Erkek tarafının nişanda takı takmaması

Mesela cogu yerdekı takısız nısanın mantıgı (mısafırler ıcın, aıleler degıl), nısan bozulursa dıyedır. Dugun de bosansa da kımse altının derdıne dusmez tabı...

bi arkadaşımda da aynı manzarayı yaşamıştık.
makas kesmiyor diye bişey demediniz hazırlıksız geldik dediler.

Hı şimdi anladım. Nişanda erkek tarafrı yapmaz ama takı. Para takılır. Eşimin tarafı kardeşi ablası arkadaşları falan çeyrek taktı. Nedenide nişan takısı kıza kalır. Babamda kendi akrabalarını uyarmıştı mesela düğünde takmayın kınada takın diye. Ama sonradan hoş olmuyor bu tarz konular. Uyarmış Olabilirler neden olmasın.

20 tl mi... Aman Allahım, böylesini gerçekten hiç duymadım. Evet 'makas kesmiyor' esprisi bizde de vardır ve çok eğlenceli geçer genelde. Sizin ki pek öyle olmamış ama Koca nişanı bir yüzükle geçirmek, çok zor olmuştur senin için. Kendi akrabalarının bakışları ve düşündükleri bile fazlasıyla yeter zaten kötü hissetmene. Canım, baştan konuşmadınız mı? Takılacak takıların bir bölümü nişanda takılabilirdi, bunu evvela onların düşünmesi lazımdı.

Haklısın 'seven erkek takar' demiyor hiçbiri (durumu olanlardan bahsediyorum, yoksa yoktur) :) seven kadın istemez diyor :)

bizim nişanımız düğün salonunda oldu ama takılı yapmadık, kv taktı ama onun dısında mısafırlerden kımse takmadı, biz de de takısız olur nısan, yanı mısafırler takmaz, aileler takar.

Bunu ilk defa duydum :)

kim kime ne taktıysa o takılır genelde. demek ki onun ailesi sadece düğünlerde takmıslar ki gelen de takmamıs.
takılmayın bu tarz seylere
her şeyin inciği cıncıgını düşünmeyın
hem nişanda hem düğünde takan akraba sayısı nadir bence . takanlar varsa da düğüne gelemeyeceklerı ıcın takıyordur.

Benim nişanım evde oldu, hem isteme hem nişan olduğu için 15 kişi var yoktu
Yüzükler takıldı, dedeler neneler para taktı,
Kv hoş bir bileklik taktı, gelen akrabalar küçük altın hediyeler getirmiş kolyedir, küpedir vs
Benim akrabalarımdan bi kısmı para bi kısmı altın kolye vs verdiler.
Ben şunu takın bunu istiyorum dememiştim ama bi tören yapıyorsan ufak da olsa hediye takmalı bence iki tarafta.
Bi taraf takıp, diğer taraf bakması hoş olmaz.

Düğünde takılanların erkek tarafına ait olduğunu düşünenler için,nişanda takı takmak anlamsız olabilir.
Benim çevremde hem nişan hem düğün bile yapılsa,herkes takacağını takar.Nişan ve düğün takıları gelinle damada ait olacağı için ayırım yapılmaz,hediye olarak düşünülür.

Biz de mesela, nişanda da takılır, düğünde de :) O yüzden garipsedim sanırım. Ama bunu hiç sorun yapmadım, sadece nedenini merak ettim o kadar.

20 tlmi verdi oooo iyiymiş ben oncesinde soyluyorum makas kesmiyor adeti var soylenirse 50 den asagı para verilmez ayıp diye :))

evet. İlkin banada çok tuhaf geldi ama hiç bşy demedk. Sonuçta gelenkleri oyle. Zorla tak diyecek değiliz yaa

Öyle tabii ama benim üstüm bizim akrabaların taktığı altınlarla doluyken, nişanlımın üstünün bomboş olması beni biraz üzdü de sanki :) Beni üstümdeki takıları çıkartmak için odaya götürdüklerinde nişanlımın 'oo seni soymaya mı götürüyorlar' diye espri yapması ve onun üstünde 'soyulacak' hiçbir şey olmaması, orada öylece kalması tuhaftı :)

Aslına bakarsan hiç böyle adetleri bilen, önemseyen, millet görsün, aaa elalem ne düşünür diye yaşayan
biri değilim ben canım.

Bundan dolayı nişandan önce böyle şeyleri konuşmadım, şunu isterim, bizde adet budur demedim.
Benim annem herkes şanına yakışanı yapar, sen istedikten sonra yapılanın anlamı yok der ,istemeyeceksiniz gebertirim sakın diyerek susturur bizi.

Tabi flört döneminde eşim bana babasının cimriliğinden bahsetmişti.
Eltime sadece 5 bilezik takıldı adil olsun diye sana da onu yapar düğünde. Düğünü de o yapmadı
takılardan ödendi biz de öyle yaparız.
Fazlasını vermez adamın gönlü yok.
Abim de ben de ondan bir şey istemeyiz.

Verdiğinin lafını eder, onun vereceği kalsın dedi.

Bu konudaki üzüntüsünü bildiğim için o anki aşkla hiç sorgulamadım bu durumu tabi :)

Ben nişan alışverişine falan götürülmedim.
Bana annesi kendi imkanlarıyla hazırladığı bir bohça getirdi.

Kv de hiç para vermez kp, oğullarının verdiği harçlıkları biriktirir.
Bu durumda ona da kızmıyorum tabi.

Açıkçası böyle şeylere kendi adıma değer vermem.
İki insanın mutlu olması, huzurlu olması önemlidir benim gözümde.

Ama ben fedakarlıklarıma rağmen ailesinin gözünde değerli falan değilim.
Kimse aaa ne tok gözlü kız demedi valla bir şeye sesimi çıkarsam hakkımı arasam
fena, edepsiz, saygısız oluyorum üstüne. :)

Bu nedenle şimdiki aklım olsa açık açık isterim, borçla yapsınlar derdim salakmışım diyorum :)

Senin üzmeye kıyamadığın aşkın beş kuruş etmeyen ailesi için öyle bir üzüyor ki seni ahhh ahhh..

Onu yapanda çok var inan :) ben zarfa koyup düğün öncesi kızın annesine verende gördüm mesela :))

Bu akşam annemle konuşayım ben iyisi :) Biraz da biz uyanıklık yapalım, ne var? :)

20 tlmi verdi oooo iyiymiş ben oncesinde soyluyorum makas kesmiyor adeti var soylenirse 50 den asagı para verilmez ayıp diye :))

Ne ellisi kız.
Benim arkadaşlarda 200 tl den aşağı atan görmedim.
Benimki tenekeden de onlarınki altından heralde diye espri yapar dururum ben de

Bizim adetlerde de erkek tarafı takı takmaz, sebebini hiç merak etmedim saçma da gelmedi ama sanırım sebebi paranın kız tarafına kalmış olması. Takılanlar geline de değil ailesine kaldığı için takmıyor olabilirler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…