Annem yardımcı olmuyor. Yatılı yaşlı misafir. Ben ne yapmalıyım?

(İstemeden uzun oldu yanlış anlaşılmak istemedim. Okuyup fikir belirtenler şimdiden teşekkür ederim. Belirtmemişim yaşım21)

İyi akşamlar. Bu yaz annemin ısrarı üzerine anneannem ve dedem Erzurumdan bize kalmaya geldiler.(Anneannem(85) yürümekte çok zorlandığından artık tuvalete dahi tekerlekli sandalye ile gidiyor.)Okullar açıldı ve sadece dersleri evden çalıştığım için yanlarında ben kaldım. Dedem normalde anneanneme kendisi bakıyor.Yemek, çamaşır işleriyle de o ilgileniyor. Buraya geldiğinde ondan tek istediğimiz tuvalete götürmeye devam etmesi ama bizden beklemeye başladı annem ve benim el bileğimizde kist var. Ben 1 kere kaldırdım yoğun ağrıdan 2 gün bileğimi kremleyip sardım. Sanırım bizden istediği tepkiyi almayınca anneanneme çok kötü davranmaya başladı. Her tuvalet vaktinde kavga ediyorlar. Muhtemelen dedem sert davrandığı için canı yanıyor olmalıki anneannem "senin Allahın yok canavarsın canavar, sende sürün, bana muhtaç kal.." Daha beter şeylerde söylüyor dedemde karşılık veriyor.Sabaha ilk tuvaletle başlıyorlar kavga kahvaltıya yansıyor bazen anneannem kahvaltı bile yapmıyor (morali bozulduğundan) Zorlukla o ortamda bir şeyler yiyorum. Anneme anlattım dedemle konuştu ama işe yaramadı. Bu yüzden onlarla yemiyorum artık. Dedem anneannemden daha genç ve aklı yerinde ama tuvalete götürme sırasında yumruğunu kaldırdığı bile oldu. Anneannem bir keresinde al baltayı bacaklarımı kopar gibi bir şey söyledi dedemse günah olmasa o baltayla ne yapacağımı bilirim dedi. Anneannemi seviyorum ve ona üzülüyorum wc konusunda destek sorununu çözsek dedemi memlekete göndermek istiyorum. Bunlar dışında evde bir sürü sorumluluğum var yemek, bulaşık, temizlik, kardeşimi(7) okula götürüp getiriyorum şimdi derslerimde başladı. Sabah 7 de 3 kardeş kahvaltı yapıyoruz. Ders saatinde dedem kahvaltılarını hazırlamaya çağırıyor (erkenden çay suyu koyup, kahvaltılıklardan tepsi hazırlamama rağmen) bitince toparlamam içinde beni çağırıyor, dersimi söylüyorum bitince gelirsin diyor anlamıyorum mutfağa götürmek niye zor geliyor evde hep o yapıyordu. Evde bana "evin annesi" diye sesleniyorlar. Kız kardeşim(17) okula gidiyor nadiren akşamları süpürge açıyor. Evde herkesin hastane randevularını bile ben alıyorum. Unutsam azar yiyorum kendimi savununca anlaşılması zor kişi oluyorum. Kafayı yemek üzereyim. Dersleri yetiştiremiyorum. 2023 Eylülün de DEHB teşhisi aldım yıllardır aşamadığım sorunlar var.Terapiye bütçeyi ayarlayamıyoruz o hallolsa bile eminim vaktim olmayacak. Annem bir kaç senedir maddi olarak zorlandığımız için çalışmaya başladı. Kendisine zorlandığımı söylediğimde ne yapayım borcumu kapatıp çıkayım, bunu istiyorsanız çıkarım diyor. Şu anda mümkün olmadığını biliyor. Yardımcı olamayacaktı neden çağırdı? Dedemle aramızda ki ilişkiyi anlamanız için bir örnek vereyim annem çalışmadığı zamanlarda bir ara eve bir çeşit meyve bile alamadığımız olmuştu kardeşim biz fakir miyiz niye buzdolabı boş demiş anneme ,annem dedeme durumları anlatıp 200 tl gönderebilir misin demişti hatta buzdolabının fotoğrafını atmıştı dedem asla umursamadı ama teyzemlerin (ehliyetsiz) araba kullanarak kaza yapan oğlundan(18) sebep oluşan borçlarına yardımcı olmuş , kuzenime aferin der gibi telefonunu yenilemişti. Şimdi bu adam evimde ve benden hizmet bekliyor. Hiçbir konuda yardım etmiyor. Annem ve babamsa işlerine gidip geliyorlar. Ne zaman yüzüm asık olsa sorunlu olduğumu tatminsiz olduğumu söylüyorlar. Doğum günümde (dolabımı küçük kardeşime vermeyi planlamışlar) dolap aldılar ihtiyacım olduğunu söyleyerek. Bana kalsa ihtiyacım yoktu. Bu ihtiyac denilen şey kişiye sorulması gerekmez mi? Kız kardeşime hediye olarak bilgisayar alacaklar ihtiyacı varmış.. geçen sene ikimize aynı anda telefon alacaklardı nedense onunki daha önce arızalandığı için öne alındı benimkine hiç sıra gelmedi. Doğum günü konusunu konuşunca ona bilgisayar alırken sana da telefon alalım dediler ama zaten onunkiyle birlikte alınmış olması gerekmiyormuydu? Şimdi bilgisayar 2 tane alınırdı Ben dersleri evden çalışıyorum ve telefon ekranından takip ediyorum. Anneme ne zaman böyle konular açsam adaletli olduğunu savunuyor. Kendisi 2. Çocuk olarak haksızlığa uğramış, ertelenmiş ve bunu yapmıcam demiş bence bu durumu sadece 2. Çocuk olan kız kardeşime uyguluyor. Ona bir şey alınınca sorun çıkarmam hatta umrumda olmaz fakat ben ihtiyaçlarım konusunda ihmal edilirsem söylemekten geri durmam. Mesela ona telefon alındığında bana niye alınmadı demedim bu sene oldu, ilk kez doğum günü saçmalığında konuştum. Bana kıskanç muamelesi yaptılar. Zaten kız kardesim düşmanıyım gibi kendine ne alsa gizlice alır aylar sonra görürüm ben takı bile alsam hemen gösteririm bazen onada alırım. Kendime çikolata alsam aynısını onada alırım ama onun ne zaman dolabını açsam sadece kendine almış olduğunu görürüm, derdim bir adet atıştırmalık değil sadece anlamıyorum kimin parasını kimden sakınıyor. Evde yaşadığım sorunlar asla umursanmaz. Kaç aydır ışığımda sorun var babam çok ke söyleyince duyu değiştirdi hallolmadı hâlâ tesisatçı çağırtamadım. Kız kardeşim çalşma masama ışık düzgün gelmiyor dedi yeni ışık ayarladılar masa lambası alındı bende bu durumlar niye böyle anlamış değilim. Öz kızları olduğuma eminim
Hayat sadece şu andan ibaret değil ki… Şu an yaşadığın zorluklar gelecek de yaşayacağın güzellikler için vesile olacak. Yaşlı insanlara bakıyorsun, iyi ve sorumluluk sahibisin.
Annen dilerim seni üzdüğünü erken fark eder. Bu hususta yapılan yanlışları ve duygularını söylemeni öneririm. Babasıyla annesini de muhtemel para için yanına aldı. Allah onlara da merhamet versin. Senin için de güzel kapılar açılsın inşallah

Bu yaşıma kadar hep eleştirildim dehb sebepli farkında olmadan yaptıklarım karakterimmiş gibi sadece üzerime geldiler iradesizsin,bebeklikten sakardın, cümle alem tamamlıyor bir sen yarıda bırakıyorsun... Bazı şeylere dokusu gereği dokunmakta çok rahatsız olurum beni böyle kabul etmek yapamadıkları birşeydi. Dehb tanısi sonrası tek tek anlattım bunları isteyerek değil istemeyerek yapıyordum niye doktora gitmedik dedim. Ne bileyim yaratılışın böyle zannettim demişti annem tek istediğim geçmiş için pişman olunmasıydi fakat olduklarını sanmıyorum

İsyerindeki arkadaşımn dehb oldugunu düşünüyorum. Size hep negatif taraflarını soylemisler. Pozitif tarafi da var is hayatinda basarili oluyorlar. Mesleki anlamda cabuk öğrenip hizli ve dogru karr verip uyguluyorlar. Sizinde basarili olacaginiza eminim.

Madem sizde olan farkliligin farkindalarmis bi zahmet doktora goturselermis. Anne babanız cok hatali. 4 cocuk dunyaya getirmek maharet degil. Dunyaya getirdiginle ilgilenmek onemli olan.

Annenize attiginiz mesaji okudum, aynen oyle deyip geçmiş. Yazik

İsyerindeki arkadaşımn dehb oldugunu düşünüyorum. Size hep negatif taraflarını soylemisler. Pozitif tarafi da var is hayatinda basarili oluyorlar. Mesleki anlamda cabuk öğrenip hizli ve dogru karr verip uyguluyorlar. Sizinde basarili olacaginiza eminim.

Madem sizde olan farkliligin farkindalarmis bi zahmet doktora goturselermis. Anne babanız cok hatali. 4 cocuk dunyaya getirmek maharet degil. Dunyaya getirdiginle ilgilenmek onemli olan.

Annenize attiginiz mesaji okudum, aynen oyle deyip geçmiş. Yazik

Evet 36 yaşında dehbliyim çalıştığım kurumun tarihinde performans değerlendirmesinde maksimum 10 kişi üstün performans almıştır biri de ben oldum her gün işe geç kalmama rağmen. Manyak gibi konsantre olup aşırı iyi iş çıkarabiliyoruz zaman zaman.

Anneannenle dedenin maaşı varmi? Bakıcı tutmak daha iyi olacak sanırım bu şekilde olmaz nereye kadar. Annen sana güvenip çağırmış gibi duruyor

Yalnız dert gibi dert ha. Üzüldüm sana konu sahibi kardeşim. Güzel bir disiplin oturt güzel calis kütüphaneye git güzel bir okul kazan git kardeşim. Bu günler geçecek genceciksin daha merak etme.

Evet 36 yaşında dehbliyim çalıştığım kurumun tarihinde performans değerlendirmesinde maksimum 10 kişi üstün performans almıştır biri de ben oldum her gün işe geç kalmama rağmen. Manyak gibi konsantre olup aşırı iyi iş çıkarabiliyoruz zaman zaman.

Benimde is hayatinda gordugum en iyi performans o kisiye ait. Durumlara pozitif yanindan bakmak lazım bence

Ya kusura bakmayın ama linçlensem de bunu söylemek zorunda hissediyorum. Muhafazakar ailelerin çoğu çocuklarını hizmetçi gibi görüyorlar. Çocuk kendini düşündüğü zaman da bencil, asi hatta dinsiz damgası bile yiyor. Etrafımda ne kadar muhafazakar aile tanıyorsam hepsinin kız çocuklarının inanılmaz sorumlulukları var.
Konu sahibi kardeşim sen de sonuç ne olursa olsun önce kendini düşün ve bi an önce o evden kurtulmaya bak.
Annen 4 çocuk yapana kadar çalışsaydı. Yaşanacak zorlukları sen telafi etmek zorunda değilsin. Kardeşlerine destek olmanı bi noktaya kadar anlayabilirim ama anneanne, dede, yemek işleri asla senin görevin değil.
Bu hayat tarzı sana da ders olsun. Dehbliyim diye kendini avutma. Muhafazakar bi ailede yetiştiğin için muhtemelen hedefin ne okursan oku sonunda evlenip çocuk çoluğa karışmaktır. İlerde çocuklarına böyle bi hayat yaşatmak ister misin bunu düşün.
Ben de senelerdir anksiyeteliyim. Üniversite sınavlarına hazırlanırken yakalandım bu illete. Evet kesinlikle yaşam kalitesini düşüren hastalıklar sana hak veriyorum ama engel değil.
Aslında öğrenmen gereken çok kıymetli şeyler yaşıyorsun hayatının en güzel günlerinde maalesef.Annenin mal sahini olabilmek için çocuk çoluğa karıştıktan sonra eşine destek olması büyük hata. En başından olmalıydı. Hatta çocuk olmadan bu adım atılmalıydı.
Diğer kardeşler varken büyüklerin sorumluluğunu alıp çocuklarının düzenini bozması çok büyük hata.
Senin hafızlık vs diyerek okula ara vermen büyük hata. Keşke önce eline diplomanı alsaydın. Veya hafızlığa devam edip oradan gelir elde etmeye çalışsaydın.
Hayatını yargılamamak istemem kırıcı olduysam kusura bakma ama lütttfen bundan sonra önce kendini düşün. Senin durumunda en kısa kurtuluş yolu hangisiyse ona koşmak gerekir diye düşünüyorum. Üniversite hayalin varsa bence şimdilik askıya al çünkü muhtemelen borçları vs bahane edip göndermeyecekler. Evde ciddi iş yükü alıyorsun seni kaybetmek istemezler. O yüzden ortaöğretim KPSS hazırlanıp farklı il tercih etmen gerek diye düşünüyorum. Uzaklaşmazsan maddi kazancına da konarlar. Evet durumun çok zor Allah yardımcın olsun ama bi an önce harekete geçmek senin elinde.

Geçmiş olsun. Yeni geldiler, kaldırmanın tekniğini bilmiyorum bize gelmeden bir hafta önce tuvalette düşmüş bu yüzden tekerlikli sandalye kullanmak zorunda kaldı öncesinde dedem oturduğu yerden kollarını tutup kaldırdığında yürüteçle gidebiliyordu. Buzdolabı örneğim 3 sene öncesine ait taşınma durumumuz olmuştu o esnada taşınmayacak eski eşyalarda yenilenmisti. Öncesinde de pek parlak olmayan gelirimiz zorlamıştı bizi. 22 senelik evliler ilk defa babamın tazminatının üzerine katılımevden destek alarak araba aldık. Annem onun ödemelerine yardım ediyor. İşten ayrılsa test kitabı almak bile evde olay haline gelicek çünkü öyleydi. Onu çıkmaya zorlayamıyorum çünkü etkisini biliyorum. Dedemin kira ya da faturalar üzerine desteği yok pandemi döneminde 9 ay bizimle kaldılar pazardan 1 poşet bir şey almamıştır. Banyosunu Annem ve dedem hallediyor. Diğer kardeşleri sormuşsunuz annemler 2 kardes, teyzem aynı memlekette olmasına rağmen nadiren yanlarına gidiyor. Onun evinde bir kere kalmadılar çünkü almaz, bakmaz. Şöyle bir şey anlatayım 5 sene önce anneannem dizinden en son ameliyatını burada oldu. Teyzem siz olacağı günü önceden söylersiniz ben refakatçi kalırım demişti. O hafta sınavım var dedi (kendisi 40 yaşından sonra lise ve üniveriste okudu) kızı var benden 6 yaş büyük o da hastane sevmiyormuş hayatta kalmaz dedi. İnanır mısınız yatış süresi 1 haftaydı ve ben kaldım. Dedemse umreye gitti eşi ameliyat olurken. Annem kız kardesimi emzirdiği için sadece sabahları geldi. Anneannemle bir sorunum yok sadece bana yüklenmesini hazmedemiyorum. Ama dediğiniz gibi annemin yükümlülüğünde olan insanlarla daha fazla ilgilenmesi için uğraşacağım
Bu aile büyüklerinin gelirleri yok mu?
Dede,babaanne emekli mi?
Evleri kendilerinin mi?
Şayet gelirleri varsa,ev kendilerininse bence evlerine gitmeliler,günlük birini alabilirler,evi temizler,yemeklerini yedirir.
Sizin sorumluluğunuz değil bu yani.

X