2024 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    264
Selam kızlaar
Tatlizarafet hadi geçmiş olsunn ne iyi oldu şimdi daha rahat edersin mis gibi
S Sariucurtma yaa bu günlerde yetişkinlerde kulak enfeksiyonu o kadar sık duyar oldum kii, bi de okuldasın ya öyle bi şey olabilir bak 5 gün bekleme bence geçmiyorsa.

Ya benim de küçük tansiyon 8i geçiyor 2 gündür, büyük 11-12. Nabzım 110 larda. Normal miydi bu artık kafamda hiçbir şey yer etmiyor burda konuştuk halbuki

Doktor da bana doğum için 38+6 haftaya gün verdi. İçimdeki kuzucuk okadar beklemeyecek gibi geliyor bana. Başından beri erken doğacak gibi bir his vardı. 35 haftayı bitirdik öyle böyle derken Bence seninki de 38 e kadar bekleyecek gidişat öyle görünüyor

KBB den randevu bakıcam yarına bulursam giderim bulamazsam pazartesi gidicem. Küçük tansiyon benim de bı iki gün 8 üzerinde çıktı, büyük bazen 10 bazen 11 bazen 12 çıktı. Doktors söylediğimde bu aylarda artık bu normal dedi. Sanırım gebelik zehirlenmesi için daha farklı bir tansiyon rutini oluyor. Çünkü protein filan çıkar mı dedim yok canım, yaşadığın şey artık çok normal dedi, üstelik ödemli ayaklarımı da gosterdim, ama yine de tahlil yapsak olmaz mı deyince rahatlayim diye yaptı, hem karaciğer enzimlerim, hem böbrek fonksiyonlarım, alt, ast, bilirubin vs normal hem de idrarda protein kaçağı negatif çıktı. Valla böyle dusununce doktorlara Allah peygamber sabrı vermiş diyorum. Sen senelerce tip oku, uzmanlık yap, yetmedi doçent ol üstüne prof ol, akademisyen ol, uluslararası bilimsel çalışmalarda görev al, sonra hastalar gelsin tahlil sonucunu görmeden ikna olmasın

Tansiyonla ilgili size kendi deneyimlerimi anlatayım ki bilginiz olsun.
İlk gebeligimde 13 yıl önce şiddetli preaklemsi ile ile acil alındım tansiyonum 18/12ydi. 30 kilo almıştım ödem çok fazlaydı ve 6.aydan itibaren tansiyonum sürekli yüksekti hergün acildeydim hiçbir doktorda bana tansiyon ilacı vs vermedi eve yolladılar hep. Bilgimde yoktu. Suyum gelip gittiğimde de idrarimda aşırı protein ile acil alındım, kapıda bekleyen eşime bile haber veremedim ekrandan gördüler doğum yaptığımı.

Şimdi 36+0 olduk, 2.gebeligim. Yine gebelik zehirlenmesi riskim olduğu için baştan sıkı tuttum yedigim içtiğime dikkat ettim hamur işi, makarna, pilav, tatlı vs yemiyorum. Sıfır tuzlu besleniyorum, bol bol yürüyüş yapıyorum.
Yaklaşık 1 aydır tansiyonum sürekli yükseliyor özellikle geceleri ama çok sıkı takip ediliyorum. Vücudumda ödem olmadığı için ayrıca karaciğer enzimlerim ve idrar tahlillerim normal çıktığı için benim ilk gebeliğimde yaşadığım travmadan dolayı panik atak yaşadığımı o yüzden tansiyonumun çıktığını söyledi doktorum ve sakinlestirmek için uyku yapan bir alerji ilacı verdi uyumadan önce 1 tane içiyorum.
Alfamet verdi dusuremeyince tansiyonumu, çok çıkarsa tansiyonum günde 8 adet içiyorum.
Ayrıca kan sulandırıcı iğne kullanmaya başladım doktorumun tavsiyesi ile o da çok rahatlattı.
Tansiyon 14/9 üzeri olunca acile mutlaka gidip kan ve idrar tahlili veriyorum şehir Hastanesi'ne gidiyorum çok ilgileniyorlar.

Doktorumunda belirttiği bir şeyi sizlere söyleyim ki, preaklemsi bir anda olacak birşey değil onunda bir aşaması var.
Birden kilo artışı ve aniden oluşan ödeme eşlik eden 14/9 ve üzeri tansiyon varsa ayrıca baş ağrısı görme bozukluğu çift görme yada gözlerin önünde sanki sinekler uçuşur gibi görüntüler varsa karnın sağ üst tarafında ağrı olursa bunlar preaklemsi belirtileri ama idrardaki protein kaçağı bir anda yükselmiyor bu belirtileri takip etmek önemli. Ayrıca idrarda protein çıksa bile hemen apar topar alınmıyor 200 üzerindeyse değer o zaman riskli oluyor.

Normalde idrarimda protein hep negatif çıktı ama, dün 24 saatlik idrar toplayıp verdim sonuca göre doktorum değerlendirecek.
Herhangibir problem olmazsa da nasip olursa 29 Aralık'ta sezeryan ile planlı doğum olacak.

Tansiyon çıkıyorsa ihmal etmeyin, 14/9 olursa mutlaka acile gidin ama her tansiyon yükselmesi de preaklemsi olmayabilir korkmayın. Kan ve idrar tahlillerinize bakılıp doktor takibinde olduktan sonra korkulacak bir durum değil.

Hepinize hayırlı doğumlar dilerim, sağlığıyla kucağımıza almayi nasip etsin Allah evlatlarımızı

Kızlar merhaba, tansiyonlarınız kaç çıkıyor ? Bana alfamet başlattı dr. 14/10’u gördüm. . Etrafımdakiler son haftalar hep yükseldiğini söylüyor ama gebelik zehirlenmesi şüphesi var dedi dr.
İlacla kontrol altına alınır inşallah. Farmetmeniz çok iyi olmuş. Çoğununki yükseliyor farketmiyor. Kaç haftalıksinız bu arada?

İlle de bilim. Ben de olsam rahatlamazdım öyle testsiz falan.

Ama çok haklılar ben burda okuduğum h her şeyi doktora soruyorum bana diyor ki kafandan hastalık uydurup gelme buraya diyor sen kontrol altında bi gebelik geçiriyorsun her şeyin kontrol ediliyor herhangi bir şey olduğunda zaten biz müdahale de bulunuruz dedi az bi utandım yalan yok

Kızlar merhaba, tansiyonlarınız kaç çıkıyor ? Bana alfamet başlattı dr. 14/10’u gördüm. . Etrafımdakiler son haftalar hep yükseldiğini söylüyor ama gebelik zehirlenmesi şüphesi var dedi dr.
Ben 16/12 yi bile gördüm ama sürekli takip edip 14/9 gördüğüm an acile gidiyorum.
Gebelik zehirlenmesi riski benimde var ve muhtemelen olacak da, çünkü ilk gebeliğimde de yaşadım. Ancak hemen acile gidip kan ve idrar bakılıp takip edilmek çok önemli. Her tansiyon yükselmesi idrarda protein kaçağı var anlamına gelmiyor ancak, eğer tansiyon yükselmesi oluyorsa takip edilmek çok önemli.
Ödeminiz de varmı özellikle el ve ayaklarda?

Ne güzel hem bir gün dinlendirmis oldular seni. Ben de hastaneden gelince yemek ayarlamak çok zor gelmişti. Orda ne güzel kahvaltı geliyor ara öğün ne zaman olacak diye düşünmuyorsun saatinde geliyor. Tam yemek zamanı yemek geliyor. Sonraki öğünde ne yesem diye düşünmüyorsun. Rahatça yatabiliyorsun hiçbir yer gözüne batmadan. Çok içten söylemeyeyim yine de. Allah duşürmesin kimseyi

İlle de bilim. Ben de olsam rahatlamazdım öyle testsiz falan.
Yani aslında bir kez tansiyon 13 çıktı diye gebelik zehirlenmesi olmaz bı bakıma doktorlar da haklı ama nihayetinde ben de daha önce hayatımda hiç 13 tansiyon görmemişim. Benim için 13 tansiyon 20 lere çıkmış kadar panik yapılması gereken bişey tansiyon aletini peş peşe kullanmamak lazımmış, tamamen inmesi gerekiyormuş havanın. Geçen benimkini olctuk peşine anneminkini ölçtüm denemek icin kadının gözleri yaşardı, kalp hastası annemin 9-5 çıktı tansiyonu

Herkese merhaba. Benim kontrolüm vardı bugün. Nst de sancı cıkmadı. Ama 10 günde sadece 120 Gr almiş kızım. Yine bana gelmeye başladılar. Protein tozu önerdi doktor. Hiç kullanasım yok. Eşim hemen adinı aldı nerde bulabileceğini sordu. Kullanmamı istiyor. Bu hafta biraz baklagil azaltmıştim. Bilinçli olarak değil. Elimin altında olmayınca yemedim ben de.
Bir de tansiyon aletimi götürdüm. Orda 10 a 6 çıktı. Kalkıo başka koltuğa geçip kendiminkiyle ölçtüm 12 ye 8 cıktı. Kalkıp bikac adım yürümeyle bu kadar fark olur mu? Tam ölcerken eşimin sesini duydum. Arabayı parketmiş beni soruyordu nst de mi diye? Cevap vermedim etkilemesin diye. Ama onun da artışı olmuş olabilir mi diyorum Ben nasıl guveneceğim şimdi bu alete?

Benimki artık bu cümleleri hiç kurmuyor, yıllardır bende bı ise yaramadigini anladı hiç cebellesmiyor benle, sorularıma espiri ile karşılık verip (dalga da geçiyor olabilir tıp litaraturunde duymadigi soruları soruyorum çünkü bezen) ikna etmek için gerekli testleri yapiyor, o da rahat ben de rahat

O kadar kısa sürede etkilemez bence, nabız bile etkilenmiyor bı kaç adımda. Üçüncü aletle de teyit et bence.

Git git ne olur ne olmaz.
Ayy evet sen demiştin yine normal dedi diye. Ama küçüğün yükseldiğini hissediyorum, öylesine ölçtümde daha az çıkıyor hep. 10 gün var randevuma da artık o zaman konuşuruz. Hastanede de inadına aşırı düşük çıkıyor hep bi de

Vala bence bu yine iyi örnek, çoğu hasta googleda okuduklarıyla kapışıyor doktorlarla

Hanımlar nasılsınız, Cemil Taşçıoğlu şehir hastanesinde doğum yapan,ya da doğum yapan tanıdığı olan varmı aranızda

Yaa, az bulduysa doktoru dinlemek mi lazım acaba ya da yeşil mercimekti etti yükleneceksin ama belki toz daha çabuk etki ediyordur.
Ben de şimdi onu yazdım, hastanedeki hiçbir ölçüm benim evde öylesine ölçtüğüm tansiyon kadar bile yüksek çıkmıyor. Aletim de çok güvenilir, annem babam tansiyon hastası onlarınkini aldım bi de. Ama neyse az ölçmesinden iyidir tetikte tutar.

Ayy aklıma geldi, bende de geçen gözlük vardı doktorda tartıya çıkarken, gözlüğü kenara koydum da çıktım tartıdan inerken de şey dedim, yalnız kış faktörünü hesaba katıyorsunuz dimi, bot kazak vs ağırlığı var, biz her faktörü hesaba katıyoruz sen hiç korma dedi bi gülüştük adamın ağırlığımı olduğu gibi not almasına müdahale ettim resmen

Kızlar bizde kontrolden çıktık şükr herşey yolunda 32 haftaligiz ama bebek hala önden gidiyor yerleşmeye çalışıyor kanala dedi tak diye olmaz bu tabi ama zamanla olan bişey dedi bayag asagda kafamiz gün vermedi henüz erken 9 ayı doldurmayı hedefliyoruz ama senin durumuna bağlı tabi dedi tahlilleri verdik bakalım sabah aricam 12 8 tansiyonum 2100 kilomuz boyu sormayı unuttmda ultrason ciktisinda nerde yazio çözemedim

Benim kızıka da çok kilo almamış ama bana protein tozu falan demedi 15 günde 250 Gr almış sadece geri düşmüş hatta ama bişey demedi ne verdi size acaba bende kullansam mı kafamda deli sorular oluştu gene

Bende bebeğin başı kanalda diyenlerden etkilenip, hocam başı kanala inmiş mi? Diye sordum. Hayır doğum zamanı iner kanala bebek zaten dedi. E ama hocam kanala inip birkaç hafta istirahat edenler falan varmış dedim. Bazen olabilir ama şuan öyle bi durum yok kasma dedi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…