Popüler Konu 2024 Ekim Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    219
Yaa benim oğluşumda böyle tüylügillerden poposu arkadan paçalı tavuk gibi duruyor 😂😂
Benimkilerin biri de öyle tam paçalı tavuk ayakları bile tüylü çok seviyorum 😍

Eklentiler

• IMG_9280.jpeg
    IMG_9280.jpeg
    153,2 KB · Görüntüleme: 33
Kızlar selam bugün doktor kontrolüm vardı 32 hafta olmuşuz doktor 37 de alırız diyor ama bana çok erken geldi biraz suyum gelmişti 27. Haftada o yüzden sanırım 37 de alalım dedi bilmiyorum ne yapsam ben 39 a kadar durur diye düşünmüştüm

Çok teşekkür ederim. Sanırım hem genişleme hem de taş oluştu ama doktor sadece doğal besin takviyesi verdi. Alt - ast çok yüksek değil ve az buçuk idare ediyorum diye gitmedim ama ekstra bir sancı hissedersem böbreklerle ilgileneceğim inşallah🥲
Kasılmalar konusunda haklısın sankrım tek yapabileceğimiz şey kasılmalarda anormal bir artış izlersek süre tutmak ve doktora gitmek. Onun dışında doğal sürecin bir parçası olduğunu ümit ediyorum. Bu srada benim karnım hep gergin bir karındı o yüzden gebelikte ekstra gergin oldu. Büyümekte zorlanıyor. Şu an bayağı kırmızı- mor görünüyor ve asla yumuşak değil. Senin karnın da gergin mi acaba? Gerginlik yüzünden mi rahim yer açmak için ekstra çabalıyor diye düşünmeye başladım. Şu linkte bir kadın da bahsetmiş tecrübeli olduğu için seninle de paylaşmak istedim. İnşallah bebişlerimizi vaktinde sağlıcakla kucağımıza alacağız biz de 🥹❤️
O zaman sen böbrek durumunu takip et, bir daha seni zorlarsa bir ürolog görsün en garantisi. Zaten ilaç vermiyorlar açıkçası olay ne olduğunu netleştirmek bence. Stent takılacak zamanları da geçtik zaten çok ekstrem idrar gelmeme durumu vs olmazsa stent de takılmaz.

Linke baktım gerçekten de tam bizim yaşadıklarımız. Bende şimdilik günde 10-15 kez oluyor gibi, karnımda bir taraf kase gibi kalkıyor tüm rahim kasılmıyor. Belde kasıkta ağrı yok. Artan bir durum yok :nazar: akşamları artış oluyor, yine sırt üstü pozisyon da iyi gelmiyor gibi. Acaba sabah da progestan fitil alsam mı diyorum, akşamki beni kurtarıyormu diyorum ama drculuk oynamak da iyi olmaz.

Karın sertliği konusunda ayaktayken genelde gergin oluyor ama çok rahatsız eder seviyede değil. Çatlama karşıtı yağları öneren olmuştu sanki. Karın rahatça genişleyebilsin diye. O yüzden yağ kullanabilirsin belki düzenli. Benim doktora göre sertleşme fln çok ok, haa olur deyip geçiyor. Hatta ben abarttım günde 20 kez kasılıyorum bazen dedim yine bir şey demedi 🤣

Bir dahaki randevum 33. Haftada inşallah. Hiç nstden bahsetmedi bana. Sanırım bu nst işleri hastane ve dr politikasına göre değişiyor. Ya da ciddi şikayet olunca bakıyorlar. Esasen kasılmalar için nst ne diyecek merak ediyorum. Mesela o tepecik gibi olduğunda örneğin çok düşük düzeyde sancı çıkıyorsa hiç korkumuz kalmazdı :halay:

Kızlar selam bugün doktor kontrolüm vardı 32 hafta olmuşuz doktor 37 de alırız diyor ama bana çok erken geldi biraz suyum gelmişti 27. Haftada o yüzden sanırım 37 de alalım dedi bilmiyorum ne yapsam ben 39 a kadar durur diye düşünmüştüm
Yaaa çok az kalmış o zaman senin 🙈 Allah'tan hayırlısı olsun canım inşallah sağ salim kavuşursun bebişine 🩵

Amin canım hepimiz sağ salim alalım inşallah ben 37 de almasını istemiyorum aslında ama doktor sonuçta ondan daha iyi bilecek halim yok o yüzden işine karışmak da istemedim
37 dediği 37+lı günler ise zaten 38. Hafta sayılıyor. Çoğu doktor 38 ile 40 arasında bir fark yok bizim için diyor. Özellikle bebek 2500g geçtikten sonra kilo da dert edilmiyor. Sıkma canını. İnşallah her şey çok güzel olur. Tecrübelerini de bizimle paylaşırsın 🤗

Değişmez maalesef. Tüyleri onları yazın sıcaktan, kışın soğuktan koruyan bir mekanizma. Hiçbir kedi tıbbi sebep olmadıkça tıraş edilmemeli. Ne yazık ki maddi kaygılarla bunu yapan hekimler var. İyi bir hekim zorunlu olmadıkça tıraş etmez.
Benim 1 tanesini mecbur yılda bir yaza çıkarken tıraş ettiriyorum tüyleri çok uzuyor ve yazın aşırı rahatsız oluyor. Kesinlikle taratmıyor ve sürekli kusmaya başlıyor. Tüyleri de dolandığı için koparıp atma eğilimi oluyor. Evet mecbur kalmadıkça kestirmemek lazım bir de anestezi ile değil de veterinerdeki arkadaşım beni pet kuaföre yönlendirmişti orada bayıltmadan kesebiliyorlar 🌸🌸 Yoksa ben de iç dış paraziti yapılan bir kedi tüyünün çocuğa zarar vereceğini düşünmüyorum ☺️

Bebişin düzenli kilosunu alacak inşallah🥹 Sen yeter ki güzel ve düzenli beslen. Belki gramları daha fazladır belli mi olur ultrason ölçümlerinde yanılma payı yüksek sonuçta. Önemli olan düzenli olarak artması o da çok şükür sorunsuz görünüyor. Bence kiloyu da ideal almışsın doğuma kadar toplam 8-10 kilo alırsın gibi duruyor😍 Benim bebişin karnını da dün zayıf ölçtü ama inşallah ölçüm hatasıdır. 10 gün sonra nst için gidince bir daha ölçtüreceğim inşallah
İnşallah şu an kaçıncı haftadasın bebiş kaç kilo? Bu arada geçmiş olsun sanada. İnşallah ağrıların diner🙏

37 dediği 37+lı günler ise zaten 38. Hafta sayılıyor. Çoğu doktor 38 ile 40 arasında bir fark yok bizim için diyor. Özellikle bebek 2500g geçtikten sonra kilo da dert edilmiyor. Sıkma canını. İnşallah her şey çok güzel olur. Tecrübelerini de bizimle paylaşırsın 🤗
Amin canım inşallah 💕🙏🏻

Bir konuda fikrinizi merak ediyorum. Son adet tarihi değiştirilen var mı aranızda? Kesem ilk göründüğünde olması gerekenden bir hafta daha küçüktü. Doktorum geç döllenme olduğunu söylemişti. Ama 6. haftada beta hcg 20000'di. Yani geç döllenme için fazla yüksekti. Sonra kese her kontrole gittiğimde bir iki gün öne geçmiş görünüyordu ve gününe geldi. Bu yüzden perinatolog son adet tarihimin doğru olduğunu söylemişti ama doktorum tarihi hâlâ değiştirmedi.Ben sezaryen düşünürsem bu bir haftanın önemi yok mu? Değiştirilmesi mi gerekiyor sizce? Yoksa kesenin ilk boyutu mu önem arz ediyor? Bu konuda bir bilgisi olan ysrdımcı olursa çok sevinirim❤️
Canım benim aynı senin gibi oldu. Kesem erken göründü fakat kalp atışı ve bebek 8. Haftaya kadar görünmedi. Tam kürtaja alacaklardı ki kalp atışını aldık ve geç döllenme denilip tarihimi 10 gün ileri attılar. Sonra bebek ileri gitmeye başladı nerdeyse 3 hafta açtı arayı buraya da yazmıştım hatta gebelik şekerinden şüphelendirler, yememi içmemi baya kısıtladılar.. Sonra anladılar tarihte bir tutarsızlık olduğunu. 22. Haftada gittiğim perinatolog proftu, eski ultrason görüntülerini de götürmüştüm hepsine baktı baktı, şuanki haline baktı baktı şak diye son adet tarihimi söyledi. (Eskisini yani doğru olanı) Doktorumla birlikte tekrar değiştirdiler. Yine önde ama öyle 3 hafta kadar değil 11 gün. Benim hikayemde böyle, O yüzden ben de Eylül annesi oldum 😁😅 Bence bir hafta bile çok önemli en kötü doktorunu değiştirirsin

Son düzenleme:
Ayrıca bir sorum daha var. Aranızda birçok anne doğum şekline karar vermiştir bence. Ben bölgesel uyuşturulmadan da narkozdan da korkuyorum. Bir de sağda solda sezaryenden korkutanlar da olmuştu ama doktorum konuşulanların yersiz olduğunu söyledi dün. Galiba narkoz korkumu yenmeliyim çünkğ sezaryen benim için daha uygun olur. Aranızda gebelikte çarpıntı problemi yaşayan oldu mu? veya daha önce doğum yapmış olup doğum sancıları esnasında çarpıntı problemi yaşayan var mı aranızda? Yalancı sancılar bile çarpıntı yaşamama sebep oluyor. Hatta bu kasılmalar esnasında kalbim tekliyor. Hani bir kere atmayı unutuyor gibi oluyor. Annem doktorumun beni boş sebeple sezaryene alacak bir doktora benzemediğini söyledi. Bazı gebeler normal doğum esnasında kalp sorunu yaşıyormuş. Doktorum bu nedenle sezaryen önerdi. Bu çarpıntı ile normal doğum yapabilir miyim sizce? Yoksa benim için çok riskli mi olur? Biliyorum doğumu düşünmem için henüz erken ama sürekli bunu düşünüyorum
Benim ilk gebeliğim ama ben çok ameliyat oldum sezeryanla miyom ameliyatı da oldm hep narkozla. Ameliyat olmuştum popomdan 2 kere 1er gün arayla ameliyat oldum ve belden uyuttular 2sinde de hayatımın en büyük kabusuydu epidural 1hafta boyunca baş ağrısından ölüyordum hergün aciller gittik şiddetli baş ağrısı için serum ilaç verdiler ne çektiğimi Bi ben bilir şimdi sezeryanla olucam miyomlardan rahim ağzı kapalı kesinlikle narkoz la olsun istiyorum çünkü o baş ağrılarıyla bebeği emzirmek falan çok kötü olur belki ben 2 kere üst üste epidural aldım diye bukadar oldu bilmiyorum ama en iyi si temizi narkos bence

Benim 1 tanesini mecbur yılda bir yaza çıkarken tıraş ettiriyorum tüyleri çok uzuyor ve yazın aşırı rahatsız oluyor. Kesinlikle taratmıyor ve sürekli kusmaya başlıyor. Tüyleri de dolandığı için koparıp atma eğilimi oluyor. Evet mecbur kalmadıkça kestirmemek lazım bir de anestezi ile değil de veterinerdeki arkadaşım beni pet kuaföre yönlendirmişti orada bayıltmadan kesebiliyorlar 🌸🌸 Yoksa ben de iç dış paraziti yapılan bir kedi tüyünün çocuğa zarar vereceğini düşünmüyorum ☺️
Benimkilerin biri de taranmayı pek sevmiyo mecbur parti parti yapıyoruz, şimdi dört beş fırça, yarım saat sonra dört beş fırça gibi 😄 İyi ki furminator almışız birkaç sene önce, cidden çok iyi topluyor tüyleri, ne kadar çok ölü tüy varmış vücutlarında meğer onlara da yazık kendilerini yalarken yutuyorlar 🤦🏼‍♀️ kusma şeysi için malt denediniz mi? Düzenli malt yediriyorum ben bir de. Hatta bu taratmayan maltı da sevmiyo pek, tüylerine sürüyor eşim mecbur ordan yalıyor 😄

Benimkilerin biri de taranmayı pek sevmiyo mecbur parti parti yapıyoruz, şimdi dört beş fırça, yarım saat sonra dört beş fırça gibi 😄 İyi ki furminator almışız birkaç sene önce, cidden çok iyi topluyor tüyleri, ne kadar çok ölü tüy varmış vücutlarında meğer onlara da yazık kendilerini yalarken yutuyorlar 🤦🏼‍♀️ kusma şeysi için malt denediniz mi? Düzenli malt yediriyorum ben bir de. Hatta bu taratmayan maltı da sevmiyo pek, tüylerine sürüyor eşim mecbur ordan yalıyor 😄
Evet evet çeşit çeşit malt, taraklar, furminator de var evde 🙈🙈 Doğduğumdan beri hep kedi vardı evimizde, üniye geçince de devam ettirdim bunu çok uzun yıllardır kedi annesiyim. 2 tane de toprağa verdim malesef 😢 Hatta 2. Üni olarak biraz daha bilgilenmek için 2 yıllık Laborant ve veteriner sağlık okudum öyle bir düşkünlük 😅😅 Gerçekten kedilerin kendine has karakterleri ve zevkleri var. Benim yaş mama sevmeyen kedim bile vardı inanabiliyor musunuz 😂 Birinin yediğini diğeri yemiyor, biri sıcak seviyor biri soğuk, bir tane kedim suyla oynamayı çok seviyor mesela 😁😁 Her başka kedide hala yeni bir şeyler görüp öğreniyorum 🥰🥰

O zaman sen böbrek durumunu takip et, bir daha seni zorlarsa bir ürolog görsün en garantisi. Zaten ilaç vermiyorlar açıkçası olay ne olduğunu netleştirmek bence. Stent takılacak zamanları da geçtik zaten çok ekstrem idrar gelmeme durumu vs olmazsa stent de takılmaz.

Linke baktım gerçekten de tam bizim yaşadıklarımız. Bende şimdilik günde 10-15 kez oluyor gibi, karnımda bir taraf kase gibi kalkıyor tüm rahim kasılmıyor. Belde kasıkta ağrı yok. Artan bir durum yok :nazar: akşamları artış oluyor, yine sırt üstü pozisyon da iyi gelmiyor gibi. Acaba sabah da progestan fitil alsam mı diyorum, akşamki beni kurtarıyormu diyorum ama drculuk oynamak da iyi olmaz.

Karın sertliği konusunda ayaktayken genelde gergin oluyor ama çok rahatsız eder seviyede değil. Çatlama karşıtı yağları öneren olmuştu sanki. Karın rahatça genişleyebilsin diye. O yüzden yağ kullanabilirsin belki düzenli. Benim doktora göre sertleşme fln çok ok, haa olur deyip geçiyor. Hatta ben abarttım günde 20 kez kasılıyorum bazen dedim yine bir şey demedi 🤣

Bir dahaki randevum 33. Haftada inşallah. Hiç nstden bahsetmedi bana. Sanırım bu nst işleri hastane ve dr politikasına göre değişiyor. Ya da ciddi şikayet olunca bakıyorlar. Esasen kasılmalar için nst ne diyecek merak ediyorum. Mesela o tepecik gibi olduğunda örneğin çok düşük düzeyde sancı çıkıyorsa hiç korkumuz kalmazdı :halay:
Böbrek normalde arıza çıkarmıyor ama azıcık rüzgar vursa bir hafta çekiyorum. O yüzden bu sıcaklarda sürekli belimi sıcak tutmaya çalışıyorum. İnşallah tekrar sorun çıkarmaz🥲
Linkteki kadın ilk gebeliğinde ilaçlar kullanmış ama ikincide umursamamış ve sorun olmamış. Bizimki de sorunsuz geçecek inşallah. Benim de alt karında toplanma oluyor genelde. Eğer böbreklerim iyiyse günde 10 kez oluyor ama şu an çok iyi değil mesela :KK43: Böbrekler arızalıyken 25 kere kasıldığı da oluyor ama çok uzun süredir olduğu için srtık alıştım galiba. Progestanı falan da hep bıraktım. İdare etmeye çalışıyorum. İnşallah ikimizde de bu kasılmalar sorun teşkil etmeyecek 🥹❤️
Yağ da işe yaramıyor, krem de. Yapısal olarak karnım hatta tüm vücudum sert. Belki de ondan çok kasılıyorum dite düşündüm ama demek ki alakası yok. Doktorlarımız da normal görüyor. Tek yapacağımız şey gün saymak 🥲 Allah yardım ederse inşallah son on günü saydığımız günler de gelecek. Yeter ki moralimizi yüksek tutalım
Benim duyduklarım genelde 32, 34,36. haftalarda nstye giriyorlar. 36'dan sonra rutin oluyor zaten. Nst için çok heyecanlıyım🥲 En azından artık ağrım var dediğimizde rahatça nstye girebileceğimiz haftalara geldik. İnşallah bebeğin hareketleri de sonuna kadar güzel çıkar nstde. Stres durumuna falan da bakılıyormuş o yüzden gün sayıyorum resmen. Bazı hastaneler 34'te başlıyormuş belki senin doktorun da öyle uygun görüyordur

Benim ilk gebeliğim ama ben çok ameliyat oldum sezeryanla miyom ameliyatı da oldm hep narkozla. Ameliyat olmuştum popomdan 2 kere 1er gün arayla ameliyat oldum ve belden uyuttular 2sinde de hayatımın en büyük kabusuydu epidural 1hafta boyunca baş ağrısından ölüyordum hergün aciller gittik şiddetli baş ağrısı için serum ilaç verdiler ne çektiğimi Bi ben bilir şimdi sezeryanla olucam miyomlardan rahim ağzı kapalı kesinlikle narkoz la olsun istiyorum çünkü o baş ağrılarıyla bebeği emzirmek falan çok kötü olur belki ben 2 kere üst üste epidural aldım diye bukadar oldu bilmiyorum ama en iyi si temizi narkos bence
Ben de öyle düşünüyordum ama kuzenim yenidoğan hemşiresi genel anesteziyi asla önermiyor bebeğe geçtiği için 😔. Mecbur kalmadıkça, başka bir problemin olmadıkça, doktor tavsiye etmedikçe kendin genel anestezi tercih etmemeye çalış dedi. Eğer doktorum bana bırakırsa ya spinal ya epidural tercih edeceğim o yüzden

İnşallah şu an kaçıncı haftadasın bebiş kaç kilo? Bu arada geçmiş olsun sanada. İnşallah ağrıların diner🙏
Çok teşekkür ederim❤️ Bebişin kilosu, ac falan benim kağıtlarda detaylı yazmıyor ama doktorum ölçerken her ölçümün hangi haftayla uyumlu olduğunu söylüyor. Ben 30 küsürdeyim ama doktorun dediğine göre bebeğin kilosu 31'le uyumlu çıktı. Sebebi ise başının 33 haftayla uyumlu olması😅 Biraz büyük kafası var ama karnı önde değildi. Önceden önde çıkıyordu o yüzden geriledi mi diye merak ettim doğrusu🥲 Yakın zamanda yine randevum var kilosunu ve karın öevresini özellikle soracağım. Buraya da yazarım inşallah❤️

Canım benim aynı senin gibi oldu. Kesem erken göründü fakat kalp atışı ve bebek 8. Haftaya kadar görünmedi. Tam kürtaja alacaklardı ki kalp atışını aldık ve geç döllenme denilip tarihimi 10 gün ileri attılar. Sonra bebek ileri gitmeye başladı nerdeyse 3 hafta açtı arayı buraya da yazmıştım hatta gebelik şekerinden şüphelendirler, yememi içmemi baya kısıtladılar.. Sonra anladılar tarihte bir tutarsızlık olduğunu. 22. Haftada gittiğim perinatolog proftu, eski ultrason görüntülerini de götürmüştüm hepsine baktı baktı, şuanki haline baktı baktı şak diye son adet tarihimi söyledi. (Eskisini yani doğru olanı) Doktorumla birlikte tekrar değiştirdiler. Yine önde ama öyle 3 hafta kadar değil 11 gün. Benim hikayemde böyle, O yüzden ben de Eylül annesi oldum 😁😅 Bence bir hafta bile çok önemli en kötü doktorunu değiştirirsin
Çol teşekkür ederim🌸 Son adet tarihini perinatolog mu değiştirdi? Bana da perinatolog son adet tarihimin doğru olduğunu söylemişti ama doktorum değiştirmedi. Sat'a göre kafası çok büyük değil ama doktorun belirlediği tarihe göre bayağı büyük çıkıyor. Yani durumumuz aynı bi nevi. Bir sonraki gidişimde düzeltmesini rica edeceğim çünkü sezaryen olma ihtimalim var

Narkoz en iyi seçenek gibi duruyor🥲 Epidural zaten çok korkutuyor çünkü ameliyat sesini asla duymak istemiyorum. Bu konuda çok hassasım ve bel ağrısını ben de duymuştum. Kürtajı narkozla olmuştum ama o da çok üşütüyor ve bebeği göremeyeceğiz bir süre. Bu kalp sorunlarıyla normal doğum da zor görünüyor. Ben bir süre napacağımı düşüneceğim herhalde🥲 Epiduralin acıttığını duymuştum o yüzden ben de senin gibi narkoz düşünürüm galiba. Normal doğum şansımı deneyeceğim ama kalbim dayanmazsa uyutmalarını isteyeceğim.

X