2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    286
Kızlar ben, eşim ve annem ne yazık ki corona olduk. Annem ikinci aşısını yaptırmaya gittiğinde aile hekimi koronaymış, ondan kaptı ve bize bulaş oldu. Benim bugün 4. günüm, başta çok panikledim haliyle, şimdi daha sakinim. Doktorum ciğere inerse bebeği alabileceğini söyledi, ciğer geliştirici iğne yapılacak o yüzden haftaya. 35.haftadayız. Bebeğim iyi, hareketli, yakın takipteyiz ama. Benzer süreçten geçen ya da geçtiğini duyduğumuz var mı aranızda? Nasıl atlattınız? Bebekleriniz nasıl? Güzel hikayelere çok ihtiyacım var..
Duydugum koronalı çok hamile ve doğum yapan var.kötü seneryo hiç duymadım şükür.umarım tez zamanda atlatırsın sağlıkla kavuşursun bebeğine.

Geçmiş olsun. Sayılar o kadar arttı ki artık her yerde var bu virüs. Umarım hepiniz de en hafif şekilde atlatırsınız geçer gider şu hastalık. Benim başıma gelmedi. Kardeşimin ofisindeki arkadaşı poZitif çıktı mutasyonlu virüstü. Hemen o test oldu negatif çıktı. Benim de kardeşimle temasım olduğu için tereddüt ettik başta doktoruma sordum. Bi nevi indirek temaslıydım. Gebelerde hafif ya da belirtisiz geçiyor genelde bu haftalardan sonra bir şey olmaz diye yatıştırdı. Olur ya korona olursam negatif basınclı ameliyathane fakültede olduğu için orda dogum yapabileceğimi söyledi. Dün kardeşim tekrar test verdi emin olmak için yine negatif. Ciger geliştirici iğneyi vermesi çok güzel. Onu ben de geçen hafta yaptırdım cunku bu hafta alacaz bebeği.
İçimi rahatlattın.
Sen kaçıncı haftadasın cnm? Bir komplikasyon mu var, niye alıyorlar bebeği? Sana da şimdiden sağlıklı doğumlar diliyorum. Bebeğin güzelliklerle gelsin.

Cnm burda geçen bu şeker olayı polemik oldu.
Ben aslında tamda senin yaşadığını anlatmak istemiştim.mesela bazı doktor 1 saat toklu şekeri 150 olunca insüline başlatıyor ,bazısı 180 normal ama diyete dikkat ediceksin ekmek hamurişi yok diyor sadece(benim doktorum gibi).bu şeker olayında doktorlar asla tek bir yol izleyemiyor.hangisi doğru dersen ,tek bir doğruda yok.mesela bende gebelik şekeri var.insülin vermedi doktorum dikkat ediceksin dedi.sabah 1 saatlik tokluk şekerim 200 çıktı.geçen hafta özellikle yediklerimin aynısını yedim ,ozaman ölçtüğümde 140çıktı.doktoruma listelemiştim ölçümleri.genel duruma bakıp yorum yapıyor.yani bir öğün 200çıktı diye insülin kullanman gerekmiyor bu bütün gebelerde olabilir diyor.ilk gebeliğimdede bu yöntem izlendi şükür bir sorun olmadı ama insan tedirgin oluyormu oluyor.ben mesela sabah 200 çıkınca ki inan ekmek yemedim bile tatlı şeker asla yemedim , bi endişelendim hemen bi yeme programı yaptım dikkat edicem doğuma kadar.benim doktorum riskli gebelik uzmanı , onun fikri şu , insülin kullanmaya rağmen 250-300 ve üzeri şeker çıkıyorsa bebek ozaman etkilenmeye başlar.bebek etkileniyorsa anne zaten etkileniyordur diyor.asla tek bir doğru yok bu şeker olayında anlamadım gitti.mesela arkadaşım şeker yüklemesi yaptı gebelik şekeri çıkmadı.33.haftaya geldi şekeri yüksek çıkıyor.e ne anlamı kaldı şeker yüklemesinin🤕
Valla canım bende anlamadım. Iğne mi tesir etmiyor benim vücut anlamadım gitti. Yesem de aynı yemesemde. Şeker yüksek çıkınca iki kere doktor ek doz yap dedi. Yaptım normalde ek doz yapınca yarim saate ya da en kotu 1 saate düşmesi lazim ama benim düşmüyor. Bir süre sonra kendiliğinden düşüyor. Hiç anlamadım bu işi.

Canım bana dr açlık 95 i tokluk 140 ı geçmeyecek dedi ve insülin vermedi ve ben geçirmemeye çalıştım geçtiği zaman yürüyüş yaparak düşürdüm en fazla 155-160 arası çıkmıştır oda çok nadir sana düşük olmasına rağmen insülin vermesine şaşırdım
Benim ınsulin den önce 160 200 arası çıkıyordu canım. Ama dikkat etmiyordum sanırım yediklerime. Karbonhidrat sayımı beslenmeye başlayınca daha düzgün gitmeye başladı. Ama işte şunu fark ettim. Yediklerime dikkat edersem değerler iyi düşük. Dikkat etmezsem ıgneye rağmen yüksek oluyor

Kağıt havlu bize çok yaramıştı.
Hastanenin odasındaki çok sertti hani makineden gelenlerden.
Her wc sonrası kanama için silerken yumşak lazım oluyo.ped almayıda unutma canım büyük gece boyu.
Kağıt havludsn yana bir sıkıntımız olmamıştı daha doğrusu hatırlamıyorum çok. Ablam almıştır belki sonradan.ama wc de falan sorun yaşamadım hiç.
Ped geçen defa almıştım yanıma ama Depend çok rahattı. Hiç kullanmadım o yüzden. Hatta nerdeyse 1 hafta boyunca kullandım 🙈 yırt at çok rahattı. Dikişlere de gelmiyor. Geçen defa hamile külodu falan da almamıştım o yüzden çamaşırım dikiş yerine geldi hep. O yüzden Bi süre giymedim. Ama bu defa aldım hamile külodu. Ped kullanabilirim sanırım. Ama hastanede ihtiyacım olmaz gibi. Çok sağol canım yine de. 🥰

Kızlar ben, eşim ve annem ne yazık ki corona olduk. Annem ikinci aşısını yaptırmaya gittiğinde aile hekimi koronaymış, ondan kaptı ve bize bulaş oldu. Benim bugün 4. günüm, başta çok panikledim haliyle, şimdi daha sakinim. Doktorum ciğere inerse bebeği alabileceğini söyledi, ciğer geliştirici iğne yapılacak o yüzden haftaya. 35.haftadayız. Bebeğim iyi, hareketli, yakın takipteyiz ama. Benzer süreçten geçen ya da geçtiğini duyduğumuz var mı aranızda? Nasıl atlattınız? Bebekleriniz nasıl? Güzel hikayelere çok ihtiyacım var..
Çok geçmiş olsun. İnş sorunsuz atlatırsınız.ben de geçirdim 17. Haftamdı sanırım. Kan sulandırıcı iğne kullandım oksapar. 2 3 kutu kadar. Doktorunuz verir irtibata geçerseniz. Kadın Doğum doktorum yazınca aile hekimi reçete yazdı. Numarasını bize yolladı. Uygun fiyata aldık. Bir de c vitamini hap falan kullanmıştım solgarın. Benim ağır geçti baya. İnş sizin öyle olmaz.

İçimi rahatlattın.
Sen kaçıncı haftadasın cnm? Bir komplikasyon mu var, niye alıyorlar bebeği? Sana da şimdiden sağlıklı doğumlar diliyorum. Bebeğin güzelliklerle gelsin.
Bak son haftalardasın moral motivasyon çok önemli. Benim önceki kaybım ileri hafta olunca doktorum artık beklemek istemiyor.
Bu arada ciger geliştirici ben tek doz 12 sa arayla oldum öyle nette yazdığı gibi yakan ağır bi iğne değil. İlk sabah dozunu hissetmedim bile hemşireye dedim şaka yapıyorsunuz olmadım hiç sanki diye. Sadece yüzümde yanma yaptı ertesi günü kırmızı yüz gezdim aanki rüzgar güneş yanığı gibi. İlaç yapabilirmiş normalmiş doktorum öyle dedi. Aklında bulunsun.

Çok gecmıs olsun, size her hangi bir ılac basladı mı hekim yoksa sadece dinlenmemi,

Ben de 16 veya 17. haftamda pozitif cikmistim. 10 gun tat koku kaybindan baska belirti yasamadim. 10 gun boyunca her gun telefonla aradilar, takibim boyle yapildi. Herhangi bir onlemi hamilelikle iliskilendirmiyorlar ve ilac da onermediler veya hamile oldugum icin ekstra onlem. O haftalarda bebek hareketleri de hissedilmiyordu ama hic panik olmadim, hatta hamilelikteki fazla ostrojen hormonundan viruse karsi daha direncli oldugumuzu soylediler, rahatlatmak icin mi bilmiyorum ama kendi gucum kuvvetim hep yerinde olunca aklima kotu bir sey getirmedim.

Son düzenleme:
Bebeğe 4 takım kıyafet bez emzik battaniye Müslin bez pişik kremi
Kendime iki pijama takımı bir Sabahlık bir tayt ve tişört havlu Depend külot Terlik tarak şampuan Sütyen atlet Lansinoh krem diş fırçası macunu. Aklıma gelen bunlar. Valiz gardırop üstünde açıp bakamadım 🙈Bir de kahve bisküvi falan alıp koyacağım içine refakatçi için.
Teşekkür ederim canım. Bende eşime de koyayım bari bi kaç sey o kalacak %99 benle başka kimse yok bakıcı tutmaz isek o kalır ama eşimle rahat ederim yaa kv de bakar oğlana artk. Bi çanta yapmamın zamanı geldi 32 oluyoruz artk her an hazır olmak lazım. Atıştırmalık iyi fikir bende koyayım.

Emzik almadım hiç aklıma da gelmedi. Neden emzik veriyoruz ki 🤔
Bebek emzik olmayınca göğüsü emzik gibi kullanıyor vermek uykuya dalmasına yardımcı oluyor. Seni emzik gibi kullanınca sürekli süt içtiğinden bu sefer de bol bol kusuyor. 🙅. Hastanede vermek de ilk baştan alışması için sonradan tutmayabiliyor çünki. Ben zararını görmedim faydası çok oldu sürekli vermiyorsun zatsn uykuya dalarken çok işe yarıyor kendi atıyor uykuda zaten atmazsa çıkarırsın ama emzik kurtarıcı bir anne için diyebilirim

Benim ınsulin den önce 160 200 arası çıkıyordu canım. Ama dikkat etmiyordum sanırım yediklerime. Karbonhidrat sayımı beslenmeye başlayınca daha düzgün gitmeye başladı. Ama işte şunu fark ettim. Yediklerime dikkat edersem değerler iyi düşük. Dikkat etmezsem ıgneye rağmen yüksek oluyor
Benim şuandada 170-180çıkıyor insülin kullanmıyorum.ilk gebeliğimdede böleydi.😫

Ben de 16 veya 17. haftamda pozitif cikmistim. 10 gun tat koku kaybindan baska belirti yasamadim. 10 gun boyunca her gun telefonla aradilar, takibim boyle yapildi. Herhangi bir onlemi hamilelikle iliskilendirmiyorlar ve ilac da onermediler veya hamile oldugum icin ekstra onlem. O haftalarda bebek hareketleri de hissedilmiyordu ama hic panik olmadim, hatta hamilelikteki fazla ostrojen hormonundan viruse karsi daha direncli oldugumuzu soylediler, rahatlatmak icin mi bilmiyorum ama kendi gucum kuvvetim hep yerinde olunca aklima kotu bir sey getirmedim.
A _anna_ Dogumu da sordum, eger gebe pozitifse protokollerde herhangi bir degisiklik yapilmiyormus ve gebe maske kullanmiyormus. Sadece refakatciyi pozitif kabul etmiyoruz dediler ama refakatci maske takmak zorunda tabi. Ben ingilteredeyim uygulamalar baya farkli Turkiye'den ama yine de annenin bebegin sagligini riske atmazlar diye dusunuyorum hicbir seyi degistirmeyerek. Demek ki gerek duymuyorlar.

Teşekkür ederim canım. Bende eşime de koyayım bari bi kaç sey o kalacak %99 benle başka kimse yok bakıcı tutmaz isek o kalır ama eşimle rahat ederim yaa kv de bakar oğlana artk. Bi çanta yapmamın zamanı geldi 32 oluyoruz artk her an hazır olmak lazım. Atıştırmalık iyi fikir bende koyayım.
Aynen eşin kalacaksa ona da lazım olur kıyafet. İki gece falan kalma durumunuz olursa. Bebek kusar işer falan belli olmaz :)

Annende ve doktorda maske olduğu halde mi bulaşmış? Geçmiş olsun umarım çabuk atlatırsınız.
Dünde eşimin ateşi vardı bende panikledim korona mı değil mi bilmiyorum.

Bende normal doğumu denemek isterdim bebekte kilolu değil yapabilirim gibi geliyordu. Annemin de doğumları çok zor olmamış. Sezaryen gözümde büyüyor korkuyorum ama mecburi bir durum olduğu için alışmaya çalışıyorum.
Diş ağrısı olan sendin heralde canim mesaji yeni gördüm gecmediyse bir pamuga elma sirkesi dök biraz agriuan dişine koy ya da gargara gibi yap 5 dk benimde 20lik dişim 5 aylık hamileyken fena ağrıyordu boyle yaptım o gunden sonra ağrı olmadı

Diş ağrısı olan sendin heralde canim mesaji yeni gördüm gecmediyse bir pamuga elma sirkesi dök biraz agriuan dişine koy ya da gargara gibi yap 5 dk benimde 20lik dişim 5 aylık hamileyken fena ağrıyordu boyle yaptım o gunden sonra ağrı olmadı
Elma sirkesi yok evde şuan aklımda olsun yarın alayım. Teşekkürler 😊

Geçmiş olsun. Sayılar o kadar arttı ki artık her yerde var bu virüs. Umarım hepiniz de en hafif şekilde atlatırsınız geçer gider şu hastalık. Benim başıma gelmedi. Kardeşimin ofisindeki arkadaşı poZitif çıktı mutasyonlu virüstü. Hemen o test oldu negatif çıktı. Benim de kardeşimle temasım olduğu için tereddüt ettik başta doktoruma sordum. Bi nevi indirek temaslıydım. Gebelerde hafif ya da belirtisiz geçiyor genelde bu haftalardan sonra bir şey olmaz diye yatıştırdı. Olur ya korona olursam negatif basınclı ameliyathane fakültede olduğu için orda dogum yapabileceğimi söyledi. Dün kardeşim tekrar test verdi emin olmak için yine negatif. Ciger geliştirici iğneyi vermesi çok güzel. Onu ben de geçen hafta yaptırdım cunku bu hafta alacaz bebeği.
Demek bu hafta alinacak, zaman gecti gitti. Cok seviniyorum sizin icin, bebegi kucaginiza saglikla alacaginiz gunu de kendimmis gibi heyecanla bekliyorum. Umarim hepimiz icin mutlu son bir an once gelsin, cok yakiniz artik.

X