2019 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ?

• Ankete Katılan
    271
Canım sütün doyurucurdur. İyi beslenen sağlıklı bir insansın. Bundan şüphe duyma. Emerken ilk başta sulu şekerli bir süt gelir. Bu bebeğin daha şevkle emmesini sağlar. Yavaş yavaş yağlı süt buna eklenir. Sıcak suyu açmış gibi düşün. Ilıktan sıcağa doğru gider. 10 dk sonra artık sadece sıcak su (yani yağlı, kalorili süt) gelir. O yüzden eğer emzirdikten sonra memenin boşaldığını hissediyorsan yağlı sütü de yeteri kadar alıyordur. Memeyi boşalttığından emin ol.

Emzirdikten sonra 60 çıkıyorsa ya maşallah çok sütün var yada iyi emmiyor. Emerken yuttuğunu duyuyor musun? Bir kaç dakika her çektiğinde yutkunmalı. Sonra 2-3 çekip bir kere yutabilir. Meneyi doğru tutup iyi emdiğinden de emin ol. Eğer sorun açlıksa o memede kalan 60’ı da içmesi sorunu çözecektir.

Bana açlık gibi gelmedi. Mamadan 1 saat sonra yeniden istemiş. Mamanın sindirimi 3-4 saat sürer. Muhtemelen uykuya dalamadı. İçince uyuması seni doydu da uyudu diye düşündürtmüş. Ama anne sütü onu rahatlatıp uyutmuş olabilir. Mama verince de bebeklere ağırlık çöker ve uyurlar. Aç olmasa da verirsen içer taki kusana kadar. İçemesi yada içip uyuması aç olduğu anlamına gelmez.

Doyup doymadığının en iyi göstergesi kilo alımıdır. Tartıldı mı hiç?

Sürekli emmek istemesi çok normal. Hamilelik 12 aydır. 9 ay karnında 3 ay göğsünde. O emerken rahatlıyor. Belki gaz sancısını hafifletiyor, belki dünyaya alışıyor, belki uyumaya çalışıyor... tek bildiği şey emmek. Seninle bağını sürdürüyor. Emdiği için aç zannetme.

Tarif ettiğin şey gaz sancısı. Sancıdan ememiyor. Daha uzun süre uyanık kaldığı için daha çok çekiyor sütünü. O yüzden sütün birikmiyor sana azalmış gibi geliyor. Uyusa 3 saat göğüslerin dolup acımaya başlar.

Aynı sorun bizde de var. Yatakta yan yatırıp bir yandan emzirip bir yandan üstteki bacağını karnına itip gazı çıkarmasını sağlıyorum. Ama çözüm olmuyor. Kısa süre rahatlatıyor sadece.
Kimyon çayını kendim içiyorum günde 2-3 kez. Bebeğe vermeye çekindim. Çözüm bulursan bana da söyle. Sanırım 3 aylık olana kadar bunu yaşayacağız. Pamukçuğa doktora sormadan karar verme. Her bebeğin dilinde beyazlık olur. Ben gösterdim doktora normal dedi. İlk bebeğimde de olurdu. Doktor her muayenede bakıp pamukçuk olmadığını normal olduğunu söyledi.

her beyazlık pamukçuk değil canım.

Canım bana bu öneri doğru gelmedi. yukarıda yazdığım sebeplerle bebek istiyorsa emmesine izin verilmeli. Sütün dolmasını beklemeye de gerek yok. Süt arttıkça üretim hızı düşer. Meme ne kadar boşsa o kadar hızlı süt üretilir. Ama dediğin gibi 10-15 dk da bebek memedeki sütü bitirir. Sonrası emzik niyetine emmek olabilir. O anda bile ağzına süt gelirse yutar ve beslenir :)

doktora sorun yinede. Beyazlık normal olabilir.

Canım nereden anladın ishal olduğunu? Bir kere sulu yaptıysa ishal sayılmaz. Peş peşe su gibi yapıyorsa ishaldir.

gerekmez canım. Ne güzel sen de uyu dinlen :)
Sağol canım 🤗
Kızlar dün ben ailemin yanına geldim eşimle. Yolculuk 2 saat sürdü. Tabii bu esnada bizim sıpa acıktı uyanır uyanmaz emzirdim yolculuk esnasında. Bugün de sahile çıktık. Sandalyelerimizi aldık şöyle bir güzel çimenlere bastık. Aranızda kullanan varmı bilmiyorum ama ben neko wrap sling aldım. Pusetin de ağlayınca çıkardım besledim- mamayla- sonra göğsüme aldım. Yürüyüş yaptık. Çayımı kahvemi içtim. Muhabbetimi ettim. Çınar orada kurbağa pozisyonunda uyudu. Sling aşırı rahat. Özellikle göğüste uyumayı seven bebeler için. Biz bgn aşırı rahat ettik. Bele de hiç yük binmiyor. Evde de kullnıyorum. Rahatlıkla makina fln boşaltabiliyorum. Masa kuruyorum. Kahvaltımı öyle yapıyorum. Bgn dışarıda da kullanınca yazayım dedim💕
Oyy ne güzel ya maşallah 🧿
Sling bebeği sıkıyor gibi geliyor bana ya :KK53:

Kizlar topuk kani kacinci gun sarilik testi kacinci gun yapilio.
Bana hastane 3. Gun dedi ama hemsire 7. Gun cagrdi kafam karsti

Kizlar lohusa sendromu dedikleri şey herkes de oluyor mu ?
Nasil giriliyor:) Nasil cikiliyor :)
Benim piskolojim hic degismedi cok mutluyum diyen var mi aranizda ? cok merak ediyorum dogum sonrasıni .tabi ki herkesin bir olmaz ama ne yaşadığınızı merak ediyorum

Sağol canım 🤗

Oyy ne güzel ya maşallah 🧿
Sling bebeği sıkıyor gibi geliyor bana ya :KK53:
Canım bizim kini uzanıp göğsüme aldığımda sling olmasa da o şekilde durduğu için gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Dışarıdan bakınca rahatsız görünüyor ama bizim ki öyle bir gömülüyor ki rahat ettiğini anlıyorum :)

Kizlar topuk kani kacinci gun sarilik testi kacinci gun yapilio.
Bana hastane 3. Gun dedi ama hemsire 7. Gun cagrdi kafam karsti
Canım hastane bi alıyor bize çıkmadan aldılar. Sağlık ocağı da 72 saat dolduktan sonra alıyor. Yani 3 gün tam doluyor öyle. İster 4. Gn götür ister 7 gün. Sonuçları üç gün sürüyormuş.

Sling benim sezeryan dikişlerimi acıtıyor. Kurbağa pozisyonunda yerleştirmeyi becerebilir miyim emin değilim. Yoksa çok güzel bir şey bence
Evet bir tık zor oluyor. Ama alışınca çocukta kendini kasmazsa kolay oluyor. Valla ben çok rahat ettim. Aklınızda olsun diye yazdım :)

Kızlar bebekler bizi ne zaman görmeye başlıyorlar bana bakıyor gibi geliyor ama tam çözemedim ben:işsiz:

Canım karartı şeklinde görüyor şuan ama annelerini daha bir algılayabiliyorlar.. ayırt etmeye 3. Ay civarı oluyor :) bize öyle diyorlardı..

Benim piskolojim hic degismedi cok mutluyum diyen var mi aranizda ? cok merak ediyorum dogum sonrasıni .tabi ki herkesin bir olmaz ama ne yaşadığınızı merak ediyorum
Mesela ben psikolojim değişmedi ama hamileykende öyleydim aşermedim hiç.ben hormonlarım tuhaf galiba sadece bazen stres oluyorum oda bebeğimle ilgili konularda.uyumayınca emmeyince gazı olunca falan stres oluyorum

Canım bizim kini uzanıp göğsüme aldığımda sling olmasa da o şekilde durduğu için gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Dışarıdan bakınca rahatsız görünüyor ama bizim ki öyle bir gömülüyor ki rahat ettiğini anlıyorum :)

Canım hastane bi alıyor bize çıkmadan aldılar. Sağlık ocağı da 72 saat dolduktan sonra alıyor. Yani 3 gün tam doluyor öyle. İster 4. Gn götür ister 7 gün. Sonuçları üç gün sürüyormuş.

Evet bir tık zor oluyor. Ama alışınca çocukta kendini kasmazsa kolay oluyor. Valla ben çok rahat ettim. Aklınızda olsun diye yazdım :)

Canım karartı şeklinde görüyor şuan ama annelerini daha bir algılayabiliyorlar.. ayırt etmeye 3. Ay civarı oluyor :) bize öyle diyorlardı..

Annem de.40 iniz çıksın görür dedi ama sanki bakıyor bana..neyse ramazana kalktığımız gün 40 mız çıkıyor 1 haftamız kaldı. .zaman çok çabuk geciyor

Kızlar yarın sabah 8de sezeyana giricem hepinizin dualarını bekliyorum. Allahın izniyle 10.senemizde kızımıza kavuşucaz inş :dua:
Sağ salim kızınızı kucağınıza alın inş. Sonra da birlikte aşkla, sağlıkla ve mutlulukta nice on senelerinizi kutlayın inşallah

Annem de.40 iniz çıksın görür dedi ama sanki bakıyor bana..neyse ramazana kalktığımız gün 40 mız çıkıyor 1 haftamız kaldı. .zaman çok çabuk geciyor
Bizim ki etrafında ki her şeye çok dikkatli bakıyor. Takip ediyor gezineni. Sesi fln da takip ediyor. Ama herkesin söylediği şey sana daha farklı bakıyor diyorlar. Ama öyledir zaten. İçgüdüsel olarak bizi daha farklı hissediyorlar ztn. Örn herkeste dururken Çınar ben azıcık yaklaştığımda ağlamaya başlıyor. Süt kokusunu alırmış fln.. rabbimin mucizesi işte.

Vala ilk kizimda lohusa lik sendromu nedir bilmiyordum bile ama anne olduktan sonra birseyler değişiyor hayatımızda ölümü düşünüyorsun mesela.sanki birsey olacakmış gibi hep kotu yu düşündüm sonra panik atak oldum..bunda daha fenayım sürekli agliyorum hamileyken zaten hep yattim şimdide çok iyi değilim sürekli ameliyatım gelior aklıma internette araştırmaktan sıkıldım mesela ve hergün bir yerimde bir sıkıntı oluyor iyi değilim diye agliyorum biliyorum benim yasadiklarim hiç kolay değil..Rabbim dermansiz dert vermesin ama çok kötüyüm 4o im çıksada düzeleceğimı dusunmuuorum

Aa görmüyorlarmıymış ben onla konuşuyorum şarkı söylüyorum çok dikkatli bakıyor ama

Bwnim bebegimde dogar dogmaz oldu. Daha sonra fototerapi aldi duzeldi, iki gun sonra yine oldu degeri 14 e cikti yine foto aldi duzeldi derken yine oldu :KK43: Bu sefer foto biraz digerinden uzun kaldi sarilik degeri sinirda. Foto alirken gozundeki gozluk kayacak, bebegin gozleri zarar gorecek diye kac gecedir uykusuzum. Doktor herkeste sarilik degerinin oldugunu ama kucuk cocuklarda bu degerin yukseldigini soyledi. Bende cok korkuyorum Allaha emanet artik
Değer 14e yükselince foto mu verdiler? Bizim de 9.5 13.2 14 13.7 ve 11.9 seklinde ilerledi. Doktor mama takviyesi alsın dedi bu da memeyi zaten tutmayan oğluma hepten unutturdu memeyi :KK43:

Kizlar aglicam artik kizim uyumaktan beni 3 4 saate 1 anca 10 15 dk emiyor. Ve ben acayip sistim. Koltuk altmda sut bezi vardi su an ceviz kadar sert ve cok canimi yakiyor. Kizim 6 7 dk emdi Sagdim makinayla olmadi 18 dk sonra da biraz elimle sagdim. Yok yok yok sol gogsum tasicak ama meme ucum mahvoldu. Sag da dolu. Ama emen yok 1.5 saat gecti uyandiramadim napicaammm :kızgın::mad::mad::mad::mad:

X