2021 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Bende sarılıktan korkuyorum ya hem emzirip hem mama vermeyi düşünüyorum. Özelikle ilk 2 hafta sütüm olsada yine mama vermek istiyorum doktor ne der bilemiyorum tabi ama gördüğüm kadarıyla hep mama vermemekten oldu burdaki arkadaşlarda 🤷‍♀️
Mamayı uyur gibiyken vermek daha iyi sanırım. Kendindeyken emmesini, uykuluyken biberon vemeyi deneyebilirsin. Önce emzirip, sonra mama takviyesini de öneriyorlar. 1 öğün meme, 1 öğün mama da öneriliyor. Kendine ve bebeğe en uygun neyse onu seçersin zaten. Bebis yönlendiriyor seni :KK66:

Mamayı uyur gibiyken vermek daha iyi sanırım. Kendindeyken emmesini, uykuluyken biberon vemeyi deneyebilirsin. Önce emzirip, sonra mama takviyesini de öneriyorlar. 1 öğün meme, 1 öğün mama da öneriliyor. Kendine ve bebeğe en uygun neyse onu seçersin zaten. Bebis yönlendiriyor seni :KK66:
Ay bu çok mantıklı ya uyumak üzerken vermek falan ise yarayabilir belki memeyi reddetmez çok teşekkür ederim. Bende önce meme sonra mama vermek istiyorum sadece bu kaç cc vermek lazım her 2 saatte bir mi verilecek bunlar kafami karışıyor. Bakalım bebiş ne isteyecek dediğin gibi 🌸

Kızlar ya memeyi çok zor alıyor bebeğim. Benim de iki şekilde narkoz aldım diye mi bilmiyorum her yerim ağrıyor yürümek oturmak her şey çok ağrılı. Psikolojik olarak da kötüyüm. Zar zor tutsa da azıcık emiyor uyuyor. Uyandığı an meme kokusu alıp tekrar uyuyor. Göğüslerim çok ağrıyor sürekli kaynıyor ama pompa ile sağıp biberon ile veriyoruz ki sarılık ilerlemesin. Biberonla da içerken uykuya dalıyor sürekli. İlk çocukta çok uğraştım emsin diye ama uyanıktı o, şuan resmen bu bebişi uyandıramıyorum denemediğim şey kalmadı uyanıyor kucağıma aldığım an tekrar uyuyor

Kızlar bebek doğmadan önce çocuk doktorunu ayarlamış mıydınız? Ben hala bulamadım. Bebekleri ne zaman çocuk doktoruna götürmek gerekiyor, rutin aşı vs dışında? Hemen bulmak zorunda mıyız? Biraz daha araştırmak istiyorum çünkü.
Benim gittiğim hastanede bir çocuk doktoru tavsiye etti arkadaşım. Henüz hiç araştırmadım belki doktorum da bir tavsiyede bulunur diye. Ihtiyaca göre karar verirsin belki hemen ihtiyaç olmaz valla bende bilgisizim bu konuda ama en kötü ihtimalle acil ihtiyaç halinde götürürüz sonra istediğimiz bir doktor buluruz.

Bende sarılıktan korkuyorum ya hem emzirip hem mama vermeyi düşünüyorum. Özelikle ilk 2 hafta sütüm olsada yine mama vermek istiyorum doktor ne der bilemiyorum tabi ama gördüğüm kadarıyla hep mama vermemekten oldu burdaki arkadaşlarda 🤷‍♀️
İşte bende onu sordum burdaki ebeye. Mama vermelimiyim diye sütün varsa gerek yok dedi. Ama bebek sarılık oluyormuş dedim. Öyle saçma şeymi olur dedi. Hastanede mama vermezler dedi. Eğer sütün yoksa tabi vereceksin dedi. Ebe ilk defa duyuyorum dedi 😬 . Burda sigortanın uyguladığı güzel bir uygulama var sanırım sadece Hollanda’da var. İlk 12 gün eve bakıcı hemşire geliyor. Sabahtan akaşama kadar hem bebek ve benle hem ev işi İle ilgileniyor. O yüzden kafamda rahat aslında nasılsa o bakacak 😊 keşke sizde de böyle bişey olsa en azından her kafadan bi ses çkmaz 🙄

Benim gittiğim hastanede bir çocuk doktoru tavsiye etti arkadaşım. Henüz hiç araştırmadım belki doktorum da bir tavsiyede bulunur diye. Ihtiyaca göre karar verirsin belki hemen ihtiyaç olmaz valla bende bilgisizim bu konuda ama en kötü ihtimalle acil ihtiyaç halinde götürürüz sonra istediğimiz bir doktor buluruz.
Ben de doktora sorayım diyorum. Lösante’nin çocuk doktorları çok iyiymiş diye duydum bir de ama bilemiyorum, bazen de çalıştığım kurumda çocuk doktoru var ona mı götürsem acaba diyorum. Abim kendi çocuklarının doktorunu öneriyor ama adam baya yaşlı ve ücreti 700 tl, değer mi bilemedim. Kolay kolay karar veremeyeceğiz galiba.

İşte bende onu sordum burdaki ebeye. Mama vermelimiyim diye sütün varsa gerek yok dedi. Ama bebek sarılık oluyormuş dedim. Öyle saçma şeymi olur dedi. Hastanede mama vermezler dedi. Eğer sütün yoksa tabi vereceksin dedi. Ebe ilk defa duyuyorum dedi 😬 . Burda sigortanın uyguladığı güzel bir uygulama var sanırım sadece Hollanda’da var. İlk 12 gün eve bakıcı hemşire geliyor. Sabahtan akaşama kadar hem bebek ve benle hem ev işi İle ilgileniyor. O yüzden kafamda rahat aslında nasılsa o bakacak 😊 keşke sizde de böyle bişey olsa en azından her kafadan bi ses çkmaz 🙄
Ilk zamanlar anne sütü tam besleyici olmuyor diye mama veriliyor heralde hep öyle duydum ama cidden net bir bilgim yok. Her doktor da başka bir şey diyor zaten büyükleri hiç söylemiyorum bile kimi mamayı zehir olarak görüyor resmen 😅 ayyy ne kadar güzel bir şey ya 12 gün evde hemşire var miss gibi gerçekten çok şanslısın 😎 bizim elimizde anne abla kv falan var hepsi tıpla yarışan bilgilerini paylaşacakları için bende bebeği alıp odaya kilitlicem kendimi 🤣🤣

Ay bu çok mantıklı ya uyumak üzerken vermek falan ise yarayabilir belki memeyi reddetmez çok teşekkür ederim. Bende önce meme sonra mama vermek istiyorum sadece bu kaç cc vermek lazım her 2 saatte bir mi verilecek bunlar kafami karışıyor. Bakalım bebiş ne isteyecek dediğin gibi 🌸
15 dk bir meme 15dk diger meme 30cc mama verdiriyordu benim doktorum
Kızlar ya memeyi çok zor alıyor bebeğim. Benim de iki şekilde narkoz aldım diye mi bilmiyorum her yerim ağrıyor yürümek oturmak her şey çok ağrılı. Psikolojik olarak da kötüyüm. Zar zor tutsa da azıcık emiyor uyuyor. Uyandığı an meme kokusu alıp tekrar uyuyor. Göğüslerim çok ağrıyor sürekli kaynıyor ama pompa ile sağıp biberon ile veriyoruz ki sarılık ilerlemesin. Biberonla da içerken uykuya dalıyor sürekli. İlk çocukta çok uğraştım emsin diye ama uyanıktı o, şuan resmen bu bebişi uyandıramıyorum denemediğim şey kalmadı uyanıyor kucağıma aldığım an tekrar uyuyor
Kuzum bizimki de oyleydi inan bana hemen sarilik oldu hemde en ust seviyelerdeydi sariligi
Acımamak lazım uyuyo diye zorla uyandirmak lazim ben her yolu deniyodum olmadı ayaklarini suya tutuyodum mecbur uyaniyodu

Ben de doktora sorayım diyorum. Lösante’nin çocuk doktorları çok iyiymiş diye duydum bir de ama bilemiyorum, bazen de çalıştığım kurumda çocuk doktoru var ona mı götürsem acaba diyorum. Abim kendi çocuklarının doktorunu öneriyor ama adam baya yaşlı ve ücreti 700 tl, değer mi bilemedim. Kolay kolay karar veremeyeceğiz galiba.
Ya ben her konuda bir seyin uygunu varken pahalisina karşıyım. Ekstra bir sıkıntı olur Allah korusun çok iyi doktorlar gerekir o zaman feda olsun ama normal bir muayene için ücret bana fazla geldi tabi size kalmış bir şey. Biraz deneye yanıla olucak galiba. Mesela bana hamileliğin basında bir doktor tavsiye ettiler herkes ona gidiyor randevular nasıl dolu bende şimdiki doktoruma gittim sonra o övulene giderim diye ama gerek kalmadı. Doktorum izne çıkınca başka birine gittim aynı hastanede ama hiç memnun kalmadım mesela. Şansımız varsa hemen buluruz yoksa deneye deneye artık.

15 dk bir meme 15dk diger meme 30cc mama verdiriyordu benim doktorum

Kuzum bizimki de oyleydi inan bana hemen sarilik oldu hemde en ust seviyelerdeydi sariligi
Acımamak lazım uyuyo diye zorla uyandirmak lazim ben her yolu deniyodum olmadı ayaklarini suya tutuyodum mecbur uyaniyodu
Çok teşekkür ederim benimde aklımda böyle kaldı burdan sizlerden tecrübe ediyorum malum hala doğurmadım 🤣🤣

Kızlar ya canım çok sıkkın. İlk kızım 2 aylıkken bağırsaklarından kan geliyordu. Test tahlil vs derken çoklu besin alerjisi teşhisi kondu. Tüm hayvansal proteinlere karşı alerjisi vardı. Ve bu da bağırsaklarda kanamaya sebep oluyordu. 3,5 yalına kadar ikimizde vefan beslendik şimdi çok şükür geçti ama o 3,5 yıl benim için kabustu. Yıllarca ikinci çocuğu istemedim yine alerjik olur her şey başa döner diye ama kızım tek kalmasın diye 2. Çocuğa hamile kaldım. malesef 3 gündür bebeğimin kakasında kan görmeye başladım. O kadar sancı çekiyor ki şuan kendimi çok kötü hissediyorum. Bile bile acı çektirmiş gibiyim. Yani biliyordum böyle olacağını çok üzgünüm çok
Canim niye kendini kötü hissediyorsun ki? Benim de ilk kızım alerjili bebekti 1 yaşına kadar vegan beslendik, bunda da olur mu olmaz mı bilmiyorum. Hatta senin gibi boşuna zorluk yasamasin dedim geçen hafta diyete basladim ama doktor da bezinde kan görürsek düşünürüz onu dedi diyet yaptırmadı. Allah çaresiz dertler vermesin. Bak sizde de geçmiş sonrasında hiç gecmeseydi daha zordu. Allah dermansız dertler vermesin. Kendini hiç suçlu hissetme her bebek farklı bilemiyoruz ki aynısını yaşayıp yaşamayacağımızı 🤷

D VITAMINI
kizlar 15 gunlukken d vitamini aslamak gerekiyor ya minişlere veriyor musunuz siz
Ben oglumdayken (9 sene once) doktoru verme dişlerde erime yapar ileride demisti vermedik su an gercekten disleri cok iyi oglumun
Bunda da suphe de kaldim versem mi vermesem mi
Veriyoruz biz, 15 günü bile beklemedi bizim doktor hastaneden cikinca başladık

D VITAMINI
kizlar 15 gunlukken d vitamini aslamak gerekiyor ya minişlere veriyor musunuz siz
Ben oglumdayken (9 sene once) doktoru verme dişlerde erime yapar ileride demisti vermedik su an gercekten disleri cok iyi oglumun
Benim ikizlerim küvözde kaldı 15 gün 1 haftakıkken başlamışlar d vit vermeye, 2 yaşına kadar öneriyoruz vermeyi dedi doktor.
Kızlar bebek doğmadan önce çocuk doktorunu ayarlamış mıydınız? Ben hala bulamadım. Bebekleri ne zaman çocuk doktoruna götürmek gerekiyor, rutin aşı vs dışında? Hemen bulmak zorunda mıyız? Biraz daha araştırmak istiyorum çünkü.
Ben de ayarlayamadım henüz. Doğumdan sonra bir ksç gün sonra ilk kontrole çağırdıı hastane zaten doğum paketimizde ilk kontrol ücretsizdi. Onun dışında rutin kontroller aylık oluyor. Aşıları da ister doktorda ister asmde yaptırabilirsiniz. Sadece verem aşısı yalnızca asmde yapılıyor dedi doktor.

Doğmadan değil ama doğduktan sonra ilk kontrolune denk geldiğimiz doktoru sevdik onunla devam ediyoruz. Hastaneden çıktıktan 2 gün sonra kontrole çağırıyorlar. Eğer kilo kaybı fazlaysa ya da sarılığı varsa günlük takip yapiyorlar bir süre. Sonra aylık kontrolü oluyor

Kızlar ya canım çok sıkkın. İlk kızım 2 aylıkken bağırsaklarından kan geliyordu. Test tahlil vs derken çoklu besin alerjisi teşhisi kondu. Tüm hayvansal proteinlere karşı alerjisi vardı. Ve bu da bağırsaklarda kanamaya sebep oluyordu. 3,5 yalına kadar ikimizde vefan beslendik şimdi çok şükür geçti ama o 3,5 yıl benim için kabustu. Yıllarca ikinci çocuğu istemedim yine alerjik olur her şey başa döner diye ama kızım tek kalmasın diye 2. Çocuğa hamile kaldım. malesef 3 gündür bebeğimin kakasında kan görmeye başladım. O kadar sancı çekiyor ki şuan kendimi çok kötü hissediyorum. Bile bile acı çektirmiş gibiyim. Yani biliyordum böyle olacağını çok üzgünüm çok
Belki başka bir sebepten dir keske bir gösterseydin doktora ona göre kesinlik oluşurdu eğer alerjisi varsa yine yediklerini dikkat edersin üzme kendini 💐

Ben galiba lohusa depresyonuna giriyorum 😭 ağrılarım var diye bebeğin tüm bakımını annemle eşim yapiyodu ben sadece emziriyodum, iki gündür onu da yapmıyorum sağıyorum annem iciriyo.. bebekle hicbir bağım kalmamış gıbi, annesi ben değilmişim gibi hissediyorum. Ben emzirmeye cok hevesliydim rüyalarımda görürdüm. Bisuru sütüm var ama bebek memeyi tutup bırakıyor ağlıyor kafayı yicem. Çok mu tazyikli acaba dedik önden epeyce sağıp öyle denedim yine tutmadi.. cok mutsuzum.. doğum yaptım heryerim iğrenç ama anne olamamışım gibi 😭
Öncelikle kendini rahatlatmaya çalış. Çok zor biliyorum ama, bir duş al, sevdiğin bir şeyleri izle vs bir stres at. Bebeğinle ten tene temas sağla, yavaş yavaş kendi üzerine al bakımını da. İlk günler ben de biraz uzak hissettim, eşim ve annem yapıyordu her şeyi. Ama kendi üzerime aldıkça değişti her şey, o zaman bağlanmaya başladık. Sıkma canını, sağıp versen de olur sütünü, ama denemeye devam et. Ve dediğim gibi olabildiğince çok vakit geçir bebeğinle 😘 düzelecek her şey merak etme.

canım çok geçmiş olsun allahım dermansız dert vermesin. senin cuçun değil neyseki sorular bildiğin yerden gelmiş. iyi kötü olanın farkındasın çaresini biliyorsun. dilerim hemen geçsin inşallah
D VITAMINI
ben de ilk kızımda başladım kullandım ve çok şükür dişleri gayet iyi. her doktor kendi yorumuna göre hareket edebiliyor. keskin bir çizgi yok bu konu ile ilgili anladığım kadarıyla...
ben doğum yaptığım hastaneye gittim dün. doğum sonrası ilk kontrol kilo kaybı sarılık seviyesi vs için. sonraki ay gene çağırdılar ancak aile hekimliğine gideceğim ben. her rutin kontrol veya durum için hastane gereksiz geliyor bana. içime sinmeyen bir durum olursa da daha evvelden büyük kızım için gittiğim 600 Lira ödediğim bir profesör dr hanım var ona gideceğim. ancak basit durumlarda aylık rutin kontrollerde aile hekimliği işime yarıyor.

Banyo yaptırmak istedim göbeğinde enfeksiyon varmış ama ilaç vermedi doktor da şuan hastaneye götüremem de çok zor yürüyorum önemli olsa herhalde krem verirdi bakımını yapıyoruz sadece

Ben de o mantıktayım aslında. Ama farklı yorumlar kafa karıştırıyor işte. Ilk hafta 150 gr kaybetti diye sütün sınırda, mama ver dedi çocuk doktoru.Her bebek ilk hafts ağırlığından kaybeder ki... 3400 gr doğan bebek için 150 gr çok değil ki. Öyle hassas bir nokta ki, şırınga ve biberona alışınca memeyi tutmakta zorluk çekiyor. Sütüm yetersiz, yaramıyor psikolojisine sokuyor insanı. Gündüz sürekli emzirip gece 1 sefer mama vereceğim. Biraz da böyle deneyelim bakalım.
3.400 doğdu bebeğim, ilk kontrolde 3 kg çıktı. 400 gr kaybetmiş. Ona rağmen mama dememişti doktorumuz. Ama o arada çok ağlayınca emzirip geldim ben, yine sakinleşmediğini görünce acaba mama mı verseniz biraz dedi. Yine vermeyecektik ama bütün gece emip, sinirlenip, ağlayınca gece 4’te verdik. 2. Mamadan sonra bir gün uğraştım memeyi tutsun diye 😏
150 gr gerçekten hiçbir şey değil. Bu arada tekrar bıraktık mamayı, son kontrolde 3.150 olmuştu, biz bayağı sevindik 🙃 Ama hem acemilik, hem en iyisini yapmaya çalışma derken insan bocalıyor. İlk mamadan sonra çok kötü hissetmiştim kendimi, sanki bir daha emziremeyecekmişim gibi 😕 psikolojiyi de çok etkiliyor gerçekten yorumlar 😞

X