2024 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    282
Çok normal. Kendini kötü hissetmen, ağlaman, aklındaki düşünceler. İnsanız sonuçta. Hormonlar zaten tavan.

Ancak şöyle düşün. Yaşadığın onca zorlu süreç sonunda hamileliğinde riskli durumlar olsa da çok şükür bak kaçıncı haftaya kadar geldin. 😊 Çoğu gitti azı kaldı kuzum. Hele bir bebişiniz doğsun da bol bol hareket edersin bebişinle, gezersin. Yer içersin. Az kaldı🙏

Yeni yıla giriyoruz valla bişi kalmadı 🥰
Aynen çok şükür kuzum🙌🏻 Zaten aklımda hep doğsun oğlumla bol bol gezicem o kadar gerginimki saçma sapan rüyalar görüyorum.
Aynen yeni yıla bebişlerimizle güzen günler Allah nasip etsin bizlere🙌🏻🙌🏻🥰🥰

Kızlar azönce kv diyo ki ‘çok kucağa alıştırma’ djdjjd özellikle ilk zamanlar kucakta kalması lazım dedim bende . Yok yok ilk zamanlardan bahsetmiyorum diyo djdjdj sonra zaten kucağıma gel desem de gelemicek en çok anne koynunda sakinliyormuş bebekler dedim bir şey demedi djdjs
Amannn daha neler neler diyecekler. Allah bizlere sabır versin.

Şeyi anlıyorum, eskiden ne internet ne kitap okuma gibi bizim sahip olduğumuz imkanlar yokmuş. Doktorlar da pek bişi demiyormuş. Yeni doğum yapan kadına hemen daha önce doğurmuş kişiler müdehale ederek bebesine nasıl bakacağını söylüyolarmış bolca karışarak.

Şimdi ise öyle değil. Doktorlar ebeler hemşireler herkes uyarıyor söylüyor. Bizler sürekli okuyoruz, araştırıyoruz. Onlar da kendilerince bunu aktarmaya çalışıyorlar, aktardıkları bilginin doğruluğunu bilip bilmeden.

Ben annem, eşim vs. kim bir şey derse açıklamasını yapıyorum aynen böyle. Doktorlar bunu önermiyor, doktorlar şunu öneriyor diye anlatıyorum.

Hayır zaten kendi doğurduğumuz evladımıza niye kötü bakalım sırf onların dediklerini yapmamak için. Böyle bir konuda inat yapılmaz zaten.

Lohusalık sonu ne zaman oluyor?
Cnm dini açıdan lohusalık 40. Gün bitmez. Kanaman kesilince biter.

Diğer açıdan ben 3 hafta faln dıye bılıyorum

Biri bna çıbık krakermi dedi😅

Eklentiler

• IMG_20231222_110128.jpg
    IMG_20231222_110128.jpg
    82,6 KB · Görüntüleme: 83
Cnm dini açıdan lohusalık 40. Gün bitmez. Kanaman kesilince biter.

Diğer açıdan ben 3 hafta faln dıye bılıyorum

Biri bna çıbık krakermi dedi😅
Kızım sen benden daha fit duruyorsun valla bak. Benim boy 170 kilo 74. Ama daha tombik duruyom. Bacakların falan daha zayıf duruyor senin.

Ay teyzesi yer onu, büyümüş 🧿💕

Amannn daha neler neler diyecekler. Allah bizlere sabır versin.

Şeyi anlıyorum, eskiden ne internet ne kitap okuma gibi bizim sahip olduğumuz imkanlar yokmuş. Doktorlar da pek bişi demiyormuş. Yeni doğum yapan kadına hemen daha önce doğurmuş kişiler müdehale ederek bebesine nasıl bakacağını söylüyolarmış bolca karışarak.

Şimdi ise öyle değil. Doktorlar ebeler hemşireler herkes uyarıyor söylüyor. Bizler sürekli okuyoruz, araştırıyoruz. Onlar da kendilerince bunu aktarmaya çalışıyorlar, aktardıkları bilginin doğruluğunu bilip bilmeden.

Ben annem, eşim vs. kim bir şey derse açıklamasını yapıyorum aynen böyle. Doktorlar bunu önermiyor, doktorlar şunu öneriyor diye anlatıyorum.

Hayır zaten kendi doğurduğumuz evladımıza niye kötü bakalım sırf onların dediklerini yapmamak için. Böyle bir konuda inat yapılmaz zaten.
Cnm katılıyorum. Bn bunu anneme anlatamıyorum.
Onların zamanında teknoloji yoktu. Tecrubeler büyüklerden öğreniliyordu ve aktarılıyordu.

Şimdi ise teknoloji var. Herseyi bız onlardan daha ıyı bılıyoruz. Tüm gun elimizde telefon, onlardan daha tecrubeliyiz. Buseferde buyuklere saygı kalmadı, buyukler artık dinlenilmiyor. Eskiden dinlenılırdı falan dıyolar.

Cnm katılıyorum. Bn bunu anneme anlatamıyorum.
Onların zamanında teknoloji yoktu. Tecrubeler büyüklerden öğreniliyordu ve aktarılıyordu.

Şimdi ise teknoloji var. Herseyi bız onlardan daha ıyı bılıyoruz. Tüm gun elimizde telefon, onlardan daha tecrubeliyiz. Buseferde buyuklere saygı kalmadı, buyukler artık dinlenilmiyor. Eskiden dinlenılırdı falan dıyolar.
Ay evet. En kritik nesil biziz gerçekten ya. Bizden sonrakiler daha rahat olacak çoğu konuda. Aşırı kuşak farklılığı yaşıyoruz.

Lohusalık sonu ne zaman oluyor?
Doğumdan sonra ilk 40 güne lohusalık dönemi deniyor dinimizce ama kanamalar genellikle 3 hafta sürüyormuş bazılarında 40 günü de geçiyormuş yani Doktorlar o süreç içerisinde iliskiye girilmemesini öneriyor rahmin toparlanması için hemde annenin psikolojik olarak biraz daha toplanması için 😊

Doğumdan sonra ilk 40 güne lohusalık dönemi deniyor dinimizce ama kanamalar genellikle 3 hafta sürüyormuş bazılarında 40 günü de geçiyormuş yani Doktorlar o süreç içerisinde iliskiye girilmemesini öneriyor rahmin toparlanması için hemde annenin psikolojik olarak biraz daha toplanması için 😊
Kimmiş o 3 hafta süren kanama 😂 hiç görmedim etrafımda. Benim 40i birkaç gün geçmişti. Valla yalan yok bitmesini pek istemiyordum 🤣 hem ilişki açısından falan teklif edemiyorlar haliyle erkekler 😅

Amin kuzum🙌🏻bu güne kadar göz yaşlarımı hep tuttum dedim ağlamayım etkilenmesin oğlum ama hiss ediyorum çok çok yıpranmış haldeyim birde korkularda var bu korkularla yaşamakta çok zormuş
Haklısın kuzum haklısın ama az kaldı güzel şeyler olacak 🌺

Evet dogru cnm. Kimisi 3 hafta sürüyor kimisi 40 gun kimisi 50 gün. Dediğim gbi dinimizde lohusalık kanama btınce bıter.
İlişki konusu ise dimimizde ilk 40 gün ilişki yasak.

Ama temizlenip namaz kılmaya başlanması için kanama bttıgı an gusul abdestını alırsın ve lohusalıgın btmiş olur

Arıtma cihazı var balım içi porselen kaplama suyu yumusak içim
Ay canım bugün arıtma cihazı takmaya gelecekler akşam şükür baya kısa sürede ayarladılar. Çokta ilgili bir firma bulduk baya içime sindi saatlerce anlattılar her çeşit arıtmayı hepsinin özelliklerini falan. Bir de işin güzel yanı şebeke suyu kesilirse 8 lt su yokken de su içmeye devam edilebiliyormuş ay baya sevindim porselen kaplama olarak bilmiyorum ama karbon filtre kaplama var bizdeki ürünlerde yılda 1 kez filtre değişimi yapmanız yeterli şuanki filtre fiyatı 1500 tl dedi arıtma cihazı ve işçilik de 4500 tl dedi fiyatı da mantıklı geldi içlerinde en mantıklısı buydu bizim için inşallah ortalık takılırken çok batmaz çok toz oluyor mu delinirken musluk yeri ?

Evet dogru cnm. Kimisi 3 hafta sürüyor kimisi 40 gun kimisi 50 gün. Dediğim gbi dinimizde lohusalık kanama btınce bıter.
İlişki konusu ise dimimizde ilk 40 gün ilişki yasak.

Ama temizlenip namaz kılmaya başlanması için kanama bttıgı an gusul abdestını alırsın ve lohusalıgın btmiş olur
Bu Hanefi mezhebi için geçerli ☺️ Şafiiler için üst sınır 60 gün. Belki aramızda Şafii de vardır.

Bu 40 ve 60 sınırını geçtikten sonra kanama devam etse dahi özür kani sayıldığı için gusül almamiz gerekiyor.

ben en çok orucu düşünüyorum. Hala diger gebelik ve emzirmeden kalan oruç borçlarımı tutmadan yenileri eklenecek 😵‍💫

Ay canım bugün arıtma cihazı takmaya gelecekler akşam şükür baya kısa sürede ayarladılar. Çokta ilgili bir firma bulduk baya içime sindi saatlerce anlattılar her çeşit arıtmayı hepsinin özelliklerini falan. Bir de işin güzel yanı şebeke suyu kesilirse 8 lt su yokken de su içmeye devam edilebiliyormuş ay baya sevindim porselen kaplama olarak bilmiyorum ama karbon filtre kaplama var bizdeki ürünlerde yılda 1 kez filtre değişimi yapmanız yeterli şuanki filtre fiyatı 1500 tl dedi arıtma cihazı ve işçilik de 4500 tl dedi fiyatı da mantıklı geldi içlerinde en mantıklısı buydu bizim için inşallah ortalık takılırken çok batmaz çok toz oluyor mu delinirken musluk yeri ?
Hangi marka aldın canım? Ev kira olmasa ben de çok istiyorum ama şimdi ev sahibi tezgahı deldirmek istemeyebilir diye alamıyorum

Hangi marka aldın canım? Ev kira olmasa ben de çok istiyorum ama şimdi ev sahibi tezgahı deldirmek istemeyebilir diye alamıyorum
Marka ismi sormadık kuzum ama gelince akşam bakarım eşime Tayvan ürünü demiş genelde Tayvan ürünü tercih ediliyormuş bir de Amerikan ürünleri varmış ama Amerikan ürünleri 8800 tl den başlıyordu 2 kişiye gerek yok diye düşündük yılda bir zaten filtre değişecek eşim gerekirse 10 ayda bir değişiriz dedi daha karlı geldi bize 4500 tl lik olan.

Yani biz artık bıkmıştık. Ben değilde eşim bıkmıştı. İş çıkışı yorgun argın km yol gidip su deposundan kasa kasa su alıp bir de onları eve kadar taşıyordu her gün her gün. Bir de sürekli zam geliyor ben damacana taşıyamıyorum o yokken mecbur şişe olarak alıyorduk toptancıdan ama maddi manevi saçma olduğuna karar verdim artık. Keşke ev sahibi izin verse minicik deliniyordur aslında o musluk zaten küçük hiç sordunuz mu ev sahibine

Kimmiş o 3 hafta süren kanama 😂 hiç görmedim etrafımda. Benim 40i birkaç gün geçmişti. Valla yalan yok bitmesini pek istemiyordum 🤣 hem ilişki açısından falan teklif edemiyorlar haliyle erkekler 😅
Ablamın 3 hafta sürmüştü 😅😅 bi kaç yerde de okumuştum 😅😅

Hadi ya aman 40 iyidir bence yani 3 hafta kısacık gibi gelir bana 😂 bir de namaz kıldığım için azcik dinlenmek iyi olur diye düşünüyorum 🙊
Sen bensin hahah ben artık zorlanıyorum ya sende durumlar ne zorlansamda devam ediyorum 1 ay daha böyle kılarım herhalde

• Beğen
Reactions: The
Bu Hanefi mezhebi için geçerli ☺️ Şafiiler için üst sınır 60 gün. Belki aramızda Şafii de vardır.

Bu 40 ve 60 sınırını geçtikten sonra kanama devam etse dahi özür kani sayıldığı için gusül almamiz gerekiyor.

ben en çok orucu düşünüyorum. Hala diger gebelik ve emzirmeden kalan oruç borçlarımı tutmadan yenileri eklenecek 😵‍💫
Evt bu dediğim hanifiler için.
Evt 40ı geçerse özür kanaması oluyor. Detaylarını anlatmıştı hoca. Oruçla ılgılıde anlattı tam aklımda kalmadı ama o kısmı.

• Beğen
Reactions: The
X