Erkek tarafının nişanda takı takmaması

vallaha bizim burda erkek tarafı takmaz ama damat ve ailesi takar.. ama kesinlikle erkek sülalesi nişanda takı takmaz ..düğün de takar..nişan da takması çok yanlış karşılanır..!!!

Screenshot_2015-03-21-01-42-08.png

Buda nişan bileziğinin bi benzeri benimki biraz farklıydı

:KK48::KK48:Bilseydim gelirdim erkenden:KK53:

Ayy nisanlin icin yazmissin ya ona bise takmadilar ne ustte var ne basta diye..
Aklimdan tam geciriyodum dilini isir basina gelir haa diye yorumun sonunda kendin yazmissin:KK52:
Yalniz buyuk gorgusuzluk olur valla..
Ben burda okumustum sirf dugunde erkek tarafinin taktigi bilezikler belli olsun diye,
kizin koluna degil de damadin yakasina takmislar bilezikleri..
Sonra kaynana toplasin diye heralde.
Hey Allahim yaa ne insanlar var..
Kimileri bayram eder oglumuzu evlendiriyoruz diye gelini donatir resmen,
kimileri de pintilikten ölür...

Valla öyle oldu tatlım :KK53: Ben de o an olayın vehametine bakıp, gülsem mi üzülsem mi bilememiştim. Nişanlımla tuhaf bir ikili oluşturmuştuk.

O nasıl şey öyle ya... Daha neler duyacağız, kim bilir. Tatlım zaten bazıları durumu olmadığından değil, geline gitmesin diye yapmıyorlar. :) O daha çok koyuyor sanırım.

vallaha bizim burda erkek tarafı takmaz ama damat ve ailesi takar.. ama kesinlikle erkek sülalesi nişanda takı takmaz ..düğün de takar..nişan da takması çok yanlış karşılanır..!!!

Neden ayıp karşılanır canım, merak ettim gerçekten.

Valla öyle oldu tatlım :KK53: Ben de o an olayın vehametine bakıp, gülsem mi üzülsem mi bilememiştim. Nişanlımla tuhaf bir ikili oluşturmuştuk.

O nasıl şey öyle ya... Daha neler duyacağız, kim bilir. Tatlım zaten bazıları durumu olmadığından değil, geline gitmesin diye yapmıyorlar. :) O daha çok koyuyor sanırım.
Aynen ondan bahsediyorum zaten..
Yoksa gucu olmayana lafim yok..
Biz de aman aman varlikli bir aile degiliz zaten..
Ama bazilari ne yazik ki kendini rezil ediyor iste oyle yaparak..
Cok gorgusuzce ama yapcak birsey yok.

Umarim oyle seyler yasamazsin,
dugunun gonlunce olsun insAllah.

Bizde erkek tarafı nişanda takı takar. Bu takılar aynen düğünde de tekrar takılır yapabilen üstüne ilave yapar.

Iki taraf mutlaka oturup bunları konuşmalıdır. Erkek tarafında böyle bir adet yoksa ve haberi yoksa kız tarafı da buna önem veriyorsa bir şekilde takı takmaları gerektiği haber edilmelidir ki nişan günü erkek tarafı utanç yaşamasın tatsızlık olmasın.

Merhaba herkese. Sorum çok kısa ve net. Erkek tarafının nişanda takı takmaması normal mi yoksa erkek tarafı adına utanç verici bir durum mu? Böyle bir adet var mı gerçekten? Varsa, sebebi ne?

Nişanı böyle geçen arkadaşların yorumlarını özellikle beklesem de, diğer arkadaşların düşüncesini de merak ediyorum. Dışarıdan nasıl görünüyor, bunu bilmek adına.

Böyle bir adetten haberim var, olayın özü şudur.
Nişanda kızın ailesi ve kız tarafı takı takar.
Bunun sebebi, olur da nişan bozulursa takılanlar kız ailesinde kalsın zaten kendi akrabaları takıyor.
Düğünde erkek ailesi ve erkek tarafı takı takar.
Eski geleneklere göre, takıların içinden damadın ailesi masrafını aldığı için burada da erkek tarafının akrabaları onlara yardım etmiş olur.

Ben ise tam tersini yaşadım, nişanda erkek tarafı taktı.
Çünkü bizim adetimize göre, nişan sade bir törenle aile arasında gerçekleşir fakat eşimin ailesinde öyle değil.
O sebeple büyük bir nişan yapıldı ve sadece erkek tarafı bana hediyelerini sundular.

Aynen ondan bahsediyorum zaten..
Yoksa gucu olmayana lafim yok..
Biz de aman aman varlikli bir aile degiliz zaten..
Ama bazilari ne yazik ki kendini rezil ediyor iste oyle yaparak..
Cok gorgusuzce ama yapcak birsey yok.

Umarim oyle seyler yasamazsin,
dugunun gonlunce olsun insAllah.

İnşallah canım. :)

Böyle bir adetten haberim var, olayın özü şudur.
Nişanda kızın ailesi ve kız tarafı takı takar.
Bunun sebebi, olur da nişan bozulursa takılanlar kız ailesinde kalsın zaten kendi akrabaları takıyor.
Düğünde erkek ailesi ve erkek tarafı takı takar.
Eski geleneklere göre, takıların içinden damadın ailesi masrafını aldığı için burada da erkek tarafının akrabaları onlara yardım etmiş olur.

Ben ise tam tersini yaşadım, nişanda erkek tarafı taktı.
Çünkü bizim adetimize göre, nişan sade bir törenle aile arasında gerçekleşir fakat eşimin ailesinde öyle değil.
O sebeple büyük bir nişan yapıldı ve sadece erkek tarafı bana hediyelerini sundular.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim canım.

Bana nişanda kuru kuru yüzüğüm takıldı.
Nişanlım henüz işe başlamamıştı ondan bir şey beklemedim zaten.
Öyle görgülü, incelik bilen bir ailesi de yok maalesef.
Tersine para delisi, cimrilikten ölen bir babaya sahip o kadar ki hani bu makas kesmiyor esprisi var ya
o yapıldı ( ben hiç bilmem bile nişanımda o an öğrendim bu adeti.)

Kendisi para vermemek için cüzdanı arabada unuttum, hazırlıksız geldim falan dedi.

Sanki yoldan geçerken eve aldık nişan yapalım diye tövbe estağfurullah :KK70:

Sonra da kaynımdan istedi, o da eli çok açıktır 20 tl verdi.:KK53::KK53:
Makasçı amca yok mok dedi diye bir 20 daha attırdı içi gitti anladım renginden..:KK14:

Nasıl ama?o_O

İddialıyım benden beteri yoktur, başı çekiyorum.
Olan varsa paylaşsın lütfen, belki bakışım biraz olsun pembeleşir kp e:KK48::KK48:

Bu arada ne hissettiğimi söyleyeyim canım.
Yakın arkadaşlarım çok yadırgadılar, ayıp bile dediler, yalan yok üzülmedim değersiz
hissetmedim değil.
Ama nişanlımı seviyordum ve bu onun suçu değildi.

Aslında onu para için asla üzmedim, ailesinin görgüsüzlükleri için de.

Ama bugünkü aklım olsa açık açık isterdim biliyor musun?
Çünkü isteyen, zorda bırakan değerli oluyor bunu çooook çooook gördüm..

Ve eşim için de o fedakarlığa değmezmiş.
Bugün şunu anlattığımda ne var seven insan istemez zaten diyor, evet benim ailem görgüsüz ayıp ettiler demiyor yani..
yazıyım dedim için rahat etsin. benim kp masraf yüzünden evliliğe karşı çıktı. biz babamın yüzüğünü küçülttük(vefat etti kendisi). eşime de gümüş aldık. zar zor düğünü karşılayacağını söyledi. 900tl ye bi yer tuttu. düğünde ufak tefek birşeyler taktı(meğer onlar da düğün sonrası geri almak içinmiş). bi şekilde eşim sayesinde yangından mal kaçırır gibi salondan kaçtık. sonrasında ağladığını duydum takılar gitti diye :)
3-4 yıl sonra bi gün kuyumcuya götürdü bilezik seç kendine dedi. seçtim bi tane. ölçü falan alındı. belki 5 sene oldu gelmedi hala :) eşime sigortamı yatır diyor şimdi :)
öyle işte... eşimi seviyorum gerisi boş, umrumda bile değil. zaten hiç takı sevmem. babamın yüzüğünü takıyorum hala

Nisanda erkek tarafı takı takmayabilir
Takmadilar diye de utanacak bir durum oluşmaz
Neticede insanlar nisana takı getirirlerse düğüne getirmezler
Kısacası çok normal bu durum

Benim nişanımda da erkek tarafı takı takmadı kayınvalidem 3 dal bilezik taktı bir de set taktılar, ama onun dışında ne eşimin abileri ne de evli kuzenleri ne de tüm akrabaları hiç bir şey takmadılar adetleri değilmiş :KK12: düğünde canlarını okudum ama çok hırslandım nişanda hihihih :-)

Merhaba herkese. Sorum çok kısa ve net. Erkek tarafının nişanda takı takmaması normal mi yoksa erkek tarafı adına utanç verici bir durum mu? Böyle bir adet var mı gerçekten? Varsa, sebebi ne?

Nişanı böyle geçen arkadaşların yorumlarını özellikle beklesem de, diğer arkadaşların düşüncesini de merak ediyorum. Dışarıdan nasıl görünüyor, bunu bilmek adına.
bizde de nişanda set saat ve iki bilezik takıldıı . geri kalanı düğünde taklcak. ama her yöreye göre değişiyor bu.

Bız nışan ve sözü birlikte evde yaptık,çok yakın akrabalarım ve yakın komşularım toplam 50 kişiyizdir tahmınımce; o akşam,kendı annemle babam künye taktılar;gelen mısafırlerımızden altın ve para takanlar oldu kımse boş gecmedi yanı.Alyans,tektas ve söz bileziği takıldı bizde adet böyle çünkü.

Ayrıca nişanda takılanlar kıza aittir diyenlerde var ,erkeğinki erkeğe ,kızınkı kıza aıt dıyenlerde oldu.Fakat butun hepsı bende kaldı eşimle evimizin iç dekorasyonunu yaptırırken kullandık.

Ayrıca nişanda takılanlar kıza aittir diyenlerde var ,erkeğinki erkeğe ,kızınkı kıza aıt dıyenlerde oldu.Fakat butun hepsı bende kaldı eşimle evimizin iç dekorasyonunu yaptırırken kullandık.
Bizim de yazın olacak, Takı olursa ne yapalım diye düşündük erkek arkadaşımla, büyük çeyizleri almaya karar verdik mutfa için, misafir tabakları çatalları gibi.. Bakalım neler olacak görücez biz de:)

Bizim de yazın olacak, Takı olursa ne yapalım diye düşündük erkek arkadaşımla, büyük çeyizleri almaya karar verdik mutfa için, misafir tabakları çatalları gibi.. Bakalım neler olacak görücez biz de:)
Hakkınızda hayırlısı olsun canım; ama bunları önceden konuşup ayarlayın kı sonra sorun çıkmasın:)

adetler her yerde farklıdır tabii ama nisanda erkek tarafı yüzük saat eğerli isterlerse bir iki bilezik takar tabi yüzük hariç diğer takılar düğün takımından olur ayrı degildir ... gelen yakin akraba varsa onlarda isteklerine gore takar yada takmaz ...

X