2 bebek bir kedi bir köpek sahiplendirme sorunsalı hayat karmaşası akıl verin nolur :(

Alakaya maydanoz diyebilirsiniz ama yazmak istedim.

17 yıl muhabbet kuşum mavişle yaşadık ölünce paytağı aldık cennet papağanı.

Bakınca kafesle her yere gidecek bir kuş ama odayı bile değiştirsem yadırgar yani

Bu kuş bize alışmadı ısınmadı kanımız kaynamadı birbirimize

Halbuki ne hayallerle almıştım.

Beni görünce kendini yerden yere atıp kaçışıyor kafeste.

Kafesi o kadar büyük ki ben girerim içine

Buna rağmen vermeyi düşünmedim ölene kadar bizimle

Kaldı ki size alışmış canları vermek onlarında duyguları olduğunu bildiğiniz halde bilemedim.

Ama anladığım kadarıyla gözden çıkarılmış canlar o yüzden köpeği ve kediyi verin çünkü siz bu saatten sonra bebeklere odaklanacak villa da bile yaşasanız onlara bakamayacak gibisiniz.

İkini de kısırlaştırıp verin özellikle köpeğinizi.

Hayvan sevgisi öyle eve birileri dahil olunca hemen onları gözden çıkarmak değildir.

Valla benim doğurduğum baltaya sap olamazsa bile benim sorumlulugumdadir, engelli de olabilir Allah korusun, hasta da olabilir... Herşeyi düşünmek ve ona göre hazirligimi yapmak zorundayım , yapıyorum da... çünkü anasıyım...Ha ama sağ salim büyür de evlenip üremeye karar verirse ondan da aynı sorumluluğu beklerim. Bunlar daha ilk iki ayda en masrafsız zamanında sıfırı tüketip şimdiden yıkılmış babaların üstüne, daha en az 20 yıl bakacaklar sözde bu çocuklara ...İnsan ziyanliğı yemin ediyorum....

Kedimi çocuk yapacağımı bilerek aldım. Çocuğum oldu, yardımcım yoktu artı evden çalışıyordum yoğun bir şekilde. Bebeğime de baktım kedime de baktım tüyüne kakasına. Tüylerini her gün tarardım, eve tüy falan dökmezdi. Öyle işinize geldiği gibi yorum yazmayın. Madem asgari ücretle kedi bakıyorsunuz, bunun üreyebileceğine kafanız nasıl basmıyor? Benim kedimi belediye kısırlaştırdı cins olmadığı için. Siz niye yaptırmadınız?

Kız bizimkini sahibi var artık diye belediye yapmadı, veterinere dünya para verdik helal olsun kuzuma ama bı tık üzüldüm şimdi...

Kız bizimkini sahibi var artık diye belediye yapmadı, veterinere dünya para verdik helal olsun kuzuma ama bı tık üzüldüm şimdi...

Ben kisirlastiracagim zaman önden kendim gidip veteriner veteriner dolanip ameliyat nasil olacak gazli olsun nereden yapilacak yandan mi karindan mi yok iceriye bakabilir miyim filan diyip klinik geziyordum ve doktorlari darladim sonra hangi doktor nereden ne zaman mezun olmus onlara bakiyordum. belediye benle ugrasmazdi.

Bizim kedimiz 9 yasinda cokta saglikliydi ama hasta oldu malesef ve tedavisi yok keske olsaydi duzenli ilac kullaniyor. Son guncel veteriner ödemelerimiz 50bin civari oldu
Her ay da ilaclari var ucuz da degil.
Bizim icin sorun yok ama asgari ucretli ya da dusuk gelirli coluk cocuklu insanlari zorlar.
O yuzden ayy kedi cok masrafsiz bakimi kolay alin alin diyenlere hep kiziyordum. Hadi ucuz mamayla kurtardin (o da ileride sıkıntı yaratabilir.) ama canli bu bizim gibi, hasta oluyorlar bi hastalanmasina bakar butun olay maddi manevi.

Normalde evde 1-2 gun yalniz birakabiliyorduk kedimizi ama hastaligindan dolayi gunde 2 sefer ilac verecek insan lazim bu da insani bagliyor. Ozellikle bizim taşinma sureclerimizde cok zorluk oldu. Maddi kismini gectim manevi ve bakim ihtiyaci oldugu zamanlar oluyor. Yeri geliyor birakacak insan olmuyor.

Yani gercekten insanlar ne cocuk yapmanin farkindalar ne hayvan sahiplenmenin farkindalar. Hic bir sey bir gram düşünülmeden yapiliyor.

Nasıl yapıyorlar bunu anlamıyorum hiç? Benim de bir köpek çocuğum var, Allah büyük konuşturmasın ama yaşadığım sürece asla böyle bir şey yapamam, birlikte neler atlattık ne durumların üstesinden geldik bir an düşünmedim böyle bir şey! Ben ne kadar iyiyim diye yazmıyorum, öyle bir oluyor ki ailenin bireyi, anasını kardeşini nasıl atamazsa insan onu da atamaz valla.. kendime bir şey alırken düşünürüm, ona düşünmem o kadar çok sevgi veriyor insana..

Benim yaşadığım, büyüdüğüm, gördüğüm ülkelerde de aynen bebekler hep kedi köpeklerle büyüyor, odaya kapatılan yok bir yanda bebek arabası bir yanda köpekler geziyorlar, hiç bebek de ölmedi alerjiden bildiğim. Onların ki çocuk değil herhalde. Valla çoğu da Tükiye’deki çocuklardan sağlıklıdır..

Ama konu sahibi daha en başta o çocukları nasıl gördüğünü, Türkiye gibi hayvanların işkencelerle öldürüldüğü ülkede binlerce lira verip pomerian cins köpek alarak göstermiş zaten. Hiç sahiplendim falan diye anlatmayın, sahiplenen insanın aklına bile gelmez bu. Bir de sanki Meryem ana gibi bir gecede hamile kalmadınız, evlenirken o hayvanları alırken çocuğunuz olacağını vs her şeyi biliyordunuz. Şimdi sizin vicdanınızı temizlemenize yardımcı olacağımızı sanmanız komik bence.

köpeklerle ilgili bu aslında çok bilinen ama tam doğru olmayan bir şey; köpeklerin en büyük ihtiyacı bahçe vs den ziyade sahibiyle olmak, bahçeyi de sahibiyle koşup oynamak için ister, yoksa en büyük araziyi de verseniz 5dkdan sonra gelir sahibinin yanında durur.

Olsa tabii ki iyi olur ama ona iyi bakan, ilgilenen bir sahip dünyanın en büyük bahçesinden daha önemli köpkeler için.

Sinirden delircem.
Kardeşim siz hayatınıza bir hayvan alınca bu hayvanın 15 20 sene yaşayacağından bi haber misiniz? Bu hayvanın bakımı ihtiyaçları, barınması, evlenirsek çocuk yapsak ne olur demeniz falan olmuyor mu sizin? Hiç mi 3 4 yıl sonrasona plan yapamıyorsunuz
Vicdansız mısınız? Çocuğunu verir misin başkasına? Vermezsin.
Köpeği kediyi ne diye veriyorsun ya pes diyorum pes! Allah vicdan nasip etsin. Hiç mi bağımız oluşmadı ya

Sen o hayvanları ziyan edeceksin belli ama bari sözleşmeyle sahiplendir.
Haftada 1 fotoğraf atma
Kısırlaştırma şartı filan maddeleri olsun sözleşmede.
Yoksa kediyi kaybedecekler belli köpek de çiftleştirilir mi ne yaparlar.
Ne zalim şu insanoğlu

2-3 aya imkanlarınız değişecekken böyle düşünmeniz sanki kolaya kaçmak gibi.

kızım 100 gün kaldı küvezde , 1 yaşında da açık kalp ameliyatı geçirdi. doğduğundan beri kedinin köpeğin içinde. bir doktor bile aman hayvanlardan şu olur bu olur demedi. hatta yoğunbakım doktoruna kediler için soru sorup amacımız sadece uyaracağı bir şey var mı öğrenmekken bizi yanlış anlayıp “evlat gelecek diye evlat gider mi?” demişliği var.
hayvancağızların hakkında hayırlısı olsun

Paranız yok
Tedavi ile çocuk sahibi olmuşsunuz. Bir değil 2 çocuk üstelik.
Kedi almışsınız
Köpek almışsınız
Yahu hiç mi düşünmediniz bizim bunlara bakacak durumumuz var mı diye? Her şeye heves edebilirsiniz hakkınızdır da her şeye sahip olamazsınız. Sizce siz tüm bu evdekilere bakabilecek durumda mısınız? Cesaretiniz ağzımı açık bıraktı…

bu kadar bağımlı ve plansız, programsız yaşarken o iki çocuğa nasıl bakacaksınız ben bunu merak ediyorum.

1.5 yıldır benim de kedim var ve sahiplenirken bin tane sey düsünüp sahiplendik -cocuk olma ihtimalini de. zaten 1+1 evde bir kedi ve bir köpeğe nasıl bakabildiniz hayret ediyorum. böyle bir muz cumhuriyetinde yaşamıyor olsaydık büyük ihtimalle ceza alırdınız zaten. bir de köpek dıskısını petin dısına yapıyormus.. iyi bulduğu yere yapmıyor. bu hayvanın her yemekten sonra zaten dısarı çıkması gerekiyor.

hayvanlar sağlıklı oldukları ve bakımları iyi yapıldığı sürece aşırı tüy dökmüyor. hergün de hayvanlarınızı tarayıverin bi zahmet.

aman neyse ne.. ne anlatıyorum. ortalama bir insanın sizden çok daha iyi bakacağına eminim o hayvanlara. yazık, inşallah iyi bir yere giderler.

Konu patililer ve bebekler olunca ben bir miktar delleniyorum. Tum yorumlari da asagi yukari okudum, konu sahibinin acikli mesajinida.

Ilk olarak patililer hakkinda yorum yapayım, aimdi siz 2.5-3 sene size yoldaslik eden bu canlidan vazgecmek istiyorsunuz ama ben bu kisimdan degerlendirmek istemiyorum ilk basta neden kedi/kopek sahiplendiginizi anlayamıyorum, cunku maddi durumunuz elverisli degil, belliki bakim konusunda sabrinizda yok. Neden sahiplendiniz? Kimse zorla hayvan sahiplendirmiyor??? Bu sorumsuzluk neden Allah askina????

Bebecikleriniz hayirli ugurlu olsun saglikla buyutun ama kimse size bebek bakimi konusunda yardimci olmadi diye (ki mecbur degiller) esinizin isten cikmasi nasil bir mantik tutulmasi??? Akliniz nerede sizin yahu? Niye kimse size ne yapiyorsunuz ne sacmaliyorsunuz demiyor. Iki dede de basinizdaymis, anlamiyorum bir Allah'in kulunda akil fikir yok mu cevrenizde? Bebek varken yetemiyorum diye isten ayrilamazsin, aksine yetmiyorsan ikinci ucuncu ise bakarsin, daha ne kadar kazanabilirim ne yapabilirim diye kovalarsin.

Bundan sonra yazacaklarim sadece konu sahibine degil, tup bebek, tedavi vs konusunda cok ama cok anlayamadigim bir detay var.

Su an yanlis bilmiyorsam bir bebek sahibi olana dek gorulen tedaviler 400-500 bin tutarlarinda (boyle bir tedavi gormedim, cevremde gorenlerden duyduklairm isiginda yorumluyorum, yanlisim varsa düzeltin)

Evet az bir para değil ama bebek sahibi olduktan sonra olusan masrafin yaninda hicbir sey degil, en az 20 yil (o da cocuk is hayatina erken atilirsa) maddi bir kara delik cocuk sahibi olmak. Konu sahibi ve cocuk sahibi olmak icin tedavi parasını krediyle borc harcla halleden insanlari zerre kadar anlayamiyorum. Tamam herkes anne baba olmak ister haklisiniz ama yurtlarda binlerce cocuk evlat edinilmek icin sirada beklerken olmayan parayla cocuk tedavisi gormeyi sorumsuzca görüyorum.

Kimse kusura bakmasin, 2 cocuk annesi olarak yaziyorum, cocuklarim icin canimi hic dusunmeden veririm ama 2+2=4 cocuk cok masrafli bir olgu bunu kabul edelim, maddi olarak altindan kalkamayacagin cocugu manevi olarak da doyuramazsin, bu cok net.

Cunku maddi kaygi yasarken cocugunu kana kana, doya doya sevemezsin bile.

Ee simdi bu konu sahibi ne yapacak? Belli ki patililer evden gidecek. Eee cocuklar ne yeyip icecek? Anne evde, baba issiz, elde yok avucta yok kira bile odeyemiyorlar.

Konu sahibi kirici olduysam uzgunum ama olgunlasmak boyle birsey hersey icin plan yapmalısınız, her adiminiz planli programli olmaliydi... siz ebeveyn olma hevesiyle iki cocuk, iki patiliyi harcamissiniz uzgunum.
Esiniz bir an once ise girsin.

Biz evdekine aldığımız mamanın kalitesi düşer, imkanları paylaşmak zorunda kalır olumsuz etkilenir diye ikinci kediye cesaret edemiyoruz, siz 1+1 eve kedi, köpek allah ne verdiyse doldurup bir de tedaviyle uğraşa uğraşa çocuk yapıyorsunuz ya ağzım açık okuyorum böyle konuları.
Çocuk için uğraşırken evde kedi köpek olduğunun farkında değil miydiniz? Bu hayvanlar dün mü girdi eve?
Madem çocuk planlarınız vardı ve imkanlarınız kısıtlıydı niye eve aldınız o hayvanları?

Bir de sadece babam ve kayınbabam maddi destekte bulunuyor demişsiniz. Daha kaç kişi lazımdı orayı da anlamadım.

Doğru düzgün insanlara sahiplendirene kadar sabredin bari. Biri sokakta diğeri üretimde mahvolup gidecek yoksa.
Kısırlaştırma şartı sunun diyeceğim ama "e sen niye yapmadın" derlerse ne diyeceksiniz bilemiyorum artık.

Ayri, ayri sahiplendirin. Cins kopek, kisir degilmis, alan kisi uretmek icin alacak muhtemelen,kopegi alip kediden kurtulacak belki de, kisirlastirip verseydiniz keske.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…