2023 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    198
Yok değilim aslında ya iyiyim
Bugün arttı mesela 90-90 çıktı sabah
Günü gününe denk değil mi anlamadım bu süt işinin 🤷🏻‍♀️ bir kere tek memeden 120 gelmişti rekor oydu benim. Dün 30 zor çıktı bugün 90
Hep değişken kafaya takmamak lazım sanırım ama işte bebiş emmeyince ml hesaplamak zorunda oluyorum hep
benim stres çok etkiliyor çok stresliyim bebekten bağımsız. mutluysam sütüm artıyor. onun dışında bulgur yediysem arttığını gördüm süt arttırıcı çay içtiysem artıyor. iyi uyuduysam artıyor. sabahları en çok sütün olduğu zaman tabi

Bugün ilk gerçek çöküşümü yaşadım 😔 bebeğim 50 günlük akşam üstüne kadar hiçbir şey yoktu gayet sakindi akşam 5 gibi bir başladı asla sakinleşmedi emmek istiyor memeyle kavga ediyor uykusu var uyumuyor sürekli ağlıyor tam uyudu diyorun 5 dk sonra uyanıyor gece 11de zorla uyuttum artık ve bu sadece bugün olmadı mütemadiyen böyle. Bazen akşam değil sabahtan başlıyor bu durum geceye kadar böyle devam ediyor o kadar bunaldım ki. Bir de herkesin bir şey söylemesi var tabi. Kimi üşüyor diyor kimi terliyor diyor kimi gece yatmadan banyo yaptır diyor kimi sabah yaptır diyor yok bebeği iki büklüm tutuyorsun yok memeyi tutturamıyorsun hava yutuyor yok kucağa alışmış bu sıcakta kucakta gezermiymiş hep bi tarafına yatırmışmışım çocuğun kafasını yamuk yapmışım gazını çıkarması için kucağımda tuvalet pozisyonunda tutuyorum çocuğu niye oturtuyomuş hep kemikleri batmışmış ben gazını çıkarmayı bilmediğim için çocuğum gazlıymış doymuyormuş falan fistan. Aslında hiç kimsenin ne söylediğine takılmadım bugüne kadar hep dalgaya vurdum güldüm geçtim. Ama benim çocuğum durmuyor arkadaşlar ne yaparsam yapayım durmuyor. Bugün artık dedim ki demek ki haklılar demek ki ben gerçekten bakamıyorum bu çocuğa yapamıyorum beceremiyorum kendimi de rezil ediyorum bebeğimi de rezil ediyorum bana verilen emanete sahip çıkamıyorum kafasına girdim oturdum saatlerce hüngür hüngür ağladım. Çok doldun artık ne yapacağımı şaşırdım. Bi de bizimki tüp bebek, çok çok düşük bi ihtimalle çocuk sahibi olduk. Artık diyorum ki Rabbim bakmayacağımı biliyordu belki de hiç zorlamamalıydık bilemiyorum. Bildiğim tek şey onu çok çok sevdiğim ve ona bakamıyor olmak düşüncesi beni kahrediyor

Bugün ilk gerçek çöküşümü yaşadım 😔 bebeğim 50 günlük akşam üstüne kadar hiçbir şey yoktu gayet sakindi akşam 5 gibi bir başladı asla sakinleşmedi emmek istiyor memeyle kavga ediyor uykusu var uyumuyor sürekli ağlıyor tam uyudu diyorun 5 dk sonra uyanıyor gece 11de zorla uyuttum artık ve bu sadece bugün olmadı mütemadiyen böyle. Bazen akşam değil sabahtan başlıyor bu durum geceye kadar böyle devam ediyor o kadar bunaldım ki. Bir de herkesin bir şey söylemesi var tabi. Kimi üşüyor diyor kimi terliyor diyor kimi gece yatmadan banyo yaptır diyor kimi sabah yaptır diyor yok bebeği iki büklüm tutuyorsun yok memeyi tutturamıyorsun hava yutuyor yok kucağa alışmış bu sıcakta kucakta gezermiymiş hep bi tarafına yatırmışmışım çocuğun kafasını yamuk yapmışım gazını çıkarması için kucağımda tuvalet pozisyonunda tutuyorum çocuğu niye oturtuyomuş hep kemikleri batmışmış ben gazını çıkarmayı bilmediğim için çocuğum gazlıymış doymuyormuş falan fistan. Aslında hiç kimsenin ne söylediğine takılmadım bugüne kadar hep dalgaya vurdum güldüm geçtim. Ama benim çocuğum durmuyor arkadaşlar ne yaparsam yapayım durmuyor. Bugün artık dedim ki demek ki haklılar demek ki ben gerçekten bakamıyorum bu çocuğa yapamıyorum beceremiyorum kendimi de rezil ediyorum bebeğimi de rezil ediyorum bana verilen emanete sahip çıkamıyorum kafasına girdim oturdum saatlerce hüngür hüngür ağladım. Çok doldun artık ne yapacağımı şaşırdım. Bi de bizimki tüp bebek, çok çok düşük bi ihtimalle çocuk sahibi olduk. Artık diyorum ki Rabbim bakmayacağımı biliyordu belki de hiç zorlamamalıydık bilemiyorum. Bildiğim tek şey onu çok çok sevdiğim ve ona bakamıyor olmak düşüncesi beni kahrediyor
Yaa sakin sakın bu düşüncelere kaptırmayın kendinizi. Kolik bebek diye bir gerçek var. Bazı bebekler ne yaparsa yapsın böyle. Onlar bu şekilde geçiriyor bu dönemleri. Sizinle alakalı değil ki bu. Siz sevginizi verdikten sonra, elinizden gelen en iyi bakımı verdikten sonra yapacak bir şey yok. Bu ayları ağlayarak geçiren bir bebek demek ki, bu kadar. Böyle düşünün, böyle kabul edin bunu ve üzülmeyin. Geçecek bu günler. Siz çok iyi bir anne olarak devam edeceksiniz yine.

asla öyle düşünme herkes kalbinin ekmeğini yer kim ne diyorsa desin bu bebek seni seçti ve senin harika bir anne olduğunu biliyor…
bazı bebekler böyledir ve bazen böyledir sakın geçmeyeceğini düşünme. bu bir süreç inşallah seni çok yormadan geçecektir 🙏 aslında bebekler sadece ağlayarak iletişime geçebiliyorlar böyle düşünmeye çalış ve sıkma canını
inşallah etrafındakiler de saçma sapan yorum yapacaklarına sana destek olur. siz daha iyi biliyorsunuz de kucaklarına ver bebeği 5 dk dinlen ♥️
naçizane birkaç öneride bulunacağım benim deneyip memnun kaldığım şeyler ama tabi ki her bebekte olacak ya da her zaman olacak diye bi şey yok hepsini deneye deneye öğreniyoruz biz de
-kesinlikle akşam yıkamanın uykuya, sakinleşmesine çok faydası var
-gaz için hep söylüyorum bende işe yarayan şey beslemeden önce masaj ve acı elma çekirdeği yağı oldu
-d vit devletin karşıladığı gaz yaptı ocean kullanıyorum yanında biogaia gaz damlası ve maflor + kullanıyorum
-benim bebiş oturup kucağımıza aldığımızda ağlıyor genelde ayakta sallanarak tutuyoruz
-emzik bu ağlamalarda ve uykuya dalmada iyi geliyor ben vermem diyordum ama yapacak bi şey yok
-bebek uyutucu diye bi program indirdim süpürge sesi ve saç kurutma makinesi sesi sakinleştiriyor
-hiç olmazsa yanında saç kurutma makinesi açıyorum
-gazı varsa karnına ayaklarına ılık ayarda saç kurutma makinesi tutuyorum
-hiçbiri çözüm olmadıysa dışarı çıkarıyorum

♥️

benzer şeyler yaşadığımız için yazıyorum.

Lütfen kendinizi yıpratmayn. Hepimizin ne yaparsak yapalım bebeği memnun edemediğimiz günler oluyor. Gün gün büyüyüp yenidoğan kategorisinden çıkmaya çalışıyorlar huy değişebiliyorlar. Örneğin bizim uyku saatlerimiz çok güzel yerine oturmuştu bir kaç gündür ne yaparsam yapayım öğlen uykusuna dalamıyor uykusu gözünden akıyor ama bir türlü uyutamıyorum uyuyamadıkça daha çok huysuzlanıyor bazı zamanlar beslenmeyi reddediyor. Gerçekten anne olmak sabır işi sabırlı olmak zorundayız eksik değiliz. Kendinize eksik olduğunuzu tekrar edip buna inanmayın. Her huysuzlanmasının ardından bi anlam çıkarmıyorum ben artık illa gazı var bi yeri ağrıyor uykusu var diye bişey yok o bi bebek ve hiç bi sebeb yokkende ağlayabilir. Geçecek bu zamanlar hepimiz aynı durumdayız.

Sağolun desteğiniz için 😔 önerilerinizin hemen hemen hepsini denedim bazıları bazen işe yarıyor bazen hiçbir şey fayda etmiyor nurse harvey's kullanıyoruz gaz damlası olarak sürekli sürekli de yeni şeyler denemek istemiyorum açıkçası en faydalı çözüm duş aldırmak suyu gerçekten seviyor ve susuyor ama bu sefer de duştan çıkınca çığlık kıyamet ağlıyo 😔 çoğu zaman huzursuz bir bebek sadece uykudan uyandığında biraz keyifli oluyor gülücüklerle auu'larla gönlümüzü alıyor sonra yine aynı
Geçicek biliyorum belki bugünleri özlerim bile bi zaman sonra çok çabuk büyüyolar ama bazı anlar kendimi teselli edemiyorum yatıştıramıyorum evde çok bunalıyorum gittiğim yerde durmaz korkusuyla evden çıkmak da istemiyorum
Kısacası bir an önce şu dönen geçsin istiyorum ama küçük bebeğimin bu kadar hızlı büyüdüğünü görmek de üzüyor

Benim bebeğim 56 günlük ama doğduğundan beri sadece ağlar hiç gündüz uyumazdı. 2-3 gündür gündüz sallayarak uyutuyorum mesela 20dk tek meme emiyor gözleri kapanınca salıncağa koyup sallıyorum uyuyo 1 saat-1.30 saat. Sonra zaten yine ağlayarak uyanıyor sakinleştiriyorum biraz oynatıp emziriyorum böyle böyle geçiyor. Gündüz 4 kere faln uyuyor ama normalde uyku araları en fazla 1-2 saat olmalıymış diyorlar. Sizin bebeğiniz uyandıktan sonra emip hemen tekrar uykuya geçiyor mu? Benimkinin keyfine bağlı bazen 4 saat bile uyumuyor zorla uyutuyorum
Benimki önceleri gündüzler 2-3 saat uyurdu,1 aylık olduktan sonra uykuları azalmaya başladı, son günler ise öğlene kadar kısa uyuyor,öğlenden sonra uzun süreli 1 ya 2 uykusu oluyor, gece uykusu ise düzene girmeye başladı,gece 2 defa uyanıyor,gece uyutmak da kolay oluyor son günler,kucağımda uykuya dalıyor.Dün 8.hafta atağını yaşadık.Sadece kucak ve emmek istiyordu,kucakta uykuya dalıyor,yerine koyunca uyanıyordu,hava da çok sıcaktı,çok yoruldum.Her saat başı,ya her yarım saatte bir emdi yani.

merhabalar ben hiç iki göğsü birden emdiğini hatırlamıyorum ve o kadar uzun emmiyor maksimum 15 dk. onun dışında söylediklerini aynen yaşıyoruz 🙈 gündüz daha az uyuyor ve uykuya geçerken emzik istiyor genelde.
1 memede çok durunca 2ciyi verdim,emdi.Bu sabah da böyle oldu.15 dk yeterli oluyor demek ki.Emzik tutmuyor benim oğlum.Emzik dünkü atak zamanı çok yardımcı olurdu belki de.

Sağolun desteğiniz için 😔 önerilerinizin hemen hemen hepsini denedim bazıları bazen işe yarıyor bazen hiçbir şey fayda etmiyor nurse harvey's kullanıyoruz gaz damlası olarak sürekli sürekli de yeni şeyler denemek istemiyorum açıkçası en faydalı çözüm duş aldırmak suyu gerçekten seviyor ve susuyor ama bu sefer de duştan çıkınca çığlık kıyamet ağlıyo 😔 çoğu zaman huzursuz bir bebek sadece uykudan uyandığında biraz keyifli oluyor gülücüklerle auu'larla gönlümüzü alıyor sonra yine aynı
Geçicek biliyorum belki bugünleri özlerim bile bi zaman sonra çok çabuk büyüyolar ama bazı anlar kendimi teselli edemiyorum yatıştıramıyorum evde çok bunalıyorum gittiğim yerde durmaz korkusuyla evden çıkmak da istemiyorum
Kısacası bir an önce şu dönen geçsin istiyorum ama küçük bebeğimin bu kadar hızlı büyüdüğünü görmek de üzüyor
en azından aşağı inip ev ile dışarı arasındaki farkı görebilirsiniz canım. aşağıda şöyle bir tur atarsınız durmazsa geri çıkarsınız illa bir kafeye falan gitmeye gerek yok açık hava inanılmaz iyi geliyor♥️ nurse harvey’s i ben de kullandım bariz bir fark göremedim diğer söylediğim damlalar bağırsak düzenleyici daha faydalı olabilir yine de sen en iyisini bilirsin 🥰🧿 annelik çok zormuş beni en çok etrafımdakiler zorluyor. eminim sizler de milletin laf sözüne çok bozuluyorsunuzdur bu bebek büyümeye çalışırken ne yapsa kabul edilir ama yaşını başını almış insanların (ki çoğu tecrübeli anne) lafları hiç çekilmiyor. bebeğimize güvenip yola devam edeceğiz yapacak bir şey yok gerçi benim herkesi öldürme planlarım var ama 🤣🤣🤣

1 memede çok durunca 2ciyi verdim,emdi.Bu sabah da böyle oldu.15 dk yeterli oluyor demek ki.Emzik tutmuyor benim oğlum.Emzik dünkü atak zamanı çok yardımcı olurdu belki de.
çok iyi yapmışsın gelen sütle bebeğin emme hızı gücüyle falan alakalı çünkü bir de bizim burası çok sıcak emerken bunalıp erken bırakıyor sık sık emziriyorum bu yüzden. emzik verdiğim için kendimi çok suçlu hissediyordum aslında atak zamanı çok ağlarken tutmuyor zaten o yüzden hiç üzülme 🙈 benim ataklar hep gazdan ve boynu yara olduğunda olmuştu. belki senin bebişe de bir bağırsak düzenleyici, duş ve masaj iyi gelebilir

çok iyi yapmışsın gelen sütle bebeğin emme hızı gücüyle falan alakalı çünkü bir de bizim burası çok sıcak emerken bunalıp erken bırakıyor sık sık emziriyorum bu yüzden. emzik verdiğim için kendimi çok suçlu hissediyordum aslında atak zamanı çok ağlarken tutmuyor zaten o yüzden hiç üzülme 🙈 benim ataklar hep gazdan ve boynu yara olduğunda olmuştu. belki senin bebişe de bir bağırsak düzenleyici, duş ve masaj iyi gelebilir
gazı öncelere nazaran çok rahatsız etmiyor sanki,çünki benim oğlan acken kptü ağlıyor,memeyi yaklaşdığı an susuyor😀.Önceleri gece 3ten,4ten sonra sabaha kadar kıvranıyordu,mızmızlanıyordu,onlar olmuyor artık,gazı için rezene ya da dereotu çayı demliyorum,kendim de içiyorum,ona da veriyorum.Emzik atak zamanı da yardım etmiyorsa,buna üzülmeyim o zaman😊Etrafımda her kes emzike alıştır,sonra zor olucak diyor.

Yok değilim aslında ya iyiyim
Bugün arttı mesela 90-90 çıktı sabah
Günü gününe denk değil mi anlamadım bu süt işinin 🤷🏻‍♀️ bir kere tek memeden 120 gelmişti rekor oydu benim. Dün 30 zor çıktı bugün 90
Hep değişken kafaya takmamak lazım sanırım ama işte bebiş emmeyince ml hesaplamak zorunda oluyorum hep
Belki bir rahat müzik eşliğinde ya da dizi filan izlerken yaparsanız daha mı iyi olur. Ml hesabı yapmayı unutursanız belki faydası olur mu ?

Kızlar ben sezaryen doğum yaptım ilk günler sütüm gelmedi geleni de bebek çekemedi ilk beş gün sağdığım sütü ve mamayı verdim sonra emmeye başaldı şükür ama mama desteği devam etti çğnkü sütüm yetmedi şimdi bebiş 50 güne gidiyor ama hem emip hem mama alarak bazen vicdan yapıyorum mama veriyorum diye çünkü meme ona hala yetmiyor gece hariç gündüz mecbur mama takviyesi yapıyorum bazen altmışlık bazen 90 lık var mı aynı durumda olan memeyi içtiği için rahatım ama bebek iştahlı ne yapayım🥲

Kızlar ben sezaryen doğum yaptım ilk günler sütüm gelmedi geleni de bebek çekemedi ilk beş gün sağdığım sütü ve mamayı verdim sonra emmeye başaldı şükür ama mama desteği devam etti çğnkü sütüm yetmedi şimdi bebiş 50 güne gidiyor ama hem emip hem mama alarak bazen vicdan yapıyorum mama veriyorum diye çünkü meme ona hala yetmiyor gece hariç gündüz mecbur mama takviyesi yapıyorum bazen altmışlık bazen 90 lık var mı aynı durumda olan memeyi içtiği için rahatım ama bebek iştahlı ne yapayım🥲
Bende ayni durumdayim, uc bucuk dort saatte bir 90 cc mama veriyorum. Beni de emiyor, beni emdikten sonra mama veriyorum. Geceleri sütüm galiba ben de uyuduğum icin yetiyor ağlamıyor yani bu yüzden gece vermiyorum.

Selam Haziran anneleri. 🌸 Sizler bebeğinizi göz muayenesi, kalça ultrasonu gibi rutin muayene olarak kalp doktoruna götürdünüz mü?
Cocuk kardiyologuna götürdüm normalde rutinde varmış ama bize soylememislerdi benim esimin kalp rahatsızlığı var genetik olabilecegini düşündüğümüz için götürdük hatta iyi ki goturmusuz ufak bir delik var dedi kalbinde ama kapanır dedi doktor alti ay sonra tekrar bekliyorum dedi, insallah kapanir cok emin konuştu doktor, bebeğimde de öyle belirgin bir belirti yok disardan baktığımda.

Cocuk kardiyologuna götürdüm normalde rutinde varmış ama bize soylememislerdi benim esimin kalp rahatsızlığı var genetik olabilecegini düşündüğümüz için götürdük hatta iyi ki goturmusuz ufak bir delik var dedi kalbinde ama kapanır dedi doktor alti ay sonra tekrar bekliyorum dedi, insallah kapanir cok emin konuştu doktor, bebeğimde de öyle belirgin bir belirti yok disardan baktığımda.
4 sene önce oğlum için de çocuk doktoru biraz üfürüm var demişti ama bebeklerde bu delik zaten genelde görülürmüş, büyüdükçe yok oluyormuş vs. Yaşadığım şehirde özel hastanelerde çocuk kardiyoloğu yok. Devlete de hiç ayaklarım gitmiyor. İçim rahat etsin diye mecbur gideceğim. Peki siz ne kadarlıkken götürdünüz? Acaba bir ay sonra götürsem geç mi olur bilemedim.

4 sene önce oğlum için de çocuk doktoru biraz üfürüm var demişti ama bebeklerde bu delik zaten genelde görülürmüş, büyüdükçe yok oluyormuş vs. Yaşadığım şehirde özel hastanelerde çocuk kardiyoloğu yok. Devlete de hiç ayaklarım gitmiyor. İçim rahat etsin diye mecbur gideceğim. Peki siz ne kadarlıkken götürdünüz? Acaba bir ay sonra götürsem geç mi olur bilemedim.
31 gunlukken götürdük biz ekg ceken hemşire ilk 28 gün zaten önceliğiniz vardi dedi rutin bir muayene olduğu için. Ben eğitim araştırma hastanesine götürdüm bu arada.

İlk çocuğumda aynı hisleri yaşadım ve defalarca ben bu çocuğa bakamıyorum diye ağladım. Bizim de tüp bebekti. Bu dönem geçince ne olacak biliyor musun çok kısa bir süre sonra bebeğinle bu zorlukların içinden geçebildiğin için kendinle ve onunla gurur duyacaksın ve ondan hergüm birşeyler öğrenmek onunla birlikte büyümek aranızda inanılmaz bir bağ kuracak 🙏🏻Sadece az sabır kimseyi dinleme bebeğini dinle. 3 aylık olunca bitecek o huysuzlukları ağlamaları da

X