2021 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
5 gün kontrole gittiğimizde dogum kilosundan kaybı 200 gr bile değildi. Dr mama takviyesi dedi ama benim içime sinmedi. Ödem oluyor illa ki kayıp oluyor. 155 gr vermişti sadece. 5 günden 16.gune 500 gr almış. Dün gittiğim çocuk doktoru da mama vermesen de olur dedi. Sütüm azalır diye vermek istemiyorum ben de. Eşim, annem sürekli mama ver diyip duruyorlar. Gerçi eşime kalsa, yara olan göğsümden süt verdirmeyecek. O kadar uzak bu konuya 🤦🏼‍♀️ Şimdi maşallah o kadar sakin bir şekilde uyuyor ki, yazık bütün gün perişan oldu yavrum.
Aslında doktor vermesen olur demiş. Biz daha küçüğüz henüz, önümüzdeki günlari bilmiyorum ama evvelsi gün memeden ayrı süremiz 10 dk falandı maks. Sürekli ağlayıp meme istedi, uyumadı vs. Bir günü böyle yaşadık. Ben de acaba mama dedim, eşim o gündemi kapattık mama yok artık dedi. Dün akşam döndük normale. Bir şekilde bazı günler farklı oluyor. O emdikçe sütün artacak zaten. Biliyorum dayanması zor, ama doktor da dedteklediğine göre memeye devam et bence 🙃
Bir de burada bir arkadaş yazmıştı, Tomris’in emzirme notları, ben oradan da çok destek aldım. Oku istersen.

Ağrılarım iyice azaldı tabi artık 1. Haftayi doldurduk. Dediklerin doğru evet ben de biliyorum ama durumumuza dışardan bakınca çok acıyorum kendime. Halbuki cok daha zor durumda olanlar var.. şimdi bi de hazıra alıştı kaşıkla veriyoruz diye.. kısır döngüye giriyoruz. Ankara'da bildiğin iyi bi emzirme danışmanı var mi? Benim takip ettiklerim hep İstanbul'da falan, online danışmak pek istemiyorum eve falan gelip bizzat ilgileniyolar ya
İnstagramdan Özgül Kalkırı takip ediyorum Ankarada emzirme danışmanı inceleyin isterseniz.

Aslında doktor vermesen olur demiş. Biz daha küçüğüz henüz, önümüzdeki günlari bilmiyorum ama evvelsi gün memeden ayrı süremiz 10 dk falandı maks. Sürekli ağlayıp meme istedi, uyumadı vs. Bir günü böyle yaşadık. Ben de acaba mama dedim, eşim o gündemi kapattık mama yok artık dedi. Dün akşam döndük normale. Bir şekilde bazı günler farklı oluyor. O emdikçe sütün artacak zaten. Biliyorum dayanması zor, ama doktor da dedteklediğine göre memeye devam et bence 🙃
Bir de burada bir arkadaş yazmıştı, Tomris’in emzirme notları, ben oradan da çok destek aldım. Oku istersen.
Her günü birbirinden farklı. Bir gün iyi desem ertesi gün yalancı çıkıyorum 🤭 Sütüm zaten var 1 öğün de 1 saat emebiliyor. Süt olmasa boş boş çekmez sanırım, hırçınlaşır. Dün gece 2 kez mama verdim sakin sakin uyudu. Bu notları okuyacaktim, unutmuşum. Teşekkür ederim hatırlattığın için. 🤗

Ağrılarım iyice azaldı tabi artık 1. Haftayi doldurduk. Dediklerin doğru evet ben de biliyorum ama durumumuza dışardan bakınca çok acıyorum kendime. Halbuki cok daha zor durumda olanlar var.. şimdi bi de hazıra alıştı kaşıkla veriyoruz diye.. kısır döngüye giriyoruz. Ankara'da bildiğin iyi bi emzirme danışmanı var mi? Benim takip ettiklerim hep İstanbul'da falan, online danışmak pek istemiyorum eve falan gelip bizzat ilgileniyolar ya
O kısır döngüye girdin mi işin içinden çıkmak iyice zor. Sabırla, inatla deneyeceğiz. Bak gece 2 kez biberonla verdim, sabah memeyi tutmakta zorlandı. Hemen alışıyorlar. Allah yardımcımız olsun. Ne yazık ki bildiğim emzirme danışmanı yok, takip ettiklerim de senin onerdiklerindi zaten.

Orası öyle tabi ama sütün varken mama verince de sütüm azalacak, bebek iyice mamaya alışacak diye korkuyor insan. Süt olmasa elbette mama ile büyüsün, ona lafım yok da benim hatam yüzünden süt azalırsa korkusu oluyor işte. Her doktor farklı bir şey diyor. Biri ver diyor, biri vermesen de olur...
Bak burda ebeye sordum hastanede bebeğe mama veriyormusunuz diye. Sarılık olmasın diye veriliyormuş türklyede dedim. Yok öyle birşey dedi. Kendi sütünü vereceksin dedi eğer sütün yoksa verilir dedi. Sütün varsa ne saçma mama vermek dedi. 😒

Güzel anneler ve anne adayları, ben de kavuştum oğluma çok şükür, dualarımızdaki ve dileklerimizdeki gibi sağlıkla.
Spinalden çok korkuyordum ama hiçbir problem olmadı her şey çok güzel geçti.
Ağrım hafif var, uyuşukluk 3 saatte geçti. Bir ara çok titredim ama o da normalmiş. Katı bi şey yemek yasak sürekli sıvı alıyorum.
Bebeğim yanımda, emip uyuyor şimdilik. Ziyaretçi kesinlikle alınmadı, kızım kardeşini göremedi maalesef. Onun dışında her şey çok iyiydi.
Bu duyguyu tekrar yaşayabildiğim için şükrediyorum.
Hepinize çok sevgiler. 💐❤️
Gözün Aydın. Sağlıcakla büyüt canım.

Kızlar ya canım çok sıkkın. İlk kızım 2 aylıkken bağırsaklarından kan geliyordu. Test tahlil vs derken çoklu besin alerjisi teşhisi kondu. Tüm hayvansal proteinlere karşı alerjisi vardı. Ve bu da bağırsaklarda kanamaya sebep oluyordu. 3,5 yalına kadar ikimizde vefan beslendik şimdi çok şükür geçti ama o 3,5 yıl benim için kabustu. Yıllarca ikinci çocuğu istemedim yine alerjik olur her şey başa döner diye ama kızım tek kalmasın diye 2. Çocuğa hamile kaldım. malesef 3 gündür bebeğimin kakasında kan görmeye başladım. O kadar sancı çekiyor ki şuan kendimi çok kötü hissediyorum. Bile bile acı çektirmiş gibiyim. Yani biliyordum böyle olacağını çok üzgünüm çok

Bak burda ebeye sordum hastanede bebeğe mama veriyormusunuz diye. Sarılık olmasın diye veriliyormuş türklyede dedim. Yok öyle birşey dedi. Kendi sütünü vereceksin dedi eğer sütün yoksa verilir dedi. Sütün varsa ne saçma mama vermek dedi. 😒
Ah canım bizde biliyoruz emsin mama vermeyelim ama doğum yaptiktan sonra şırınga ile topladık sütleri öyle verdik ağzına ee bebek küçük ememiyor kan şekeri düştü verin dedi hemşireler mamayi o anki çaresizlikten endişeden verdik keşke tüm annelerin sütleri aksa hemen bebeleri emse bende yapmam dediğim çoğu şeyi yaparken buluyorum kendimi olmaması gerektiğini bildiğim halde yapıyorum bilmem doğru mu yaptık yanlış mı ama sarılık olmadık küçük olmamıza rağmen bazen artıları eksileri düşünüp öyle hareket etmek lazım sarılık olmasından mama vermeyi tercih ettim :) yurtdisinda işler biraz daha farklı Türkiye de kesin bir yaptırım yok canim herkes kafasına göre o an kim ne derse boşluktan onu yapıyorsun 😅

Ah canım bizde biliyoruz emsin mama vermeyelim ama doğum yaptiktan sonra şırınga ile topladık sütleri öyle verdik ağzına ee bebek küçük ememiyor kan şekeri düştü verin dedi hemşireler mamayi o anki çaresizlikten endişeden verdik keşke tüm annelerin sütleri aksa hemen bebeleri emse bende yapmam dediğim çoğu şeyi yaparken buluyorum kendimi olmaması gerektiğini bildiğim halde yapıyorum bilmem doğru mu yaptık yanlış mı ama sarılık olmadık küçük olmamıza rağmen bazen artıları eksileri düşünüp öyle hareket etmek lazım sarılık olmasından mama vermeyi tercih ettim :) yurtdisinda işler biraz daha farklı Türkiye de kesin bir yaptırım yok canim herkes kafasına göre o an kim ne derse boşluktan onu yapıyorsun 😅
Ya evet kim ne derse onu yapıyorsun.. ya bir arkadaşın sütü geldiği için mama verdirmedim demişti. Bebeğim sarılık oldu dedi. Şimdi bende doğum yapcam korktum sarılık falan gurbet elde nasıl başa çıkarım diye. Burda da baktım herkes hastanede mama olayını konuşuyor. Merak ettim açıkcası. Aman bebeğim sağlıklı olsunda canı ne istiyorsa onu yesin 😁😁

D VITAMINI
kizlar 15 gunlukken d vitamini aslamak gerekiyor ya minişlere veriyor musunuz siz
Ben oglumdayken (9 sene once) doktoru verme dişlerde erime yapar ileride demisti vermedik su an gercekten disleri cok iyi oglumun
Bunda da suphe de kaldim versem mi vermesem mi

Ben de o mantıktayım aslında. Ama farklı yorumlar kafa karıştırıyor işte. Ilk hafta 150 gr kaybetti diye sütün sınırda, mama ver dedi çocuk doktoru.Her bebek ilk hafts ağırlığından kaybeder ki... 3400 gr doğan bebek için 150 gr çok değil ki. Öyle hassas bir nokta ki, şırınga ve biberona alışınca memeyi tutmakta zorluk çekiyor. Sütüm yetersiz, yaramıyor psikolojisine sokuyor insanı. Gündüz sürekli emzirip gece 1 sefer mama vereceğim. Biraz da böyle deneyelim bakalım.

Sussun diye emzik veriyorum vallahi. Tutsun diye dua ettim dün. Odaya kendimi kapatıp, camdan sarkarak ağlayan bendim çünkü. Emzik almayacaktım, biberonla setti. Kullanmam diyordum ama mecbur kalıyorum. Öyle bir ağlıyor ki bazen, soğuk soğuk terliyorum, sabrım kalmıyor. Zaten uykusuzum... Herkesin doğrusu kendine 😉

Kızlar ya canım çok sıkkın. İlk kızım 2 aylıkken bağırsaklarından kan geliyordu. Test tahlil vs derken çoklu besin alerjisi teşhisi kondu. Tüm hayvansal proteinlere karşı alerjisi vardı. Ve bu da bağırsaklarda kanamaya sebep oluyordu. 3,5 yalına kadar ikimizde vefan beslendik şimdi çok şükür geçti ama o 3,5 yıl benim için kabustu. Yıllarca ikinci çocuğu istemedim yine alerjik olur her şey başa döner diye ama kızım tek kalmasın diye 2. Çocuğa hamile kaldım. malesef 3 gündür bebeğimin kakasında kan görmeye başladım. O kadar sancı çekiyor ki şuan kendimi çok kötü hissediyorum. Bile bile acı çektirmiş gibiyim. Yani biliyordum böyle olacağını çok üzgünüm çok
Çok geçmiş olsun. Belki başka bir şey vardır bu sefer öyle olmayacaktır hemen kötü düşünmeyelim inşallah geçici bir şeydir. Hem değilse bile yine yediklerine dikkat edersin hiç kendini suçlama senin bir suçun yok ki. Lütfen üzülme bebiste üzülmesin ❤

D VITAMINI
kizlar 15 gunlukken d vitamini aslamak gerekiyor ya minişlere veriyor musunuz siz
Ben oglumdayken (9 sene once) doktoru verme dişlerde erime yapar ileride demisti vermedik su an gercekten disleri cok iyi oglumun
Bunda da suphe de kaldim versem mi vermesem mi
15 gün denmesinin bir mantığı yok dedi dr bana. 5 günlükken başla dedi ama ben 15.gunde başladım. Dişlere etkisini bilmiyordum.

Ya evet kim ne derse onu yapıyorsun.. ya bir arkadaşın sütü geldiği için mama verdirmedim demişti. Bebeğim sarılık oldu dedi. Şimdi bende doğum yapcam korktum sarılık falan gurbet elde nasıl başa çıkarım diye. Burda da baktım herkes hastanede mama olayını konuşuyor. Merak ettim açıkcası. Aman bebeğim sağlıklı olsunda canı ne istiyorsa onu yesin 😁😁
Bende sarılıktan korkuyorum ya hem emzirip hem mama vermeyi düşünüyorum. Özelikle ilk 2 hafta sütüm olsada yine mama vermek istiyorum doktor ne der bilemiyorum tabi ama gördüğüm kadarıyla hep mama vermemekten oldu burdaki arkadaşlarda 🤷‍♀️

Kızlar bebek doğmadan önce çocuk doktorunu ayarlamış mıydınız? Ben hala bulamadım. Bebekleri ne zaman çocuk doktoruna götürmek gerekiyor, rutin aşı vs dışında? Hemen bulmak zorunda mıyız? Biraz daha araştırmak istiyorum çünkü.

Belki de alerjik değildir, farklı bir şey vardır. Bizim hormonlarımız bebisleri de etkiliyormuş ya. Ondan olabilir o kan. Canın sıkılır tabi haklısın, onların acı çekmesi bizi çok üzüyor ama sen neden bile bile acı çektirmiş olasın ki... Kendini suçlama lütfen.

Kızlar bebek doğmadan önce çocuk doktorunu ayarlamış mıydınız? Ben hala bulamadım. Bebekleri ne zaman çocuk doktoruna götürmek gerekiyor, rutin aşı vs dışında? Hemen bulmak zorunda mıyız? Biraz daha araştırmak istiyorum çünkü.
Arkadaşımın bebeğinin doktorunu düşünüyorum ben. Çok memnunlarmis. Ama aile hekimliğinde hemşirenin ilgisinden de memnunum. Aşıları için aile hekimine gidebilirim. Çocuk doktoru konusunda da gelişimini takip etmek için ne sıklıkla gidiliyor merak ediyorum. Dediğim doktora gidecek olursak da sağlık sigortası yaptırmayı düşünüyorum. Şimdilik bir adım atmadık bu konuda.

X