2019 Şubat Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Ankete Katılan
    252
Sorma iki haftadır defalarca bir şeyleri ısırıp kopardı. Ağzını da açtırmıyor zar zor alıyoruz ağzından
Insaaşlaj bu surec uzun surmez cunku sureklı yanından ayrılamıyorum yerdeki bir kucucuk bir kırıntı sac kılını bile alıp agzına atıyor kucuk bir kedi yavrusu gibi bu arada Gecmıs olsun sızede

Ben uyku egıtımıne karsı degılım kizlar aglatmadan asamalı alıskanlık kazandırırak uyku egıtımı verilebılır. Sanki herkeste su kanı olusşmus uyku egıtımı=aglatmak. Ya ben subat tatilinde gene baslıcam sureklı baslayıp geriye sarıyoruz dıs doneminde. Uyku egıtım inden kasıt aslında besıginde saati gelince uyuması. Ben aglatamam zaten oglusumu kıyamam esnegım bu konuda ama buyuk oglum 3 yasına kadar benle yattı bana cok bagli hala tek basına okuldan gelemez korkak birazcık. Artıları oldugu kadar eksileri de var anne ıcın esler ıcın yıpratıcı bir surec oluyor. Ama tabıkı de her anne kendi ıcın en dogru kararı verır

Merhaba kızlar, uyku eğitimine çok vakit ayırmış biri olarak bir iki bir şey söylemek istiyorum. İnstagramdaki tüm uyku koçları çöp. Çünkü her bebek ve her anne farklı. Uyku meleği şey diyor mesela “ diş huzursuzluğu maksimum 3 gün sürer.” Hadi ordan. Benim oğlumun tam bir ay sürdü ya tam bir ay. Neden 3 gün diyorlar? Çünkü eğitim bozuluyor, yani uyku eğitimi verseniz dahi bozuluyor. Bozmamak için çocuğa işkence etmek lazım. HEpsi hayal satıyor. Bence bebeğinizi nasıl uyuttuğunuzun bir önemi yok. Ama günlük uyku programı olması, erken uyuması yani bir düzeninin olması büyüdükçe işleri kolaylaştırıyor. Oğlum kendi kendine uyuyordu ama diş ve menenjit aşısı yüzünden ve ayrıca dönme, oturma, emekleme yüzünden artık hafif sallıyorum beşiğinde ya da emerek uyutuyorum ama hala kendi kendine uyuması için sürekli ona fırsat veriyorum. Yatağının yanına oturup ninni söylüyorum, hafifçe sallarken duruyorum, mıkırdanırsa sallıyorum, sonra tekrar duruyorum, geçen Durduktan sonra ağlamadan döndü kendi kendine uyudu. Evet uğraştırıcı ama büyüdükçe işlerin kolaylaşması için çaba şart. Sürekli bağımlı şekilde uyutmanın da iyi olduğunu düşünmüyorum Ben. Nasıl ki oğlumgece emerek uyuduğunda, sabah kalkınca benim sırtım, belim tutuluyorsa onun da tutuluyordur diye düşünüyorum. Ama dediğim gibi en önemlisi yatış, kalkış saatleri gün içindeki uyku ve beslenme düzenleri.

Aynen. Rutinler. Düzen. Ve geç yatırmamak.

Kesinlikle benim de söylemek istediğim buydu. Ben uykusuz kalıyorum uykum sık sık bölünüyor, yoruluyorum ama aynı şekilde o da yaşıyor bunları. Üstelik benim ona istemeden kazandırdığım alışkanlıklar yüzünden. Bana bağlı olsun ama böyle bağımlı olmasın istiyorum. Fakat sakin ve sabırlı olamadığım için işler sürekli daha da sarpa sarıyor. Ben ondan önce panikliyorum. O yüzden aslında bana vazgeçeceğim anda cesaret verecek şöyle devam et diyecek biriydi istediğim.

Bu arada yorumun için çok teşekkür ederim. Bebeğinin kendi kendine uykuya geçtiğini hatırlıyor ve şu anki düzeninizi de merak ediyordum. Açıklayıcı oldu

uyku eğitimiyle ilgili sizin yazılarınızı not almıştım, hala notlarımda duruyor, rutin ve uyku saati sanırım kilit noktalar, teşekkürler güncel bilgi için, uzun zamandır yazmıyordunuz

KENdi kendine uyumuyor ama düzenimiz bozulmadı. Gündüz ve gece uykuları güzel şu an. Düzenimiz de şöyle; 10.5 aylık
7-8 arası kalkş
10-10.30- ilk uyku 45dk-1 saat
14-14.30- 2. Uyku 1.30-2 saat
19.30-20.00 gece uykusu, gece 1 ya da 2 kere emmek için uyanıyor. 3 aydır destekli uyuyor. Diş de atak da gece yatış ve kalkış saatlerini hiç etkilemedi. Gündüz uykuları bir ara felaketi ama toparladı. Gece bazen 8 kere kalktığı da oldu ama çok nadir. 10.5 aydır, tatilde dahi düzenini bozmadım, onun da oturdu sanırım artık.

Çok iyi maşallah düzeninize Ben daha bizimkinin sabah o saatlere kadar uyuduğunu görmedim. 5-6 arası ayakta. Bazen 6.30z nasıl uzatacağım bilmiyorum. Ama gece beslenmiyor diye mi ? Acıktığından mı kalkıyor ki

bebeğin anne ile beraber uyumasının avantaj ve dezavantajlarına dair bir link vereceğim. Bunları uyku eğitimi araştırmalarım sırasında not almışım, linkte bebeğin anne ile uyumasının yararlı olduğunu savunan çocuk psikologu falan var, sanırım beni etkileyen bu yazıydı

Yok, bence artık acıkmıyorlar. Ama geçen akşam uyandığında su verdim, 3/4 kaşık içip uyudu içerken. Susadığı için de kalktığını farkettim. Sizin kalkış saatiniz 6.30, bizim de 7-7.30 arası doğduğundan beri öyle. Yani o kolay kolay değişmiyor. Biyolojik ritimle alakalı sanıyorum.

Bu son bölüm çok mantıklı geldi. :)
Bebeklerde 2,5 – 3 yaşına dek beynin kendi kendini sakinleştirme ile ilgili bölümü gelişmemiştir. Rahatlamak için ebeveyn yardımına ihtiyaç duyar. Bebek bir uyku safhasından diğerine geçerken uykuya tekrar girmekte zorluk çeker. Onun için yalnız başına uyanmak korkutucu olabilir. Araştırmalar gösteriyor ki, anne babayla yatak paylaşan bebek daha az ağlıyor, kalp atış ve nefes alışı daha düzenli. Amerikan Pediatri Akademisi ve UNICEF, ebeveyn ile bebeğin beraber uyumalarını özellikle ilk 6 ay ve sonrasında, bebeğin gelişimi açısından önemli olduğunu söyleyerek destekliyor.

bizimki uzunca bir süre sabah 6 da kalktı. sonra rota aşısı faciası ve tam 1 ay kustu, feleğimiz şaştı. ondan sonra hiç sabah uyanmaları düzenli olmadı. 9,30 da kalktığı da oluyor sabah 5 de kalktığı da oluyor. akşamları 9 da uyuduğu da olyor 11 de veya 12 de uyuduğu da oluyor. şunu fark ettim, siz mesela tatilde bile düzenini bozmamışsınız, biz haftada en az 2 gece dışarıdayız ya birisine ya alışverişe ya gezmeye, dışarıdayken uyumuyor, düzen falan hak getire, oysa bebekler rutin sever, belki de hatam budur

kızlar benim oğlum gündüz uykularını ayağımda uyumak istiyor beşiği kabul etmiyor yarım saat sonra uyanıyor. Ne yapmam lazım? Kafası dümdüz olacak nerdeyse o şekilde uyumaktan. Gece beşiğinden başka yerde yatmaz gündüz de ayaktan. Artık ayaklarımda kopuyor. Zaten yanından ayrılsam beşikte bile olsa kıyaöet kopar. Uyanır hemen. Uyandığında hafif salllayıp geri uykuya döndürüyorum. Bu iki olayı da atlatmamız lazım ama nasıl?

İki farklı görüşü de okuyunca kafam karıştı. Siz ne yapıyorsunuz benım oğlumun odası ayrı. Bende hem mahremiyet hemde herkes kendi özel alanını bilsin alışsın diye ayrı oda yaptım. Ama gık dese yanındayım. Hiç ağlatmam. Kv bizde kaldı 2 gün bizim odamızda yattı oğlum. Uykularında ağlaması da vs Bi farklılık olmadı

sanırım böyle şeylerde kesin doğru yok, ben içgüdüsel olarak verdiğim kararla oğlumla beraber yatıyorum. 5. aya kadar bizim odamızda beşiğinde yattı sonra beşiğine sığmadı. oturana kadar yatak odasında beraber yattık, eşimi salona gönderdik. 7. ayda oturup 1 hafta sonra da emeklemeye başladı, ondan beridir birlikteyiz, 1 yaşından sonra yavaş yavaş ayıracağım ben de,. sadece hasta olduğunda falan yanında yatarım yine. bu şekilde çok zor.

bir şey daha var. başlarda niyetin aynı sizin gibiydi. 6. ayda odasına taşıyacaktım onu. bu biraz da çocuğa bağlı. benimki bensiz uyumadı hiç. hiç derken gerçekten hiç. günde 4 saat uyuduğunu bilirim. uyku sorunumuz muazzamdı. son 5 gündür yine günde 12 saate çıktık ama 2,5 hafta yine 7-8 saatle günü kapadık. benim en büyük derdim iştahsızlığı. şu saate kadar üç lokma köfte yedi, bu kadar. 1 aydır anne sütüyle gidiyoruz, yetmiyor tabii. iyice zayıfladı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…