Özel Okul Sınıf Mevcudu Sorunu

Benim kızım da özelde 1. Sınıf, 19 kişiler. 28 çok çok fazla bir sayı özel okul için…

Arkadaslar merhaba,
Yeğenim bu sene 2. sınıfa başlıyor. Bu seneye de anaokulu ve ilkokul 1. sınıfı tamamladığı özel bir okulda devam edecek.
Bugun, yani okulun acilmasına 2 gün kala yönetim tarafından velilere "2. sınıflardan bir şubenin kapatıldığını, kapatılan sınıftaki öğrencilerin 5'er 5'er diğer sınıflara dağıtıldığını ve böylece bizim sınıf mevcudumuzun 30a yükseldiği" iletildi.

Sınıfın kapatılma sebebi olarak ise "o sınıftaki öğrencilerin bir arada bas edilmesi cok zor profilde oldukları, öğretmenin hepsi bir araya geldiğinde disiplin saglamakta zorlandığı" gösterildi.

Böyle bir durumu, üstelik her türlü kayıt islemi vs tamamlandiktan sonra neredeyse okulların açılmasıyla beraber öğrenmemizi hazmedemiyorum. Yarın için okul mudurunden randevu aldık. Sınıftaki diger velilerle birlikte müdür ile konuşacağız fakat yine her zamanki ozel isletme ağzıyla pohpohlanıp, asla sonuca ulaşmayacak vaadlerle okuldan çıkacağımızı biliyorum.
Aramizda ozellikle ozel okul öğretmeni varsa sınıf mevcudu durumunun yasal sınırı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu konu icin konuşurken savunabilecegim konuları atlamak istemiyorum. Sizlerden de bu konuda destek almak istedim.
Benzer bir durumda yöneticilerle konuşurken yaptıkları bu kurnazlığın kabul edilemez oldugunu siz nasıl dillendirirdiniz?
Bakanlıktan devlet okullarında 30 altı öğrenci olan sınıfların birleştirilmesi talimatı geldi. Sizin okul bunu üzerine alınmış anlaşılan 🤣 ş...sizler

Benim bildiğim özel okullar (ticarethane) disipljn sağlayamıyor diye sınıf birlestirmez, olsa olsa öğretmene para vermemek için yapar. Zaten durum böyle olsa disiplin sağlayamıyor dedikleri öğretmeni anında işten çıkarırlardi. Kesinlikle taviz vermeyin. Zaten öğretmenlerin çoğunu asgariye çalıştırıyorlar artık onu bile vermek istemiyorlar şaka gibi.

Doğuda görev yapıyorum lisede, en kalabalık sınıf 25 kişi. Bir arkadaşım da cocugunu ilkokula yazdırdı yine aynı ilçedeyiz sınıfı 29 kişi. Doğunun ücra yerindeki okulla aynı sınıf mevcudu var ve siz bir de üstüne para veriyorsunuz. Eğer çocuğunuz çok bağlanmadiysa o okuldan almakta fayda var. Bence dava açmakla da tehdit edebilirsiniz ki gayet de hakkınız. Çakallık yapmasınlar.
İstanbul’da 50 kişiler duydum mevcutta çok üzücü

Konudan bağımsız 2000'li yıllarda okudugum özel okulda sınıf mevcudum 35 kişiydi. Bazen saçmalayabiliyor ozel okullar

X