Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tabi ya kuyuya bi taş attın kırk deli uğraşsın , sen bu arada kitabını bitir. Seninle sohbet etmek güzelmiş ya nikinik
C Calcifer başkanım Eleadora 'nin dediği taze kan nikinik belki de
O çok taze kan sayılmaz, nobetlerde kitapları yiyordu
Kazen den rica edeceğim bayram sonrası. Bildirim gönderirse belki yeni üyeler gelir
Ohh beklediğimiz hareketler bunlar, ilk an gelen çok olur diye düşünüyorum, zamanla da gerçek okuyucular kalır

Tabi ya kuyuya bi taş attın kırk deli uğraşsın , sen bu arada kitabını bitir. Seninle sohbet etmek güzelmiş ya nikinik
C Calcifer başkanım Eleadora 'nin dediği taze kan nikinik belki de
Fena mı ettim baksaniza neler çıktı ortaya yapılamamış bir yorumlama gecesi varmış artık beni beklersiniz
Kazen den rica edeceğim bayram sonrası. Bildirim gönderirse belki yeni üyeler gelir
En son biraktigimda canlıydı burası duruldu mu yoksa
Senin ve Nikinik in sayesinde bir daha konuşurduk fena mı? Tabi daha bir kere bile konuşmamışız o da ayrı

Arabesk de anlaşalım
Daha çok konuşuruz bence öyle görünüyor
O çok taze kan sayılmaz, nobetlerde kitapları yiyordu

Ohh beklediğimiz hareketler bunlar, ilk an gelen çok olur diye düşünüyorum, zamanla da gerçek okuyucular kalır
Bu gece soooonnn artık benim de bir nobetim olmayacak insan gibi okurum artık

Sen gidince yas tuttuk arkandan

Niamey Grand Mosque

Ferme Youyou

Koure Giraffe Reserve

The Old Quarter

Air Mountains

NİJER (NİJERYA DEĞİL NİJER )

Ülke adını büyük bir Afrika nehri olan Nijer Nehri'nden almıştır. Kuzeybatıda Cezayir, kuzeydoğuda Libya, doğuda Çad, güneyde Nijerya güneybatıda Benin ve Burkina Faso, batıda ise Mali ile komşudur. Nijer yaklaşık 1,27 milyon km²'lik alanıyla Batı Afrika'nın en büyük ülkesidir. Bu alanın %80'i Sahra'dadır. Çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu yaklaşık 22 milyon[6] nüfus ülkenin güney ve batısındaki kırsal bölgelere yoğunlaşmıştır. Başkent ve en büyük şehir Niamey de ülkenin güneydoğu köşesindedir.

Nijer toplumu geçmişte uzun süre birbirinden bağımsız yaşamış birçok etnik grup ve bölge ile tek bir devlet çatısı altında yaşadıkları kısa dönemi yansıtan bir çeşitliliğe sahiptir Ülkedeki ana etnik gruplar Hausa, Djerma, Tuareg, Kanuri, Tubu, Arap, Gurmançe ve Pöllerdir. Nijer tarih boyunca Mali, Songhay, Kanem-Bornu ve Sokoto gibi imparatorlukların uç kısımlarında kalmıştır. Geçmişte Fransız sömürgesi olan ülke 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Bağımsızlıktan bu yana Nijer beş farklı anayasa ve üç ayrı askerî diktatörlük dönemi görmüştür. 2010 yılındaki askerî darbenin ardından ülke çok partili demokrasiye geçmiştir.

Nijer'in sonradan Sahra Çölü'ne dönüşen Kuzey kesiminde, tarih öncesi döneme uzanan yaşam izlerine rastlanmıştır. Avrupalıların bölgeye gelişinden önce Songay, Mali, Gao, Bornu gibi imparatorluk ve devletler Nijer topraklarına hâkim olmuşlardır. 19. yüzyılda ise Avrupa'dan gelen İngiliz ve Alman kâşifler Nijer Nehri'nin kaynağını aradılar. Ülke 1921 yılında Fransız Batı Afrikası sömürge sistemine dahil edilerek Fransa'nın sömürgesi haline gelmiştir. Bu bölgede sömürgeci ülkeler tarafından çiziler sınırlar, tarihî ve kültürel hassasiyetler gözetilmeden oluşturulmuştur. 1958 özerklik kazanan ülke, 1960 yılında Fransa'dan bağımsızlığını ilan etmiştir.

Nijer sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Temmuz - Ağustos ayları yağışların görüldüğü aylardır. Batıda Burkina Faso sınırı yakınında ve Nijer Nehri kıyısında bulunan başkent Niamey'de yıllık sıcaklık ortalaması 30.6 derece, yıllık yağış ortalaması 636 mm.'dir. Orta kesimlerde bulunan Agadez şehrinde ise yıllık sıcaklık ortalaması 38.2 derece, yıllık yağış ortalaması da 129 mm.'dir.

Ülke toprakları yedi bölge ve Niamey başkent belediyesi bölgesi olmak üzere toplam sekiz bölgeye ayrılmıştır. Bu yedi bölge ayrıca 63 ile, iller ise 254 belediyeye ayrılmış konumdadır.

Günaydınlar, Hayırlı Cumalar güzellikler

Akşam fotoğrafları bekliyorum litfiiiiiinnnnn

Jawlensky
kk birinci noteri
Life light
Eleadora
Levaiz
C Capanin Gururu Teyom
UcanSupurge
Bonus
WOMAN
Kukrim
JES
K Kitapkontesi
Nosking
Oriana
Natsume
D dgdln
Limonsuzzcay
nemesis
dayler dayler
Keira-
elektra
astrojurnal
firdefs
mimesis
ummhnisa
sudem34
Nikinik
Alp_BuRc
X xnobodyx
A Arrietty_
Aspasiaa
Black Light
Mrsay
L LADY VEGA
Dutt
HAbibte
fesang
A Aylakkadin
ssevilll
Boncobo
Disipline Girmis BirKadin
Homer Simpson
E Emine1990
A Atalanteda
Gelincik78

Günaydin
3. Defa Alamut un fotosunu atarim aksama
Elime anlamadim 2gundur. Yogun geciyor günler.

Günaydın
Hayırlı cumalar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…