intermittent fasting yada yeni yasama biçimi

ayy süpermiş
ben de en son dün 5 te yemek yedim şimdi saat 11i bekliyorum
ama dün makarna yedim
bakalım bu sistem işe yarayacak mı :)

Kizlar merhaba, özür dilerim ugrayamadim. Cuma aksami rahatsizlandim, doktor gastroenterit oldugunu söyledi. Hep duyardim ama hiç basima gelmemisti, gerçekten söyledikleri kadar varmis.
Hiç bir sey yiyemiyorum, günümün yarisi da banyoda geçiyo : (
Hemen kaçirdigim mesajlara bakiyorum

Selamlar
Bugün 13-19 yaptım geç kalkınca daha iyi oldu aslında benim için
Yaklaşık 900-1000 kalori aldım
30 dk leslie yaptım
Markete gidip gelicem yürüyerek bi 30-45 dk arası da o var

Merhaba ! 900-1000 kalori çok az bence. IF in amacinin metabolizmayi hizlandirmak oldugunu unutma, çok düsük kalorili diyetlerde bunun tam tersi oluyo.

Merhaba !
Burda önemli olan ortalama olarak 14-16 saat açlik süresi olusturmak, ve ögünleri geriye kalan zamanda yemek.
Saatleri sen seçiyosun, ama tavsiye edilen sabah kahvaltisini atlamak.
Örnek : ilk ögünü 12-1 gibi yiyip, aksam 8-9 dan sonra da yemek yemeyi birakabilirsin. Ama burdaki süre sana kalmis.
Ben 1-9 olarak baslamistim, simdi aradan 1 aydan fazla süre geçti ve 4-8 yapiyorum.

Çok geçmiş olsun Melanie (((((
Ben 4-5 yıl önce yaşadım bu durumu, inat edip doktora gormedigim için en son hastaneye yatmistim. Orda da benim gibi onlarca insan vardı aynı benim gibi olan. Şebeke suyunda sıkıntı olduğu için sanırım salgın olmuştu. Sana ne oldu acaba
Çok geçmiş olsun. İnsallah en kisa zamanda toparlarsin. Evde dinlenebilme şansın varsa, dinlensen keşke. Çok sarsıyor çünkü

Merhaba
Ramazan da tutulan oruç ve burdaki oruç arasinda bazi farklar var. Birincisi ramazan da uykuyu bölüp yemek yiyoruz. Hem daha sindirme islemini bitirmemis bir mideye tekrar yükleniyoruz, hem uyku düzenimiz bozulmus oluyo. Bi ara zaman bulursam bu konu hakkinda da yazmak istiyorum, ama yetersiz veya düzensiz uykunun metabolizma üzerinde direk etkisi var.
Bunun yaninda, ramazan kültürü denen bir sey var, hamur isleri, tatlilar, yagli agir yemekler, hele bir de misafir varsa.... Hangimiz iftari yesil bir salatayla geçiriyoruz ?
Sanirsam bu ayda insanlar kendilerini "nasil olsa aç kaldim" diyip mükafatlandirmak adina, genel olarak yediklerine hiç dikkat etmiyolar.
Ramazani esas ruhuna yakin olarak yapsak aslinda (iradeyi kontrol etmek, açin halinden anlamak, saglikli beslenmek ve yasamak) o kadar saglikli bir yasam tarzi ki.
Ilk sayfada ki iki tane mesajimda IF in neden ve nasil ise yaradigini anlatmistim.

Günlük kalorimi ilk baslarda hesapliyodum ama biraktim, artik sadece tokluk hissime güveniyorum. Ilk baslarda ortalama 1700 kalori civari tüketiyodum. Miktar olarak karsilastirdigim zaman, sanirim hala o civarlardayimdir.
20 saat açlik süresinden sonra, ilk ögünü mümkün oldugunca hafif yapmaya çalisiyorum, midemi zorlamamak için. Aradan 1 saat sonra filan meyve, kuru meyve tarzi seyler yiyorum (meyve dedigim 1 tane erik yarim tane elma degil, en az yarim kilo. Kuru meyveleri ufak bir kaseyle ölçüyorum), en son ögünde hiç bir yasak koymuyorum kendime. Bu bir pizza da olabilir, herhangi bir sebze yemegi de, canim o an ne istiyosa yada elimin altinda ne varsa.
Zamanla vücut kendiliginden dogru seçimleri yapiyo, yada bana öyle geldi bilmiyorum. Mesela canim eskisi gibi sekerli seyler istemiyo, makarna ve türlü arasinda seçim yapmam gerektiginde canimin gerçekten türlüyü istedigini fark ettim (ki makarnaya dayanamazdim önceden), bunun gibi seyler.

Tesekkür ederim canim, neyseki dinlenme sansim var dedigin gibi.
Ben sanirsam birisinden kaptim

Sayfamız çok gerilere düşmüş ondan yazayım dedim :))) Birazdan kahvaltı yapacağım, acaba yavaş yavaş ekmek ve şekeri çıkarsam mı diyorum.
Bence de yavas yavas azaltabilirsin. Hem seker bagimliliginin da önüne geçebilmek önemli. Bagimlilik kelimesini özellikle kullaniyorum, gerçekten toplumumuzda resmen hepimiz sekere bagimli yasiyoruz. Ekmegi ve hamur islerini bahsetmiyorum bile : )))

Katiliyorum, ille ekmek yenilicekse, mumkun oldukça en dogal olani daha iyidir gibime geliyo. Biz bir kaç arkadas toplanip evde yapiyoruz buyuk bir miktarda, sonra herkes kendine dusen payi alip buzluga atiyo. Imece usulü : ))
Dogu da yufka ekmek yapildigini biliyorum, buzluga gerek yok. Yufkalar kuruyo, yenilecegi zaman biraz nemlendirip gerekirse isitiyolar. Ama hamur açmayla filan da kim ugrasicak...

IF in iyi yani da bu, sadece ne zaman yememiz gerektigini söylüyo, o saatler içinde isterseniz karatay yapin yada baska bir sey, herkesin seçimine kalmis :) daha ne isteyebilirizki : )

Geçmiş olsun bikaç güne toparlanırsın inş

Selamlar

Bugün 12-20 di

12 de
2 yumurtadan omlet
Domates peynir zeytin
Yarım dilim ekmek çokokremli :)

Türk kahvesi
Soda

17.30da
15-20 tane üzüm

19.30 da
3 yk pilav
3 yk yoğurtlu köz patlıcan
1 köz biber
1 yk ton balığı
4 parça karpuz

benim günlük menüm... su, ve yine su... sonra yine su....
açim ya mahvoldum. birazdan haslanmis pirinç deniycem, iyi geldigini duymustum insallah içerde kalmayi basarir

Gwçmiş olsun @Melanie81 . Buralarda da çok var öyle olan salgın galiba..
Bugün 13-18.30 arası yedim
İlkin 1 biber 1domatesle iki yumurtadan omlet yoğurt
Bir avuç badem fındık yarm elma yeşil çay
Son öğün küçük bir tabak bamya yemeği ve makarna bir kase yoğurt. Birazdan sporumuda yapcm.

benim günlük menüm... su, ve yine su... sonra yine su....
açim ya mahvoldum. birazdan haslanmis pirinç deniycem, iyi geldigini duymustum insallah içerde kalmayi basarir
Enfeksiyonu atabilmen için yemek içmek çok önemli Melanie.
Pirinç, patates ve muza boğ kendini. Bagirsaklarinda bir şey olmayınca daha kötü oluyor

@Melanie81 geçmiş olsun melanie, inşallah hemen toparlarsın.
Sabah 12:30 da kahvaltı yaptım ama misafirlikteydim baya yedim yani
akşam 19:30 ızgara tavuk, salata vb.

ya ben dün dalmışım televizyon seyrediyordum eşim de çekirdek yiyordu, bir baktım ben de çitliyorum.

Gunaydinlar herkese :)
Geçmis olsun dilekleriniz için tesekkür ederim :) Bugün daha iyi uyandim sanki. Dün biraz pirinç yiyebildim sadece, ve hayatimda hiç bu kadar çok su içtigimi hatirlamiyorum.
Teraziye çikayim dedim, ay bir hosuma gitti bir hosuma gitti : ))) Arada bir hastami olsam ne

O degilde, bu hafta içinde bir gün 24 saat IF denemek istiyodum, haftaya birakicam artik.

emnyzk çekirdek güzelmiydi ? : )))

çok geçmiş olsun canım bende iki gündür kilo takıldı üçlü sayılardan kurtulma sınırındayım bu sabah kurtulmuşumdur diye bir heves tartıldım ama sınırda takıldım bende bayramdan sonra hamilelikte kalma oruçlarım var onları tutmak istiyorum bana oruç iyi geliyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…