2019 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ?

• Ankete Katılan
    271
Ben doymadığını düşünüyordum ama 15 günlük oldgmzda sağlık ocağı kilo ölçtü iyi besleniyor dedi.benimde içim rahat etti .ilk günler 5 dk emip bırakıyordu bi kaç gündür 10 dakikayı buluyoruz.midesi büyüdükçe daha da fazla emecek herherhalde. Memede uyuya kalmadıysa memeyi bıraktıktan sonra gazını çıkarırken tenime temas edince yine memeyi arıyor ama.
o surekli meme arayisi sadece ac oldugu icin degilmis. Guven duymasi ,seni hissetmek istemesi kokunu almakla da ilgiliymis. Ben oyle bir durumda kucagima yatirip pispisliyorum. Baktim hic durmuyor memesiz ancak o zaman veriyorum.

o surekli meme arayisi sadece ac oldugu icin degilmis. Guven duymasi ,seni hissetmek istemesi kokunu almakla da ilgiliymis. Ben oyle bir durumda kucagima yatirip pispisliyorum. Baktim hic durmuyor memesiz ancak o zaman veriyorum.
Ben her arandığında veriyorum az az emdiği için.belki şöyle bi 20 dk emse bende senin dediğin gibi yaparım.bak birşey daha öğrendim 😄 sağol canım

Ben her arandığında veriyorum az az emdiği için.belki şöyle bi 20 dk emse bende senin dediğin gibi yaparım.bak birşey daha öğrendim 😄 sağol canım
:) ben cocugu simsi cekyatta ynima yatirdim dogru mu bilmiyorum. Uyuyamiyorum acaba besigine mi yatirsam diye. Acaba cekyatta boynu moynu agrir mi bebisin 😨

yok yatakta bazen beraber uyuyoruz . Orda sikinti olmuyor. Bide arada kucuk yaatik oluyor o yuzden carpmiyorum. Neyse besigine yatirdim . Aglarsa yanima alirim artikin😨😂😂
Ohh miss ne güzel beraber yatıyorsunz ben çok deli yatarım hiç güvenmiyorum kendime biraz büyüsünde koyun koyuna yatmak istiyorum bende😄

Kizlar 10 dk filan emiyo demissiniz ya peki kac saat arayla emziriyosunuz. Biz baya sarardik ya. yarin dr a göturcez. Küvoze alirlar die korluyorum

Kizlar 10 dk filan emiyo demissiniz ya peki kac saat arayla emziriyosunuz. Biz baya sarardik ya. yarin dr a göturcez. Küvoze alirlar die korluyorum
canim 10 dk emiyosa sik sik emzirmen lazim sutunu sag ve kasikla vermes calis. hatta sutun azsa mama takviyesi yap ama kasikla. biberona alismasin

Kızlar bebekler bizi ne zaman görmeye başlıyorlar bana bakıyor gibi geliyor ama tam çözemedim ben:işsiz:
doğduğu andan itibaren görüyor ama yaklaşman lazım. 30-40 cm’ye kadar daha net görür. Renkleri görmesi biraz zaman alıyor. Bak böyle görüyor:
11E1880F-81BF-4DED-B6A7-A5F11A02B536.jpeg

Cnm sen bayagi bilgilisin galiba..saglikcimisin
Evet canım sağlık sektöründeyim ama daha çok araştırma ve tecrübe diyelim. 3. doğumum 2. Çocuğum bu ve çok araştırıp okurum. Bir de sormak da işe yarıyor. Neden topuk kanının ikinci kez alındığının cevabını veremiyorlar mesela :)
Kizlar lohusa sendromu dedikleri şey herkes de oluyor mu ?
Nasil giriliyor:) Nasil cikiliyor :)
Benim piskolojim hic degismedi cok mutluyum diyen var mi aranizda ? cok merak ediyorum dogum sonrasıni .tabi ki herkesin bir olmaz ama ne yaşadığınızı merak ediyorum
lohusa sendromu gerçekten var: ilkinde ağlama ve öfke nöbetleri, lohusa kabuslarına kadar 40 gün yaşadım. Hamilelik dönemin, doğumun nasıl olduğu, çevredekilerin tutumları hepsi etkiliyor. İlkinde normal beklerken sezeryan olmam ve canımın çok yanması ile başladı annemin anlayışsızlıkları ile tavan yaptı. İkinci de doğumum harika geçti. Doğumda o kadar sakin ve mutluydum ki bana sakinleştirici yada başka bir ilaç mı verdiniz dedim. Vermemişler. Sonrasında da ikinci bebek olmasının rahatlığı vardı hiç bunalıma falan girmedim. Allah’a şükürler olsun çok iyiyim.
Canım 3 gündür bu şekilde. Ondan once daha katı idi. 3 gündür sulu. Civik cıvık yani. Bende bilmiyrm ishal mi ama annem ishal olmuş dedi. Aslında annem de pek bilgi sahibi diil. Hani büyük insan ishali gibi o yüzden ole dedi. Bide 3 gün önce bole diildi daha katı idi kakasi. Gun içinde sürekli yapmio bu şekilde. 2 veya 3 kez Bu şekilde cıvık cıvık. Şimdi ishal mi bilmiyrm. Emziriyrm da;((
İnternetten normal bebek kakası nasıl olmalı diye bak canım. İshalde su gibi 6-7 kaka olur. Anne sütü alan bebeklerin kakası hardal renginde cıvık krem gibi yada taneli olur. Kötü kokmaz. Bana uhu gibi geliyor kokusu. Ek gıdaya geçene kadar böyle devam eder. Mama alanlarda kabızlık olur.

Canım bizim kini uzanıp göğsüme aldığımda sling olmasa da o şekilde durduğu için gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Dışarıdan bakınca rahatsız görünüyor ama bizim ki öyle bir gömülüyor ki rahat ettiğini anlıyorum :)

Canım hastane bi alıyor bize çıkmadan aldılar. Sağlık ocağı da 72 saat dolduktan sonra alıyor. Yani 3 gün tam doluyor öyle. İster 4. Gn götür ister 7 gün. Sonuçları üç gün sürüyormuş.

Evet bir tık zor oluyor. Ama alışınca çocukta kendini kasmazsa kolay oluyor. Valla ben çok rahat ettim. Aklınızda olsun diye yazdım :)

Canım karartı şeklinde görüyor şuan ama annelerini daha bir algılayabiliyorlar.. ayırt etmeye 3. Ay civarı oluyor :) bize öyle diyorlardı..
Rahattır mutlaka kuzum ben kendime güvenemiyorum güzel yerleştirebilir miyim durur mu falan diye :) bizimki de kucak seviyor iyi olur aslında. Alıştıktan sonra sıkıntı olmaz herhalde :)
Kızlar yarın sabah 8de sezeyana giricem hepinizin dualarını bekliyorum. Allahın izniyle 10.senemizde kızımıza kavuşucaz inş :dua:
Sağlıkla gelsin bebeğin canım :)

Kizlar aglicam artik kizim uyumaktan beni 3 4 saate 1 anca 10 15 dk emiyor. Ve ben acayip sistim. Koltuk altmda sut bezi vardi su an ceviz kadar sert ve cok canimi yakiyor. Kizim 6 7 dk emdi Sagdim makinayla olmadi 18 dk sonra da biraz elimle sagdim. Yok yok yok sol gogsum tasicak ama meme ucum mahvoldu. Sag da dolu. Ama emen yok 1.5 saat gecti uyandiramadim napicaammm :kızgın::mad::mad::mad::mad:
Canim benimkide öyle Sen uyanmasını bekleme sağ ve biberonla ver o kadar saat ac kalır.iki saatte bir muhakkak sağ sütünü.uyanincada meme verirsin.suan bende sağıyorum geceleri uyanmıyor

doğduğu andan itibaren görüyor ama yaklaşman lazım. 30-40 cm’ye kadar daha net görür. Renkleri görmesi biraz zaman alıyor. Bak böyle görüyor:Eki Görüntüle 2263418
Evet canım sağlık sektöründeyim ama daha çok araştırma ve tecrübe diyelim. 3. doğumum 2. Çocuğum bu ve çok araştırıp okurum. Bir de sormak da işe yarıyor. Neden topuk kanının ikinci kez alındığının cevabını veremiyorlar mesela :)
lohusa sendromu gerçekten var: ilkinde ağlama ve öfke nöbetleri, lohusa kabuslarına kadar 40 gün yaşadım. Hamilelik dönemin, doğumun nasıl olduğu, çevredekilerin tutumları hepsi etkiliyor. İlkinde normal beklerken sezeryan olmam ve canımın çok yanması ile başladı annemin anlayışsızlıkları ile tavan yaptı. İkinci de doğumum harika geçti. Doğumda o kadar sakin ve mutluydum ki bana sakinleştirici yada başka bir ilaç mı verdiniz dedim. Vermemişler. Sonrasında da ikinci bebek olmasının rahatlığı vardı hiç bunalıma falan girmedim. Allah’a şükürler olsun çok iyiyim.

İnternetten normal bebek kakası nasıl olmalı diye bak canım. İshalde su gibi 6-7 kaka olur. Anne sütü alan bebeklerin kakası hardal renginde cıvık krem gibi yada taneli olur. Kötü kokmaz. Bana uhu gibi geliyor kokusu. Ek gıdaya geçene kadar böyle devam eder. Mama alanlarda kabızlık olur.
Bu sekilde cnm sence bu ishal mi yoksa normal mi, melekci sende bi bakarmisin canm?

Eklentiler

• 20190429_042249.jpg
    20190429_042249.jpg
    62,7 KB · Görüntüleme: 30
  • 20190429_035643.jpg
    20190429_035643.jpg
    49,5 KB · Görüntüleme: 39
Merhaba mesajınızı görünce yazmak istedim.
Makine sağımı ile bebeğin emişi arasında çok fazla fark var. Makinenin 15 dakikada sağdığı 60 ccyi bebek sadece 5 dk içinde çeker. Bebek damağıyla daha hızlı çektiği için çok daha fazlasını içmiş olabilir hatta.
Bebeğiniz kaç günlük bilmiyorum ama 2-4 hafta arasında 90 ccye katar ihtiyaç duyabilir. 4 haftadan sonra 120 ccye kadar çıkar beslenme tablosu edinebilirsiniz.
Bu orana birden çıkmamak, bebeğe gereksiz kilo aldırmamak ve gün geçtikçe 90 cc ihtiyacı da artacağı için şu şekilde bir öneri yapabilirim.
*Bir öğünde anne sütü alıyorsa başlangıç olarak +10 cc mama verebilirsiniz. Mama içecekse 70 cc.
*Eğer doyum sağlanmıyorsa 15,20,25,30 cc şeklinde artırım yapın. Bebek kendi doyum noktasında uyuyacaktır yada memeyi itecektir.
*Kullandığınız biberon veya yöntemde meme doyumunu azaltıyor olabilir. Avent bu konuda çok iyi (diğer markaları deneyenlerde yazabilir.)
*Kullandığınız mama da önemli. Örneğin hipp mamanın sindirimi diğer markalara göre kolay olduğu için bebekler çok daha kolay acıkıyor ayrıca gereksiz kilo aldırmadığı içinde doktorların en sevdiği markadır kendisi. Bebeğim doysun ikide bir emmesin derseniz bebelac daha doyurucu ama işte bebek uzun sürede sindirdiği için sizi emme süresi kısalacak dolayısıyla süt üretme kapasiteniz düşecektir.
*Sütü ve kalitesini artırma konusuna gelirsek miktar konusunda kesinlikle kaynatılmış kuru meyveler. Üzüm özellikle çok çok etkili. Kalitesine gelirsek vitamin ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama doktorunuza da danışarak emzirme dönemi anneleri için pregnacare adlı desteği öneririm. Benim sütüm ciddi manada arttı ve bebeğim eskisi kadar memeye bağımlı değil. (Ek mamayı sadece gece tüketiyor o da göğüslerimi ve kendimi dinlendirmek için)
*Günde birkaç kez göğüslerinizi açın havalandırın. Emzirme veya sağma sonrası Lavaboda ılık suyla yukarıdan aşağı doğru masaj yapın. İmkan varsa duş daha etkili.
*Malt içeceklerine ek still tea tüketebilirsiniz rezeneden daha etkili. Ancak sabah öğle akşam düzenli tüketmelisiniz.

>> Bir de kaliteli demir içeren yiyecekler tüketin eğer demir ve d vitamininiz düşerse sütünüz ve kalitesi azalır.

Sondan başlayayım...demir ve d vit takviyesi alıyorum
..biberon olarak nuk' un anti kolik olan biberonu aldım
Mama olarak da aptamil. Hipp aslında alacaktım anne sütüne de en yakın o diye ama bulunduğum yerde büyük boy bulamadım. İnt e güvenemem skt açısından.

Aslında çenesi kuvvetli güzel çekiyor ama tabii insan merak ediyor acaba ne kadar emdi diye?
Kuru meyve direk tüketilecek mi yoksa kaynatıp hoşaf şeklinde mi?
Pregnecare araştırayım kafama yatarsa kullanırım. Teşekkürler bilgiler için.
Kızlar bundan sonra pek girmeyi düşünmüyorum. Yavaş yavaş zaten herkes kopmaya başladı doğal olarak.
Biraz hayatıma şekil verip ders çalışıp, kitap okuyup kendime zaman ayırmak istiyorum.
Umarım yanlış anlaşılmam tabi☺
Hepinize destekleriniz için teşekkür ediyorum Allah evlatlarınızı size bağışlasın. En büyük dileğim Sağlıkla büyütmeniz. Sağlık çok büyük nimetmiş hamilelikten itibaren diyorum. Yemek yiyebildiğimiz, gezebildiğimiz yani aslında günlük hayatta yaptığımız onca basit şeyler bile şükür sebebiymiş.
Hakkınızı helal edin. İstemeden kırdığım üzdüğüm biri varsa çok özür diliyorum.
Benimde sizlerde hakkım varsa helal olsun.💛💛

Benden yana helal olsun canım...tabii ki kendine zaman ayır. Eşin izin alabilirse beraber kısa bir tatil yapın uzaklaşın biraz. İyi gelecektir. Arada gelmeyi de unutma ama haberdar et bizi...Allaha emanet ol.
H Heart of Gold canim yapiyorum ama yani dunden beri 10 dk uyanik kalmadi normal mi 3 saat ara olunca 15 dk kadar emiyor daha öncesinde napsam uyanip emmiyor düzgun. Yarin birgun s.ocağına gotrcz
Ben ne sormuştum da sen ne yazdım. Sabah 8 de okuduğum alıntıladığıö mesajlara sabah 4 de cevap verebiliyorum anca haliyle unutuyorum

15 dk gayet iyi canım. 3 saat ara çok ama 2 saati geçmemeli ilk etapta bu sarılık mevzusu ben de takıntı yaptı sanki sürekli beslemeliyim aç kalıyor diye kafayı yiyecem.
Kızlar bebeği ishal olan oldu mu hiç, neden olur ishal;( çok canm sıkıldı yarın bi doktora gotureyim diyrm. Daha önce bebisi ishal.olan varsa yazabilir mi. Bu arada 13 günlüğüz bizde. Bugün ishal sesini emzirirken duydum bi actim baktım ishal olmuş. Dün de olmuştu. Ne yapmalıyım sizce;(
Kuzum arkadaşlar yazmış ishal değil. Hatta @kanadali35 geçen bi tablo paylaştı hangi haftada bebeğin kakası nasıl olmalı diye. Benim oğlanın da öyle... Sulu sarı taneli bazen katı genelde pırtla beraber çıkarıyor :) günde 6-7 kez
Kızlar hani 3 saat uyanmazsa uyandırın şekeri düşmüştür diyorlar ya, uyurken yese mamasını yine de uyandırmak gerekiyor mu ?
Sorun olmaz sanırım ben de arada öyle yapıyorum.
Aynen canm zarı sulu. Resmen emzirirken ses çıktı sonra kokusu geldi açıp baktım öyle iste sarı sulu idi. Cıbıl kaka yani;(
Aynen genelde ben de emzirmey e başlarken zortluyor :)
Canım sütün doyurucurdur. İyi beslenen sağlıklı bir insansın. Bundan şüphe duyma. Emerken ilk başta sulu şekerli bir süt gelir. Bu bebeğin daha şevkle emmesini sağlar. Yavaş yavaş yağlı süt buna eklenir. Sıcak suyu açmış gibi düşün. Ilıktan sıcağa doğru gider. 10 dk sonra artık sadece sıcak su (yani yağlı, kalorili süt) gelir. O yüzden eğer emzirdikten sonra memenin boşaldığını hissediyorsan yağlı sütü de yeteri kadar alıyordur. Memeyi boşalttığından emin ol.

Emzirdikten sonra 60 çıkıyorsa ya maşallah çok sütün var yada iyi emmiyor. Emerken yuttuğunu duyuyor musun? Bir kaç dakika her çektiğinde yutkunmalı. Sonra 2-3 çekip bir kere yutabilir. Meneyi doğru tutup iyi emdiğinden de emin ol. Eğer sorun açlıksa o memede kalan 60’ı da içmesi sorunu çözecektir.

Bana açlık gibi gelmedi. Mamadan 1 saat sonra yeniden istemiş. Mamanın sindirimi 3-4 saat sürer. Muhtemelen uykuya dalamadı. İçince uyuması seni doydu da uyudu diye düşündürtmüş. Ama anne sütü onu rahatlatıp uyutmuş olabilir. Mama verince de bebeklere ağırlık çöker ve uyurlar. Aç olmasa da verirsen içer taki kusana kadar. İçemesi yada içip uyuması aç olduğu anlamına gelmez.

Doyup doymadığının en iyi göstergesi kilo alımıdır. Tartıldı mı hiç?

Sürekli emmek istemesi çok normal. Hamilelik 12 aydır. 9 ay karnında 3 ay göğsünde. O emerken rahatlıyor. Belki gaz sancısını hafifletiyor, belki dünyaya alışıyor, belki uyumaya çalışıyor... tek bildiği şey emmek. Seninle bağını sürdürüyor. Emdiği için aç zannetme.

Tarif ettiğin şey gaz sancısı. Sancıdan ememiyor. Daha uzun süre uyanık kaldığı için daha çok çekiyor sütünü. O yüzden sütün birikmiyor sana azalmış gibi geliyor. Uyusa 3 saat göğüslerin dolup acımaya başlar.

Aynı sorun bizde de var. Yatakta yan yatırıp bir yandan emzirip bir yandan üstteki bacağını karnına itip gazı çıkarmasını sağlıyorum. Ama çözüm olmuyor. Kısa süre rahatlatıyor sadece.
Kimyon çayını kendim içiyorum günde 2-3 kez. Bebeğe vermeye çekindim. Çözüm bulursan bana da söyle. Sanırım 3 aylık olana kadar bunu yaşayacağız. Pamukçuğa doktora sormadan karar verme. Her bebeğin dilinde beyazlık olur. Ben gösterdim doktora normal dedi. İlk bebeğimde de olurdu. Doktor her muayenede bakıp pamukçuk olmadığını normal olduğunu söyledi.

her beyazlık pamukçuk değil canım.

Canım bana bu öneri doğru gelmedi. yukarıda yazdığım sebeplerle bebek istiyorsa emmesine izin verilmeli. Sütün dolmasını beklemeye de gerek yok. Süt arttıkça üretim hızı düşer. Meme ne kadar boşsa o kadar hızlı süt üretilir. Ama dediğin gibi 10-15 dk da bebek memedeki sütü bitirir. Sonrası emzik niyetine emmek olabilir. O anda bile ağzına süt gelirse yutar ve beslenir :)

doktora sorun yinede. Beyazlık normal olabilir.

Canım nereden anladın ishal olduğunu? Bir kere sulu yaptıysa ishal sayılmaz. Peş peşe su gibi yapıyorsa ishaldir.

gerekmez canım. Ne güzel sen de uyu dinlen :)

Genelde meme de uyumak hoşuna gidiyor. Toksa bile iki çekiyor hemen gözünü kapatıyor. Henüz ben de Çözemedim tabii zamanla öğreneceğim. Bi çocuk büyüttüm ama arada yaş farkı çok olunca acemi gibi hissediyorum kendimi.
Yutkunma demişsin ya acayip yutkunuyor ilk 3-4 dk öyle ki yutarken kendini ayarlayamıyor boğulacak gibi öksğrğyor boğazında biriktiriyor sabırım. Sonra yavaşlıyor ama...mesela bugün tam boialtmış 2 memeden emzirdim sırf merakımdan sağdım iki memeden 30 cc anca çıktı. Demek ki emmiş. Kilo tartımı prş günü yapıldı. 17 günlüktü 750 gr almıştı doktor iyi dedi.
Benim piskolojim hic degismedi cok mutluyum diyen var mi aranizda ? cok merak ediyorum dogum sonrasıni .tabi ki herkesin bir olmaz ama ne yaşadığınızı merak ediyorum
Merak etme kuzum şimdi senin yaşadıkların fragman...doğumu yapınca film başlıyor :) açıkçası ilkinde ki gibi buhran içinde değilim...bu sefer çok etkilenmedim. Azcık gamsız olmaya çalışıyorum becerebilirsem.

Ha ama tek stres olduğum şu oldu( ilkinde böyle değildim) sarılık mevzusundan dolayı hep aç mı?doymuyor mu diye stres oluyorum. Gözüm saatte. Ne zaman emdi ne kadar emdi diye :)
Kızlar yarın sabah 8de sezeyana giricem hepinizin dualarını bekliyorum. Allahın izniyle 10.senemizde kızımıza kavuşucaz inş :dua:

Harika bir şey Rabbimin mucizesi işte sağlıkla al kucağına canım

Kizlar aglicam artik kizim uyumaktan beni 3 4 saate 1 anca 10 15 dk emiyor. Ve ben acayip sistim. Koltuk altmda sut bezi vardi su an ceviz kadar sert ve cok canimi yakiyor. Kizim 6 7 dk emdi Sagdim makinayla olmadi 18 dk sonra da biraz elimle sagdim. Yok yok yok sol gogsum tasicak ama meme ucum mahvoldu. Sag da dolu. Ama emen yok 1.5 saat gecti uyandiramadim napicaammm :kızgın::mad::mad::mad::mad:

Yüzüne boynuna üflüyorum ayaklarını gıdıklıyorum en son bezini açıyorum sende dene bunları canım
Ohh miss ne güzel beraber yatıyorsunz ben çok deli yatarım hiç güvenmiyorum kendime biraz büyüsünde koyun koyuna yatmak istiyorum bende😄

Aynı ben :) kızımda bana çekmiş bakalım oğlan nasıl olacak
Kaç günlük oldunuz canım
Sütünü sağ aralarda onu ver sık sık emzir
Of kızlar dün büyük kızım uyutmadı. Bu gece de baş ağrısından uyuyamıyorum :KK43:(
Ağrıı kesici alıyorum öyle zamanda
Canim benimkide öyle Sen uyanmasını bekleme sağ ve biberonla ver o kadar saat ac kalır.iki saatte bir muhakkak sağ sütünü.uyanincada meme verirsin.suan bende sağıyorum geceleri uyanmıyor
Helal olsun canım sana. şimdi kalkıp süt sağmak nasıl gözümde büyüdü.

Değer 14e yükselince foto mu verdiler? Bizim de 9.5 13.2 14 13.7 ve 11.9 seklinde ilerledi. Doktor mama takviyesi alsın dedi bu da memeyi zaten tutmayan oğluma hepten unutturdu memeyi :KK43:

Canim 13 te bile foto aldi yukselmesin diye. Bebegim surekli mavi isiktaydi. Tam deger dusup fotoyu cektiler aksamina yine 13-14 olunca foto aldirdilar. 13-14 cok bir rakam degil benim eltimin oglu 20 ye cikmis hatalta dusmeseymis kanini degistireceklermis bu yuzden sinirda degerler bunlar. İnsallah duser degeri canim birde foto alirken gozlerine dikkat et bandi acilmasin. Goze zarar veriyormus ben bebegin basinda nobet tutmustum o kadar etkilenmistim ki surekli foto almasindan :KK43:

X