2 DÜĞÜN KRİZİ

Kına nişa zaten bize

Zaten kına nişan bize ait biz burda en iyi şekilde yapıcaz senin kınanı nişanını diyor annem. Ama erkek tarafı düğünü Adana da da yapmak zorundalar diyor. Ve ben bunun adaletsiz ve saçma olduğunu söylediğimde de bağırıp çağırıyor işte. Özellikle annem. Eğer benim sözümü çiğnersen sana hakkımı helal etmem diyor
Etmesin bunun için helal. Haklı değil ki.

Bana da mantıklı gelen oydu ama benim ailem Adana da da düğün olması konusunda çok diretiyor. Eşimiz dostumuz ne der herkesi oraya götüremeyiz burda da düğünün olacak diyorlar. Tepki verdiğimde de bizi ezip geçiyorsun a geliyor mesele. Gerçekten illallah geldi şimdiden
O zaman çıkarıp parasını verecekler

Bende uzaga geldim.Kına kendi memleketimde oldu, eşimin tarafından gelen akrabaları aynı gece geri döndü esım ve yakınları bizde kaldı sabah evden gelinlikle çıkardılar beni ablamlarda degıstırdım üzerimi baska şehire gittik. Dıger gün esımın memleketınde düğün oldu bizim taraftan gelenler oldu, düğün arasında gelınlık üstü bindallı giydım kına yapıldı orda tekrar. Bence doğru olan bu. İki yerde düğün olmaz. Ailenıze birilerı bunu anlatmalı.
evet herkes olması gerekenin bu olduğunu söylüyor. Ya ikna olacaklar ya da mecburen razı gelecekler biz de erkek arkadaşımla gönlümüzden geçeni yapıcaz

Yok işte herrrr bir şeyi erkek tarafı yapacakmış. Annesinin isteği bu yönde. Bana kalırsa annesi zorluyor. İstemiyor da olabilir bu evliliği. Yoksa evlatlıktan reddedecek kadar büyütmek çok anlamsız
her şeyi değil. kınayı nişanı biz karşılıycaz ama düğünü onlar Adana da da yapsın diyor ve haksız

Aa olmaz öyle işte.. ben hiç duymadım kızın memleketindeki düğünü erkek tarafının yaptığını. Yani ailenizin bu düşüncesini önemsemeyin, aile büyüğünüz varsa rica edin konuşsun ailenizle.
Bizim bir yakın akrabanın öyle oldu. Erkek tarafının memleketinde mini bir düğün yapıldı. Kına gecesi tadındaydı. Sonraki hafta kına ve düğün İstanbul'da yapıldı. Düğün yemekli oldu hatta. Damat ödedi düğünü. Erkek tarafının kararıydı bu. Düğüne katılacak çoğu kişi buradaydı.

Başka bir akrabam da nikahı İstanbul'da kıyıp eş memleketinde düğün yaptılar. Düğün yapılan yerler de küçük illerdi. Köy usulü gibi düğün yaptılar, meydanda kazanlarda yemekler vs.

Kızlar merhaba. Biz erkek arkadaşımla evlilik hazırlıkları yapmaya başladığımız bi dönemdeyiz ve uzak mesafe ilişkisi yaşıyoruz. Ben Adana dayım erkek arkadaşım da İzmir de. Fakat daha şimdiden aileler arasında bir takım çatışmalar oldu. Benim ailem kına nişan ve özellikle düğün mutlaka Adana da olacak eğer onlar istiyorsa İzmir de de düğün yapsınlar diyor. Erkek arkadaşımın ailesi de çift düğünün çok masraflı olacağını bu yüzden altından kalkmanın zor olduğunu, sadece 1 düğüne güçlerinin yetebileceğini ve her şeyin benim memleketimde olmasının adil olmadığını söylüyorlar. Bu düğün konusunda ailemi ikna etmeye çalışsam da onların da hak verdiğim belli başlı düşünceleri var evden gelinlikle çıkmamı istiyorlar. Yani bana soracak olsanız biz erkek arkadaşımla tüm bu süreçlerin çok saçma ve masraflı olduğunu düşünüyoruz. Ama işin içine aileler ve istekleri girince öyle olmuyor. Bu konuyla ilgili 2 düğün yapmış olanlar veya böyle bi durum yaşamış olanlar bilgilendirebilir mi
Kınana gelinlikle git kına da çıkarır kına kıyafetini giyersin. Ben de mersin-eskişehir de yaptım mersindekinde kınada önce gelinlik sonra bindallı giydim evden gelinlikle çıktım. Eskişehirde de düğün oldu direk.

Ay ne uzattım ama yine merak ettim, siz o zaman biz yapalım buradaki düğünü dediniz mi, ona ne diyorlar
ben anneme dedim ki madem ille de adana da düğün olsun istiyorsun o zaman burada olacak düğünü biz karşılayalım adamlar neden 2 düğünün parasını versin her şeyi geçtim altından nasıl kalksınlar diyorum bağırıp çağırıyor işte. Benim niyetim kimse kırılmadan her şeyi güzellikle halletmekti ama öyle olmayacak gibi duruyor. Buradaki bazı arkadaşlar çok rahat konuşuyor restini çek onu yap bunu yap diye ama işte söz konusu 7 kat yabancı değil de insanın kendi annesi olunca arkadaşların dediği gibi rahatça kestirip atamıyorum

ben anneme dedim ki madem ille de adana da düğün olsun istiyorsun o zaman burada olacak düğünü biz karşılayalım adamlar neden 2 düğünün parasını versin her şeyi geçtim altından nasıl kalksınlar diyorum bağırıp çağırıyor işte. Benim niyetim kimse kırılmadan her şeyi güzellikle halletmekti ama öyle olmayacak gibi duruyor. Buradaki bazı arkadaşlar çok rahat konuşuyor restini çek onu yap bunu yap diye ama işte söz konusu 7 kat yabancı değil de insanın kendi annesi olunca arkadaşların dediği gibi rahatça kestirip atamıyorum
Kimse sana anneni at amaan demedi ki? Annen senin annen. Seni sevmesini de iyiliğini düşünmesini de şefkatini de en çok sen bilirsin. Ama hiç bir anne evladını da herhalde evlatlıktan reddetmez sırf kendi memleketinde düğün yapmıyor diye. İkna etmek senin elinde ister güzellikle ister hayır biz böyle istiyoruz diyerek. Annen sen orda evlenirken gelmemezlik mi edecek? Yoo eminim gelecek. 2-3 gün küser sonra unutur. He telafi için kınayı düğün gibi yaparsın tüm akrabaların gelir. Kaldı ki daha düğün tarihiniz belli değil. Belki ee o tarihe kadar tamam kızım dediğin gibi olsun diyecek. Ama sen de hiçbir öneriye açık değilsin gibi geldi. Yine de sen bilirsin.

X