2023 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    198
20,18,15 ve 10 yaşında 4 kızım var. 6 yaşındada bir oğlum var.
MasaAllah size ya 😍
Kızlar ramazan orucu gebeye farz değil.hatta şunu diyeyim islam dininde akla ikna bilme uymayan islama da uygun değildir.bu çok doğru bir sözsüz.. kaldı annenin uzun süren açlığının az çok etkisi bebeğe oluyor ilaveten hastalara yada müşküliyeti olana bile farz değil.. düşünün bir regliyken neden oruç farz değil sadece abdestsiz olduğumuz için mi tabiki hayır..kan azalmasının bilimde hormonal dengelenmenin bizim gözle göremediğimiz ama bedenimizin sağlığı açısından gerekli olan şeylerin olduğu bir dönemdir regli dönemi susuz kalmamak vücudun kanın dengede olması gerekli olan… ve dinimiz o kadar mükemmeldir ki bunu bile hesap eder bu nedenle Allahü Teala o dönemlerde de izinli görmüştür bizleri.. gebelik ise başlı başına bir mucizevi dönem dinimizi yaşarken körü körüne yaşamayalım bilerek yapalım.. bedene eziyet edilen şeyler günahtır gebeyken tuttuğun örün hem kendi bedenine hemde bebeğe bir nevi eziyet ama az ama çok sevaba girelim derken günaha girmeyelim.. bunlar kendi düşüncelerim ama sizlerle paylaşmak istedim.. bildiklerim dahlinde tabiki. Hepimizin kendi bedeni kendi bebeği kendi maneviyatı Rabbim hepinizin niyetini güzel bol sevaplı kabul eylesin o neylerde güzel eyler 🌸💙
Canım oruç hepimize farz.. ayette gebeler istisna edilmemiş😊 İslam dini bize kolaylık sunuyor ve tutmayabilirsin diyor.

Ama mesela lohusa ve adetliyken kilmadigimiz namazların kazası yoktur. Ama oruç ibadetinin her daim kazası vardır.

Kızlar biberon aldınız mı hepsinden memnun olan da var olmayan da 🫤
Biberon almadım. Alırsam kaşık biberon almayı düşünüyorum. Özellikle ilk bebeğiniz ise kesinlikle biberon almayın. Çok çabuk anne yüreği biberona geçiş yapıyor. Zannediyorki sütü yok halbuki var🤧 ilk çocuğumda yaptığım en büyük hataydı. 3 ay zor emzirdim . Doğumumdan 2 yada 3 hafta sonra heveslenerek almış olduğum biberonlarla yetmiyor sütum diyerek MAMa vermeye başladım. Ooyy oyy... Er tabi mama verdikçe benim sütum azaldı ve sonunda emmedi. Ama ikincisinde akillandim ne emzik ne biberon hiçbir şey almadım. Ağladıkça mememi verdim. Hamdolsun 15. Aya kadar emzirdim. Zorunlu ameliyat ve ilaç kullanmam gerektigi için memeden kestim.

Ben almadım emzirme eğitimi aldım oradaki hemşire dedi ki biberon almıyorsun gerek yok çünkü emzireceğine odaklan üstelik her yerde bulursun çok gerek olursa dedi ve bana mantıklı geldi birde normal biberon yada göğüs ucuna en yakın vs gibi tasvirlere hemşireler ve ebeler diyor ki sadece reklam beberonların hepsi meme reddi yapabilir çünkü çalıştırdığı kas farklı bunu fark eden bebeğin kolayına geleceği için memeyi reddedecektir diyorlar ilaveten eğer şartsa meme dışında sağılmış sütü vereceksen kaşın biberon öneriliyor hele ki yeni doğanda şiringa ve parmakla beslemek süt kadehi ile beslemek bunlar öneriliyor bir araştır instgramda çok emzirme hemşiresi var bunları yazan bir oku dilersen
Hemen kullanırım diye değil de gerek olursa diye araştırım yanımda olsun diye istiyorum. Yoksa biberon memenin yerini tutmaz tabiki. Umarım her şey güzel gider ihtiyaç duymam

MasaAllah size ya 😍

Canım oruç hepimize farz.. ayette gebeler istisna edilmemiş😊 İslam dini bize kolaylık sunuyor ve tutmayabilirsin diyor.

Ama mesela lohusa ve adetliyken kilmadigimiz namazların kazası yoktur. Ama oruç ibadetinin her daim kazası vardır.
Oruç farz değil demiyorum gebeyken değil diyorum istisna bir durum olduğu için yani ramazan ayında tutmaya biliriz gebeyken sonrası için hatam olabilir kesinlikle böyledir demiyorum (kazası için) ama gebeyken tutmaya biliyoruz valla çok kafa karıştırıcı bir konu değilde erken olsa saat babamı arar sorardım Türkiye benden 2 saat ilerde babam ilahiyatçı amcam da hoca isterseniz bir öğreneyim hani eğer kafa karışıklığı olanlar varsa yazarım yine buraya önemli bir konu benim dediğim olay dikkat çekmek istediğim nokta gebeyken uzun süreç aç kalma sürecinin etkileri ve zaten islamiyet bu konuda kolaylık sunuyor

Hemen kullanırım diye değil de gerek olursa diye araştırım yanımda olsun diye istiyorum. Yoksa biberon memenin yerini tutmaz tabiki. Umarım her şey güzel gider ihtiyaç duymam
İnşallah canım ya hiç ihtiyaç olmasın ama bence ozmaan yine o durum için kaşık biberon demişlerdi marka bilmiyorum

Biberon almadım. Alırsam kaşık biberon almayı düşünüyorum. Özellikle ilk bebeğiniz ise kesinlikle biberon almayın. Çok çabuk anne yüreği biberona geçiş yapıyor. Zannediyorki sütü yok halbuki var🤧 ilk çocuğumda yaptığım en büyük hataydı. 3 ay zor emzirdim . Doğumumdan 2 yada 3 hafta sonra heveslenerek almış olduğum biberonlarla yetmiyor sütum diyerek MAMa vermeye başladım. Ooyy oyy... Er tabi mama verdikçe benim sütum azaldı ve sonunda emmedi. Ama ikincisinde akillandim ne emzik ne biberon hiçbir şey almadım. Ağladıkça mememi verdim. Hamdolsun 15. Aya kadar emzirdim. Zorunlu ameliyat ve ilaç kullanmam gerektigi için memeden kestim.
Niye sütün yetmediğini düşündünüz.psikolojik mi? Lohusalık dönemiyle ilgili forumları okuduğumda gördüm.annelerde benzer durum çok yaşanıyormuş. İnsanların sürekli sütün geliyor mu emziriyor musun zayıf mı bebek … gibi lafları da anneyi kötü etkiliyormuş 🙁
Almiyim o zaman modeli belirliyim sadece. Teşekkür ederim yorum için

Bana eğitim veren hemşire tam olarak Hun’u anlattı biliyormusun yanılgıya düşüyorsunuz dedi ilk doğduğundan itibaren 2-3 aylığa kadar içtiği miktar halbuki minnacık iki damladan başlayıp çoğalıyormuş mideleri minnacıkmış anlatarak gösterdiler bu sütüm yetmiyor düşüncesi yanlış dediler ztn midesi o kadar.. yaratılış mucizesi Buda sanırım haznesini veren Allah miktarınca gönderiyor kurban olduğum birde emzirdikçe onun mide büyüyor böylece sütte artıyormuş aynı oran ile

Oruç farz değil demiyorum gebeyken değil diyorum istisna bir durum olduğu için yani ramazan ayında tutmaya biliriz gebeyken sonrası için hatam olabilir kesinlikle böyledir demiyorum (kazası için) ama gebeyken tutmaya biliyoruz valla çok kafa karıştırıcı bir konu değilde erken olsa saat babamı arar sorardım Türkiye benden 2 saat ilerde babam ilahiyatçı amcam da hoca isterseniz bir öğreneyim hani eğer kafa karışıklığı olanlar varsa yazarım yine buraya önemli bir konu benim dediğim olay dikkat çekmek istediğim nokta gebeyken uzun süreç aç kalma sürecinin etkileri ve zaten islamiyet bu konuda kolaylık sunuyor
Tamam canimcim ara sor istersen. Ben seni anladım. Oruç farz ama gebeyken farz değil. Sonradan da tutulmayabilir o zaman demek istedin dimi?
Ben de diyorum ki evet hamileyken oruç tutulmayabilir ama kazası yapılması gerekir.

Niye sütün yetmediğini düşündünüz.psikolojik mi? Lohusalık dönemiyle ilgili forumları okuduğumda gördüm.annelerde benzer durum çok yaşanıyormuş. İnsanların sürekli sütün geliyor mu emziriyor musun zayıf mı bebek … gibi lafları da anneyi kötü etkiliyormuş 🙁
Almiyim o zaman modeli belirliyim sadece. Teşekkür ederim yorum için
İlk gebelik mi?🙃 Bence çoğu anne bunu yaşıyor. Acaba sütum yetiyor mu telasesi içerisinde. Doğduğunda sütum hemen gelmedi. Kilolu ve obur bir kız dogurmustum. Komşum sutannelik yaptı yaklaşık 3-4 gün. Sütum gelene kadar. MasaAllah subhanaAllah öyle bir sütü vardık hiç unutmuyorum. Sapsariii yağlı birini emzirirken diğeri akıyordu. Bide zavallı ben😫😁 elimde pompayla 10 ml süt anca çıkarıyordum 😂 böyle böyle sütsüz olduğumun kanısına vardım. Ve hemen ardından biberon ve meme beraber devam ettik. Biberon dan mamasını yiyince mayisip kalıyordu bebeğim uyuyordu hemen. Ama beni ense uykuya dalamiyordu. Bunun gibi birçok sebep.

2. Bölüm 😅
Ama ikinci kızımda beynimi buna hazırladım kesinlikle emzirecegim dedim . 3 günlükken yüksek sarılık ile hastaneye yattı. Emzirmeme müsaade edilmedi. Ama hastane tipi süt sağma makineleri vardı odada . Orda kalıp iki saatte bir süt sağmam gerektiğini soylediler. Sagdikca çoğaldı. Çoğaldıkça sagdim😍 çok şükür bin şükür. O yüzden biberondan ziyade süt sağma makinesine yönelin gençler😎

Tamam canimcim ara sor istersen. Ben seni anladım. Oruç farz ama gebeyken farz değil. Sonradan da tutulmayabilir o zaman demek istedin dimi?
Ben de diyorum ki evet hamileyken oruç tutulmayabilir ama kazası yapılması gerekir.
Ha tamam anladım şimdi evet o yanlış olabilir sonrasında belki kaza tutması gerekiyordur orayı tam hatırlamıyorum sen haklısın onu diyemem öğrenmek lazım iyice

Ben öyle olduğunu sanmıyorum bunun fetvasını iyice araştırmadan sonradan tutulmaz diyemem ilk çocuğumda yaz aylarıydı ramazan tutamadım ama şimdi tutabiliyorum çünkü bu üç aylarda on gün kadar tutmuşluğum oldu zorlanmadım o yüzden tutabildiğim kadar tutarım
Hamilelikte oruç tutmak tabiki farz, ama rabbimin kuluna merhameti çok anne adayına bir ayrıcalık sunuyor eğer gücü yetmiyorsa tutmayabilir daha sonra kazasını tutmak şartıyla. Ben kullandığım ilaçlardan dolayı tutamıyorum maalesef.

Canım biz anladık senin ne demek istediğini hiç sıkıntı yapma hamilelikte tutup veya tutmamayı allah kuluna bırakmış, tutmayabilirsin ama sonrasında kazasını tutmak şartıyla. Ama baban ve amcanında fikrinide almak isteriz tabiki

Eklentiler

• 7F2EB997-FAD0-4ACA-9694-F7526CDB9F48.jpeg
    7F2EB997-FAD0-4ACA-9694-F7526CDB9F48.jpeg
    288,3 KB · Görüntüleme: 41
  • AB880441-3DE9-4F60-BF9B-95B8C196FF65.jpeg
    AB880441-3DE9-4F60-BF9B-95B8C196FF65.jpeg
    165,4 KB · Görüntüleme: 44
  • 8C98B3A9-D294-4D0C-A0A2-9D9C4EAA7B03.jpeg
    8C98B3A9-D294-4D0C-A0A2-9D9C4EAA7B03.jpeg
    160,4 KB · Görüntüleme: 39
  • AF6E8676-DE0C-4408-99B1-A77294203404.jpeg
    AF6E8676-DE0C-4408-99B1-A77294203404.jpeg
    238,1 KB · Görüntüleme: 41
Ben bir yere gitdiğim zaman yanımda çok şey götüren biriyim,o yüzden çocuk için de çok şey götüreceğimi düşünüyorum😃Bu bakımdan böyle detaylı çantalar cazip geliyor😃

Ben oturduğum,ya da yemek yediyim zaman tekme atdığı,hareket etdiği oluyor,her gün de aynı sayda değil,bir gün çok,bir gün az.Her şey yolundadır inşallah,boşuna endişelenmeyin bence de.Günlerimiz yakın,o yüzden yazmak istedim.
Benimki her gün mutlaka ediyo ama çok az işte. Daha kontrole yeni gittim sıkıntı yoktu ama insan ister istemez korkuyo. Şeker de yemiyorum bu ara iyice azaldı o yüzden. 28 den sonra düzene giriyo denmiş bakalım :))

Canım biz anladık senin ne demek istediğini hiç sıkıntı yapma hamilelikte tutup veya tutmamayı allah kuluna bırakmış, tutmayabilirsin ama sonrasında kazasını tutmak şartıyla. Ama baban ve amcanında fikrinide almak isteriz tabiki
Sorarız ben şeyin telaşesinde yaptım hani tutupta bebeği zor sokmayalım diye ama tam öğreneyim tabi yarım yamalak olmaz.bu arada türkiyeden çok güzel şeyler yaptırdım kapı süsü yastık (takı yastığı olarak ta kullanılabilir) onlara uygun battaniye ama kapı süsü ayrı bir sayfadan diğer ikisi ayrı bir sayfadan oldu ama olsun hepsi şahane birde cibinlik yaptırdım inşallah diğerlerine yetişir birde beşiğin içine örgü korumalık yaptırdım çok güzle şeyler buldum burada acaip pahalıydı ordan olunca daha uyguna gelecek hem birazı annemlerle birazı kuzenle gelecek annemin yaptığı örgüleri de kargo ile yolladılar oradan da rahatım annemlere yeni siparişler veririm burada pahalı olan şeyleri hep isterim diye sevinçlerdeyim bugün

Ben almadım emzirme eğitimi aldım oradaki hemşire dedi ki biberon almıyorsun gerek yok çünkü emzireceğine odaklan üstelik her yerde bulursun çok gerek olursa dedi ve bana mantıklı geldi birde normal biberon yada göğüs ucuna en yakın vs gibi tasvirlere hemşireler ve ebeler diyor ki sadece reklam beberonların hepsi meme reddi yapabilir çünkü çalıştırdığı kas farklı bunu fark eden bebeğin kolayına geleceği için memeyi reddedecektir diyorlar ilaveten eğer şartsa meme dışında sağılmış sütü vereceksen kaşın biberon öneriliyor hele ki yeni doğanda şiringa ve parmakla beslemek süt kadehi ile beslemek bunlar öneriliyor bir araştır instgramda çok emzirme hemşiresi var bunları yazan bir oku dilersen
Bende emzirme eğitmi aldım biberon almadım enjektör düşünüyorum çok zorda kalırsam alacağım.
Bende okuduklarımdan dini olarak gebe ve emziren anneler tutmayabiliyor(tabi ek gıda verme sadece süte emzirme) emziren annelerde de oruç tutanlarda bebek gelişimlerinde çok fark görülmemiş ama sonrasında tutmak gerekli tabiki. Hamilelerde uzun süre susuzluk olduğu için bebeği strese sokmak istemiyorum ve kendimde gebelikte dayanamam. Bununla ilgili tıbbi olarak bebek hareketinde azalma vs.görülmüş.

Oruç tutmaları kendilerine veya çocuklarına zarar vermesi hâlinde, hamile kadınlar oruçlarını tutmayabilirler. Emzikli kadınlar da, sütlerinin kesilmesi ve çocuklarının zarar görebileceği durumlarda oruç tutmayabilirler. Hz. Peygamber buna müsaade etmiştir (Nesâî, “Sıyam”, 50-51).

Oruç tutup tutmama kesinlikle kişiyle alakalı ve en iyi yanıtı kesinlikle doktorunuz bilir.

X