intermittent fasting yada yeni yasama biçimi

Ebegumeci
Çok severimmmm.
Afiyet olsun. Toparladın sanırım bugün iyice

Ebegumeci
Çok severimmmm.
Afiyet olsun. Toparladın sanırım bugün iyice
Bende bayilirim, kaç senedir yemiyodum. Oturdugum yerde bilinmiyo, hiç bi yerde satilmaz. Arkadas ormanlik bi alanda çalilarin altinda bulmus toplamis da öyle yiyebildik : ))
Evet bugün daha iyiyim. banyoya hala aboneyim ama en azindan midem yediklerimi kabul etti : )

Slm kızlar biraz yoğundum anca fırsat bulabildim. Haftalık tartılma konusunda szlere katılıyorum daha zevklii:)
Menüme gelince
12.10 da avuç içi kadar 4 tane yumurtalı ekmek 2 üçgen peynir domates
15.30 da koca bi tabak kısır salata
19.00 da bir kase zencefil zerdeçal tarçınlı yoğurt.
45.dk. yüryş +30 dk egzersz yapıldı.bol su içildi.
İyi geceler.

İyi günler arkadaşlar
Eşim sabah işten gelince acıkmış, kahvaltı hazırladım.Yani kahvaltıyı 9 da yaptım.Şimdi akşam nasıl yapsam diye kara kara düşünüyorum.

İyi günler arkadaşlar
Eşim sabah işten gelince acıkmış, kahvaltı hazırladım.Yani kahvaltıyı 9 da yaptım.Şimdi akşam nasıl yapsam diye kara kara düşünüyorum.
Sen bilirsin, istersen yemegi daha erken bitirirsin, istersen bugünü bonus olarak kabul edip yarin kaldigin yerden devam edersin. Ama son yemek saatini erkene alirsan sonraki günlerin de dengesini bozmus olucak. Bence bugün kahvalti yapmamis gibi devam et, açlik hissine göre yemek ye, yarin yeni bir gün :)
(ama nasil olsa orucu bozdum diyip herseye saldirma sakin )

Bigünlük erkene alma veya saat düzenini değiştirmeyle ne sonuçlar çıkar ortaya. İf etkilenirmi ?

Bigünlük erkene alma veya saat düzenini değiştirmeyle ne sonuçlar çıkar ortaya. İf etkilenirmi ?
Kendi deneyimimden yola çikarak, hayir etkilenmez demek istiyorum. Pazar günleri genelde kahvalti yapiyorum, aile ortami filan oluyo, kahvaltiyi sevdigim tek gün. Gün boyu da normal yiyorum, 5 çayi + kek pogaca vs, aksam yemegi filan, bir degisiklik olmuyo. O gün bir sey vermiyorum tabii, ama almadim da simdiye kadar. Sonra tekrar IF e geçince kaldigim yerden devam ediyorum.
Ayrica bir kaç saatten de birsey olmuyo, 1 yada 2 saat önce yediysem aksam yemegini de o kadar öne aliyorum genelde. Kilo vermeyi yavaslatir ama durdurmaz diye okumustum.

Dün tek ögün yapmistim, rahatsizliktan dolayiydi ama beni zorlamadigini fark ettim.
Bugün yine tek ögün denemeye çalisicam bakalim, saat 8 gibi yemeyi düsünüyorum. Eger basarili olursa, hafta da bir gün 24 saat yapicam, amacim zaten zamanla tamamen tek ögüne geçmek.
Sene sonuna kadar da, hazir hissettigim bi ara, detoks amaçli, uzun süren bi "oruç" tutmak istiyorum.
emnyzk sen açlik orucundan bahsetmistin ? Varmi bir gelisme ? Bir tarih belirleyip beraber yapalimmi ?

Anladım canım tşkler cvbn için. Şuan benim yazdğm topikte bir ablam su orucu yapıyor tedavi amaçlıymış ve 8 gündür yapıyor hiçte zorlanmadığını söylüyor. Ben şahsen cesaret edenem böyle bişeye:).

Tek öğün dende korkuyorum çünkü sürekli böyle yapmaktan emin olamıyorum güvenmiyorum kendime birde sonrasnda normal öğünlerime dönünce kilo almaktan korkuyorum

Slmlaar..
Menüm
12.10 da 3-4 dilim pudngli kek
Yeşil çay
18.40 ta tavuk bir salatalık yoğurt.
Akşam sporumu yapacam inşallah.
Menüm çok içacıcı değil kabul ediyorum:)

VÜCUT YAG ORANI

Bir kaç zamandir vücuttaki yag oranini hesaplamanin bir yolunu ariyodum.
Bunun ne oldugunu sanirim hepimiz biliyoruzdur : amac vücudun kaçta kaçinin yagdan olustugunu ögrenmek. Örnek, 80 kiloluk birinin vücudunun 10%u yagsa, vücudunda 8 kilo yag var demektir. Tabii ki 0% olmasi imkansiz, öyle bir sey demek ölmüsüz hatta iskeletimiz kalmis demek oluyo.

Zayiflamadaki amaç, su anki oranla, istenilen oran arasindaki farki eritmek, o zaman istedigimiz vücuda ulasmis oluyoruz.
Ama iste, su anki orani nasil belirliycez.... Bunun için bir kaç var olan metod buldum :

1 / deri kivrimini ölçmek
2 / yag orani olçen bir terazi kullanmak
3 / vücudun belirli bölgelerini devamli ölçmek
4 / fotograf çekmek

1 / deri kivrimini ölçmek
Bunun için özel yapilmis, kiskaç gibi bir alete ihtiyaç var. Vücudun 4 ayri bölgesini bu kiskaçla ölçüp, çikan sonuçlardan bir ortalama yapip, sonra bissuru çarpma bölme vs yaparak matematik sampiyonu olduktan sonra yag oranini gerçege yakin bir sekilde elde edebiliyoruz. Dezavantaj 1 : kiskaçi kullanirken kaslara dokunmadan, sadece yag tabakasini almamiz gerekiyo, ve sahsen yaglarimin nerde bitip kaslarin nerde basladigi hakkinda en ufak bir bilgim yok. Dezavantaj 2 : her zaman ayni yerden ölçü almak gerekiyo, ve bu yerlerin bazilari için birinden yardim almamiz gerekiyo. Dezavantaj 3 : çok zahmetli

2 / yag orani ölçen teraziler
Piyasada satilanlarin hiç biri güvenilir degil, buda bu tür tartilarin, minik eletrik desarjlari göndererek, vücuttaki siviyi ortalama olarak ölçtükten sonra, bu ölçüye göre yag oranini hesaplamasindan kaynaklaniyomus. Vücuttaki sivi orani da sürekli degisiyo, ayrica bütün tartilar ayni dogrulukta tasarlanmamis. 2 degisik tartida ölçü aldigimiz zaman ayni sonuçlari bulamiyoruz. Hatta ayni tartida bile, 10 dk arayla sonuçlar tamamen degisik olabiliyo.
Profesyonel tartilar iyi oranlar veriyorlardir muhtemelen, ancak bunlari satin almak imkansiz. Imkan olsa bile, gerçekten o kadar para vermeye degermi ?

3 / vücut ölçüleri
Belirli araliklarla bel, kalça, kol, bacak, gögüs vs ölçülerini almak gerekiyo. Cikan sonuçlari yine bir takim matematiksel islemlerden geçirerek bir ortalama bulabiliyoruz. Dezavantaj 1 : her zaman tam olarak ayni bölgeyi tutturmak zor olabiliyo. Dezavantaj 2 : diyelim ki spor yapiyoruz, ve bacaklarimizdaki yaglar eridi, ama yerini kaslara birakti (daha çok 5-10 kilo fazlasi olanlar için geçerli aslinda). Görünüs olarak çok güzeller, ama ebat olarak belki arada çok az bir fark var. Buda yag orani hesaplamada yanlis sonuçlar elde etmemize neden olabilir.

4 / fotograf
Bana en kolay ve pratik gelen bu oldu. Istedigimiz daha çok görsel bir sonuç degilmi zaten ? Yada söyle diyelim : ulasmaya çalistigimiz hedef, rakamlardan daha çok görsel olarak belli olabilecek bir hedef.

Sonuç olarak, 4 teknikten 2 tanesi dogru sonuçlar veriyo : deri kiskaci ve fotograf. Deri kiskaci pratik olmadigi için, unutabiliriz.
Bugün herkesin en azindan bir tane fotograf makinesi vardir yada kolayca bulabilir. 2 hafta araliklarla fotograf çektigimizi düsünürsek, ilerlemeleri bir fotodan digerine kiyasladigimizda, rakamlari okumaktan daha fazla motivasyon olur gibi geliyo bana.
Bunun için bazi basit kurallar :
- her seferinde ayni yerde olmasi gerekiyo
- her seferinde ayni açidan, mumkunse ayni isikla çekilirse daha iyi olur
- Fotograf makinasinin ayarli her seferinde ayni olmasi gerekiyo
- mutlaka yemek yemeden önce çekilmemiz gerekiyo.

Yine de kaba taslak bir oran istiyosaniz, kendinizi kiyaslayabileceginiz bir foto karisimi buldum. Daha çok hangisine benziyosaniz asagi yukari o orandasiniz demektir (ben en sonuncusuyum tabii ki ve 35% bana yeter simdilik. 50% olan o hatunu bulup, cesaretinden oturu de ayrica tebrik etmek isterdim. Keske kendimle o kadar barisik olabilsem ve özgüvenim o derece olabilse)

not : bu öneriyi fotograflarinizi paylasin diye yapmiyorum tabii ki, sadece kendinizi motive etmek adina, sadece kendinizin görebilecegi bir dosyada biriktirip, "rejim öncesi/sonrasi" bir albüm yapabilirsiniz 1 yil sonra bakip "hey gidi günler hey" demek zevkli olur diye düsünüyorum :)

Böyle bir seyi yapmak için gerçekten zihinsel olarak super bir hazirlik gerekiyo. "hadi 2 gün 1 hafta oruç tutayim" deyip baslamak hem imkansiz, hem sagliksiz.
Yapanlar kolay oldugunu söylüyolar, ama 1/ bunu isteyerek ve inanarak yapiyolar 2/ o dereceye gelene kadar baya bir yol kat etmislerdir zaten.
Benim burda paylastigim her sey zaten herkes benim gibi yapsin diye degil, sadece kendi deneyimlerimi anlatmak açisindan :) Tek ögüne gelince, o da zaman isteyen bir sey. Hafta da 1 kereyle basliyim diyodum, bugün dayanamadim mesela, 6da mecbur ilk ögünümü yedim adeta midem kaziniyodu. Ama olsun, bugün olmazsa baska bir gün olur, zaman bol :)
8 gündür su orucu yapan bayan kim ? tanismak mümkünmü acaba ?

Anladım tabiiki burda paylaştığnda beni de mecburen yapmaya zorlamayacağini biliyorum sadece fikrimi belirtmek istemiştim canım. vildangel ablam su orucundan bahsetmiştim @Melanie81 seninle tanışmak istedi bende aracı oliyim :)

Ben 40% olan resime daha çok uyuyorum ama belim daha ince gögüste okadar büyük değil Allahtan. Benim göğüs 105 bel 82 ama kalça 118 cm .orantısz yani malesef

Ben 40% olan resime daha çok uyuyorum ama belim daha ince gögüste okadar büyük değil Allahtan. Benim göğüs 105 bel 82 ama kalça 118 cm .orantısz yani malesef
Olsun kilo verdikçe o oran daha az dikkat çeker. Ayni sorun bende de var, basenlerim çok çok genis belime göre. Yanlarda resmen çikinti var. Bazi bayanlara nasil imreniyorum, kilolu olsalar bile kalçalar orantili oluyo.

Olsun kilo verdikçe o oran daha az dikkat çeker. Ayni sorun bende de var, basenlerim çok çok genis belime göre. Yanlarda resmen çikinti var. Bazi bayanlara nasil imreniyorum, kilolu olsalar bile kalçalar orantili oluyo.
Bizde orantılarız canımm hiç merak etme. Az basen güzel bence böyle düz olmayı sevmiyrm ben boyum 1.63 ama 70 kilo olmak istyrm böyle az etli butlu:)) eşime kalsa kilo vermezdm zaten şimdi verdikçe bi on kilo daha ver yeter diyor. Ben kendim için veriyorum halbuki bunun farknda değil:))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…