ARALIKLI ORUC+DÜŞÜK KARBONHİDRATLI BESLENME

Çok pardon 6 hafta oldu başlayalı *

Ben bugün oruca niyet ettim inşallah, baktım akşamları biraz kaçamaklar oluyor en iyi böyle tolere ederim diye düşündüm. İftardan sonra da çok abartmazsam inşallah.

Yalnız şöyle bir şey farkettim, ben şekerli ya da karbonhidrat farketmeksizin yedikten sonra midemde ağrı sırtımda ağrı hissediyorum. 9 yıl önce 2. çocuğumu doğurduğumda lohusa iken safra kesesi sancılarım olmuş karaciğer değerlerim filan yükselmişti. O zamanda sırtım ve sağ tarafım ağrıyordu. Şu süreç iyi geldiği için mi ağrı var neden tam çözemiyorum. İnşallah sağlıkla olsun her şey..

Geçmiş olsun Biz de eşimle kan değerlerimize baktirdik kontrol amaçlı ve karaciğer enzim değeri onun da yüksek çıktı.Ultrasona girecek gün aldık.Hepatit negatif çok şükür Bu değer yüksek çıkınca bu tetkikleri istiyorlarmış.Esimin bir ağrısı yok,rutin kontrolde çıktı.Isterseniz siz de kan değerlerinize baktirip bi ultrason görüntüleme isteyin.Safra kesesi bu şikayetleri yapabiliyormus.Tekrar geçmiş olsun

Merhaba Rande ağrı sadece şekerli karbonhidratlı gıdalar yediğindemi oluyor yoksa herhangi bir yiyecek yediğinde de oluyormu?
Benim hastane çıkışı pankratit olmuştum demiştim ya o zaman ne yesem midemde ağrı sancı oluyordu ve sanki çatlayacak nefes alamayacak gibi hissediyordum kuş kadar yesem bile öyle oluyordu açken ağrı yoktu. Meğerse pankratit olmuşum.O genelde safra kesesindeki çamur kum gibi şeylerin yolları tıkamasından olurmuş .Doktorlar safra kesesinden şüphelendikleri için böbrek idrar yolları vs hepsini kapsayan 3-4 kere fim emar v.b herşey çektiler temiz çıktı.Karaciğerle ilgili üç enzim vardı.Hepsi aşırı yüksekti.

Karaciğer enzimlerine birde iç organlara baktırırsan en azından için rahat eder.İnşallah birşey yoktur.

Maşallah harikasınız soğuk değil mi hakkaten, gerçi dün gündüz 22 dereceydi burada
Biz Kocayayla'dayiz, 2 derece kadar daha düşük olsa 7 derece falan. Esinti olmadığı için şu an dışarıda oturuyoruz.

Eklentiler

• Screenshot_2023-12-27-14-41-42-08_282d022627b3c6a616b39ea68b467221.jpg
    46,6 KB · Görüntüleme: 35
Çok geçmiş olsun, ultrasonla bı baktır istersen...Biz ne desek afaki olur.

Cok teşekkürler b3n sizi Fit Clup den hatırlıyorum cok güzel ornek oluyrsunuz, bende kilo verme surecindeyim bir yili gectim yerimde sayıyor gibiyim tek ogun beslenmeye basladim ve azar azarda olsa gitmeye basladi kilom
Kadınlara sürekli olarak tek öğün onermiyorlar...Haftada bir, en fazla iki. Ben iki yapıyorum ama menopoz dönemindeyim. Acaba kendini çok az yemeye alistirmis olabilir misin?
Gün içinde yediklerini bir ara yazarsan, hep birlikte bakarız.
Evet A Arrietty_ kaptanimizin sayfasiydi di mi? Oradaki kizcelerimden çok şey öğrendim. Aralikli oruc gibi..

Aslinda esim öyle zayifladi tek öğünle dedim belki bende de ise yarar ben nirmalde gun icinde ufak tefek atistirma yapan biriydim ve cerez cok sevdigimden gun icinde aklima duatukce yiyen biriydim, birazcik ara verip tek ogun yapayim dedim , normal oruclarimda vardi tutmam gereken,hemde oruc tutayim dedim böylece tek ogun yapmaya basladim , aslinda daha rahat hissediyorum kendimi
Cok iyi bir gruptu arkadaşlar da cok iyiydi sanirim dagildilar

Çok teşekkürler 1-2 gündür yediklerimden sonra oluyor. Midem çok dolu gibi bir his, şekerli yiyince daha fazla sanki.

Mesela balık yesem, bulgur yesem arada sırt ve göğüs ağrısı olur biraz uzanırsam geçer. 9 yıldır böyle, bana çamurlaşma demişlerdi. Ama bu şeker kesme durumu acaba karaciğerimde bir şeyleri mi harekete geçirdi bilemedim. İlerlerse ya da uzun süre geçmezse giderim inşallah ama sanki vücud bi afalladı gibi geldi bana

Akşam iftarda yoğurtlu tavuk çorbası ve pırasa yemeği yedim. Pırasayı ben sade pirinçsiz yapıyorum, içine biraz havuç doğradım. Havuçlarını yememeye çalışıyorum, pişmiş havucun insüline etkisi olduğunu söylemişti diyetisyen bir tanıdığım. Bizimkilere ayrıca karnabahar kızartmıştım, onun harcı kaldı biraz. Ondan krem yaptım bir tane, içinde de karnabahar vardı. Bi de onu yedim, salata yedim az biraz. Çok rahatım elhamdulillah sabah yarım saat yürümüştüm, 3500 adım kadar

Düzene oturtmamak için hiç bir sebep yok.
Tek öğün kadınlarda menstrual döngüde sorun oluşturduğu için tavsiye edilmiyor. Kilo verelim derken başka sağlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalmamak lazım.
Hem amaç sağlıklı beslenme olunca, kilo verme kendiliğinden geliyor..
Sağlıklı ve düzenli bir beslenme modeliyle kilo korumak da kolay...

Teşekkür ederim bilgi icin bilmiyordum, oruc olmadigim donemde ogun sayisini artirrim

Sağlık ve huzurla...

Gün ev yapımı elma sirkesi ile başladı, 25 dk'lik eliptik ile devam etti.

Öğleden sonra da tüm vücut reformer pilates yapacağım.

İlk öğün bu şekilde, ikinci öğün için de etli nohut ve ev yapımı karışık turşu planladım.

Bu arada tencere yemeklerini genelde süzerek servis edip yiyorum. Fazla yağdan tasarruf...

Eklentiler

• IMG20231228104909.jpg
    181,5 KB · Görüntüleme: 29

Tebrik ediyorum.Seninde keyfin huzurun bol olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…