daha doğrusu işçilerin uyanışı uyandırılışı kısmını.
Ben benzettim, işçi sınıfını ele alış şekli zaten çok benziyor. Sınıf ayrımı da çok net iki kitapta. Baş kaldırış da çok benziyor Demir ökçe biraz daha isyankardi sanırım deyim yerindeyse.
Ben Etienne i biraz daha dişli görmek isterdim.
Evet baskılara boyun eğmesi beni rahatsız etti, daha dik bir duruş bekledim

Hep öyle değil mi fakirliğin oldu yerde hep bu konuda cahillik var

Sınıf çatışması olan hemen her kitapta bu konu bariz bu şekilde aktarılıyor farkında mısın?
Hep kadın bir obje olarak görülüyor, cinsellik, maddi güç vs. Kadınların başarısını evlilikle veya çocukla ölçmelerinden nefret ediyorum.

Hannebeau sanırım karısı tarafindan aldatiliyordu yanlış hatırlamıyorsam hemde çok garip bir şekilde. Dediğin gibi oldukça manidar.
Evet karısı ona hiç bir manada karışlık vermiyordu ve yeğeniyle aldatıyordu. Açıkçası okurken üzülerek söylüyorum ki hannebeau nin bunu yaşamasına üzülmedim

Ya Catherine ile aralarındaki o tuhaf ilişkiyi hiç anlayamadım, güya seviyorlar ama bir türlü itiraf etmiyorlardı birbirlerine. Bilmiyorum o konu çok canımı sıkmıştı, en son ölümün kollarında itiraf edip ölmesi de çok etkiledi beni :/ hep bekledim birinin itirafını.. Sonuna kadar o Chaval denilen adamla olması çok kötüydü :KK43:
Ne gıcık bir karakterdi Chavla

Evet karısı ona hiç bir manada karışlık vermiyordu ve yeğeniyle aldatıyordu. Açıkçası okurken üzülerek söylüyorum ki hannebeau nin bunu yaşamasına üzülmedim
Ben de üzülmedim, bir ara başkalarıyla olacağına yeğenimle olsun gibi bir düşünceye kapılmıştı hatta.

Ben benzettim, işçi sınıfını ele alış şekli zaten çok benziyor. Sınıf ayrımı da çok net iki kitapta. Baş kaldırış da çok benziyor Demir ökçe biraz daha isyankardi sanırım deyim yerindeyse.

Evet baskılara boyun eğmesi beni rahatsız etti, daha dik bir duruş bekledim
Kitap boyunca Etienne ile Ernest le kıyaslama yaptım bende. demir ökçede Ernest daha konuya hakim daha hakkını arayan bir profilde yazılmıştı

En son patlamayı planlayan adamın adını unuttum, yaptığı ne kadar yanlıştı. Ne olursa olsun sonuçta insanlar ölüyor ve işçiler vardı orada, bunu da biliyordu.

Peki bu devran hep böyle mi gidecek acaba. Hep zenginler şatafat içinde yaşarken çoğumuzun sefalet içindeki yaşamalarından bihaber olduğumuz yoksul kesim de hep böyle yaşayıp böyle mi ölecek. Ya da sömürülen halk neden susar? Etienne başkaldırıyı başlatmasaydı medendekiler kaderlerine rıza gösterip bu sefil hayata sessizce devam mi edeceklerdi?

Nietzsche her konuda olduğu gibi bu konuda da nokta atışı yapıyor diyor ki ; "Kölenin ıstediği özgürlügüne kavuşmak değil, kendi kölesinin efendisi olmakdır. Kimbilir zalim ve mazlum yer değiştirirse yine aynı şeyler yaşanacak belki de.

En son patlamayı planlayan adamın adını unuttum, yaptığı ne kadar yanlıştı. Ne olursa olsun sonuçta insanlar ölüyor ve işçiler vardı orada, bunu da biliyordu.
Kesinlikle benim de kabullenemedigim yerlerden biriydi ,nasıl böyle birşey yaparsın diye sorup durdum ona

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X