Her Gün Yeni Bir Kaynana

herkes yerini ve raddesini bilecek.
kaynana zaten düşünceli biri olsaydı asla öne oturmazdı..
biizm annelerımız yengeme hayır kıızm sana ön yakışır sen otur der hep.
yengemde saolsun nezaketlidir çok.annem ince düşünen bir ınsan oldugu için arada tatsızlık olmadı hiç 2 sene boyunca..
düşüncesizlik herseyın başıdır..
kocanın böyle bişey dememmesi lazım.
eger kaynana cok ön meraklısıysa damadın arabasında otursun bakalım öne
yada bekarken oglunun yanına öne otursun.
evlendıkten sonra ön eşe yakışır.
herşeyın bi kuralı adabı var...:KK20:
herkes ince düşünecek...En Büyük KK

bakın bence böle düşünmeyin tabiki yerini bilicek ama bazı kesimlerde örf ve adetler vardır bunu da unutmamak gerek yanlış anlamayın bizim gelinimiz yok küçük kardeşim daha ama her zaman için değerleri unutmamak gerekir. ve benim annemde çok genç ama şimdi bile konuşma geçse annem benim gelinim kızım olucak der .evet orda kocanında annesi yanında öle demesi yanlış
sizde bakın dikkat ederseniz yengem de nezaketlidir demişiniz demek ki oda annenizin öne oturması için ima edr ölemi
yani büyüklerimiz daha öncelikli onu anladım şu dediğinizden ben

bakın bence böle düşünmeyin tabiki yerini bilicek ama bazı kesimlerde örf ve adetler vardır bunu da unutmamak gerek yanlış anlamayın bizim gelinimiz yok küçük kardeşim daha ama her zaman için değerleri unutmamak gerekir. ve benim annemde çok genç ama şimdi bile konuşma geçse annem benim gelinim kızım olucak der .evet orda kocanında annesi yanında öle demesi yanlış
sizde bakın dikkat ederseniz yengem de nezaketlidir demişiniz demek ki oda annenizin öne oturması için ima edr ölemi
yani büyüklerimiz daha öncelikli onu anladım şu dediğinizden ben

yengemle annemın arası çok iyidir.
yengem anneme her zaman sen otur demez.desede annem asla oturmaz.
sadece bı keresınde baba sen otur dedi babama.
annemde orda hayır sen otur sen eşsin sana yakısır dedi.
annem asla öne oturmak için yeltenmez.
bu yuzden araları çok iyidir.
eger annem düşüncesizlik yapıp 1-2 kere öne otursaydı araları bozulurdu.
bu şekılde araları iyi olmazdı.

bu yuzden hep gelın hemde kaynana bu tür şeyleri düşünmelidir.

bak çok basit bişey anlatayım. hiç abartmıyorum..
hafta sonu annemdeydik.yengemlerde ordaydı.
hava cok soguktu.yemek hazılıyoduk.
annem yengeme üstüne bişey giy kıızm üşüme dedi.
sonra yengemde giymedi.

aradan 5 dakak geçti.
annem yinede yanlış anlamasın kalbi kırılmasın dıye haklı oldugu halde
kıızm yanlıs anlama üşümeyesın dıye giy dedim dedi.

bende neden yanlıs anlasınkı buda lafmı anne. ben kaynanmadan ne ağır laflar duyuyorum.
bu senın söyledığının yanında pamuk gibi laf dedim.
yani annemın burda söylediği agır bı laf yok aksine yengem giymedi üstüne bişey olabılır.
ama yınde annem yanlıs anlama falan dıye konuyu yumuşattı..

yani benim kaynanam çok düşüncesizdir.
ama ona kalsa ohoo çok düşünceli o.
gelinim kırlcakmış alşıncakmış hiç düşünmez.
düşünmeden pat pat konusur.
ee böyle kaynanayla nasıl geçim olur ki...

bazı şeyler karşılıklı...

Canım kaynana öne oturdu diye neden araları bozulsun ki bence böle şeyler basit konular
ama daha önceki yorumumdada dedim öncesinde ne olmuş mesele büyükse bilemem

örneğin bizde 2 hafta önce kaynanama gittik şehir dışında düğün vardı düğüne gidicektik bizim arabaya ben eltim kaynanam binicez eşim kullanıyo kaynımın arabda dolu eltim bizle geldi kaynanam benim kızımı aldı öne oturdu ne yani ben niye oturdun mu diyeyim çok ayıp yada surat mı yapayım birtek kızım için anne bana ver istersen önde olmasın dedim oda verdi bunda bişe yok bence yaniiii

yengemde saolsun nezaketlidir çok.annem ince düşünen bir ınsan oldugu için arada tatsızlık olmadı hiç 2 sene boyunca..

Kural adap kayınvalideye teklif etmek varken pat diye öne oturmak mıdır?

Siz beraber yaşıyorsunuz o ayrı bir mesele ama arada bir arabayla gidilen bir yere ben olsam teklif ederim, oturur oturmaz, kurulur kurulmaz o kendi bileceği iş.

Benim söylemek istediğim şu madem onlar ince düşünmek zorunda biz de düşünelim. Kırmayalım, bırakalım istediğini yapsın. Üç günlük dünya. Kapını kapatınca herkes dışarıda kalıyor nasılsa.

Ben yapamam mesela, evlendik ön benim hakkım diye hareket edemem. babam da damadının arabasına öne kuruluyor. Anneme de teklif ediyorum "yok kızım sen otur kocanın yanına" diyor. Her seferinde soruyorum. O öyle dedi diye ön bana yakışır demiyorum. Yaşlı başlı insanlar alınır küser neme lazım. Huzurluk olmasın. Kayınvalidemi görmüyorum ama kayınpederim de varken ben arkaya oturuyorum. Onlar baba oğul otursun diye. Anneannesiyle şehirlerarası yol geldik. Gel sen öne otur rahat edersin dedim yok dedi. O öyle dedi diye ben her zaman öne kurulayım o zaman mantık bu mu?

Herzaman söylerim; saygı görmek istiyorsan saygı duyacaksın. Patavatsızdır, terbiyesizdir, kabadır, görgü adap bilmez nasıl olursa olsun onlar bizim eşlerimizi dokuz ay karnında taşıyıp, dünyaya getirdi. Sırf bu neden bile benim ona saygı duymam için yeterli.

Konunu biliyorum, seni kırmak yargılamak için yazmadım bunları, bir de bu taraftan bak istedim.

Son düzenleme:

Siz beraber yaşıyorsunuz o ayrı bir mesele ama arada bir arabayla gidilen bir yere ben olsam teklif ederim, oturur oturmaz, kurulur kurulmaz o kendi bileceği iş.

Benim söylemek istediğim şu madem onlar ince düşünmek zorunda biz de düşünelim. Kırmayalım, bırakalım istediğini yapsın. Üç günlük dünya. Kapını kapatınca herkes dışarıda kalıyor nasılsa.

Ben yapamam mesela, evlendik ön benim hakkım diye hareket edemem. babam da damadının arabasına öne kuruluyor. Anneme de teklif ediyorum "yok kızım sen otur kocanın yanına" diyor. Her seferinde soruyorum. O öyle dedi diye ön bana yakışır demiyorum. Yaşlı başlı insanlar alınır küser neme lazım. Huzurluk olmasın. Kayınvalidemi görmüyorum ama kayınpederim de varken ben arkaya oturuyorum. Onlar baba oğul otursun diye. Anneannesiyle şehirlerarası yol geldik. Gel sen öne otur rahat edersin dedim yok dedi. O öyle dedi diye ben her zaman öne kurulayım o zaman mantık bu mu?

Herzaman söylerim; saygı görmek istiyorsan saygı duyacaksın. Patavatsızdır, terbiyesizdir, kabadır, görgü adap bilmez nasıl olursa olsun onlar bizim eşlerimizi dokuz ay karnında taşıyıp, dünyaya getirdi. Sırf bu neden bile benim ona saygı duymam için yeterli.

Konunu biliyorum, seni kırmak yargılamak için yazmadım bunları, bir de bu taraftan bak istedim.

öncelikle ben kaynanamdan boyle bısey görmedim..
ailede de görmedim.
ama kasıla kasıla kaynanam her defasında öne binerse eşim uyarırdı zaten bunu bılıyorum.
uzun bir yolculuk olur bişey olur nadiren bi yerlere gidersin hayır sen çekil ben oturucam asla demezdim.
ayrıyeten kayınpederım olsaydı ona öne otur baba derdim.
benım lafım sırf gelinini kıskandırısn dıye kasıla kasıla öne yerleşen kaynanalara...

uzak yerde oturursun 2 ayda bir gidersin uuzn yolculuk anne sen otur dersin.
ama aynı evde olupta her hafta gezmeye gideceksin ve her defasında kaynana öne oturacak
NEDEN?
ne gerek varki böyle bişeye..
benım lafım bu tarz kişilere...
gelin sırf öne oturmasın diye hızlı hızlı gidip öne oturan kaynanalr gördüm. bu art niyettir bence.

kaynanazedeler neyapıyosunuz annemlerdeyim bakamadım yarın eve gitcem hersayfayı okuycam:)
anne yanı ne güzel yaaa kimsenin senden beklentisi yokkk:)seni sen oldugun için seviyolar:)

kaynanazedeler neyapıyosunuz annemlerdeyim bakamadım yarın eve gitcem hersayfayı okuycam:)
anne yanı ne güzel yaaa kimsenin senden beklentisi yokkk:)seni sen oldugun için seviyolar:)

cnm nolsun rutin iş hayatı ama bugun kk baya durgun anneler günü kaynanazedelere bıraz agır mı geçti ne kımseden ses soluk cıkmıyor millettttt nerdesınız duyurun seslerınızı

şu araba konusunu hiç anlamış değilim
sanki ön koltuk ucak arkası araba koltuğu..ne varki ikiside aynı şey
ben aile uzmanından dinlemiştim 'arabayı erkek kullanıyorsa yanında karısı oturacak bu böyledir' demişti
annenin bu durumda böyle bir hakkı yok
zaten hep bahanedir arkası tutar beni ön tutmaz...ha ha ha
bunun aslı aslında oğlumun yanında ben oturmalıyım bana yakışır düşüncesi...
ben hep şunu derim herkese kocasının yanında...koca varken oğlan , kızdan beklemek aptalca
yani ben kocamla keyif alırım evlat ayrı bir boyut ama kaynanalar illa oğlu ile yapmak ister ne iş ise

cnm nolsun rutin iş hayatı ama bugun kk baya durgun anneler günü kaynanazedelere bıraz agır mı geçti ne kımseden ses soluk cıkmıyor millettttt nerdesınız duyurun seslerınızı
yazık hepimizeee..benim anneler günü çok iyi gecmedi..kaynanam mutfagı yan odayla birleştirecekmiş...bende iyi olur rahat rahat yemek yaparsın dedim... kayınpederim borcum var bitmeden yaptırmam demiş.. kaynanamda oglumdan isterim parayııı demiş..bunuda bana söylüyor..bende olurrr dedim nediycemmmm..çok fena iki dk içinde hemen yerleştirdi lafıı:)
şu araba konusunu hiç anlamış değilim
sanki ön koltuk ucak arkası araba koltuğu..ne varki ikiside aynı şey
ben aile uzmanından dinlemiştim 'arabayı erkek kullanıyorsa yanında karısı oturacak bu böyledir' demişti
annenin bu durumda böyle bir hakkı yok
zaten hep bahanedir arkası tutar beni ön tutmaz...ha ha ha
bunun aslı aslında oğlumun yanında ben oturmalıyım bana yakışır düşüncesi...
ben hep şunu derim herkese kocasının yanında...koca varken oğlan , kızdan beklemek aptalca
yani ben kocamla keyif alırım evlat ayrı bir boyut ama kaynanalar illa oğlu ile yapmak ister ne iş ise

valla cnm ben hemen geçip oturuyorum öneee eşim arabayı kulanırken...nslki kayınpederim arabayı kulanırken arkadaya geçiyorsam kaynanamda öyle yapacak..belki öne ben oturmasam hemen gecerde fırsat vermiyorum:)
benim tek derdim maddi konular...sürekli isteklerinin olması..benim kişisel eşyalarımı alıp vermemesi..bide gezmelere götürmeye çalışması,evine misafir gelirse benide çagırıyor falan sevmiyorum:)

Son düzenleme:
Bu araba konusunda ben şanslıyım sanırım bizim arabanın arkası yok :KK74: ticari olduğu içn kim binerse öne binmek zorunda :))) sinirleneceğim bur durum yok yaniii:KK64:

Kızlar benim kaynanadan bir bomba daha. Anlamıyorum kadının takıntısı nedir. Dün eşim, ben, annesi, kızkardeşleri falan bir yere gidiyoruz. Eşim kullanıyor arabayı, kızkardeşleri arkaya oturdu, sonuçta karısı benim öne oturdum. Annesi daha gelmemişti. Eşim sen arkaya geç, annem öne oturcak dedi. Şok oldum. Neyse geçtim arkaya. Annesi özellikle diyormuş ben öne oturmak istiyorum diye. Ya arabayı alırken 3 te 2 sini ben ödedim, ehliyetim var ama kullanmayı bilmiyorum. Sürekli eşim için X'in arabası diyorlar, benimle konuşurken de sizin araba değil eşimin adını vererek x'in arabası diyorlar. Sinirlerim zıplıyor. Bir gün çok kötü bozmak istiyorum ama kendime yakıştıramıyorum açıkcası, çocuk değilim. Ne var bunda dicekler.

bence en iyi verilcek cevap bi an önce direksiyon kursu alıp senin de hakkın olan arabayı kullanmak,böylelikle altta kalmayıp hakkını savunmuş olursun

Kızlar benim kaynanadan bir bomba daha. Anlamıyorum kadının takıntısı nedir. Dün eşim, ben, annesi, kızkardeşleri falan bir yere gidiyoruz. Eşim kullanıyor arabayı, kızkardeşleri arkaya oturdu, sonuçta karısı benim öne oturdum. Annesi daha gelmemişti. Eşim sen arkaya geç, annem öne oturcak dedi. Şok oldum. Neyse geçtim arkaya. Annesi özellikle diyormuş ben öne oturmak istiyorum diye. Ya arabayı alırken 3 te 2 sini ben ödedim, ehliyetim var ama kullanmayı bilmiyorum. Sürekli eşim için X'in arabası diyorlar, benimle konuşurken de sizin araba değil eşimin adını vererek x'in arabası diyorlar. Sinirlerim zıplıyor. Bir gün çok kötü bozmak istiyorum ama kendime yakıştıramıyorum açıkcası, çocuk değilim. Ne var bunda dicekler.

Ben artık kayınvalideler de değil de, bu erkekler de buluyorum suçu.
Annesi istiyor diye, siz oturduğunuz halde size nasıl arkaya geç diyor.
Ve siz de iyi sabır, dinleyip geçmişsiniz.
Annesi arkada oturunca incileri mi dökülüyormuş.

YUHH YAA NEDİR BU sen öne oturacan ben öne oturacam muhabbeti.
yok böyle bişey
anlayışlı bi kaynana olsaydı öne oturmaya yeltenmezdi.
eşinin annem oturacak demesine hayretim şaştı vallahi.
benım annem o kadar anlayışlıdır ki
bı aksam dugune gidiyoduk..
yengem anne babm otursun öne bız kadın kadına arkaya oturalım dedi.
annem hayır baban arkaya otursun bızle
sen eşisin öne otur bu yakışır zaten dedi.
yani bizde böyle bısey yok..
kaynanm bugune kadar öne oturmaya hıç yeltenmedi.
eşim bile kaynanam yeltenecek te ben kıyametı koparacam diye ödü kopuyo..
yani asla annesıne sen öne otur demez.
derse biliyo beni çünkü..
Valla ben utanıyorum bunu buraya yazmaya, çok şaşırdım çünkü. Bizde her zaman kadın kocasının yanında oturur.

ya bu kaynanalar cahil desem değil, mahsusmu yapıyolar, düşüncesizmi nedir anlamıyorum ki...

arkadaşım sen önce git ehliyet al sonrada eşinin elinden arabayı al.kendini de boşuna üzme biryere gidiceğinde eşin kendine yer bulsun o zaman.
ben ve eşim araba kullanıyoruz eşim bana öyle bişe dese o zaman sen arkaya geç derim veya gitmem.
Teşekkür ederim, ehliyetimi aldım kullanmaya cesaret edemiyorum. Gerçekten önemli değil benim için öne ya da arkaya oturmak, kimin arabası olursa olsun ama sanki gıcıklığına yapıyorlar gibime geliyor o yüzden sinir oluyorum.

burası dıkkatımı çektı yazayım dedım öncelıkle soleyeyım benın kaynanam ben nişanlıyken felçten vefat etti,ama melek gibiydi kızlarından çok benı tutardı ben çalışırken geldi yanımda kaldı bana bakmaktan kendını alamazdı bir düğüne gıtsek gelıne bakmaz benım oynayısıma ayagımdan basıma kadar ole bakakalırdı zaten bole olsunlar canımızı yesınler dimi ben araba kullanırken eşimı arkaya oturtur kaynanamı o felçli halıyle öne yanıma oturturdum kendi solemezdı ben oturttururdum belkı de bana zıt gıtseydı benle anlaşmasaydı bende arkaya atardım herhalde
En Büyük KK

kayınvalide ile gelin arasında dengeyi sağlayacak olan kocadır
yeri gelir köprü kurar aralarında
yeri gelir aralarını yapar
ne dertli varmış bu konuda

Biraz abartmıyor musunuz? Yok arkaya otururmuş, yok öne otururmuş, parasının bilmem kacını ben verdim.

Varsın öyle desin ne çıkar, varsın öne otursun. Yaşlı başlı insanlar, belki heves ediyordur. Belki de gerçekten kötü niyetindendir. Bu kadar zor mu boş vermek, gülüp geçmek.

Ben kalabalık birşekilde arabaya bineceksek her zaman büyük olana yer veririm, istemezse öne oturmak o zaman geçerim. Yaşlıların hoşuna gidiyor böyle davranmak.

Kendi babam da arabaya bineceği vakit yine arkaya geçiyorum, eşimin ailesinden biri bineceğinde de...

O araba sizin, eşiniz de biliyor bunu. Aleme duyurmak ya da sinir olmak neden. Niye kendinizi yıpratıyorsunuz ki? Üzülen, gereksiz yere kırılan sizsiniz.

Ayrıca "kaynanayı arkaya atmak" cümlesini hiç yakıştıramadım. Biz de yaşlanacağız unutmayın, evladımızı kayınvalidemizden kıskanan bizlerin de gelinleri olacak inş. Ne ekersen onu biçersin.

Ha bu arada ben bunları sadece insani duygularla yazıyorum. Kayınvalidemle ilişkim güllük gülistanlık falan değil. Yağlayıp ballamıyoruz birbirimizi, o bana her seferinde ince ince laf sokuyor ama ben kafamı ceviriyorum. Eşime ağlıyorum(dır dır etmeden) canımı acıttı diye. O da bana sarılıyor, gülüp geçiyoruz.
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim, ben kesinlikle buraya yazdığımda herkes benim tarafımda olsun beni desteklesin diye yazmadım. Acaba ben mi yanlış düşünüyorum diye tereddüt ettim.
Öncelikle gideceğimiz yer kısa mesafeydi şehir içi, önde daha rahat edecek gibi bir durum yoktu, ayrıca kayınvalidemin oğullarından biri ilk kez araba almış olsa heves etmiş nolcak derdim ama eşimin abisi bekar ve 10 yıldır arabası var. Kadın heves etmiş falan değil. Ayrıca eşimin abisi ya da arkadaşı olduğu zaman ben direk arkaya geçiyorum, bence büyükler değil önce erkekler ya da eşler geçer öne. Ben öyle gördüm. Benim de abim var, bir yere gidileceği zaman yengem babama öne geç der, babam yoksa yengem oturur öne. Ayrıca konu zaten öne ya da akraya oturmak değil, kadın benimle aşık atıyor resmen. Yüzüme gülüyor ama yapacağını yapıyor, ben iyi niyetli olduğunu sanmıyorum. Evlendikten sonra onlarda kaldık birgün, mecburi bir nedenle. Başka odaları olmasına rağmen salonda yatırdılar bizi, eşimle bana ayrı yatak yaptılar, tabi yanımızda ablası falan da var. Anlamıyorum onların adetleri mi, ne biçim insanlar, görmemişler mi çözemedim bir türlü.

bende katılıyorum arkadaşa benim de demek istediğim yapıcı olalım onlar kırıyorsa büyük bişe olmadıysa lütfen abartmayalım yaşlılar bebek gibi oluyolar napalım yani bizde birazcık idare
yani bu demek istediğim herkes için değil arabada öne oturdun arkaya oturdum meselesi çok komik bence amannnnn kocanla yanlız gidince sen otur nolcak ben hiç takmam öle şeyleri koca benim koca herkes biliyo yani malıda benim abartmaya gerek yok bencede
Bana da gerçekten komik geliyor o yüzden şaşırdım ve birşey söylemedim. Yani kim oturursa otursun ama niye kadın illa öne oturmak istiyor anlamadım. Bir de benim düştüğüm durumu düşünsenize sen arkaya otur annem öne oturcak dedi herkesin içinde. Ben de haklı olarak benim de arabam, niye ben ikinci plana atılıyorum diye düşünüyorum.
Kesinlikle, ara bozmak istemeyen bir insan yerini bilir. Anladığın için teşekkür ederim.
Canım kaynana öne oturdu diye neden araları bozulsun ki bence böle şeyler basit konular
ama daha önceki yorumumdada dedim öncesinde ne olmuş mesele büyükse bilemem

örneğin bizde 2 hafta önce kaynanama gittik şehir dışında düğün vardı düğüne gidicektik bizim arabaya ben eltim kaynanam binicez eşim kullanıyo kaynımın arabda dolu eltim bizle geldi kaynanam benim kızımı aldı öne oturdu ne yani ben niye oturdun mu diyeyim çok ayıp yada surat mı yapayım birtek kızım için anne bana ver istersen önde olmasın dedim oda verdi bunda bişe yok bence yaniiii
Çok basit bir konu ama daha önce yaşadıklarımı düşününce haksız olduğumu düşünmüyorum. Kayınvalidem önceden de direk ön koltuğa kuruluyordu. Benim karşı olduğum şey herşeyi oğullarına ait olduğunu düşünmeleri, oğlumun arabası, oğlumun evi. Afedersiniz de biz çalışan kadınlar, en az eşimiz kadar yoruluyoruz, onlar kadar kazanıyoruz ama hiçbirşey bizim olmuyor. Ayrıca eve gel yemek, çamaşır, temizlik, ütü yap, kayınvalideye gittiğinde kalk iş yap. Sabahtan akşama kadar evde oturan oğulları otursun, gelin işten gelsin evde hizmet etsin. Bu nasıl adalet.

Öncelikle sizin durumunuzda zaten olması gereken oymuş. Kayınvalidem bana da sen öne otur dese, ya da hiçbirşey demeden arkaya otursa kısa mesafede önemli değil ama uzun mesafede ön daha rahat olur diye öne geçmesini söylerdim. Ama sanki bir inatlaşma oldu, kadın direk öne oturuyor ya da önceden tembih ediyor oğlunu öne oturmak için. Ayrıca arabamız zaten onların makam aracı gibi. Evde bekar oğlu var arabası olan ama herşeye eşim koşmak zorunda. Ayrıca belki beni daha çok yadırgayacaksınız ama arkada sıkışık çoluk çocukla oturmak istemiyorum. Gerçekten çok büyük ihtiyaçla aldık arabayı, ben 2-3 sene eşime destek olmak için (evli değildik o dönemde) alamadım, rahatlık biraz benim de hakkım bence. Araba öne kurulmak için ya da pikniğe gitmek için alınan birşey değil benim için ama onlar öyle düşündüğü için sinirleniyorum. Dilini bilmediğim bir memlekette, işim gereği sürekli gezdiğim için kışın soğukta kapısı açık şekilde bir saat arabanın dolmasını beklediğimi, bir saatlik yola 2 saatte gittiğimi, hemen hemen bu işkenceyi hergün çektiğimi, artık isyan etmekten bıktığımı ve çaresizce ağladığımı düşünürseniz ve bütün bunlara rağmen biz araba alırken kızkardeşinin aaaa çok sevindim bizim için çok iyi olur ne güzel yazın pikniğe iki arabayla gideriz dediklerini duyduğumda hissettiğim hayalkırıklığını, nefretimi hissedebilir misiniz bilmiyorum. Ayrıca yaz geldi eşimin haftasonları için annesini pikniğe, türbeye vs yerlere götürme planları yaptığını, işlerini yaptırırken, para isterken, gezmelere götürürken aileler ama çocuk olunca benim annemin bakmasını isteyecek kadar benciller. O yüzden yaşlı kadın nolcak öne otursun diyemiyorum. Ve kendime kızıyorum bu kadar basit bir şeyi kafaya taktığım için. Kimse üzerine alınmasın, tepki olsun diye yazmadım.

öncelikle ben kaynanamdan boyle bısey görmedim..
ailede de görmedim.
ama kasıla kasıla kaynanam her defasında öne binerse eşim uyarırdı zaten bunu bılıyorum.
uzun bir yolculuk olur bişey olur nadiren bi yerlere gidersin hayır sen çekil ben oturucam asla demezdim.
ayrıyeten kayınpederım olsaydı ona öne otur baba derdim.
benım lafım sırf gelinini kıskandırısn dıye kasıla kasıla öne yerleşen kaynanalara...

uzak yerde oturursun 2 ayda bir gidersin uuzn yolculuk anne sen otur dersin.
ama aynı evde olupta her hafta gezmeye gideceksin ve her defasında kaynana öne oturacak
NEDEN?
ne gerek varki böyle bişeye..
benım lafım bu tarz kişilere...
gelin sırf öne oturmasın diye hızlı hızlı gidip öne oturan kaynanalr gördüm. bu art niyettir bence.
Aynen benimki de onlardan, anlamadım ne yarışı ama.

bence en iyi verilcek cevap bi an önce direksiyon kursu alıp senin de hakkın olan arabayı kullanmak,böylelikle altta kalmayıp hakkını savunmuş olursun
Kesinlikle ilk işim özel ders alıp kullanmayı öğrenmek sonra da kocişin elinden arabayı almak. Dediğim gibi benim için alındı araba, ben şehir dışına falan gidiyorum zor oluyor, eşim genellikle şehir içinde arabayla ev iş arası 7-8 dk, o şehir dışına çıkacağı zaman kurum araba tahsis ediyor ona. Ama benim öyle bir imkanım yok. Aslında hoşuma gidiyordu, eşim içinde rahat olmuştu araba ama en iyisi öğrenip almak ondan.

Ben artık kayınvalideler de değil de, bu erkekler de buluyorum suçu.
Annesi istiyor diye, siz oturduğunuz halde size nasıl arkaya geç diyor.
Ve siz de iyi sabır, dinleyip geçmişsiniz.
Annesi arkada oturunca incileri mi dökülüyormuş.
Walla Tiryandafila anlamadım bana da çok garip geldi, zaten önceden de direk gider öne kurulurdu. Bu sefer tembihlemiş oğlunu.
Geçmeseydim patlardım, bir laf derdim açıkcası uzamasını istemedim.
Belki abartıyorum gibi gelecek ama eşimden soğudum o gün, araba benim üzerime ve konuşmuştuk bir ara ayrılma gibi bir durum olursa benim olacak ben de ev eşyalarını ona bırakacam. O gece yattığımda kendimi özel eşyalarımı toplamış arabanın bagajına atmış Ankara dönerken hayal ettim.
Öne oturmak aranızı niye bozsun diyen arkadaşa söylüyorum demek ki küçük te olsa birşeyler birikince bu nedenle bile ara bozulabiliyormuş.

Biraz abartmıyor musunuz? Yok arkaya otururmuş, yok öne otururmuş, parasının bilmem kacını ben verdim.

Varsın öyle desin ne çıkar, varsın öne otursun. Yaşlı başlı insanlar, belki heves ediyordur. Belki de gerçekten kötü niyetindendir. Bu kadar zor mu boş vermek, gülüp geçmek.

Ben kalabalık birşekilde arabaya bineceksek her zaman büyük olana yer veririm, istemezse öne oturmak o zaman geçerim. Yaşlıların hoşuna gidiyor böyle davranmak.

Kendi babam da arabaya bineceği vakit yine arkaya geçiyorum, eşimin ailesinden biri bineceğinde de...

O araba sizin, eşiniz de biliyor bunu. Aleme duyurmak ya da sinir olmak neden. Niye kendinizi yıpratıyorsunuz ki? Üzülen, gereksiz yere kırılan sizsiniz.

Ayrıca "kaynanayı arkaya atmak" cümlesini hiç yakıştıramadım. Biz de yaşlanacağız unutmayın, evladımızı kayınvalidemizden kıskanan bizlerin de gelinleri olacak inş. Ne ekersen onu biçersin.

Ha bu arada ben bunları sadece insani duygularla yazıyorum. Kayınvalidemle ilişkim güllük gülistanlık falan değil. Yağlayıp ballamıyoruz birbirimizi, o bana her seferinde ince ince laf sokuyor ama ben kafamı ceviriyorum. Eşime ağlıyorum(dır dır etmeden) canımı acıttı diye. O da bana sarılıyor, gülüp geçiyoruz.

Yazmaktan üşeniyor bir yandan da karşı tarafa gerçekten kendini
üzmemesi için bir şeyler karalamak istiyordum.Ama alıntı yaptığım arkadaş fazla söze gerek bırakmamış.Katılıyorum.

Kesinlikle ilk işim özel ders alıp kullanmayı öğrenmek sonra da kocişin elinden arabayı almak. Dediğim gibi benim için alındı araba, ben şehir dışına falan gidiyorum zor oluyor, eşim genellikle şehir içinde arabayla ev iş arası 7-8 dk, o şehir dışına çıkacağı zaman kurum araba tahsis ediyor ona. Ama benim öyle bir imkanım yok. Aslında hoşuma gidiyordu, eşim içinde rahat olmuştu araba ama en iyisi öğrenip almak ondan.

Walla Tiryandafila anlamadım bana da çok garip geldi, zaten önceden de direk gider öne kurulurdu. Bu sefer tembihlemiş oğlunu.
Geçmeseydim patlardım, bir laf derdim açıkcası uzamasını istemedim.
Belki abartıyorum gibi gelecek ama eşimden soğudum o gün, araba benim üzerime ve konuşmuştuk bir ara ayrılma gibi bir durum olursa benim olacak ben de ev eşyalarını ona bırakacam. O gece yattığımda kendimi özel eşyalarımı toplamış arabanın bagajına atmış Ankara dönerken hayal ettim.
Öne oturmak aranızı niye bozsun diyen arkadaşa söylüyorum demek ki küçük te olsa birşeyler birikince bu nedenle bile ara bozulabiliyormuş.
arkadaşım araba zaten seninmiş ben büyüklerden biri varsa hep arkaya otururdum problem değildi bizim arabada benim üzerime annesi oturmak istiyosa o otursun ne olurki ölümlü dünyadagerçi ne yaparsan yap karsındaki görmek istemiyorsa yaranılmaz ama ...:KK53:

X