Erkek tarafının nişanda takı takmaması

vallaha bizim burda erkek tarafı takmaz ama damat ve ailesi takar.. ama kesinlikle erkek sülalesi nişanda takı takmaz ..düğün de takar..nişan da takması çok yanlış karşılanır..!!!
Ben de merak ettim neden?

Nisanim aile arasinda evde oldu . Amcalar teyzeler halalar dayilar gibi cok yakin akrabalara. Esimin akrabalarının hepsi takı takmıştı.

Ama sanırım bu durum biraz da ailenin diger nisanlarda dugunlerde ne taktigina bağlı. Ne getirirse onu goturuyorlar.

kesinlikle.. nişan bozulur diye takılmıyor..:)haklılar da bu devirde ne olaylar duyuyoruz.. bizim buralarda kesinlikle nişan da takılmaz..(karadeniz)

ah canım yaa valla benimkilerde öyle bide makas kesmiyo dedik diye biz görgüsüz olduk ADET BU ADET.. hiç mi görmedin duymadın.. nişanlım üzülmüştü tabi.. sonra kuzenimin nişanında damadın amcası çıkarıp 100 lira verince espriler yapıldı biz ne günler gördük hiç vermeyenler 20 lira verenler 50lirayı paylaşın diyenler oldu diye.. çok korktum nişanlımın duymasında incinir diye.. ama dediğin gibi kimse ne tok gözlü kız demedi.. Allah bilsin..

bende nişanımı otelde yaptım fakat erkek tarafı bır bılezık taktı zaten burada oyle oluyor erkek tarafı ısterse bır bılezık takar ama onu da takmasa garıp karsılanmaz geri kalan hıc kımse takı adına bir şey almaz tüm takılar düğünde takılırr.özel bir konuşma yapılmasına gerek yok nişanda takı takıldığını zaten hiç görmedim daha öyle bir durum olmuyor burada
bunun düğündekileri erkek alır mantığıyla da ilgisi yok zira düğündekileride ben aldım.genelde kız alır zaten aileye verilmez,
şimdi davetli gözüyle bakayım,düğünde takı goturecegım nısanda bıtane daha mı gotureyım?şahsen onca kamera cekıyor tum davetlıler dugune gelıyorsa ben hepsını dugunde takmak ısterım zaten iki takı da almak istemem.
egeliyim bu arada

Bir Kürtle nişanlanmıştım (Ayrıldık) Nişanda bir yüzük, bir de ince bilezik taktılar, erkeğe takılan yüzüğü de ben aldım. Takı merasimine gerek yok, insanlara masraf olmasın dedim.Beyaz eşyasından mutfak eşyasına her şeyi ben almıştım, en iyisinden, kına gecesini ben üstlendim, yatak odası ve oturma odasını halı+mobilya+perde ben alırım dedim. O "salon takımını alırım, halı perde klima hiçbirini alamam" dedi, "annemler düğünde 2 bilezik takacak, takmasınlar da kiralık evi boya badana yapalım o parayla" dedi.Düğüne yöresel takı setlerinden almak istediklerini söylediler, kendi kızlarına 5 sıralısını aldırtmışlar, kuyumcuda bana tek sıralısını gösterdiler, fiyatını duyunca gözleri döndü, ben "Gerek yok böyle pahallı bir şey almaya" dedim rahatladılar.
Bence yöresine göre değil adamına göre muamele yapılıyor. Azla yetineni ezmeye çalışıyorlar. İstemeyeni nezaketinden değil de salaklığından yaptığını sanıyorlar.Değerli mi oldum, hayır, ayrılınca bana yaptıkları en küçük masrafı bile hesapladılar. Fazlasını, yediğim içtiğimi de ödedim. "O pahallı almayalım, bu pahallı almayalım" dediğim için para hesabı yapan hatun da oldum :)
İstememek nezakettir. İstemeyeni hiç saymak kabalıktır.
(Canım sözlerim sana değil, Kürtler kadına masraf ödetmez dediklerinde hep aklıma geliyor bunlar.Yani Bir Kürtle de evlensen böyle olabilirdi.)

Benim nişanlımın annesi Kars'lı babası İzmir'li. Nişanda takı takma adetleri de varmış. Nişanlım bana sordu, ne istersin diye, ben de bilezik istemem, hatırası kalacak, bozdurmayacağım, takabileceğim bir set isterim dedim. Bütçelerine göre istediğim gibisini yaptırdık. Biz de nişanlıma kendi beğendiği saati taktık. Ama nişana gelen misafirler bişey takmaz normalde. Öyle bir beklentimiz yoktu. Benim nişanım dışarıda bir restaurantta yemek şeklinde oldu. Sadece yakın akrabalar vardı. Her gelen gene bi çeyrek altın taktı. Sonuçta misafirliğe oturmaya giderken bile eli boş gitmeyiz bi kutu tatlı götürürüz. Herkes bütçesine göre hareket eder elbette ama eli boş gelmenin mazereti de olamaz diye düşünüyorum, bence ayıp bişey. Nişanda takılan takılar bizde kızda kalır ama düğüne kadar da harcanmaz. Düğünden sonra da senin-benim muhabbetinin pek hayırlı olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

Aynı benim nişanım gibi olmuş desene. :) nişanlımın ailesi akrabaları vb düğünde takacaktır muhtemelen ama zaten o takılarda eşimin ailesine gidecek. Bana hiçbir hayırları olmadı olmayacak yani :) Önemsemiyorum artık :)

İllerin adetlerine göre değişiyor.Mesela bizim burda nişanda takılan takılar paralar nişanlı kıza kaldığı için bazı erkek tarafı bizim burdada takmıyor.Sanki başka yere gidecek para herhalukarda nişanlı çifte kalacak takılan herşey

Ah canım ya, keşke hiç yaşamasaydın böyle bir olayı ama yinede kurtulduğuna sevindim.

Son düzenleme:

Canımcım, ufak hesaplar mide bulandırıyor işte. Karşı tarafının amacını yorumlar sayesinde yeni yeni anlıyorum ben de. Adamlar resmen, (kayınvalidem dışında) 'kimse, hiçbir akrabamız, davetlimiz takı yapmasın, hepsi düğünde taksın çünkü düğündeki takılara biz el koyacağız' demek istemişler. :)

Canım zaten işlerine gelmeyen aileler 'adet mi kaldı, biz de yok öyle bir adet' deyip sıyrılıyorlar işin içinden. Genellikle erkek anneleri yapıyor bunu. :) Ama sıra kızlarını evlendirmeye gelince, bütün adetleri tek tek hatırlıyorlar. Sandık çıkartma, kapı basma vb vb :))

Gelenek olan bir durumu nerelere çwkiyorsunuz maşallah .
Nişanda benim bulunduğum şehirdede erkek tarafından hiçbir akraba takı takmaz.
Kayınvalide kıza hediye yapmak isterse bir set veya bilezik takar, karşılığında kızın aileside damada saat takar.
Bu forumda nedense hep erkek tarafının yapmadıkları konuşuluyor, hiç kız tarafıda şunu yapar diyen yok, çok enteresan.

Anladım canım. Benim durumumdaki esas sorun sanırım 'ev aldık eşya aldık size' diyerek düğün takılarına el koyacak olmaları. :) ev kredisini nişanlım ödüyor bu arada. Eşyaları ailesi ödüyor.

ufak bir ekleme: eşyaları ailesinin ödemesini biz istemedik, kendileri oğlumuza yardım etmek istiyoruz diye ödemek istediler. Meğer zaten telafi edeceklermiş. :)

Damada onun seçtiği bir saat ve yüzük takıldı zaten, bu olması gereken, söylemeye gerek var mı :) Sizin adetleriniz öyle, bizim ki böyle demek ki, sorun ne?

Damada onun seçtiği bir saat ve yüzük takıldı zaten, bu olması gereken, söylemeye gerek var mı :) Sizin adetleriniz öyle, bizim ki böyle demek ki, sorun ne?
Kayınvalidenizin adetinde nişanda takı takmak yoksa sorun yok demekki? Sizce sorun ne?

Kayınvalidenizin adetinde nişanda takı takmak yoksa sorun yok demekki? Sizce sorun ne?

Sorun: bunu daha önce söylememeleri hanımefendi :) Biz de ufakta olsa nişanda da takılır çünkü. Sorun: bana akrabalarım takı yaptığında, nişanlımın orada öylece kalması. Sorun: sadece kayınvalidemin takı takıp, diğer uzak yakın tüm akrabalarının düğünümüzde takmasını istemesi. sorun: düğündeki tüm takılara eşimin ailesinin el koyacak olması.

Baştan beri diyorum, biz bunları karşı tarafla hiç konuşmadık. konuşsaydık, nişandan önce böyle bir hamle geleceğini bilirdik. Düğünden sonrada konuşmayacağız amma velakin, insan burada yazınca bir rahatlama geliyor, bir iki kişi de aynı şeyi yaşamış olunca 'tek değilmişim' diyor insan. Kabullenmek daha kolay oluyor. Anlatabildim mi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…