intermittent fasting yada yeni yasama biçimi

çok geçmiş olsun canım bende iki gündür kilo takıldı üçlü sayılardan kurtulma sınırındayım bu sabah kurtulmuşumdur diye bir heves tartıldım ama sınırda takıldım bende bayramdan sonra hamilelikte kalma oruçlarım var onları tutmak istiyorum bana oruç iyi geliyor
Her gün mü tartiliyorsunuz?

Merhaba
Ramazan da tutulan oruç ve burdaki oruç arasinda bazi farklar var. Birincisi ramazan da uykuyu bölüp yemek yiyoruz. Hem daha sindirme islemini bitirmemis bir mideye tekrar yükleniyoruz, hem uyku düzenimiz bozulmus oluyo. Bi ara zaman bulursam bu konu hakkinda da yazmak istiyorum, ama yetersiz veya düzensiz uykunun metabolizma üzerinde direk etkisi var.
Bunun yaninda, ramazan kültürü denen bir sey var, hamur isleri, tatlilar, yagli agir yemekler, hele bir de misafir varsa.... Hangimiz iftari yesil bir salatayla geçiriyoruz ?
Sanirsam bu ayda insanlar kendilerini "nasil olsa aç kaldim" diyip mükafatlandirmak adina, genel olarak yediklerine hiç dikkat etmiyolar.
Ramazani esas ruhuna yakin olarak yapsak aslinda (iradeyi kontrol etmek, açin halinden anlamak, saglikli beslenmek ve yasamak) o kadar saglikli bir yasam tarzi ki.
Ilk sayfada ki iki tane mesajimda IF in neden ve nasil ise yaradigini anlatmistim.

Günlük kalorimi ilk baslarda hesapliyodum ama biraktim, artik sadece tokluk hissime güveniyorum. Ilk baslarda ortalama 1700 kalori civari tüketiyodum. Miktar olarak karsilastirdigim zaman, sanirim hala o civarlardayimdir.
20 saat açlik süresinden sonra, ilk ögünü mümkün oldugunca hafif yapmaya çalisiyorum, midemi zorlamamak için. Aradan 1 saat sonra filan meyve, kuru meyve tarzi seyler yiyorum (meyve dedigim 1 tane erik yarim tane elma degil, en az yarim kilo. Kuru meyveleri ufak bir kaseyle ölçüyorum), en son ögünde hiç bir yasak koymuyorum kendime. Bu bir pizza da olabilir, herhangi bir sebze yemegi de, canim o an ne istiyosa yada elimin altinda ne varsa.
Zamanla vücut kendiliginden dogru seçimleri yapiyo, yada bana öyle geldi bilmiyorum. Mesela canim eskisi gibi sekerli seyler istemiyo, makarna ve türlü arasinda seçim yapmam gerektiginde canimin gerçekten türlüyü istedigini fark ettim (ki makarnaya dayanamazdim önceden), bunun gibi seyler.
günaydın
dün en son 5 buçukta yemek yedim
ama akşam 9 gibi kızılcık suyu ikram edildi onu içtim
bugün de 11 de kahvaltı yaptım
merak içindeyim bu sistem işe yararsa o kadar işime gelicek ki
şimdilik diyet yapmıyorum
mesela dün dondurma yedim
bu sabah da kendi yaptığım tam tahıl ekmeğinden baya bi yedim
ve bu sabaha düne nazaran 300 gr az cıktım
hem de dondurma makarna yediğim halde :)

Kizlar merhaba, özür dilerim ugrayamadim. Cuma aksami rahatsizlandim, doktor gastroenterit oldugunu söyledi. Hep duyardim ama hiç basima gelmemisti, gerçekten söyledikleri kadar varmis.
Hiç bir sey yiyemiyorum, günümün yarisi da banyoda geçiyo : (
Hemen kaçirdigim mesajlara bakiyorum
bu arada geçmiş olsun canım
rabbim acil şifalar versin.

Merhaba !
Burda önemli olan ortalama olarak 14-16 saat açlik süresi olusturmak, ve ögünleri geriye kalan zamanda yemek.
Saatleri sen seçiyosun, ama tavsiye edilen sabah kahvaltisini atlamak.
Örnek : ilk ögünü 12-1 gibi yiyip, aksam 8-9 dan sonra da yemek yemeyi birakabilirsin. Ama burdaki süre sana kalmis.
Ben 1-9 olarak baslamistim, simdi aradan 1 aydan fazla süre geçti ve 4-8 yapiyorum.
Aaaa süper tam benlik sabah kahvaltı yapmayı sevmiyorum ben zaten :KK66:

Selamlar

12.30-19.30 ile karşınızdayım :)

12.30
Yarım dilim salçalı ekmek
2 yumurtadan omlet
Peynir zeytin

Türk kahvesi
Yarım nektarin
Soda
4 dilim karpuz

19.30
5 yk yeşil mercimek yemeği
2 yk makarna
1 kase yoğurt

20.15
3 bardacık
1 şişe soğuk form çay

12.30 Sebzeli kebap (kendim yaptım )
1 lavaş
2 kaşık humus
Ayran
16.00 Kefir, muz ve keten tohumundan smoothie
En son 19.00'da saçma sapan bir şeyler yedim kapattım.

Mensturasyon dönemi beni mahvetti ama 16-17 saat açlığı sağladım.
Yarın eski halime dönüyorum inşallahEn Büyük KK

12.30 Sebzeli kebap (kendim yaptım )
1 lavaş
2 kaşık humus
Ayran
16.00 Kefir, muz ve keten tohumundan smoothie
En son 19.00'da saçma sapan bir şeyler yedim kapattım.

Mensturasyon dönemi beni mahvetti ama 16-17 saat açlığı sağladım.
Yarın eski halime dönüyorum inşallahEn Büyük KK
Cumaya kadar toparlanır :) meraklardayım neler olacak

1 hafta bekledikten sonra tartılmanın tadını anlatamam :)))
Sana katiliyorum, 100-200 gram eksi gormektense 1 kilo eksi gormek acayip keyifli :)

Bugun midem biseyler kabul eder gibiydi. Tek ögün yaptim saat 8de :
ebegümeci
Patates salatasi - patlican salatasi - kabak yemegi (hepsinden azar azar, toplam 1 tabak)
Karpuz

Çignemeyi özlemisim :KK70:

X