ARALIKLI ORUC+DÜŞÜK KARBONHİDRATLI BESLENME

Selamlar
Sağlıklı, huzurlu bir gün diliyorum.

Gün her zamanki gibi doğal elma sirkeli suyu, yudum yudum ve oturarak içmeyle başladı.

Günün ilk ve tek öğününde niyetim az sütle granola da yemekti. O kadar doydum ki, canım istemedi.

En bolundan yeşillikli, sebzeli klasik tabagim.

Eklentiler

• IMG20231114102330.jpg
    180 KB · Görüntüleme: 65
Merhaba Can Torun,
Kendi programın bittikten sonra hayatıma dahil etmek istediğim konulardan bahsediyorsunuz. Mesajlar arasında Rengin Börekçi'nin ismine rast geldim. Benim de bir dönem aralıklı orucu deneyimleme sebeplerinden birisidir.

Bütün bunları sürdürülebilir şekilde rutin haline getirmeniz ilham verici

Yürüyüşümü de yaptım geldim.
Gece de yine 20 dk yoga yapıp, güzelce esnemeyi düşünüyorum.

Kaslarım reformer pilates istiyor, hem de avaz avaz. Pazartesi nasipse videolarla başlayacağım.

Eklentiler

• Screenshot_2023-11-14-18-49-47-35_48a79a484ebccb6adbf965128a3fe16b.jpg
    37,3 KB · Görüntüleme: 41
Merhaba...
Biz maaile aralıklı oruç yapiyoruz.
Herkes kendi sürdürülebilir programını kendi belirledi. Çünkü o konu gerçekten çok önemli...

Kilo al ver, vücudu hirpalamamak lazım.

Mesela eşim ekmeksiz, kurabiyesiz, keksiz ben mutsuz olurum, sürekli yapamam dedi. Günde bir tane kurabiyesini/kekini kahvesinin yanında yiyor.
Sabahları da iki dilim tam tahıl ekmek yiyor.

Annem diyabet hastası, yaşı 89. Ona da iki ara ogunlu if yaptiriyorum. O da if sayesinde insulinin kıyısından döndü. Şekeri gayet güzel gitmeye başladı. Çok şükür, bin şükür...

Umarım siz de kendi sürdürülebilir programınızı oluşturabilirsiniz.

Sakın vazgeçmeyin.
Kaybedilen kilolar, kazanılan sağlık...

Ailecek yapıyor olmanız harika gercekten.
Bende öyle umuyorum ve bunun bana maddi manevi iyi geleceğini düşündüğüm için çok istiyorum.

Şeker hastaliğının dengeye girmesi Rengin Börekçi hanımın takipçilerinden çok duydugum ve beni muazzam mutlu eden bir konu. Bir çok hastalığın şifasını bedenin asil rutinine dönerek bulmak ilaca mecbur olduğumuzu zannederken ayrıca ilaç gibi geliyor. Ve hastalıklara karşı savunmasız hissetmekten koruyor.

Yanlış anlamadıysam üç senedir devam ediyorsunuz bende üç sene sonra aynı şekilde olmayı umut ediyorum

Tam hatırlayamadım ama 62-63 kilolara kadar, üç ana, iki ara öğün şeklinde az az, önce sık sık beslenerek indim. Yaptım, harika kilolar verdim ama bana çok yorucu ve sıkıcı geldi. Sürekli ay çantama ara öğünü koydum mu, yemek saatim geldi vsvs. Sonra KK sayesinde aralıklı orucu keşfettim. Araştırmaya başladım, yolum Rengin Börekçi'ye çıktı.

Dedim işte bu! Bu beslenme tarzını ömür boyu uygulayabilirim...

Ve kademeli olarak geçiş yaptım. Haftanın iki günü de OMAD yapıyorum. İki yıldır da devam ediyorum.

Darısı isteyen herkese olsun...

Son düzenleme:
Selamlar...

23 saatlik açlıktan sonraki ilk öğünüm.

Bol sebze, bol yeşillik sağlık demek. İF de yapsam, OMAD da yapsam sindirimim çok şükür rahat.

Süt ve süt ürünlerine verdikleri şişkinlik yüzünden mesafeli olmaya çalıştığımı soylemistim.
Peynirden istediğim kadar yememek beni hem üzüyor, hem kalsiyum konusu yüzünden rahatsız ediyor. Cuma günü dahiliyeden randevu aldım, gerekirse başka bir bölüme yönlendirir. Diğerlerini kesebilirsin ama peynirde sorun yok ye gitsin demelerini umuyorum.

Az yemenin fiziksel rahatlığını da yok sayamiyorum.

İkinci öğünde yine çarşıda olacağız. Artık önümüze ilk çıkan salaş ama temiz bir yere dalarız.

Eklentiler

• IMG20231115103816.jpg
    133,8 KB · Görüntüleme: 40

Amin☺
OMAD hakkinda bilgim yok. O nasil yapılıyor?

Amin☺
OMAD hakkinda bilgim yok. O nasil yapılıyor?
23 saat açlık penceresi, 1 saat tokluk... Yani günde tek öğün.

Yapmayı düşünüyorsanız, birden bire bu kadar aç kalmayin. İF yaparken açlık sürecini yavaş yavaş arttirin, sonunda 23 saate çıkarsınız.

Kadınlar için haftada en fazla iki gün öneriyorlar.

Günün ikinci öğünü döner ve salata oldu. Dükkan sahibi umreye gitmis taze hurma ikram etti, iki tane de ondan yedim.

Yürüyüşümü de çok şükür tamamladım...

Uyumadan önce de 20 dakika yoga yapar, esnerim...

Eklentiler

• IMG20231115163117.jpg
    135,2 KB · Görüntüleme: 34
  • Screenshot_2023-11-15-19-53-36-23_48a79a484ebccb6adbf965128a3fe16b.jpg
    35,8 KB · Görüntüleme: 34
Selamlarımla...

Bugün kızımın ve torunumun hastane randevusu vardı. Kaçta döneceğimizi bilemedigim için, kahvaltımı yanımda goturdum.
Aynı saatlerde yine ilk ogunumu yapmış oldum.

İkinci öğüne Allah Kerim.

Eklentiler

• IMG20231116085520.jpg
    131,2 KB · Görüntüleme: 32
İkinci öğünüm...

Hamsinin her türlüsünü severim. Daha sağlıklı diye bugulamasini tercih ederim.

Saati takmayı unuttuğum için tam bilemesem de 45 dk kadar yürüdüm. Yine 5000 civarında adım atmisimdir...

Eklentiler

• IMG20231116163058.jpg
    180,6 KB · Görüntüleme: 36
Öncelikle sizi tebrik ederim. deneyimlemiş ve kilo vermeyi başarmış birisi olarak lütfen söyler misiniz düşük karbonhidrat dediğiniz kaç gram? Keto ve ya Atkins diyetini hayatıma uydurmam maalesef mümkün değil. Düşük karbonhidralı diyet aklıma yatıyor ancak makro gramajını bilmiyorum. Telefona indiğirdiğim uygulamalar genelde enerji ihtiyacımızın yarısını karbonhidrattan hesaplıyor. sizinkisi acaba yüzde kaça denk geliyor?

Teşekkür ederim.
Ben fazla kilolarından malesef aralıklı oruçla kurtulmadim. Üç ana, iki ara ogunle 9 ay gibi bir sürede ideal kilo aralığına düştüm. Ama bu beni hem çok sıktı, hem çok yordu. Keşke o zamanlar aralıklı oruç hakkında bilgim olsaydı, çok fazla kafa yormadan, aç kalmadan kilo verseydim.

Açıkçası su an ben kaloriymis, makro yuzdeleriymis vs hiç bakmıyorum.

Tabaklarımı inceleme fırsatı bulduysaniz, hiç ekmek göremezsiniz. Pilav, makarna, börek, çörek, kek bilumum kötü karbonhidratlar yoktur. Çok nadiren ( bugün olduğu gibi) 30 Gr kadar granola yerim.

Karbonhidrat ihtiyacımı daha çok sebzelerden ve ilk öğünde yediğim bir meyveden karşılarım. Şu aralar bir tane kuru incir yiyorum.

Kilo verme sürecinin sonları aralıklı oruca rast gelmişti. O dönem aldığım karbonhidratı özellikle takip ettim. 45 Gr ila maksimum 70 Gr oluyordu. Şimdilerde de öyle.

Yotube'da Alican Demiroglu'nun aralıklı orucu anlattığı bir saatlik videosu var. İsterseniz onu ve diğerlerini inceleyin.

Bu arada ketojenik beslenmeyi, sağlık açısından herhangi bir zorunluluğun yoksa ben de yapamam. Ama aralıklı oruç bana göre. Umarım siz de bir an önce başlarsınız. Kolaylıklar diliyorum...

Bir de naçizane tavsiyem, surduremeyeceginiz herhangi bir beslenme programa başlamayın. Bu çok önemli. Kilo verirsiniz ama eski alışkanlığınızı döner dönmez ışık hızıyla geri alırsınız. Ben bunu bir ömür surdururum defigiz bir beslenme programını tercih edin.

Son düzenleme:
Selamlar...

Günün ilk ve tek öğünü...

Çok çok az sucuk+ 30 gr kadar taze kasar+domates ve biber ile iki yumurtadan omlet. Gördüğünüz gibi bolca yeşillik, kapya biber ve salatalık, zeytin...

Bugün incir yemedim, iki yemek kaşığı kadar granolayi 1/2 su bardagi sütle yedim...

Yarının ilk öğününe kadar kalorisiz içecekler ve bolca su ...

Eklentiler

• IMG20231117105919.jpg
    190,7 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG20231117111654.jpg
    194,2 KB · Görüntüleme: 29
Görev tamam!

Uyumadan önce de yoga...
Pazartesi günü nasipse reformer pilates yapmaya başlayacağım. O zaman spor programimi yeniden duzenleyecegim.

Eklentiler

• Screenshot_2023-11-17-19-24-41-17_48a79a484ebccb6adbf965128a3fe16b.jpg
    39,4 KB · Görüntüleme: 34
Bol yağışlı, yer yer fırtınalı bir Bursa'dan mutlu hafta sonları...

23 saatlik açlıktan sonraki ilk öğünüm.

Mantar+kapya biber+kaşarlı omlet.

Dün akşam annem için gelenlere ikramlık kış keki yaptım, tek sevdiğim kek diyebilirim. O muhteşem kokular bile yeme konusunda istek uyandirmadi.
Demek ki yemeye yemeye zararlı yiyeceklere karşı iştah da kalmıyor.

Eşim tabi ki kahvenin yanında bir dilim yedi.

Eklentiler

• IMG20231118111254.jpg
    175,8 KB · Görüntüleme: 23
İkinci öğünde az pirinçli, bol kıymalı biber dolması ve minik bir kase yoğurt yedim.

Yağmur şiddetini azalttığı anda ama az, ama çok yürüyüşümü yapacağım.
Olmadı balkonda eliptik yaparım.

Gün içerisinde içilen su miktarı her zaman önemli, lakin kilo verme sürecinde daha önemli.
Kilo verme sürecinde suyu günde 3 lt içmeyi alışkanlık edinmiştim. Oturarak ve yudum yudum.
Şimdilerde ise 2.5 lt civarında oluyor...Yine oturarak, yine yudum yudum.
Su hayattır.

Eklentiler

• IMG20231118162118.jpg
    140,2 KB · Görüntüleme: 24
Yağmurun altında işlem tamam.

Not: İstediğimiz kadar spor yapalım, kötü beslenmenin bozduklarini duzeltemeyiz.

O yüzden herşeyden önce sağlıklı beslenme, beraberinde kendimize uygun herhangi bir spor.

Eklentiler

• Screenshot_2023-11-18-18-54-32-95_48a79a484ebccb6adbf965128a3fe16b.jpg
    35 KB · Görüntüleme: 30
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…