2 bebek bir kedi bir köpek sahiplendirme sorunsalı hayat karmaşası akıl verin nolur :(

kendihalind

Üye
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2022
32
-3
29
Merhaba hanımlar nolur okuyun ve bana bir akıl verin vicdanımla başbaşa kaldım..
Yavruyken aldığımız bir köpeğimiz var şuan 2,5 yaşında dişi pomeranian ve 3 yaşında dişi bir kedimiz var o da tekir cinsi evde doğmuş ve bu zamana kadar bizimleydi.
Yeni ikiz bebeklerim oldu tedavi ile çok şükür şuanda 2 aylıklar kiradayım evim 1+1 yatak odama çocukların beşiğini dolabını koydum diğer oda da yani salonda ise kediyle köpeğim var odadan dışarı çıkamıyorlar çünkü aşırı derecede tüy döküyorlar bildiğiniz yerlerde öbek öbek tüyler uçuşuyor, koltuklar sandalyeler sıvama kıl sabah temizliyoruz akşamına aynı bu nedenle odada kapalılar çocuklarla erişimi yok orada seviyoruz biz girip yemek yiyoruz oturuyoruz misafir geldiğinde ama odadan çıkarmıyoruz.
Çok zor zamandan geçiyoruz prematüre doğdu evlatlarım 1 haftadan fazla hastanede yattık devamlı fototerapi aldılar annem doğumdan sonra sağlık durumundan dolayı 15 gün kalabildi yanımda kaynanam gelmedi ben de tek çocuklara bakamadım eşim işten çıkmak zorunda kaldı buralara girmeyim çok zor şeyler yaşadık annesi babası ayrı eşimin, maddi olarak sadece babam ve eşimin babası destek oluyor bize 2 aydır büyükşehir çocukların maması bezi kedi köpek kira elde avuçta yok bitik annem ve eşimin annesi yüzünden üzüntüden sinirden sütten kesildim intiharın eşiğine geldim lohusalıkta evlatlarıma sarıldım çok şükür daha iyiyim. Babamın evi var samsunda dedim kiracıyı çıkar biz gidelim orda oturalım Allah razı olsun tamam dedi 2 3 aya gidicez eşim orda en azından normal 8 saat bir işte çalışsa bebeklerde bana yardım eder hemde kira derdi yok geçiniriz diye düşündük yani gideceğiz bunu da durumumuzun anlaşılması için anlattım
Babam ve eşimin babasından başka kimsemiz yok herkese canla başla koşturduk biz hamile halimle bile neler yaptım insanlar için ama ben sırf çocuklar prematüre doğdu fototerapi alıyor hastaneye kimse gelmesin dedim diye eşimin akrabaları sırt çevirdi ben hiç istemiyorum kimseyi diye çıkardılar anlayış göstermediler sonradan evde kedi köpek var diye bahane ettiler çocuk görmeye gelmediler. Bu zamana kadar taktığımız takılar da gelmedi haliyle elimizde avucumuzda bişey yok şuan Allah büyük düzelicez biliyorum bunlar geçicek

Kedi ve köpeğimiz ailemiz her geldiklerinde kılları gördükçe verin verin diyip duruyorlar çocuklara zarar gelir diyorlar biliyorum ki aslında iç dış parazitlerini yaptırıldığında sorun teşkil etmiyor diyorum onlara bu sefer de ek gıda zamanlarında emekleme zamanlarında çocuklar kılları ağzına atar, bazen köpeğimiz şaşırıp pet dışında yere de yapabiliyor kakasını ağzına atarlar diye diye bizi bitirdiler eşimle. Sahiplenderelim dedik ikisini aynı anda alacak ayırmadan bakıcak birini bulalım dedik kimseye güvenemedik ücretsiz pomeranian köpeği almak için tekir kediyi de almayı kabul ettiler gibi geldi bize ve kedinin akıbetini bilmiyoruz kaçtı derler atarlar sokağa diye düşünüyorum yani sırf köpeği almak için kediye okey diyorlar gibi geldi bize..
Köpeğimiz kısır değil hiç çifleştirmedik çifleştirmeyi de düşünmedik ticaretine üretimine çok karşıyım Sahiplenen kişiye de kısırlaştırma şartı ile vericez hayvan damızlık olarak kullanılmalısın diye düşündük.
Eşimin iş yerinden bi ablası bu arada çok iyi bir insandır kendi aile dostunun ikisini birden alabileceğini söyledi istanbul dışında olduklarını da ekledi tatlı 7 yaşında bir oğlan çocukları olduğunu bahçeli müstakil evleri varmış telefonda görüştük iyi insanlara benziyorlar orta yaşlılar güven verici aklı başında sevgiyle bakıcaklarını hissettik…
Ama sorun şu kedi bana çok bağlı köpek de eşime aşırı bağlı ne kadar sevgi verilirse verilsin alışabilecekler mi ? Yaşları gereği tramva yaşıyacaklarını düşünüyorum bizi özleyeceklerini terkedilme duygusu yaşacaklarını belki hor davranıcaklar bilmiyorum
Biz bu zamana kadar kedi köpek gibi görmedik evlat gibi üzerlerine titredik hep az öksürse veterinere koştuk hep sevdik kedi dövdü bizi yeri geldi güldük geçtik sevdik sarıp sarmaladık köpeğimiz deseniz ısırmayı bilmiyor çocuk gibi büyüttük koynumuzda 4 müz yattık koltuğa hep film izledik şimdi nasıl yaparlar başkalarıyla aklım ermiyor ama çocuklardan dolayı da ilgilenemiyoruz sevemiyoruz yeri geliyor kaldıkları odaya akşama kadar giremediğimiz oluyor nasıl yapıcaz böyle bilmiyorum sabahtan beri ağlıyorum onlara kafam çok karışıj bi yol gösterin nolur vebal almak da istemiyorum evlatlarıma zarar gelsin de istemiyorum gidicez taşınıcaz orda da odaya kapatmak istemiyorum salsam yine heryer kıl tek başıma nasıl hem çocuklar hem kedi köpeğe bakıcam temiz tutucam onları koruyacağım onu da bilmiyorum çıkmazdayım.

Benim yaşadığım yerde kediyi eve hatta odaya kapattığınız için ceza alabilirdiniz. Köpek değil ama kedi dışarı çıkabilecek şekilde ayarlama yapılıyor. Çip tanıma sistemi var, sadece o kediye açılıyor kapı. Köpeğin de en az 2 kez çıkartılması lazım. Nedense kedi köpek sadece bizim çocuklarımıza zarar veriyor, sadece bizimkiler yutuyor tüyü. Yabancılar evcil hayvanlı evde doğuyor hatta akrabaların evinde de hayvanlar oluyor ama hepsi gayet sağlıklı. Durumunuzu anladım, kötü niyetli değilsiniz, vicdanlı biri olduğunuz belli. Tedaviye başlarken bu hayvanlarla ilgili bir plan yaptınız mı? Samsun'a giderken götürme ihtimaliniz yok mu?

Bu insanlar size güven vermiş ama evcil hayvan bakımı zor ve fedakarlık ister. Mesela sizinkiler ev içine alışmışlar, eve mi alacaklar bahçede mi besleyecekler? Kısırlaştırma yaptıracaklar mı? Çocuk sıkılırsa bakmaktan vazgeçerler mi? Çok soru var. Bilemedim size bu kadar alışmışlarken başka evde yaşayabilirler mi? Bizde de var köpek. Eşim covid dönemi aldı getirdi. Çocuklara iyi gelir eve kapandılar diye bahane etti ama oldu bitti istiyordu. Kızlar ergenlik dönemi ilgiyi alakayı kesti, eşim de 2 hafta burada 2 hafta yok. Köpek bana kaldı. Bütün bakımı gezmesi yürütmesi vet kontrolü hepsi bende. Temizliği sağlığı vs çocuklarımdan ayrı görmüyorum. En kaliteli mamayı atıştırmalığı alıyorum ona. Bana göre evlat edinmekle evcil hayvan almak aynı şey.

Evet şartlarınız zorluyor, bakacak gibi görünmüyorsunuz. Bu kişilere başkasına vermeme şartı koyun. Yani bakamazsanız lütfen önce bana haber verin sokağa bırakmayın deyin. Verdim gitti artık sizin sorumluluğunuzda demeyin. Üzüleceksiniz orası kesin ama belki vereceğiniz kişiler de vicdanlıdır. Yani onların da can taşıdığını, bakıma sevgiye muhtaç olduklarının bilincindedirler.

Öncelikle tebrikler, hayırlı olsun.

Yaşadığınız duruma üzüldüm, o yüzden acımasızlık etmek istemem ama çocuk yapmadan önce keşke bu durumları ayarlasaydınız. Hem ekonomik olarak bitiksiniz hem eviniz küçük.

En azından kediyi vermeyin lütfen. Köpecik ufacık yerde mutsuz, bahçeli bir ev onun için çok daha iyi olur arada izin verirlerse ziyaret edersiniz. Onlar da sizin çocuklarınız yani bilmiyorum ben doğumdan sonra evcil hayvanlarını evden gönderenlere kızıyorum ama sizin durum biraz plansızlıktan böyle olmuş artık yapacak bir şey yok.

Vırvır edenleri dinlemeyin benim de bebeğim var, doğmadan önce başladılar vay kedinin tüyü çocuğa zarar şu bu diye. Kimseyi konuşturmadım, kedimi gönderecek halim yok asla bırakmam. Aşıları yapılıyor zaten kimseye bir zararı yok. Aksine kedi ile büyüyen bebeklerde alerji daha az görülüyor ve bağışıklığa faydaları var (bununla ilgili yakın zamanda bir araştırma vardı). Umarım herkes için iyi olacak bir çözüm bulabilirsiniz.

Not: kediyi de salın artık odada kapalı tutmanıza gerek yok onu da strese sokuyorsunuz. Köpek için zaten işkence gibi bir şey garibim ya.

1+1 evde 4 insan 2 evcil 6 kişi misiniz yani?
Bu işin oluru yok zaten. Bi sür sonra o bebekler de odadan çıkacaklar şu haliyle bebekleri bi odaya hayvanları diğer odaya kapatmışsınız gibi. İki tarafta da hapis hayatı.
2-3 ay sonra şehir değiştirp taşınacağız diyorsun, o ev müsaitse kediyi köpeği de götür
Ama yok orası da sıkıntı olacaksa büyük şehirden taşınmadan sahiplendirin. Arkadaş çevrenden biri alırsa için daha rahat olur. Ya da sadece köpeği sahiplendirin, tek kedi sizle kalsın onun çok bi zorluğu da olmaz tek olunca.

Ne oldu bebekler gelince oyuncak niyetine koydugunuz hayvanlara gerek kalmadi dimi?
Hic agliyorum vs demeyin samimi degilsiniz. Ztn 1+1 evde bunlarin olurunun olacagini simdi fark etmeniz sacma. Su gunlerde verelim kurtulalim mantiginizi hic anlayamam, ama ztn iyi bakmiyorsunuz herkes sizden daha iyi olacak bir an once verin.
Bu arada hayir alisamayacaklar omur boyu sizi bekleyecekler. Ama 1 oda da hapisten iyidir

Hayvanları nasıl bir odaya kapatıyorsunuz tüm gün? En azından bi sabah bi akşam dışarı çıkarılmaz mı? Şaşkınlıkla okudum yazdıklarınızı.. Bu kadar düşkünseniz ve çocuklarınız gibilerdiyse vermeyeceksiniz, bikaç ay sabredin, bebekler biraz büyüdükten sonra daha rahat daha dinç olursunuz, şimdi her şey çok yeni çok stresli sizin için..

Onlar sizin cocuklarınız değil öyle olsaydı bebeğiniz olunca göndermeyi düşünmezdiniz bu insanoğlu hiç şaşirtmiyor bebeklerini sahiplendirmeyi düşünüyor musun hayır o yüzden hayvanlarda çocukların olmuyor sahiplendirin sevecek sahipleri olsun hayvanları bi odada tıkıp hiç bakmamak ne demek aman 1+1 evinize koşa koşa bebek yapın tabi durumunuz çok iyiymiş gibi

Yazık değil mi o hayvanlara? Daracık bir oda da köpek mi beslenir yapmayın! Etrafınızdaki insanların cehaletine diyecek hiçbir şeyim yok. Aşılı hayvan aksine bebeklerin çocıkların bağışıklığını güçlü tutar.
Ben köpeklerle büyüdüm, şimdiyse kızım evde kediyle büyüyor.
Evet zor günde bir kez robot çalışıyor akşam da ben süpürge açıyorum bazen her gün bazen gün aşırı koltuk örtüleri değişiyor vs…
Hayvan bakarken bunları göze alıyoruz öyle değil mi?

Bir evcil hayvanın zekası 5 yaşındaki çocukla eşittir bu arada aynı çocuklar gibi duygusal zekaları çalışıyor. Bu örneği bilerek verdim en ufak zorlukta çocuklarınızı birine vermeyi düşünür müsünüz mesela? Hayır
Neden beslediğiniz hayvanı vermek istiyorsunuz? Size alışmış bağ kurmuş ama belli ki siz kuramamışsınız o bağı yeterince

Gebelik sürecinde bunlar düşünülmedi mi hiç ?planlama yapmadınız mı ? İkiz bebek bakımı çok zor zaten 1+1 evden çıkmak o zaman düşünülmeliydi hayvanlar yeni tüy dökmüyor ya.Bana hiç hazırlıksız olmanız garip geldi .biz 3.çocuğa hamilelik planlamaya başlayınca sedan arabayı değiştirdik SUV araç aldık borcu bitmişti bebek doğduğunda bir süre sonra da 3+1evimizi sattık 4+1 aldık .1+1 evde çok zor o kadar kişi ve geliriniz de yok bebek bakımı için günde belli süre yardımcı ayarlanabilirdi belki eşiniz işten çıkmasındansa .Bebekler gökten inmiş gibi davranmışsınız .
Bizim de kedimiz var tüyleri çok dökmeye başlayınca yılda 2 kez traş ettiriyoruz o da biz de rahatlıyoruz.evcil hayvan bakımı özen istiyor o bebekle zor bakacaksınız gibi görünüyor bence sahiplendirin bir süre alışamazlar zorlanırlar ama sonra onlar da alışır mecburen yapacak birşey yok maalesef bu durumda mama ve bez parası astronomik zaten hayvan mamaları da çok pahalı bir de onları karşılamak zor bu durumda

Ben senin yerinde olsam iki üç ay daha dişimi sıkarım ya da o aileye geçici emanet ederm haftada üç de gider görürüm sonra da yaşadığım şehre götürürm çok iyi niyetlisin belli ama birazda kararlı olman lazım yazık hayvanlar sana nasıl bağlıdır şimdi bi de sevap kısmı var Allah kazayı belayı def eder tüy müy herşeyin ilacı var herkes hayvan besliyor benim bir kuşum var altı yıldır bekarlıktan beri benimle herkes dünya laf söyledi salma evde uçuyor tüyü çocuğa zarar yok bilmem ne asla dinlemedim eşimde bilir bağlılığımı ödü kopuyor kuş hasta olacak diye görsen nasıl oynuyor kızım lilimle evlatlarnda hayvan sevgisiyle büyüsün hiç asla unutmam düğün çıkışı gelinliğimle aileme gidip kuşumu almıştm onlar bakamaz diye

1+1 evde ya da küçük evlerde köpek beslenmesine karşıyım. Çalışan, sürekli evde olamayan insanlarda sahiplenmesin. Yazık günah gerçekten, tüm gün tuvaletine çıkarmaniz için sizi bekliyor hayvan belki. Aile düzgün bir aile ise kısırlaştırma ve takip şartı ile sahiplendirin. Siz daha kendi çocuklarınıza bakamiyorsunuz, eşinizi de işten cikartmissiniz. O beceri sizde yok, en azından belki hayvanların daha iyi imkanlarla bakilma şansı olur.

Allah aşkına maddi olarak hayvanlara iyi koşullarda bakabilecek durumdalar mi? Manevi kısmı zaten geçtim...şu pollyannacilik beni benden alıyor. Hayvana bakacak kişilerin belirli bir maddi olgunlukta olması şart, maması veterineri vs dünya para

bosuna bu kadar uzatmişsiniz.
meali cocuk hasreti cektigimiz son 2-3 yilda onlari evlat yerine koyduk, evladimiz gibi ilgilendik. ama şükür artik iki evladimiz var, gerek kalmadi. fazlalik yapmasınlar .
gozunuz açılınca ilk attiginiz sey bastonunuz olmuş.
yoksa 1+1 evde kopek bakan samsunda saha genis evde mi bakamayacak? alirken demediniz mi "tedavi asamasindayiz, kedi kopek omru 15 sene bebek gelirse ne yapacagiz" diye?

Haklısınız ben o yönden hiç bakmadım inanın sevgi bağlılık yönünden baktım sanırım yanıltıcı bi yorum oldu benimki ben kendim üzerine titrediğim için evladımdan ayırmadığm için heralde duygusal baktm teşekkür ediyorm aydınlatmanz için

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…