2024 Şubat Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    302
Soyle 2 3 yaşlarına gelince bi dukkan açıp başında durma düşüncem var. Kızı yarım gün kreş oyun grubu gibi yerlere veririm sonra da yanıma alirim vs diye. Ama o zamana kadar da ayrı durma durumu yaşayacak olsam fena bocalarim sanirim. Bide bende bu başkası dokunmasın kucağına almasın durumu da var. Aşmaya çalışıyorum ama hala içim kor alev gibi yaniyo.
Bak kendi işi olan zaten bakar bir şekilde ama diğer türlü alışmak zorunda kalıyorsunuz. Bana da görümceleerim kayınvalidem 2. Çocukta otur evde çalışma 4 5 yaşlarına gelince kreş okul başlar öyle çalış deidlerö ama şöyle de durum var yaş gidiyor ve artık eleman alırken yaş sıkıntı olacak iş olmayacak bunca yıl çalıştığım emeklerim günlerim heba olacak.

Ya kızlar ben her ay çekim yapıyordum işte 1 aylık 2 aylık ve 3 aylık diye çekimlerimiz var ama 5 aylık olduk 4. Ayı yapamadım bi türlü fırsat yaratamadım. Sizce 5. Ayında 4. Ay çekimi yapsam çok mu saçma olur 🤔
Bende 3.ayı çekemedim ayındns 1 gün önce babaannem vefat etti o gün de defin günüydü. Öyle de 3.ay ı bıraktım

Kızlar size bir şey danışacağım. Ben pazartesi günü işe başlıyorum artık. Bebeği bakıcımıza bırakacağız. Yalnız şöyle bir durum var. Bebeğim emerken sorun yok ama sağım yaptığımda eskisi gibi bir biberon dolu dolu çıkmıyor. Sadece anne sütüylr besleniyor şimdiye kadar. Ama artık süt mü yetmiyor noluyorsa 3 saatte 1 den 2 saatte bir emmeye başladı. Dayanamıyor 3 saatte. Bu durumda ben işe başladığımda çok zor olacak. Acaba formül mamayla desteklemeye başlasam mı? Meme reddi yaşayacağını sanmıyorum. Biraz da mecburım sanırım.
Bende işe başlayağım diye dolaba doğduğundan beri stok yapmaya çalıştım ancak işe başlayınca mama ile de takviye yaptırdım. Ben gelene kadar 3 süt 1 mama şeklinde

Kızlar bebeğim 2 gündür kaka yapamıyor ıkınıyo yapmak istiyor ama olmuyor ya demir ilacı kabız yaptı yada ek gıdadan oldu :KK43: zaten demir kullandığımdan beri kaka sayısı düşmüştü. Bu da neyden oldu bilmiyorum bir kaç gün ek gıdayı durduracağım. Şimdi alışmışken tamamen bırakmak istemiyorum bu sefer de yemeyi unutur. Kaka yapana kadar biraz bekleyim. Ne yapmam lazım fikir verebilir misiniz? Mama alsaydı mamaya zeytinyağı katardım da mama da almıyor. Direk zeytinyağı versem çok mu ağır olur
Bebeklerin 10 güne kadar kaka yapmamaları normal diyor doktorlae. Bence daha erkenden müdahale etme

Kizlar ben bebeği kendi hür iradem ile ayakta sallaya alıştırmiştim. Çünkü sırt agrilarim ameliyatlarım. Bağırsak afedersiniz 3 kere 1 kere fıtık kucakta uyutamaz oldum gücüm yetmedigi için. Neyse sallarken ee eee eeee diyordum. Sonra bı baktim kendi kendine uyumaya başladı uykusu gelince. Sonra pış pış layarak yan yatırarak uyudu sonra öyle gitti. Şimdi gündüz uykularimiz %90 pış pış layarak. Kuala gibi kola yapışık elimi tutup şükür uyuyo. Gece uykusu bazen sallanmak istiyor. Bende geceleri daha uzun uyusun diye sabahları sallamiyorum sırt ağrısı vs diye pış pış yapıyorum uyanirsada erken uyanıyor bırakıyorum. Oğlum öyle değildi büyük uzun süre bezlerde uyudu büyük ihtimal cahilliğim kolikti ben bilmiyordum hep ağlardı. Yani açıkçası bundan sonra da asla sallamak istemiyorum benim korkulu rüyam 24 yaşında anne olduğum zamanlarimin ilk bebeğim keyfini sürmeden çok üzücü süreçlerden gectigim zaman. Şimdi insAllah Rabbim evlatlarimizin güzel gunlerini yasamamizi nasıl eder. Ağız tadiyla
Bende ilk 24 canm aynı keyfını çıkaramadım sankı görev gıbı çocuk büyütmek ama ıkıncı her anını degerlendırıylrum

Hepsi gelir gece kilo alınır verilir mental olarak yorulmak zor seni çok iyi anlıyorum ergen annesi olarak. Çok fazla şikayet etmiyorum sizinle sesli düşünüyorum bu günler gecicek buyucekler ozlicem biliyorum ama ne bilim azıcık uyumak yek yerken 5 kere masadan kalkmadan 1 tabak yemek yemeyi özledim 🥲
Ben hep ayakta yıyorum kucaktan ınmıyor cıgneneden yutuyorum ınan

Bak kendi işi olan zaten bakar bir şekilde ama diğer türlü alışmak zorunda kalıyorsunuz. Bana da görümceleerim kayınvalidem 2. Çocukta otur evde çalışma 4 5 yaşlarına gelince kreş okul başlar öyle çalış deidlerö ama şöyle de durum var yaş gidiyor ve artık eleman alırken yaş sıkıntı olacak iş olmayacak bunca yıl çalıştığım emeklerim günlerim heba olacak.
Eger ilk evlendiğimde yıl çocuk sahibi olabilseydim çalışma hayatıma devam edecektim. Tedaviler peşinde koşarken iş psikolojisi beni nasıl etkilerdi bilemiyorum. Maddi olarK zorlanırsak bende gider çalışırım zaten. Fakat soyle de bi hesap var azgwri ücret bandında bakicilar ücret talep ediyolar aldığım para bakiciyq gidecek belki elime kalacak 3 5 oda yola yemeğe gidecek. Çocuktan ayrı kalmam da cabası. Suan mecburiyetim olmadığı için çalışmıyorum işin açığı

Şöyle diyebilirim yorucu.
Oğlum 34 aylık kreşe gidiyor sbaha 4 buçukta kalkıyorum kızı emzir değiş damlaları ver süt sağ kendim hazırlan derken oğlumun saati geliyor onu hazırla servis e verip 10 dj sonra da ben evden çıkıyorım 1 saat yol mesafesi İle çalışıyorum 4 ay süreli yarı zamanlı çalışma yapıyorum haftada 3 gün çalışırum ve 3 günde işleri yetiştirmek için 2 kaf efor sarf ediyorum malum sonra 7 de evde olup yemek kur ye iç çocuklarla zöaan geçir derken saat 9 da yatışler başlıyo
Aman Allahım tempoya bak😱 Allah yardımcınız olsun 🙏🙏 yarı zamanlı çalışıyor olmanız iyi olmuş. 5 yaşına kadar öyle çalışabiliyorsunuz eğer imkanlar el verirse öyle de yapabilirsiniz 🥰

Evet vicdan rahatsız ediyor eve gelirken düşündüğüm acaba bu gün hangi anısını kaçırdım oluyor. Oğlumda bunu fazlasıyla yaşadım ve ben kızımı planlı şekilde yapmadım oğluma yeterince zmana harcayamadımdan 2.yi nasıl hemen nasıl sevgisini bölerim diye 1 hafta ağladım. Ama 2 evladımında geleceği için bu şartlarda çalışmamız lazım maalesef
Anneme dedim zaten biz işteyken emekler ilk adımını atar vs bize sakın söyleme sanki ilklerini biz görmüş gibi olmak istiyoruz diye. Yavrularımızın geleceği güzel olsun rabbim hep iyilerle karşılaştırsın hayırlı kapılar açsın cümlesine 🙏🙏🙏

Tatlım kızımın tepkilerine göre ilerledjm. Uyku regulasyionunu duydun mu biliyor musun bilmiyorum ama prematüre felan dinlemeden ilk günden başladım. Bide hep kucakta uyutuyordum ben. Sallanmaya ve sallayıp mayismasina izin vermedim. Böyle çocuk büyütülmüş diye de laf da yedim 🤦‍♀️ sonra zaman içinde uykuya geçişte ninni mi istiyo beyaz gürültü mu istiyo pispis e ee neyse onu sabitledim. Kızın tepkilerine davranışlarına göre gozlemleyerek deneme yanilmayla 4. Ay civarından beri çalışıyoruz ortalama. Şimdilerde oturdu oturacak gibi ama kendi kendine uykuya dalma gibi bi durum yok. Regulasyonu kullanrak destek veriyorum. zaman içinde umuyorum ki kendi kendine uykuya dalar. Özet olarak aslinda 5 aydan beri bi uyku egitimim vardi kendimce ve kıza göre.
biz su şekilde uyuyoruz en geç 9 da odaya geçiyoruz beşiğine yatırıyoruz kırmızı gece lambası açıyoruz sesli dönencesini açıyoruz biberonla mamasını alarak uyuyor.ama küvezden çıktığından beri bunu oturtana kadar aynı saatte kırmızı ışıklı odaya girdik.Bu uyku eğitimlerinde amac bu desteklerle uyumasını bırakmak mı canım ?🌸

İş yerinizde uygun sağım ortamını nasıl oluşturdunuz.cikan sütü nasıl muhafaza ediyorsunuz acaba ? Ben de Ağustos'ta baslicam işe çok mutsuzum nasıl adapte oldunuz ?
Kucuk bir buzdolabim vardi dolaba koyuyorum yanimda termos canta ve buzla eve gotiruyorum. Yarim saat evle is arasi. İlk hafta esim bakti bu hafta kaynanam bakcak acikcasi asil adaptasyon suan baslayacak bende kaynanamin evinde bakilcagi icin . Memur oldugum icin yarim gun calisiyorum

biz su şekilde uyuyoruz en geç 9 da odaya geçiyoruz beşiğine yatırıyoruz kırmızı gece lambası açıyoruz sesli dönencesini açıyoruz biberonla mamasını alarak uyuyor.ama küvezden çıktığından beri bunu oturtana kadar aynı saatte kırmızı ışıklı odaya girdik.Bu uyku eğitimlerinde amac bu desteklerle uyumasını bırakmak mı canım ?🌸
Cok bilgim yok fakat bu rutini bırakmak değil amaç. Yani yatış saati uyku öncesi yaptığın ne varsa aynen devam edebilirsin. Uyku eğitiminde ki amaç bebeğin kendi kendine yada minimum efor ile uykuya dalmasini sağlamak. Mesela klasik ayakta sallayarak uyutma durumu bu aylarda sorun olmaz ama bazı çocuklar 3 4 yaşlarında bile saatlerce ama saatlerce sallanmak ve o şekilde uykuya geçmek istiyolar. Ben yegenimde tecrübe ettiğim için bu uyku muhabbetini kendimi ona göre ayarladım. Bide 2 3 hatta 4 yaşta da bu şekilde uyuyan bi çocuğun bağımsız uykuya geçebilmesi çok daha zorlayıcı oluyor. Bu kucakta pispislayarak uyutmak içinde geçerli. Ben baştan beri kucakta pispisladim. Hem ten temasi önemliydi biliyosun bebislerimjzjn durumunu hemde seviyodum dokunup sarıp sarmalamayi. Ama özellikle son zamanlarda kilo aldıkça ağırlaştı ve bu benim için zorlayıcı duruma geldi. Bende 4. Ay civarı kendi bebeğime göre ne yapabilirim nasıl huzurlu güven içinde uykuya geçirebilirim diye hem düşündüm hemde uyku eğitimi için bi kaç sayfaya göz attım denk geldikçe. Ben hala gece uykusu zamanı yapılan rutine devam ediyorum. Yatağa uykuya mayistiginda yatiriyorum huysuzluk uykuya direnme durumuna göre bazen çok az temas ediyorum bazen yanına yatıp arkasından doğru sarılıyorum bazen emmek istiyo emzirip uykuya dalmadan yatiriyorum felan. Belli bi yol yok dediğim gibi. Klasik bi yol olarak eğitim de almadim kızımın tepkisine göre ilerliyorum hala. Rutinleri asla bozma bu arada

Eger ilk evlendiğimde yıl çocuk sahibi olabilseydim çalışma hayatıma devam edecektim. Tedaviler peşinde koşarken iş psikolojisi beni nasıl etkilerdi bilemiyorum. Maddi olarK zorlanırsak bende gider çalışırım zaten. Fakat soyle de bi hesap var azgwri ücret bandında bakicilar ücret talep ediyolar aldığım para bakiciyq gidecek belki elime kalacak 3 5 oda yola yemeğe gidecek. Çocuktan ayrı kalmam da cabası. Suan mecburiyetim olmadığı için çalışmıyorum işin açığı
Evet tabi ki ama benim bulunduğum durum da bakıcı mı kreş mi çok araştırma yaptım kreş daha uyguna ve eğitim konusunda da daha destekleyici ve ek olarak asgari ücretle tabi ki bu şekilde bende yapamam ama işim maaşım Allah bereket versin iyi durumda 🤲

Aman Allahım tempoya bak😱 Allah yardımcınız olsun 🙏🙏 yarı zamanlı çalışıyor olmanız iyi olmuş. 5 yaşına kadar öyle çalışabiliyorsunuz eğer imkanlar el verirse öyle de yapabilirsiniz 🥰
Maalesef 4 aylık yarı zamanlı olacak Eylül de kızım da kreşe başlayacak çünkü o 3 günde annem bakıyor kilosu şekeri var şimdi bebek diye kumanda edebiliyor hareketlendikce zor olacaktır.

X