EKİM 2020 Dondurulmuş Embriyo Transferi Olacaklar

Aynenncanim bagisiklikla alakali birazda.

Bizim burda doktorlar fazla açıklama yapmıyor bilmiyorum ki ultrasyon görüntüsü falan nasıl sadece tüp bebek tedavi de 10 yumurta göründü onu biliyom fizikende pcos değilim gibi

ben tüp bebek yaptırdıgım merkeze cok guvenıyorum onlar kese gorunmesı falan hıc demedıler ılk testten 3hafta sonda kalp atışı dedıler ben kendı kendıne gıttımama kalp için onların dedıgı tarıhte gıdecem benım 9kasım oluyor o tarıhte gidecem..erkenden duymanın ne faydası olacak çunku bır doktorun kalp sesı duymak ıcın ısı verdıgını yazmıstı okumustum daha kucuk bızımkıler allah korusun..gerekırse burdakı doktorumu da degıstırırım daha yenı 5+1 oldum bugun kalp sesını duymayı bekledısende de bebek gorulmedi dimi

Canim ben mustecep kavruta gidiyordum ama oradan ayrildi simdi fulya acedemy de. Cok memnunum iyikide o doktoru secmisim . Kimi yonlendirdiysem hamile kaldi. Tabi Rabbimin izniyle
Evet takip ediyorum mustecep beyi ayrıldı bahceciden kendi merkez açmış hangi labaratuvarla çalışıyor bı TLF edip ogreneyim

Reactions: Z P
Zararlı olsa zaten yapmaz doktorlar.Normal ultrasonla dinletiyorlar. Birileri zararlı mi dedi sana:)
Internette yaziyor baya yerde. Bir tanesini kopyaliyorum

HAMİLELİKTE İLK 2 AYDA BEBEĞİN KALP ATIŞLARINI DİNLEMEK GÜVENLİ MİDİR? NE GİBİ SONUÇLAR DOĞURABİLİR ?

Ultrason yaparken ultrason cihazının probundan çıkan milyonlarca ses dalgası normal şartlar altında bebeğe ait organlara çarparak yansır ve ultrasonun monitöründe görüntüyü oluşturur. B -Mode yani iki boyutta yapılan bu ultrasonun bebeğe zararlı bir etkisi yoktur.

Hamile kaldığınızda bebeğinizin ilk oluşan organı kalp olup, bebeğe ait kalp atımları sıklıkla 6. haftada ( + 2-3 günlükken ) gözlenebilir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında 8-10. haftaya kadar bebeğin diğer organları oluşur. Organların oluştuğu bu ilk 8-10 haftalık döneme organagenez dönemi denir. Bebek bu dönemde dışarıdan gelecek her türlü dış etkene karşı oldukça hassas olup bu dönemde olumsuz her türlü etki, bebekte sakatlık oluşması riskini ortaya koymaktadır.

Ultrasona ait ses dalgaları (B - Mode, iki boyutlu USG) ilk 8-10 haftada bebekte herhangi bir sakatlığa sebep olmazken, Doppler uygulama ile ses dalgalarının dinlenmesi, özellikle bebeğin gelişmekte olan kalbi açısından ÖNERİLMEMEKTEDİR.

Dünyadaki tüm önemli Ultrason dernekleri hamileliğin ilk 3 ayında bebek üzerinde Doppler incelemesi önermemektedir. Yani Doppler ile ilk 3 ayda bebeğin kalp sesini dinlemek ÖNERİLMEMEKTEDİR. Dolayısı ile bebeğinizin canlı olup olmadığının anlaşılmasında, bebeğinizin kalbine bakılarak kıpırtının görülmesi yeterli olacaktır. Ses duymak hoşunuza gidebilir, lakin bu milyonlarca ses dalgasının bebeğin kalp sesini dinlemek adına toplu iğne başı büyüklüğündeki kalbin üstüne yönlendirilmesi anlamına gelmektedir ve olası kalp sakatlıklarına davetiye çıkarma riskini arttırmaktadır. Bu sebeple hamileliğin ilk 8-10 haftasında bebeğin kalp atışını sadece gözle izleyin, sesini Doppler uygulama ile duymaya çalışmayın…

Dinlediğimiz 5 saniye yi geçmiyor bile ama. Doktorlar tehlikeli boyutta olsaydi dinletmezdi. Takdir senin. Dinletmek istemeyebilirsin:)

Ben 5+0 iken leke oldugu icin gittim sadece keseyi ve beslenme bagini gordu. Bebegi henuz goremedi. 6 kasimda kalp icin gidecegim o zaman 6+4 olacak

Ayrıca burda yazan doppler cihazi ile derken sağlık ocaginda dinledikleri cihaz. Ulrtrasondaki değil.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…