2016 Haziran Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak ?

• Ankete Katılan
    323
Canım senin aşamalari yaşadım. Gün boyu dışarıda geçirdik. Tuvalete gitti 3 defa falan. Hiç kaçırmadi. Bizimki zaten kacirmiyor artık maşallah. Gece kalkmıyordu şuanda 2 ya da 3 defa kalkıyor. Ben kaldırmiyorum, kendisi uyanıyor ya da sağa sola dönerek sinyal veriyor ben uyandırınca hemen kalkıyor. Hiç zorlamiyor artık beni. Haa bir de tuvalete gitmek istiyor kendi. Çoğu zaman tuvalete yapıyor artık :)

İkimizde galiba başardık canım :)) ohh diyelim... darısı diğer arkadaslara...

Arkadaşlar bir sorum var: çocuklarınız ona biri zarar verince ( vurma, itip kakma vs) ne yapıyor? Özellikle parkta şiddete meyilli çocuklarla başım belada! Annelerini görünce sebebini anlsmsa zor olmuyor

Aynen canım çok şükür bez problemi bitti. Büyüdü kuzularımız :) sadece gece sorun oluyor bizde ama tutuyor sonuçta yaklaşık 10 saat. Bu bir sıkıntı değilse bitti şimdilikşükür. Dediğin gibi Darısı arkadaşların başına. Kızlar çok büyük rahatlıkmış ilk haftayı saymazsak. Hazır Hissettiğiniz an başlayın

Arkadaşlar bir sorum var: çocuklarınız ona biri zarar verince ( vurma, itip kakma vs) ne yapıyor? Özellikle parkta şiddete meyilli çocuklarla başım belada! Annelerini görünce sebebini anlsmsa zor olmuyor
Canım bizimki o konuda evde aslan dışarıda kedi:) evde bize karşı bağırmalar, istediğini yaptırmak için inatlaşmalar bazen vurmalar ama vurunca üzülüp arkama saklanıyor olmaz annecim vurulmaz öyle dediğim için sanırım suç işlemiş hissediyor.
Parkta falan biraz yaygara yapan yada itip kalan olursa kucağıma kaçıp bazen ağlıyor bile korktum ben diye. Bende çözemedim

Yok canım sıkıntı değil tutması. Benimki de ilk tutuyordu. Çok seviniyodum çünkü her çocuk yapamaz bunu. Şimdi kalkmaya başladı. Tutuyorsa bırak tutsun daha iyi.

cnm bizimki biraz sevgi pıtırcığı. parka girince bismillah bütün çocukların yanına gidip sağ elini uzatıyo merhaba demek için. konuşamadığı için (dododo diye elini uzatıyor) her defasında yapıyor ve bir çocuğu bile atlamıyor. bize şimdiye kadar hiç kimse itip vurmadı. dün arkadaşıma gittik bahçeli evi var. kızı 4 yaşında. bisikletine dokundu diye itti oğlumu. benim bisikletim bebekler dokunamaz dedi. oğlum hemen yerden kalktı ve ayay deyip sarıldı ve dudaklarını uzattı. ama gel gelelim eltimin kızıyla 9 yaşında. ona nasıl vuruyo anlatamam. şimşek gücü derler ya o misal peş peşe durmadan hızlı hızlı, şamarları sayamıyorsun. ısırıyo. saçını çekiyo. hemen yere tükürüp tükürüğün köpüğünü alıp üzerine siliyo. eltimin kızı dışında ha bir de teyzesi dışında hiç kimseye kaba kuvvet uygulamıyor :) bize de parkta daha vuran ittiren olmadı.

Valla canım resmen zarar vermek için uğraşan çocukla karşılaştım. Annesi de sırtını sivazladi. Ee çocuk durur mu daha da şiddetli geldi. Tüm parkı darma duman etti herkes kacti. Bizimki korktu. Ertesi gün parka girmek istemedi. Galiba biraz prenses modundan çıkması gerekiyor...

Canım parka sadece haftasonları gidiyoruz. Dediğin gibi bir durumla sadece bu haftasonu karşılaştım, o da oğluma değil yeğenime (3buçuk yaşında) yönelikti. Yeğenim elini neye attıysa kız ben ben diye bağırarak yeğenimden önce oyuncaklara varmaya çalıştı. En son oğlum salıncakta sallanırken yeğenim de yanındaki salıncağa binmeye çalıştı. Kız o sırada yeğenimi itmeye teşebbüs etti. Ben bir anda anne ayı oluverdim ama baktım kız kardeşim sakin duruyor müdahil olamadım. Sonuçta kardeşim de bilinçli bir anne, o sakin dururken karışmak bana düşmez. O sırada kızın annesi sırayla diyerek kızını çekiştirdi. Yeğenim sırasını vermedi, ama kıza da karşılık vermedi.

Kardeşime nasıl sakin kaldığını sorduğum zaman kendisini korumayı öğrenmesi gerek dedi..

Benim oğluma gelince.. Agresif bir çocukla karşılaştığı zaman yok saymayı tercih ediyor. Sakince uzaklaşıp başka bir oyun kuruyor kendine. Oğlumun genel huyu bu, olumsuz durumları önce yok sayıyor. Eğer kaçamayacağı bir şeyse kendince kabullenmenin bir yolunu buluyor.

Merhabalar, kızlar tuvalet eğitimine başlayanlar vardı. Son durum nedir, merak ettim...

Bir de tatile giden var mı? Nasıl geçti? Önerilerinizi ve tecrubelerinizi alabilirim...
Ben erteledim tuvalet konusunu. Birincisi, kızım yüzünden yeterince ilgilenemiyorum. Çocuk çiş diyor, kızı memeden ayırıp da oğlumla ilgilenemiyorum. Baktım oğlum da çok hevesli değil, klozete ya da lazımlığa hala tepkili, zorlamak istemedim.

Canım benimki senin anlattığın gibi bir şey değildi. Müdahale edilecek bir şeydi. Eğer kızımı çekip almasam tekmeleriyle resmen... Yani kolunda ayakkabısının net izi cikmisti öyle söyliyeyim!

Zor bi şey zaten canım. Kızın biraz buyusun. İyi yapmissin.

Canım benimki senin anlattığın gibi bir şey değildi. Müdahale edilecek bir şeydi. Eğer kızımı çekip almasam tekmeleriyle resmen... Yani kolunda ayakkabısının net izi cikmisti öyle söyliyeyim!
Başıma gelmedi ama bizim başımıza böyle birşey gelse hiç o anda kendimi tutmam. Çok net. Tabi ki karşıdaki çoçuğu hırpalamam ama kesinlikle müdahil olup kendi çocuğumu korurum. Yemişim gelişimi, kendini korumasını öğrenmesini.

Kendilerini korumayı öğrenmeleri için ne yapabiliriz.. Benim aklıma sadece büyümelerini beklemek geliyor. Henüz çok küçükler ve büyükleri malesef onları ezmek için fırsat kolluyor. İlkokula başlayıp da hayatla yüzleşene dek bana biz korumak zorundayız gibi geliyor.

Hem tepkisiz kalsam, kızım bu defa annem korumadi diye düşünürdu. Bu çocuğun annesi kim dedim, kadın pişkin pişkin geldi ne var çocuk onlar oynuyorlar dedi. Görmüyor musunuz resmen zarar veriyor dedim. Kadın hala sırtını sıvazlıyor! Yani sorunlu insanlar. Tabii ki yaşayarak öğrenecek yapılacak bir şey yok... Lakin ben vurulmaz edilmez vs diyordum, onları sana zarar vermediği sürece şeklinde değiştirdim. Çocuk ne soylediysek onu yapıyor aslında...

bizi daha kimse ittirmedi. ama sanki öyle birşey olsa görmezden gelecektir. karşılık vermez. ya da yanıma gelip çocuk bir yerine vurursa vurduğu yeri ufuf diye gösterip bana vuracaktır çünkü genelde evde düştüğü zaman kalkıp bana veya kim varsa ona vuruyo suçlusu biziz sanki

bizim ki de tepkili hepsine. klozete, lazımlığa, klozet aparatına. doktor da konuşamıyor, üstüne gitmeyin ters tepebilir dedi. psikolojik olarak hazır değil oğlum. sabah ben çıkarken, el sallıyordu. anneyi öp dediğimde poposunu tutup ufuf deyip alkışladı kendini. kayınvalideme dedim baksana kaka yaptı sanırım diye. gerçekten kaka yapmış. yaparken elle gösteriyor. nereye yapılacağını işaret parmağı ile gösteriyor ama yapmıyor.

Bizimki de henüz konuşmuyor, ben de ona bağlıyorum. Ama iki gündür kaka yapacağı zaman hafif çömeliyor "ııhh" diye ıkınıyor :) Anlıyoruz ki kaka yaptı.

Kurban bayramında kayınvalidemlerin yazlığına gideceğiz. Belki orada altı açık dolaşmaya başlarsa ilerleme kaydederiz diye düşünmüştüm ama tuvalet eğitiminde mekan değişikliği pek önerilmiyor diye vazgeçtim. Bir 6 ay sonra tekrar deneyeceğim.

Biz de yaşayarak öğreniyoruz işte. Şu yaşlarında kendisini korumakla saldırgan davranmak arasındaki farkı anlatmak gerçekten çok zor. İnsan ne yapacağını şaşırıyor.

Hiçbir tepki vermiyor benim kızım hatta o kişiyle gülüp oynamaya devam etmeye çalışıyor

Yaptığım doğru değil biliyorum ama başı boş bırakılmış bir çocuksa ve bir olur iki olur üçüncü kez vurursa çocuğa dönüp bir kere daha vurursan yemin olsun ben de sana vuracağım diyorum

M miumao nasıl gidiyor iki küçükle hayat? :)

Ben baya baya rahatlardım şükür hayallerim gerçek oluyor bir arada büyürler diyordum ya

Yalnız oğlan çocuğu fena oluyormuş 8 aylık daha baş edemiyorum her yere tırmanıyor sürekli koltukların altında ya da üstünde bir orada bir burada yahu daha 8 aylık :) kızımı öpüp başıma koymam gerekiyor sanırım

bi konuşmayanlar biz ikimiz kaldık sanırım konuşamadığı için kendini ifade edemiyor, zorlama ters tepebilir dedi doktor. ben de daha hamileyken ayıplardım 3 yaşında nasıl tuvaletini söylemez diye. al bizimki de iki doldurdu 3'e doğru gidiyor :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…