Erkek tarafının nişanda takı takmaması

Benim nişanlım kendi 8000 tl değerinde tektaş ve pırlanta set taktı seyin fiyatını bilmiyorum saat te taktı düğünde 10 tane burma 5 taş falan taktı eşimin ailesi çeyrek bile takmadılar şaka gibi durumları da var yani nişan alışverişini falan hepsi eşim yaptı otelde yemekli nişan yaptık bu arada ne diyim Allah ıslah etsin

Benim nişanlım kendi 8000 tl değerinde tektaş ve pırlanta set taktı seyin fiyatını bilmiyorum saat te taktı düğünde 10 tane burma 5 taş falan taktı eşimin ailesi çeyrek bile takmadılar şaka gibi durumları da var yani nişan alışverişini falan hepsi eşim yaptı otelde yemekli nişan yaptık bu arada ne diyim Allah ıslah etsin

Eşin dolu dolu yapmış ama daha ne olsun.
Tabi ailesinin yaptığı farklı.
Benim bir arkadaşıma hem eşi yapmış hem ailesi takıları saydığında böyle oldum.:KK57:

Yumurta fiyatına gittim anacım dedim..:KK14:

bizde takı isteme falan olmadı nişanımda yüzükten başka bir kolye takıldı sadece
biz adete göre yapmadık zaten hiçbişeyi

Nişanda takıların bir bölümü takılıyor genellikle evet ama erkek tarafından o kadar kişi geliyor. Onların takı merasimine katılmamasının sebebi ne olabilir. Baştan konuşuluyor takı yapılmayacağı ama bunun sebebi, anlamı ne?

gelen misafirlerin mi niçin takı takmayacağını soruyorsunuz.davetliler nişanda ayrı düğünde ayrı takı takmak istemedikleri içindir.onlar için maddi külfet,iki kere düğün hediyesi hazırlamak için bütçeleri uygun değildir.

Eşin dolu dolu yapmış ama daha ne olsun.
Tabi ailesinin yaptığı farklı.
Benim bir arkadaşıma hem eşi yapmış hem ailesi takıları saydığında böyle oldum.:KK57:

Yumurta fiyatına gittim anacım dedim..:KK14:
Evet saolsun eşim yaptı otelde düğününden gelinliğe kadar herseyi yaptı ama insan eşinin ailesinden de bişeyde beklio alıştım artık maddiyi geçtim manevi bile bişey yapmadılar yanımda o kadarlık değerleri bu yuzden

Bir mecburiyet yok bence canlari gonulleri istersetakarlar istemezse takmazlar adi ustunde nisan hediyesi yani zorunlu degil
Bana nisanda birsey yapilmadi bir alyans bir tam altin o kadar ben de esime alyansin disinda bir guzel yuzuk aldim hatira olsun diye o kadar
Herseyi dugunde yaptilar ki onda da yapmak zorunda degillerdi gonullerinden gecmis demek ki yapmislar koskoca kizim 30 yasinda taki beklersem ayip olurdu:KK66:
Bu arada dugunle nisan aradi zaten 2aydi bizde ve dugunde bana takilacak seyleri de zaten bizzat bana sectirip almislardi biliyordum yani:KK66:

Biz de nişanlıma saat taktık nişanda. Saatini de, alyansını da kendisi seçti. Çiflerin birbirinden bu yönde bir beklentisi olmasa bile, ailelerin, akrabaların oluyor be canım.

Evet saolsun eşim yaptı otelde düğününden gelinliğe kadar herseyi yaptı ama insan eşinin ailesinden de bişeyde beklio alıştım artık maddiyi geçtim manevi bile bişey yapmadılar yanımda o kadarlık değerleri bu yuzden

Altın vb değil işte mesele. Onu düşünecek kadar sana değer vermeleri. Ama işte, herk
Mesela cogu yerdekı takısız nısanın mantıgı (mısafırler ıcın, aıleler degıl), nısan bozulursa dıyedır. Dugun de bosansa da kımse altının derdıne dusmez tabı...

Anladım canım, verdiğin bilgiler için teşekkürler. Erkek tarafının (misafirler) bu nedenle takı yapmadığını varsayarsak, kız tarafının (misafir) canı yok mu diye bir soru çıkıyor o zaman orataya :) Nişan bozulursa kız tarafındaki akrabaların taktıkları da boşa gidecek ama farketmez, ne de olsa kız tarafı :)

bi arkadaşımda da aynı manzarayı yaşamıştık.
makas kesmiyor diye bişey demediniz hazırlıksız geldik dediler.

En bilindik bahanedir zaten hazırlıksız gelmek. 'Nişana da hazırlıksız geliyorsan, neye hazırlıklı geleceksin' diye merak ediyor insan. :) Bazıları sırf cimriliğinden başvuruyor böyle yalanlara. Sanki hazırlıklı gelsen, dünyaları vereceksin :) ( kimse mecbur değil tabi, hemen ekleyeyim)

Anladım canım, verdiğin bilgiler için teşekkürler. Erkek tarafının (misafirler) bu nedenle takı yapmadığını varsayarsak, kız tarafının (misafir) canı yok mu diye bir soru çıkıyor o zaman orataya :) Nişan bozulursa kız tarafındaki akrabaların taktıkları da boşa gidecek ama farketmez, ne de olsa kız tarafı :)[/QUOTE]

Yok canım kız tarafı mısafırlerı de takmıyor :)
Dedıgım gıbı bızde aıleler taktı, eşimin hedıyesı oldu, misafirlerden kimse takmadı...
Yani tüm nişanlarımız o şekilde oluyor, hatta eşimin ailesinde takı oluyormus ama onlar da bızım adetımıze uydular ki haksızlık olmaması ıcın dogrusu buydu.

Hı şimdi anladım. Nişanda erkek tarafrı yapmaz ama takı. Para takılır. Eşimin tarafı kardeşi ablası arkadaşları falan çeyrek taktı. Nedenide nişan takısı kıza kalır. Babamda kendi akrabalarını uyarmıştı mesela düğünde takmayın kınada takın diye. Ama sonradan hoş olmuyor bu tarz konular. Uyarmış Olabilirler neden olmasın.

Canım, takı derken içine para, altın, hediye, hepsini katıyorum ben :) Kayınvalidem bana nişanda beş bilezik ve bir takı seti taktı. Bunları nişandan önce ben seçmiştim. Ama kayınvalidemden başka erkek tarafından bir şey takan olmadı.

'nişanda onlar takmadı düğünde de biz takmayız' şeklinde pazarlıklar kötü gerçekten ama bir yerde de insanı mecbur bırakıyorlar. Onlar böyle yapmasa, şuan ben de bu fikre sıcak bakyacaktım. Bilemiyorum... Çok boş ve saçma şeyler bunlar.. :KK43:

Anladım canım, verdiğin bilgiler için teşekkürler. Erkek tarafının (misafirler) bu nedenle takı yapmadığını varsayarsak, kız tarafının (misafir) canı yok mu diye bir soru çıkıyor o zaman orataya :) Nişan bozulursa kız tarafındaki akrabaların taktıkları da boşa gidecek ama farketmez, ne de olsa kız tarafı :)

Dedıgım gıbı bızde aıleler taktı, eşimin hedıyesı oldu, misafirlerden kimse takmadı...
Yani tüm nişanlarımız o şekilde oluyor, hatta eşimin ailesinde takı oluyormus ama onlar da bızım adetımıze uydular ki haksızlık olmaması ıcın dogrusu buydu.[/QUOTE]

Sizin adetiniz böyle demek ki canım, bunu anladım. Gerçekten anladım :) Diğer mesajında, takı takmamanın nedenlerine dair bir şey söyledin ya, nişan atma vb. Bunu bizim erkek tarafı da böyle düşünmüş olabilir mi diye, onların üzerinden anlattım. :)

Yani tüm nişanlarımız o şekilde oluyor, hatta eşimin ailesinde takı oluyormus ama onlar da bızım adetımıze uydular ki haksızlık olmaması ıcın dogrusu buydu.

Sizin adetiniz böyle demek ki canım, bunu anladım. Gerçekten anladım :) Diğer mesajında, takı takmamanın nedenlerine dair bir şey söyledin ya, nişan atma vb. Bunu bizim erkek tarafı da böyle düşünmüş olabilir mi diye, onların üzerinden anlattım. :)[/QUOTE]

Anladım canım:) işte herkesin adeti, farklı farklı olunca herkes kendıne gore anlatıyor :) Hayırlı ugurlu olsun dıyor,cekiliyorum konudan :KK66:

Düğünde takılanların erkek tarafına ait olduğunu düşünenler için,nişanda takı takmak anlamsız olabilir.
Benim çevremde hem nişan hem düğün bile yapılsa,herkes takacağını takar.Nişan ve düğün takıları gelinle damada ait olacağı için ayırım yapılmaz,hediye olarak düşünülür.

Canım, düğünde takılanlarla benim hiçbir ilgim olmayacak bu durumda. Çünkü erkek tarafı nişanda takmayıp, takılanların bize kalmasını sağladı. Böylece düğünde takılan her şeyi, kendilerine almak içinde fırsat yaratmış oldular. Düğünde takılan her şey onların olacak. Belki bilezik, yüzük, küpe tarzında bir şey takılırsa onlar bana kalabilir.

nişanda takılan takılar sena ve ailene kalıyor.ailenle senin aranda.ama düğünde takılan takılar damat ve geline ait.yani nişandaki takılarda senin düğündekiler de senin.bu arada nişan merasimi yemekli mi olucak

Nişanda takılan takılar bana ve aileme kaldı canım dediğin gibi. Fakat düğünde takılanlar tamamen eşimin ailesine kalacakmış. Yani ne eşime ne de bana bir şey kalmayacak. Çünkü ailesi eşya alımında ve diğer her şeyde sahip çıktılar oğullarına, düğün parasıyla da borçlarını kapatacaklar büyük ihtimalle. Nişan yemeksizdi, bilindik çerez, pasta durumları vardı. Fakat düğünüm yemekli olacak canım.

Aslına bakarsan hiç böyle adetleri bilen, önemseyen, millet görsün, aaa elalem ne düşünür diye yaşayan
biri değilim ben canım.

Bundan dolayı nişandan önce böyle şeyleri konuşmadım, şunu isterim, bizde adet budur demedim.
Benim annem herkes şanına yakışanı yapar, sen istedikten sonra yapılanın anlamı yok der ,istemeyeceksiniz gebertirim sakın diyerek susturur bizi.

Tabi flört döneminde eşim bana babasının cimriliğinden bahsetmişti.
Eltime sadece 5 bilezik takıldı adil olsun diye sana da onu yapar düğünde. Düğünü de o yapmadı
takılardan ödendi biz de öyle yaparız.
Fazlasını vermez adamın gönlü yok.
Abim de ben de ondan bir şey istemeyiz.

Verdiğinin lafını eder, onun vereceği kalsın dedi.

Bu konudaki üzüntüsünü bildiğim için o anki aşkla hiç sorgulamadım bu durumu tabi :)

Ben nişan alışverişine falan götürülmedim.
Bana annesi kendi imkanlarıyla hazırladığı bir bohça getirdi.

Kv de hiç para vermez kp, oğullarının verdiği harçlıkları biriktirir.
Bu durumda ona da kızmıyorum tabi.

Açıkçası böyle şeylere kendi adıma değer vermem.
İki insanın mutlu olması, huzurlu olması önemlidir benim gözümde.

Ama ben fedakarlıklarıma rağmen ailesinin gözünde değerli falan değilim.
Kimse aaa ne tok gözlü kız demedi valla bir şeye sesimi çıkarsam hakkımı arasam
fena, edepsiz, saygısız oluyorum üstüne. :)

Bu nedenle şimdiki aklım olsa açık açık isterim, borçla yapsınlar derdim salakmışım diyorum :)

Senin üzmeye kıyamadığın aşkın beş kuruş etmeyen ailesi için öyle bir üzüyor ki seni ahhh ahhh..

Senin gibi iyi yürekli, tok gözlü insanlara tamtersi insanların denk gelmesi büyük adaletsizlik. Seni bu denli üzen, ailesinin yaptıkları veya yapmadıkları değil anladığım kadarıyla, eşinin seni anlamaması ve sana hakettiğin değeri verememesi. 'Öyle aileden böyle evlat' diyeceğim, ne olur kusuruma bakma. :KK43:

gelen misafirlerin mi niçin takı takmayacağını soruyorsunuz.davetliler nişanda ayrı düğünde ayrı takı takmak istemedikleri içindir.onlar için maddi külfet,iki kere düğün hediyesi hazırlamak için bütçeleri uygun değildir.

Anladım canım. Biz her ikisinde de taktığımız için garip geldi demek ki. :)

X