2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Giyim konusunda kafam karışık.
İzmirdeyiz biz hava sıcak. İki doktora gittik, ikisi de sadece kısa body giydir dedi. Odayı da 25 26 derecede tut klima ile dediler. Bere çorap eldiven giydirme diye de özellikle söylediler.
Ama bebeğin ayakları soğuk oluyor öyle.
İki büyükanne de bu çocuk böyle üşür diyip beni geriyor. Devamlı çorap giydirmek istiyorlar ki annem iki doktorda da yanımdaydı doğrudan duydu doktoru, öyle doktor lafı dinlemeyecek cahil birileri de değil anneler ama mevzu çocuk olunca içgüdüsel olarak üşür bu çocuk haline girdiler.
Siz nasıl yapıyorsunuz bu işi? Ne giydiriyorsunuz bebeklere acaba?
Zaten devamlı annelerle olmaktan ve iki tarafın dengesini sağlamaya çalışmaktan baya gerginim bir de bunlarla uğraşmak gerekiyor. Sorgusuz doktoru dinlememiz lazım değil mi?
Bizim oda 27 28 derece oluyor. Karnı ve ensesinden üşüyüp üşümediği anlaşılır dedi doktor. Biz yeni doğan uzun kollu takım giydiriyoruz bir de üzerine penye örtüyoruz gece olunca. 🤷‍♀️ Acaba çook mu giydiriyoruz

Kızlar bebekleriniz kaçıncı gününde doğum kilolarını yakaladılar bizim 14 gün oldu 3700 doğmuştu bugün 3670 geldi hala yakalayamadık yani kilomuzu?
Bir de doktor Ocean ya da Wellcare dvitamini kullan dedi bu markaları kullanan var mı?
Aile sagligindaki ebeye kontrole gitmiyor musunuz? Onlar ucretsiz veriyor d vit.

Selam arkadaşlar, bugün 1. ay aşımızı yaptırdık. Benim oğluş sanki huzursuzlandı, uyuyamıyor , bağıra bağıra ağlıyor. 1. Ay aşısını yaptıran minnoşlarda huzursuzluk gördünüz mü ?

Kızlar acil yardıma ihtiyacım var. Çoğunuz benden tecrüblisiniz biz geç doğum yapanlardanız. Durum şu bebek ikinci günde kilosunun 220 gr kaybetmiş. Mama takviyesi dedi doktor. Ben de anne sütünümsağıp da verdim. Bir günde 50gr aldı MaşaAllah o gün. Bugün 5. Günümüz. Bebeği uyandıramıyoruz. Sütüm arttı çok şükür mastite ilerliyor. Emmesi gerekiyor ki hem o doysun sarılık olmasın hem de ben mastit olmayayom. Sağım işi çok acılı oluyor. Bebeğe yedirmesi de zor. Yiyemiyor kaşıkla ya da enjektörle hep ziyan oluyor. Biberon vermek istemiyorum meme reddi yapacak diye. Süt tazyikli geldiği için 1 dk kadar anca içiyor snra gaz yapıyor. Hazı alıp tekrar emzirmeye çalışıyorum uyuyor emmiyor. Yediği acaba yeter mi? Uyanık olduğu zaman çok güzel emiyor. Uyandırıp emzirme işini yapamıyorum.
Benim bebeğim de ilk gun 200g kaybetmişti çünkü ilk gün azdı sütüm doktor çok verdi hemen mama takviye et dedi ama sonraki gün sütüm gayet geliyordu biliyordum emiyor ve yutuyordu çünkü çiş ve kaka yapımı da yeterliydi mama bir kez verdim sonrasında sarılık da düşmeye başladı sütüm de artmaya başladı emdikçe. Ama uyandırmak çok zorluyordu bir saat uyandirmaya çalıştığımı hatırlıyorum 😂
Bebeğine tek başına bakan anneler gelin bana biraz yol gösterin lütfen 😞
Geceleri bebeğim uyumuyor. Gündüz de sürekli uykuda. 2 saatte bir uyanıp emiyor geri uyuyor. O uyurken biraz evi toparlayayım yemek yapayım kendime zaman ayırayım diyorum ama hiçbiri tam olmuyor. Uykusuzluk zaten çok kötü. Evi toplasam yemek yapamıyorum. Dolapta ne varsa hızlıca baştan savma bi şeyler yapıp yiyorum ama gün sonunu buluyor Aç kalıyorum. Dolayısıyla sütüm azalıyor. Bu gece kızım memeden kopmadı hiç. Doymadı yavrum 😞
Yemeğimi güzelce yapıp yesem üstün başım kusmuk içinde kalıyor çünkü duş alamıyorum. Eşimin çalışma saatleri çok absürt.
ev desen aldı başını gidiyor. Gün içinde 2 saat uyuyabiliyorum bebeğim uyurken.
destek almayan anneler siz nasıl bir rutin oluşturdunuz kendinize ? Ben bu işi beceremedim sanırım. Ağlıyorum geceden beri. Çok yetersiz hissediyorum
Gunduzleri uyanık tutmaya çalış konuş oyala geceleri de karanlıkta kalsın gece ve gündüz ayrımı oluşturmaya çalış canım. Ev işleri oluruna bırak yapabildiğin kadar önce bebisle birbirinize duzeninize alışın sonra ev düzeni de gelir🥰
Bizim oda 27 28 derece oluyor. Karnı ve ensesinden üşüyüp üşümediği anlaşılır dedi doktor. Biz yeni doğan uzun kollu takım giydiriyoruz bir de üzerine penye örtüyoruz gece olunca. 🤷‍♀️ Acaba çook mu giydiriyoruz
Bizim ev de o sıcaklıkta kisa kollu zibin ustune de tulum ya da alt ust takım giydiriyorum ustune de ince muslin ortuyorum

Merhaba kızlar. Ben hamileyken korktum saçımı boyatmadım ama artık iyice kötü görünmeye başladı boyatmak istiyorum fakat süte geçer mi acaba? Bilgisi olan var mı? Emzirirken saç boyatan var mı?

Ne yaparsak yapalım rutini bebek belirliyor. Tek bakanlardanım inan hergünümüz birbirinden farklı ilerliyor. Ama dediği gibi gece gündüz ayrımını öğrenirse daha rahat edersin, akşamları yika emzir direk uyut, biberonla ver arada sana da kolaylık olsun. Ev temizliği kullandığınız odanin disindaki diğer odaları kapat en azından iş yükün azalır.Günlere böl yapacagin isleri mesela bugün ben süpürme silme duş planladım bebeğin uyanmasını bekliyorum emzirip uyutup o uyanmadan 1 saatte bunları yaparım ki hafta sonu rahat edeyim bir sonraki temizlik haftaya. Mutlaka öğlenden sonra 2 saat uyku zamanı ayır hangi saat aralığında olursa bebeğin o uzun uyuduğu zaman diliminde hiçbirşeyle ilgilenme direk uyu bebeğin yanına yat uyanırsa pispisla uykusu açılmadan geri uyusun ac değilse. O uyku sana çok iyi gelecek. Uyku süt artırır. Firsatin olursa sağ sütünü koy dolaba uyaninca ver biberonla arada zaman kazandirir hem sürekli pes pese memelerimiz sut dolmuyor bu başlangıç zamanlarında, bu sefer uzun uzun emiyor doymayinca zirt pirt uyanıyor.Yemek içinde basit şeylere kaç hiç önemli değil ben gunde tek ögüne düştüm aralarda meyve bir tane yumurta haşlayıp kefir soda meyve suyu idare ediyorum, varsa multivitamine devam et ben decavit içmeye devam ediyorum. Dus alacaksan iki güne bir al mesela bebeği bugün mü yıkadın ertesi gün sen yıkan. Ben bu şekilde ilerlemeye çalışıyorum ama hersey den önce öncelik bebek biraz büyüsünler onlar bizim rutinimize uyum sağlayacaklar umudum o yönde yani 🤭 Depresyona girmiyorsun sadece yorgunsun,dünyan değişti rutinin değişti kafan karışık herşeye yetişmeye çalışıyorsun çok normal. Anne babayi da takma bu saatten sonra senin tek dünyan bebegin onun senden başka kimsesi yok sana ihtiyacı var, sen güçlü olursa o da güçlü olur. Hersey düzene girecek sadece zamana ihtiyacımız var hem bizim hem bebeklerimizin🐧👍

Benim bebeğim de ilk gun 200g kaybetmişti çünkü ilk gün azdı sütüm doktor çok verdi hemen mama takviye et dedi ama sonraki gün sütüm gayet geliyordu biliyordum emiyor ve yutuyordu çünkü çiş ve kaka yapımı da yeterliydi mama bir kez verdim sonrasında sarılık da düşmeye başladı sütüm de artmaya başladı emdikçe. Ama uyandırmak çok zorluyordu bir saat uyandirmaya çalıştığımı hatırlıyorum 😂

Gunduzleri uyanık tutmaya çalış konuş oyala geceleri de karanlıkta kalsın gece ve gündüz ayrımı oluşturmaya çalış canım. Ev işleri oluruna bırak yapabildiğin kadar önce bebisle birbirinize duzeninize alışın sonra ev düzeni de gelir🥰

Bizim ev de o sıcaklıkta kisa kollu zibin ustune de tulum ya da alt ust takım giydiriyorum ustune de ince muslin ortuyorum
Çok teşekkür ederim destekleriniz için 🙏 ❤️

Kızlar acil yardıma ihtiyacım var. Çoğunuz benden tecrüblisiniz biz geç doğum yapanlardanız. Durum şu bebek ikinci günde kilosunun 220 gr kaybetmiş. Mama takviyesi dedi doktor. Ben de anne sütünümsağıp da verdim. Bir günde 50gr aldı MaşaAllah o gün. Bugün 5. Günümüz. Bebeği uyandıramıyoruz. Sütüm arttı çok şükür mastite ilerliyor. Emmesi gerekiyor ki hem o doysun sarılık olmasın hem de ben mastit olmayayom. Sağım işi çok acılı oluyor. Bebeğe yedirmesi de zor. Yiyemiyor kaşıkla ya da enjektörle hep ziyan oluyor. Biberon vermek istemiyorum meme reddi yapacak diye. Süt tazyikli geldiği için 1 dk kadar anca içiyor snra gaz yapıyor. Hazı alıp tekrar emzirmeye çalışıyorum uyuyor emmiyor. Yediği acaba yeter mi? Uyanık olduğu zaman çok güzel emiyor. Uyandırıp emzirme işini yapamıyorum.
Benımde bebegım ıkıncı gun 200 gram kaybetmıstı öecbur bıraz mama vermek zorunda kaldık benımde sutum cok tazıklı gelıyordu ama doktor ver dedı ben basta vermdm cocugum sarılık oldu bıberonla besledım gerekırse gogus uclarım cok acıyordu aöa cok sukur cocugum sımdılık meme reddı yapmıyor

Kızlar bebegım kakasını yapmıyor ıkı gundur doktoru 6 gun yapmazsa bakarız dedı ama cocugum kıvranıyor ne yapım ne yesem ıcsem cocugum yapabılse 🥺

Selam arkadaşlar, bugün 1. ay aşımızı yaptırdık. Benim oğluş sanki huzursuzlandı, uyuyamıyor , bağıra bağıra ağlıyor. 1. Ay aşısını yaptıran minnoşlarda huzursuzluk gördünüz mü ?
Bebeğin korkmus olabılır benımkıde oyle oldu hep kucagıma aldım sevdım konustjm onunla duzeldı tavsıyem kucagında kalsın bır sure

Ben 3. gün bebeğimi uyandıramadım doktora gittik kan şekeri düştüğü için yoğun bakıma alındı 3 gün sonrasında mama takviyeli ilerledik toparladı yoğun bakımda da mama verildi. Bu sebeple ihmal etmeyin mama verin mutlaka. Bir de sarılık olmasın. Kaşıkla mama verdim ama anne sütü ziyan oluyor diye vermedim biberon kullandım 3 haftalığız meme reddi olmadı. Hatta ilk ağzına memeyi ya da biberonu alınca damağı ile kontrol ediyor hangisi diye ondan sonra kavrıyor. biberon ve meme kabul ediyoruz emzik kabul etmiyoruz bi tek.
Kızlar bebegım kakasını yapmıyor ıkı gundur doktoru 6 gun yapmazsa bakarız dedı ama cocugum kıvranıyor ne yapım ne yesem ıcsem cocugum yapabılse 🥺
Benim kızım yapmadığı zaman doktor kalçasına has zeytinyağı ile masaj yapın dedi. iyice parmağım ile yağlayıp yavaş yavaş dokunduğumda ya dokunurken yapıyor ya da kapattıktan sonraki 1 saat içinde. Bir de mamalarına 1 çay kaşığı zeytinyağı dökebilirsin dedi ben yarım yarım günde 2 mamasına ekliyorum.

Kızlar merhaba benim sanırım sütüm çok az geliyor neden anlamıyorum☹ cünkü tüm gün memedeyiz az az emiyor sonra uyuyor sonra gene uyanıyor... memede süt kalmadığında ya da zapdedemediğim noktada 90-120 cc mama veriyorum... sütüm zamanla tam anlamıyla ne zaman yetmeye başlayacak.. yani mesela yarım saat emzirince tam anlamıyla doyma hissine ne zaman ulaşırız... tüm gün ve akşam memede kalmak beni çok yoruyor hiçbir işimi yapamıyorum

Bir de uyku düzenimiz çok bozuk tüm akşam uyuyor tüm gece sabaha kadar uyanık.. ya da mesela tüm gün uyanık sonra tüm akşam uyuyor sonra gece gene sabaha kadar uyanık

Bende suyun rengi yeşildi. Muhtemelen yeni yapmış dediler. O an 7 cm açıklık vardı ve bebek kafası biraz yukarda dediler. En az 2-3 saat vardı doğuma, bebeği riske atmamak için acil sezaryenle aldılar. Eşim iki üç gün ne benim yüzğme ne de bebeğin yüzüne bakmadı bile. O kadar tavır aldı ki sezaryen oldu diye hala aynı kafada. Halbuki ya çocuğa bişey olduysa diye benim canımdan can gitti. Aynı şekilde doktorda hem yopum bakım doktorunu çağırmış hem çocuk doktorunu. Ameliyathanede yanımda küvez vardı düşünebiliyor musun 😔 hem normal doğum acısı hem sezaryen acısı çekmişim lohusalık ayrı dert üstüne eşimden köstek yedim. Yanıma hiç yaklaşmadı üç gün. Bir de benm verdiğim bir karar da değil ki sorsalardı tabiki de bebeğimi riske atmazdm
Eşinizin tavrına üzüldüm açıkçası önemli olan sağlıklı doğumdur normal doğsa eşinize ne katkısı olacaktı acaba ah bu erkekler! Ama siz üzmeyin kendinizi normal doğurup bebekte komplikasyon olsa bu sefer keşke sezeryan olsa denilirdi ikinizde sağlıklısınız ya önemli olan o. ☺️
kaka yaptığında önemli olan hemen çıkarmak bebeği bende de doktor aynı hesabı yaptı ben artık 10cm açıklıkta olduğum için karnıma bastırmak için izin istediler dayanırsan 5 dk da doğar ama sezeryana alırsak 15 dk ve ozaman yoğun bakıma girebilir dedi sende normal doğumu beklesen bebeğin çıkışı gecikecekti ki 7 cm ile daha cok vakit varmış en doğrusu sezeryan olması olmuş ☺️
güle güle büyütün bebeğinizi 🧿

Kızlar doğumdan sonra kan ilacı kullanan var mı varsa neden kullandırıyor doktorlar bana da vermiş ama açıkcası içmiyorum bir sorun teşkil eder mi acaba

Benim büyük kızım da yapamazdı gliserin kansuk diye bir fitil kullanıyordum küçültüp onunla yapıyordu ama 3 aylık vardı en az o zaman doktorunuza bir sorun isterseniz

Merhaba kızlar. Ben hamileyken korktum saçımı boyatmadım ama artık iyice kötü görünmeye başladı boyatmak istiyorum fakat süte geçer mi acaba? Bilgisi olan var mı? Emzirirken saç boyatan var mı?
Ben hamileyken son ay organik boyayla boyatmıştım, yine organik boyayla dip boyama yaptıracağım. Organik boya normal boya gibi değil gerçekten, beyaz kapama özelliği ve çabuk akmama özelliği daha zayıf ama normal boyayı emzirme bitene kadar düşünmüyorum. Benim çok beyazım var, şakaklarım bembeyaz 😓 Bence annenin kendini iyi hissetmesi de bebeği üzerinde çok etkili. Hamilelikte bir defa boyattım ama emzirme döneminde ayda, bir buçuk ayda bir dip boyamı yaptırırım 😇

Bizimki de geçen hafta üçüncü gün yapmıştı, doktorumuz olabilir dedi bize ve hiçbir ilaç, damla vs vermedi. Aptamil mama kullanıyorduk, çok güzel kilo aldırdı, sarılığı geçirdi ama doktor mama kabızlık yapmış olabilir dedi. Sma comfort 1’e geçtik o yüzden. Çok şükür artık yapıyor kakasını ama yine kıvranıyor yaparken 🤷🏻‍♀️

Kızlar doğumdan sonra kan ilacı kullanan var mı varsa neden kullandırıyor doktorlar bana da vermiş ama açıkcası içmiyorum bir sorun teşkil eder mi acaba
bana da verdi doktorum sabah akşam 2 kez ama neden verdi diye sorgulamadım sonuçta doğumda kan kaybediyoruz bide doğuma girerken hamileliğin başlarındaki kadar iyi değildi kan derim düşük değildi ama ilk zamanlara göre düşmüştü

Doğumda kan kaybı olup kan değerleri düştüğü için veriyorlar canım ben kullanıyorum verdi doktorum iki ay kullan dedi

X