Erkek tarafının nişanda takı takmaması

Anladığım karşı taraf ile takı konuşmadan nişan yapmışsınız onlar da bir şey takmamış ki bence normal misafirler hem nişanda hem de düğünde masraf yapmak istememiş

Benim nişanında Kv hiçbirşey takmadı yani kimse bir şey takmadı annemin hazırlığı varmıştık mutlaka o da çıkarıp takmadı

Kv eltime bilezik takmış nişanda nikahda geri verin takalım demişler olmaz diye dürermiş rezillik çıkmış o nedenle düğünde takcam dedi birer bilezik taktılar

Görümcemin nişanında erkek tarafı takmıycaz Kv ili bilezik takcak dediler hepsi bir şey taktı Kv bir şey hazırlamamış ben altın götürmüştüm verdim taktılar hatta sonra gelin bana geri verdi annesi biz çarşıdan alıp kızımıza veririz dedi

Ben de öğrendim ki benim Kv bu işten anlamıyor nişanda bir şey takmayı beceremiyor

Ama sizinkiler her şeyi düğünde taksınlar alayım diye akrabaları örgütlenmiş de olabilir

Halamın komşusu hediyeleri düğünden önce topladı düğünde verilirse gelin alırmış düğünde takı merasimi oldu nerede ise kimse bir şey takmadı hayatımda öyle saçmalık görmedim kız başka şehirli olduğu için kız tarafı da yoktu hiç takısız düğün oldu kısaca

Siz de takmayın üzmeyin kendinizi

Canım okudum biraz diğer mesajlrida bunlarn yaptığı resmen riyakârlık..madem sürekli hava yapcaksin neden yardım edip ev eşya işine giriyorsun..durumun var ciftlerin yuva kurmalarına yardım ediyorsun..hadi yardım ettiği icin havasını lafini hoş görelim..Nisanda takı takmamasini da bı derece hoş gorelim.Düğünde millete takı taktim diye hava basıp sonra almak nedir pes yani

Canım Yine de üzülme mutluluğunu gölgelemesn..Bu dönemler çoğu için zorlu bi süreç oluyor.Boşver kim nasılsa nasıl yapıyorsa de geç tavsiyem

Canım biz, aynı memleketten olduğumuz için, farklı olmaz sandık galiba. İçimi yeterince döktüğüme inanıyorum burada. Onlara yansıtıp, suyu bulandırmanın alemi yok, haklısın. :) Mutlu olmak, her şeyden önemli.

Haklısın tatlım, bu tür şeyler için, mutluluğumu bozmaya değmez. Ben de bu yüzden karışmadım hiç, bundan sonrada karışmayacağım.

Ben de takı sevmem canım.
Ne oldu takılanlarda bankada bir gün ev alırsak diye peşinat olarak bekliyor.
Bir gün bile takmadım.
Bu arada seninki benden de beter olmuş. Ama
900 e düğün yapmış yine biz düğünü de kendimiz yaptık.
O 900 ü yüzük parasına falan sayalım. Dengeler

Ben de eşimi seviyorum ama kendimi daha çok seviyorum artık.
Bu nedenle şimdiki aklım olsa üzülmesine bakmadan isterdim, alınacak durum olduğunda
evleniriz acelemiz yok da derdim yani.

Öyle.. Millete yapılanları görünce daha da aptal gibi hissediyor kendini insan.
Bir de ben babayım diye saygı beklediğinde çıldırıyorum..
Ne babalık yaptıysa..

Aynen katılıyorum. Bizde Kürt damat da var.
Kendi iyidir Allah için.
Ama ailesi durum yok diyerek takılara kadar borçla yaptılar, ev eşyaları dahi borçla alındı.
Şimdi oğlu ödüyor, sıkıntısını da benim kardeşim çekiyor.
Benim babam olmadığı halde annem iğnesine kadar en güzelinden, en iyisinden alıp evlendirdi.

Geçenlerde bir konu olmuş, gelinin biri bir sürü takı istiyormuş.
Bizim damat demiş o ne öyle yaa yuh falan.
Anacığı demiş ki ''Gelin gelinse değer ne olacak, bizim oralarda öyledir adet, çok takılır aslında.''
Güler misin ağlar mısın yoksa boğar mısın?

Ulan utanmaz sen ne yaptın kime?
Sizin orada öyle madem biz niye bir şey görmedik?

Allah utanmaz etmesin ne diyeyim.
Yokluğu da anlarım da yoksa hava basmayacaksın arkadaş, etin butun ortada.

Nişanlığını kendin alıp kuaför ve makyajını da kendi cebinden yaptıysan aynı durumdayız :)

Nişanlığımı da kendim aldım. Makyajımı da evde kendim yapmıştım

ne sacma bi sey ya takı takmamak bence olası bile dgeil insanlar iyice uyanık olmus amca dayı hala teyze takmıcakta kım takıcak
gecen hafta evde kuzenımın nısanı oldu ve bizim ailes dayılar amcalar her aileden 3 kücük altın cıktı kuzneımın arkadaslarıda astı 5 7 tane falan cocugun durumları o kadar ıı yengelerı 50 lira taktı sadcee bu kız tarafı icin bence cok onur kırıcı bi davranıs seni saymıyoruz istemiyorz demek cocugun babası 1 bilezik taktı ne günlük set ne bisey 1 bilezik bizde söz takılır oda kalın mega boy bileziktir
neyse saydık altınları bizim taraftan 28 kücük altın takılmıs erkek tarafındna bisey yok
bence cok ayıp insanın en yakınları takmıcaksa neden var ki

sen bu kadar degersiz misin ki imitasyon takmayı kabul ediyosun deger altınla ölcülmez elbet kilomla altın taksalar bi tane ben etmem o ayrı ama neden bu caba ki inanamıyorum ya ee annen kardesin yada kuzenın o takını sahte oldugu anlasa gerci sen kendine bunu nasıl yakıstırdın orası ayrı sana deseler ki sahte takıylamı nısan yapıyosun hic bozulmazmıydın allah askına sana bunları yapamıcak bi adamla neden birlikte olur insna o raddeye getirir isi allahtan ayrılmıssın ama sen bu kafadayken gene bedavaya gelin gidersin canm kusura bakma

Kıızz bu konu tam senlik :):)

ben eşimden değil de kp den istemediğime pişman oldum. bi de çok düşünceli oldum onlar için, evlerinin parkelerine kadar biz yaptırdık. kv üstüne ev istiyor şimdi. kötü olduk şaka gibi. hiç biri umrumda değil artık. ama eşim iyidir yani. hatta araba almayı düşünüyoruz, bana alacak inşallah. pek kendini düşünmez :)

hem nişanda hem düğünde mi takı takılacak .Bunun bir mantığı yok.
Nişanda takı zaten olmaz ama kız tarafından belki de düğüne gelemeyecek olanlar ya da gönlünden kopanlar takar.Nişanda takılan takılar direk kız tarafına gider çünkü.

aynen aynen canım, anlıyorum insanın maddi durumu elvermeyebilir ama ben şu cümleyi bekledim hep " kızım daha iyisini almak isterdik daha güzelini yapmak isterdik ama durumumuz bu kadar elveriyor" ya bunu deseler valla içim gam yemicek.. hep aynı laf ""aaa ne gerek var, aman bunlar hep sonradan çıktı işte millet para harcasın diye, saçma öyle şeyler mi kaldı".. bide benim aldığım bazı şeyleri kendi almış gibi sahiplendi kayın validem ne diyim Allah biliyo:)

Benimde nişanda birşey takılmadı ,eşimin aldığı zarif bir kolye vardı nişan hediyesi olarak. Bende birşey istemedim iki tarafta kendini kasmasın düğünde durumunuz ne el verirse onu yaparsınız dedim. eşimin babası ölmüştü. Onları sıkıntıya sokmaya hakkım yok diye düşündüm

Bazı yerlerde adet böyledir nişan kız tarafının düğün erkek tarafınındır. Bizde de adet tüm nişan masraflarının kız tarafına ait olması düğün masraflarını da erkek tarafına ait olmasıdır. Ama adet falan kalmadı. Biz evlenirken nişanımızı evimizde yaptık tabi ki masraflarını ailem karşıladı( daha doğrusu ben karşıladım). Düğünümüzü de alman usulu yaptık çok eğlendik.

Ama hala adetlerine bağlı yerler var ve bazı yerlerde evet erkek tarafı nişanda takı takmaz. Nişanda takılan tüm takılar kız evine aittir ve henüz resmi evli olmadıkları için erkek tarafının davetlileri takı takmaz sadece erkeğin çekirdek ailesi takı takar oda nişan falan atılırsa geri alınır. Takı takmıyor olmaları da erkek tarafı için utanç verici bişey değildir. Çünkü düğünde zaten telafi edilecektir. Bazı yerlerde de nişanda takılan takılar geri alınıp düğünde üzerine eklenerek takılır diye biliyorum.

Benim görüşümse bunların hepsinin teferruattan ibaret olmasıdır. Ne bohça ne nişan ne düğün masrafı ne alışveriş hiç bir şeyimize kimse karışmadı hepsini eşimle beraber yaptık hiç de başımız ağrımadı çok şükür.

Mesele etmeyin bunları. Ben de daha yeni nişanlandım. K.validem nişanlığımı almak istemiyor diye çok üzülmüştüm ama sonra ne kAdar yersiz bir şeye kafayı taktığımı anladım. Kim takı takmış kim takmamış, bunlara kafa yormak çok yıpratıcı. Konuşulur, iki taraf da birlikte hareket eder. Ya iki tarafın aile büyükleri de takar, ya iki taraf da takmaz. Nişanı kız tarafı yaptığı için kızın ailesi nasıl isterse öyle davranılır. Benim nişanımda takı takıldı tıpkı düğünde olduğu gibi. Ancak daha az oldu. Mesela tam altın yerine çeyrek, set yerine bilezik gibi. Daha fazlası düğünde takılacak.

Bana da 2 bilezik taktılar, bileziklerimi nişanlım almıştı bana göre hiç takmamak kendi adlarına Türk örf ve adetlerine göre ayıp karşılanır..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…