ARALIKLI ORUC+DÜŞÜK KARBONHİDRATLI BESLENME

merhabalar,

Bugün tartıda 73.3 gördüm, Leslie etkisi ve yürüyüş diyorum. Çünkü sıfır şeker ya da sıfır karbonhidrat ilerleyeniyorum. Başlangıç kilom 77 idi, biraz ağır oluyor ama çok şükür gerileme devam ediyor 🥲

Kahvlatıdan önce sirkeli su, kahvaltıda ise klasik kahvaltılıklarımı yedim. Bugün oruç değilim, süt bekleyen bir minişimiz var ve biraz mızmız 🥹
Merhaba ,Ben de 78.6 gördüm bu sabah .6.2 kg gitmiş benden de.Hedefim 75 benim .Sizin boyunuz ve hedefiniz nedir ? Ben 75 kiloda bayağı ince görünüyorum boyum dolayısıyla ve ayrıca yaşıma da uygun( doktorlar söylemisti) Ayrıca o kiloda cok iyi hissediyorum kendimi. Siz emzirdiginiz için gençsiniz ve olmasi gereken vücut kitle endeksiniz daha düşüktür eminim.Eksilen kilolari sağlıkla diyet yaparken görmek güzel bir duygu 😇

Merhaba ,Ben de 78.6 gördüm bu sabah .6.2 kg gitmiş benden de.Hedefim 75 benim .Sizin boyunuz ve hedefiniz nedir ? Ben 75 kiloda bayağı ince görünüyorum boyum dolayısıyla ve ayrıca yaşıma da uygun( doktorlar söylemisti) Ayrıca o kiloda cok iyi hissediyorum kendimi. Siz emzirdiginiz için gençsiniz ve olmasi gereken vücut kitle endeksiniz daha düşüktür eminim.Eksilen kilolari sağlıkla diyet yaparken görmek güzel bir duygu 😇

Merhaba, ben 39 yaşına yeni girdim ve boyum 164, hep 66-68 dolaylarında olurdu kilom ve normal duruyordu. Hatta kilomu söyleyince o kadar değilsin derler genelde. Hala sa öyle söylüyorlar 😅 benim ilk hedefim 68-67 şimdilik. Ramazan ayına kadar verirsem eğer, Ramazanda genelde zayıflıyorum zaten.

Siz de çok güzel kilo vermişsiniz maşallah 🧿 sağlıkla devam inşallah 🙏

Merhaba, ben 39 yaşına yeni girdim ve boyum 164, hep 66-68 dolaylarında olurdu kilom ve normal duruyordu. Hatta kilomu söyleyince o kadar değilsin derler genelde. Hala sa öyle söylüyorlar 😅 benim ilk hedefim 68-67 şimdilik. Ramazan ayına kadar verirsem eğer, Ramazanda genelde zayıflıyorum zaten.

Siz de çok güzel kilo vermişsiniz maşallah 🧿 sağlıkla devam inşallah 🙏
kızlar harikasınız ikinizide tebrik ediyorum 🥰🧿🧿🧿🧿🧿

Ben bugün biraz hasta uyandım 😷 ev halkından bana geçti sanırım. Sabah yine 2 yumurta yedim, aslında hastayken hayvansal gıdayı kesmek gerekiyor fakat emzirmede süt olsun diye yine de yedim. Turp havuç avakado ve pekmez tahin yedim. Ihlamur be yarım bardak portakal suyu içtim. İnşallah çabucak toparlarım.

Unutmadan dün bazı hastahane işleri ve alınacaklar için mahalleyi yürüyerek dolaştım. Normalde hep araba kullanırdım, böylelikle yğrüş yapmış oldum. 10 bin adım atmışım.

Ben bugün biraz hasta uyandım 😷 ev halkından bana geçti sanırım. Sabah yine 2 yumurta yedim, aslında hastayken hayvansal gıdayı kesmek gerekiyor fakat emzirmede süt olsun diye yine de yedim. Turp havuç avakado ve pekmez tahin yedim. Ihlamur be yarım bardak portakal suyu içtim. İnşallah çabucak toparlarım.

Unutmadan dün bazı hastahane işleri ve alınacaklar için mahalleyi yürüyerek dolaştım. Normalde hep araba kullanırdım, böylelikle yğrüş yapmış oldum. 10 bin adım atmışım.
Çok geçmiş olsun🙏🍀,ben de hava muhalefeti nedeniyle yürüyüşlerime mecburen ara vermek durumunda kalıyorum bu aylarda ve o yüzden de pilatesimi arttırıp adım sayimin eksikligi olmasın diye uğraşıyorum.En önemlisi sağlık tabii rakamlardan ziyade 🍀🙏 Harika gidiyorsunuz siz de ,çok tebrik ederim 👏💪

Selamlar...🌸

Eliptik ve sirt-kol çalıştım.
Günün ilk ve tek öğünü, sade kahve ve yanında bir tane acve hurma yedim.

Salata yine akşamdan.
Yağsız, tuzsuz ve limonsuz kaldirdigim için diriligini kaybetmiyor.
Eşim kendi kasesine hem limon hem nar ekşisi koyar, ben limon. O tuzsuz yer, ben az da olsa serperim.

Bu arada amcamın kızı komşusuyla birlikte yapıyormuş. Çok mutlu, ekmeği kestigimden beri siskinligim geçti diyor.
Allah daim etsin, ben de onun adına mutluyum. 🥰

Eklentiler

• IMG20240116105634.jpg
    IMG20240116105634.jpg
    195,9 KB · Görüntüleme: 30
Selamlar...🌸

Salata yine akşamdan.
Eşim kendi kasesine hem limon hem nar ekşisi koyar, ben limon. O tuzsuz yer, ben az da olsa serperim.

Bu arada amcamın kızı komşusuyla birlikte yapıyormuş. Çok mutlu, ekmeği kestigimden beri siskinligim geçti diyor.
Afiyetler, sagliklar olsun ,harikasın 🥰🤗👏🙏

Çok geçmiş olsun

Selamlar...🌸

Salata yine akşamdan.

Sende süper gidiyorsun Cantorun maşallah🥰🧿

amca kızının adınada sevindim daim olsun inşallah🙏

Evet, daim olması çok önemli. 🙃
İlk 90+ olanların kilo verme topiginde yazdım. Sonra aktif değil diye başka bir gruba geçtim.
Bir yandan da diğer topikleri okuyordum.
Kilosunu koruyan çok az kişi vardı.
Al-ver, al-ver.
O zaman anladım ki kilo vermek çok da zor değil.
Önemli olan metabolizmanın canına okumadan, sağlıkla kilo vermek.
Sonra da o kiloyu korumak.
Nasıl olacak vs derken, gruptaki bir çok kişi aralıklı oruc, low carb, ketojenik beslenme vs diyor.
Başladım bunları araştırmaya...
En sağlıklısı bilimsel verilerle konuşan Dr Rengin Börekçi 'nin tavsiyesi olan İF+LOW CARB beslenme gibi geldi.
Baktım zor da değil, yabancı olmadığımız bir model. Sanırım son 7 kiloyu da bu şekilde verdim. Hala da bu doktorumuzun sayfasını her fırsatta okumaya devam ediyorum.
İyi ki var, iyi ki ilminin sadakasini bol bol verecek kadar gani gönüllü. Allah ondan ve toplum sağlığını kendi menfaatlerinin önüne koyan tüm Türk hekimlerinden razı olsun... 🤲❣️

Bunlar da kuzenin ogunlerinden örnekler...🙃

Eklentiler

• IMG-20240116-WA0001.jpg
    IMG-20240116-WA0001.jpg
    80,3 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG-20240115-WA0004.jpg
    IMG-20240115-WA0004.jpg
    105,3 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG-20240115-WA0001.jpg
    IMG-20240115-WA0001.jpg
    84,5 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG-20240114-WA0008.jpg
    IMG-20240114-WA0008.jpg
    86,8 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG-20240114-WA0001.jpg
    IMG-20240114-WA0001.jpg
    84,2 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG-20240113-WA0004.jpg
    IMG-20240113-WA0004.jpg
    67,5 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG-20240112-WA0002.jpg
    IMG-20240112-WA0002.jpg
    77,7 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG-20240113-WA0001.jpg
    IMG-20240113-WA0001.jpg
    77,8 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG-20240112-WA0000.jpg
    IMG-20240112-WA0000.jpg
    96,8 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20240110-WA0000.jpg
    IMG-20240110-WA0000.jpg
    100 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG-20240109-WA0005.jpg
    IMG-20240109-WA0005.jpg
    88,8 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20240109-WA0002.jpg
    IMG-20240109-WA0002.jpg
    70,3 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG-20240109-WA0001.jpg
    IMG-20240109-WA0001.jpg
    77,3 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG-20240107-WA0000.jpg
    IMG-20240107-WA0000.jpg
    104 KB · Görüntüleme: 26
Evet, daim olması çok önemli. 🙃
İlk 90+ olanların kilo verme topiginde yazdım. Sonra aktif değil diye başka bir gruba geçtim.
Bir yandan da diğer topikleri okuyordum.
Kilosunu koruyan çok az kişi vardı.
Al-ver, al-ver.
O zaman anladım ki kilo vermek çok da zor değil.
Önemli olan metabolizmanın canına okumadan, sağlıkla kilo vermek.
Sonra da o kiloyu korumak.
Nasıl olacak vs derken, gruptaki bir çok kişi aralıklı oruc, low carb, ketojenik beslenme vs diyor.
Başladım bunları araştırmaya...
En sağlıklısı bilimsel verilerle konuşan Dr Rengin Börekçi 'nin tavsiyesi olan İF+LOW CARB beslenme gibi geldi.
Baktım zor da değil, yabancı olmadığımız bir model. Sanırım son 7 kiloyu da bu şekilde verdim. Hala da bu doktorumuzun sayfasını her fırsatta okumaya devam ediyorum.
İyi ki var, iyi ki ilminin sadakasini bol bol verecek kadar gani gönüllü. Allah ondan ve toplum sağlığını kendi menfaatlerinin önüne koyan tüm Türk hekimlerinden razı olsun... 🤲❣️
O kadar haklısın ki dediklerinde .Önemli olan kilo koruma asıl.Rengin Borekciyi ben de takip ediyorum.Ben iki öğün yapamıyorum henüz maalesef ama ara ogunsuz 3 öğün yapıyorum artik.Iki öğünü denedim ve aşırı acıkıyorum diğer ogune ,daha çok saldırdığımi farkettim ve olmadı.Dengem bozuldu.Simdilik ara öğünsüz, az karbonhidrat ( yediklerimin yüzde 20 si diyelim) ve minimal şeker ( kuru kayısı,bitter ,bazen sabahları 1 çay kaşığı şeker ilavesiz reçel,ya da 1 tatlı kaşığı tahin/ pekmez) ile gidiyorum.Daha yeni aslında 2 ay oldu ve umarım bunu kalıcı yapabilirim 🙏🙏🍀🍀

Konunuzdaki birçok mesajınızı okudum, bana da ilham oldunuz. :nazar:
24 saatlik oruçla diyete başlamak istedim ama 2.5 L su içsem de benim tansiyonum çok düştü. Orucumu erken bozdum ama ertesi gün bile tansiyonum 84/48 civarıydı, dinlenme halindeki nabzım da 115'ti. Kesmek zorunda kaldım. Siz diyetinizin başında böyle bir şey yaşadınız mı acaba? Vücudum hiç böyle tepki vermemişti

Konunuzdaki birçok mesajınızı okudum, bana da ilham oldunuz. :nazar:
24 saatlik oruçla diyete başlamak istedim ama 2.5 L su içsem de benim tansiyonum çok düştü. Orucumu erken bozdum ama ertesi gün bile tansiyonum 84/48 civarıydı, dinlenme halindeki nabzım da 115'ti. Kesmek zorunda kaldım. Siz diyetinizin başında böyle bir şey yaşadınız mı acaba? Vücudum hiç böyle tepki vermemişti
Merhaba...🌸

Ben hayatın bir çok alanında sert geçişlerden hoşlanmam. Macerayı severim ama sağlıkla oyun olmaz. O yüzden bu konuda hemen her isim temkinli ve kademelidir.

Aralıklı oruca ilk basladigimda, iki ana ve iki ara öğün yaptım. Sonra tek ara öğüne düşürdüm, nihayetinde ara ogunsuz beslenmeye geçiş yaptım.

Yine ilk zamanlar, açlık sürem 14 saat kadardı. Yavaş yavaş 18 saate çıkardım. Arttira arttira bana kendimi harika hissettiren tek ogunlere geçtim. O da kademeli. Önce haftada bir, sonra iki.

O yüzden bahsettiğin gibi sorunlar hiç yaşamadım. Tam tersi her ileri adım, bana kendimi daha iyi hissettirdi.

Hâlâ 36-48-72 saat vs cesaretim yok. 🤷
Maksimum açlık pencerem 29 saat oldu.

Buna nörolojik bir takım rahatsızlıklarim da sebebiyet veriyor. Rengin hocayla birebir yazışma imkanım olsa, kendisine çok gerekip gerekmedigini ve izlemem gereken yolu soracağım. Ama maalesef yoğun, mesajlarıma donmedi. Zaten de görmedi.

Söyleyebileceğim tek şey, aceleye gerek olmadığı.

Hedef kilo vermekten çok, sağlıklı beslenme ve yaşama şeklinde konursa insanın sabır seviyesi yükseliyor. Ki ben koç burcu bir kadınım. 😍

Merhaba...🌸

Ben hayatın bir çok alanında sert geçişlerden hoşlanmam. Macerayı severim ama sağlıkla oyun olmaz. O yüzden bu konuda hemen her isim temkinli ve kademelidir.

Aralıklı oruca ilk basladigimda, iki ana ve iki ara öğün yaptım. Sonra tek ara öğüne düşürdüm, nihayetinde ara ogunsuz beslenmeye geçiş yaptım.

Yine ilk zamanlar, açlık sürem 14 saat kadardı. Yavaş yavaş 18 saate çıkardım. Arttira arttira bana kendimi harika hissettiren tek ogunlere geçtim. O da kademeli. Önce haftada bir, sonra iki.

O yüzden bahsettiğin gibi sorunlar hiç yaşamadım. Tam tersi her ileri adım, bana kendimi daha iyi hissettirdi.

Hâlâ 36-48-72 saat vs cesaretim yok. 🤷
Maksimum açlık pencerem 29 saat oldu.

Buna nörolojik bir takım rahatsızlıklarim da sebebiyet veriyor. Rengin hocayla birebir yazışma imkanım olsa, kendisine çok gerekip gerekmedigini ve izlemem gereken yolu soracağım. Ama maalesef yoğun, mesajlarıma donmedi. Zaten de görmedi.

Söyleyebileceğim tek şey, aceleye gerek olmadığı.

Hedef kilo vermekten çok, sağlıklı beslenme ve yaşama şeklinde konursa insanın sabır seviyesi yükseliyor. Ki ben koç burcu bir kadınım. 😍

Çok haklısınız. Ben zaten haftanın çoğu günü 16-8 beslenen biriydim, sadece yediklerime hiç dikkat etmiyordum ve aç olmamama rağmen stresten yiyordum. Daha önceki yıllarda 24 saat açlık yaptığım olmuştu, ona güvendim sanırım ama vücudum da alışkanlıklarımla birlikte değişti demek ki. Bana ağır geldi. Hipoglisemi fena bir şey:) Dersimi aldım sanırım, dediğiniz gibi karbonhidratı yavaş yavaş keseceğim.

Konunuzun takipçisiyim, gerçekten ilham oldunuz. Teşekkür ederim 🌸

Çok haklısınız. Ben zaten haftanın çoğu günü 16-8 beslenen biriydim, sadece yediklerime hiç dikkat etmiyordum ve aç olmamama rağmen stresten yiyordum. Daha önceki yıllarda 24 saat açlık yaptığım olmuştu, ona güvendim sanırım ama vücudum da alışkanlıklarımla birlikte değişti demek ki. Bana ağır geldi. Hipoglisemi fena bir şey:) Dersimi aldım sanırım, dediğiniz gibi karbonhidratı yavaş yavaş keseceğim.

Konunuzun takipçisiyim, gerçekten ilham oldunuz. Teşekkür ederim 🌸
Ha şunu demeden gecmiyeyim...
Kötü karbonhidratları ve şekeri pat diye kestim.Çünkü onlar sigara gibi bağımlılık. Ve hiç bir bağımlılık yavaş yavaş bırakılmıyor. Sigara bırakma tecrübem de var...😖
Ama ne yaptım, yerine sağlıklı olanları ara sıra yedim. İşte köy bulguru, basmati pirinç, yulaf, granola vs.
Artık onları da biraktim. Geçen gün canım tavuklu pilav çekti. Kendim için uyguladigim üç gün kuralım var. Üç gün sabrediyorum, canım hâlâ istiyorsa yiyorum. Ama unuttum. Şimdi yazana kadar da aklıma gelmemişti. 😍

X