Her Gün Yeni Bir Kaynana

Yazmaktan üşeniyor bir yandan da karşı tarafa gerçekten kendini
üzmemesi için bir şeyler karalamak istiyordum.Ama alıntı yaptığım arkadaş fazla söze gerek bırakmamış.Katılıyorum.
ben erkek kardeşim benden çok küçük o olursa o oturur hevesi vardır belki enişte varsa kardeşimin kocası oda önde oturur
rahmetliler zate önde otururdu
komşumuz diyelim benden yaşlı hanım çarşıya gidecekse bende arkaya geçiyorum yanlız kalmsın diye

Yazmaktan üşeniyor bir yandan da karşı tarafa gerçekten kendini
üzmemesi için bir şeyler karalamak istiyordum.Ama alıntı yaptığım arkadaş fazla söze gerek bırakmamış.Katılıyorum.

Sebeplerini uzun uzun yazdım cevaplarda, gerçekten benim için önde ya da arkada oturmak önemli değil. Mesela uzun bir yolculuk olsa yaşlı kadın arkada rahat edemez öne otursun derim ya da o arkaya otursa öne otur derim ama kadın sanki oğlunun hala evlenmiş oluduğunu kabul edemiyor.
İnsan evli olan çifte ayrı yatak açar mı. Zaten bunlar önceden evlenmiyelim evlenirsek aramız açılır diye düşünen insanlarmış eskiden. Eşim benden 6 yaş büyük, diğer çocukları da büyük benden. Ben 30 yaşındayım eşimle birlikte iki kardeş evli sadece, diğerleri bekar, sanki evli olduğumuzu hala idrak edemediler gibi geliyor bana.

Allahiiiiim... arkadaslar su on koltuk arka koltuk meselesini takmayin bukadar ya keske bizim tek sorunumuz bu olsa...

senin ne derdin varki arkadaşım....

canım şu anki ruh halini anlıyorum
benim kayınvalidem 65 yaşındaydı
insanlar evlenince erkek tarafı bir çoğu huzursuzlanır burada vardı bir topikte abimi kıskanıyorum diye
kayınvalideleroğullarını kaybetme korkusu yaşıyo galiba
şimdiki aklım olsa inan hiç takmazdım 9 yılda 20 sene yaşlandım
problem kabullenilmemek
kabullenicekler ama zaman alıcak
iyisimi takma onları şaşırt hatta

benim kayınvalidem rahmetli üstümde yeni birşey görse yenimi aldın derdi
evimde bir şey görse aynını alırdı
öyle eşlerin toplulukta yakın oturması işte kaynaşmasında pek hoşlanmazdı resmiyeti severdi
görümcem eşim benden bir şey ister hemen kendi koşar getirirdi
eltim zaten ben yeni evlendim evi yerleştiriyorum tüm evini gardırobunu a dan z ye yenilemiş beni rakip gibi görürdü kendine
kayınvalidem görümcem eltimle sık görüşsem ondan sana zarar gelir derdi
küsüncede burada kimimiz var birbirimizden başka görüşün derledi
ben bayağı bi yorulmuştum arkadaşlar yine anlatırım burada iyiymiş anlatması

Haklısın en iyisi takmamak, aslında uzak durmaya çalışıyorum ama her görüştüğümde bir süpriz yaşıyorum. Çok basit birşey ama en az eşim kadar çalışıyorum ve kazanıyorum, hep eşimin olarak düşünmeleri eşimin de son 1,5 yıldır doğru düzgün kazanıyor ailemi mutlu edeyim onları sevindireyim diyor anlıyorum hak ta veriyorum ama bencillikleri canım sıkıyor.
Mesela eşim ilk işe başladığında benim telefonum öyle süper olmasa da memnundum bir arızası falan yoktu bana telefon aldı, kızkardeşinin telefonu arızalıydı ona almadı.
Bunları görüyorum hatta alsa birşey demem, sevinirim ama inan iyilikten anlamıyorlar.
Ben evli olan görümceme ihtiyacı olduğu için gittim bulaşık makinası aldım, eşimin aklına bile gelmemişti ama kadın ben taşınırken gelip eşyaları kolilemeye geldi bunu geçen gün yüzüme kakıyor. Yok kayınvalidesi sen labellevile taşınırken niye yardım ettin demiş. Ne gerek var niye söylüyor.
Aslında eşim ve ailesi incelikten, jestlerden anlamaz, düşenceli değiller, ben ailesine karşı iyi olmasını öğrettim.
Mesela ablası eşinden para istiyor, eşi yok diyor bir beş lira mı ne çıkartıp veriyor. Eşimin hiç umrunda değil, ben diyorum çıkartıp versene ablada diye, bende varsa al bunu ver diyorum.
Ama onlar kendi yaptıkları ufak tefek şeyleri sürekli sürekli bana hatırlattıkları için artık yapmıyorum.

la belle vie valla sana katilamiyorum bu konuda
öne varsa erkekler yoksa esler biner demissinde
tuhafima gitti
yasli insanlar biner rahat edeceklerse
etmeyeceklerse arkaya binerler..

erkek arkadaslari abi veya kardesleri ön tarafa kurulamaz
yada esim diyemez
ben sahsen kayinvalideyi one oturtururum
ama erkek arkadaslarini kabul etmem yada kayinlarimi

Son düzenleme:
@labellevie; serzenişlerinde, kayınvalidenin tutumunda haklısın. Biz yazdıklarından bir tutam cümle alıp onun üzerinden yorum yaptık. Biraz sert geldi bana açıkçası. Benim yorumum da seni biraz yumuşatmak adına ama tabi ki her ailede ilişkiler farklı. Sen de olması gerekeni biliyorsun sonuçta ama yapılanlar, kasti olması zoruna gidiyor anladığım kadarıyla.

Eşin seninle mutluysa, seni her daim yanında görmek istiyorsa sorun yok demektir. Varsın ayrı yatak açsınlar. O senin yanına gelecektir nasılsa.

Biraz esnek olalım, ailelerin dengesiz hareketlerini ilişkimize yansıtıp yıpratmayalım demek istemiştim ben. "Boşver de, yaşlı de, üç günlük dünya de" üzerinde durma arkadaşım. Üzülen üzüldüğüyle kalıyo. Kayınvalidenin ruhu mu duyuyor.

bizim bildiğimiz gördüğümüz ve uyguladıgımız öne yaşlı kayınvalıdeler değil..
kayınbaba erkek kardeş kayın falan oturur.
yani öncelik eşin ve erkeklerindir.

Ben kimseyi oturtmam öne,
eşim çok istiyorsa annesini babasını veya kardeşini
öne oturtmayı kendi geçer arkaya ben kullanırım arabayı:)

Katılmak zorunda değilsiniz ben şimdiye kadar gördüğümü söyledim, 2-3 erkek 1 bayan varsa bayan oturur öne, 1 erkek 2-3 bayan varsa erkek oturur. Ailecek bir yere gidilcekse eşimin arkadaşı, abisi varsa ben tek te olsam arkaya geçerim. Öne de oturabilirim ama bana tuhaf geliyor oturmam. Ama karısı olarak ben, annesi, kızkardeşleri varsa özel durumlar hariç ben otururum öne. Bir kural değil ama herkeste bu şekilde algılanmış yani doğal olanı bu.

Teşekkürler aslında çok takmamıştım normalde gidip otursa zaten birşey demiyorum ama eşimi tembihlemesi ben öne oturcam demesi garibime gitti.

ben şahsen öne geçmesi için kayınvalideme söylerim hatta arkaya oturmak için hamle yaparım ama kayınvalidem öne oturmak istemez. ben ısrar ederim oturun diye. sonra nişanlım bana gel sen der. ben de öne geçerim. ama mutlaka önce sorarım. yaşlıdır, büyüktür saygısızlık olmasın derim. ama o direk öne atlasaydı beni yok saysaydı belki böyle olmayabilirdim

Kızlar moralim çok bozuk dün akşam kızımın folklor gösterisi vardı.Biletli gidiliyordu.Bende eşimle ikimize bilet aldım..Kayınvalideme almadım ama fesatlıktan değil aptallığıma geldi.Gösteriye gittik bunun bileti yok tabi içeriye girerken ayrıldık kalabalıktan bu içeri zorla girmiş biletlerde tükenmiş oradad satılmıyordu.Gösteriden çıktık..Arabada dediki bugün komşum x geldi.Oğlu buna 3 bilet parası vermış karısına kendine ve karısının annesine bilet almasını söylemiş bununda çok gücüne gitmiş bana anlattı dedi.Bende dedimki diye devam etti " ne var onda üzülme bizimkiler kendilerine bilet almış bana almamışlar üstelik kızın folklor parasını ben verdim" demiş.Eşimin yanında bunları söyledi.Eşimde bilet işiyle ben ilgilenmedim benim suçum yok dedi ihale bana kaldı yani...eve geldik altlı üstlüyüz bende yediremedim eşim banyodayken aşağı inip folklor parasını getirdim dedim.Kayınpederimde vardı o kolumdan tuttu bu nedir kızım saçmalama dedi bende yok baba istemiyorum dedim noldu dedi ben duyucamı duydum annem sana anlatır dedim çıktım.Yukarı çıkınca eşime söyledim verdiğimi kıyameti kopardı.Sende bi anama bilet alamadın bende aynısını senin annene yapcam benim annem ne derse susucaksın saygı duyucaksın dedi.Nasıl kötü oldum anlatamam hamileyim belki fazla alınganım ama gücüme gitti napayım.Komşuyla dedikodu yapmışlar benimle ilgili ve anlatıyor birde laf sokuyor eşimin yanında eşim şimdi babam anneme sabaha kadar söylenir yaptığını beğendinmi falan dedi.Kendimi çok kötü hissediyorum yapmasamıydım?

Ha bu arada kızımı hergün okula o götürüyor biletlerde orada satılıyor ben bir gün toplantıya gitmiştim o fırsatta aldım biletleri istese oda rahatlıkla alabilirdi.

kayınvalidenin yaptığına bak, hamile geliniyle oğlunun arasını açmış, kadıncağızı bu haldeyken bile üzmüş. yatacak yeri yok böyle insanların, nasıl rahat ediyor vicdanları acaba? oğlu da aferin yani nasıl gaza gelmiş. alllahım sinir oluyorum böylelerine gelmesin kardeşim gaza falan, 3 kuruşluk bilet için değer mi hayat arkadaşını üzmeye

eşler arasında senin annen benim annem kavgası çok kötü oluyor.
eşinin yaptığı çok ayıp..
sana bırdaha laf gelmemesi için o esnada bıseyler konuşup (illaki annesine bağırması karşı çıkması değil)
en azından arayı bulması gerekıyodu.

sen iyi yapmışsın.
tepki göstermişsin kayınvalıdenlere.
bu yeter bence...
eşinle tartışman ev içinde olmuş.
onların haberi yok sonuçta eşinin sana bagırdığından.
kaynananlara tepkini vermiş oldun sonuçta.....

Hep minnet duymamı bekliyorlar neymiş çocuğuma bakıyormuş ya bakıyo sağolsun ama bende evde yatmıyorumki 7 yıllık evliyim çalışıyorum hep çalıştım üst katlarına ev yaptık oğluna yardım ettim evlenince bütün takılan küçük altınlarımı aldılar şimdiye kadar lafını bile etmedim.üstelik düğünün ertesi günü öğrendim vereceğimi en azından kendi tarafımızın taktıklarını alalım demediler benim tarafımın taktıklaınıda aldılar eltimden hiçbişey almadıkları halde ben yinede onu kahvaltıya çağırırım yemek yaparım onlarada gönderirim yada çağırırım.ben minnet duyulmasını istemiyorum ama onlar bekliyor niye anlamadım..Anneler gününde kendi oğulları dahil benden başka kimse kutlamadı hediyemi aldım elini öptüm.Gözleri doldu yan ben bunları yapıyosam bir bileti konu etmemeliydi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…