2023 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    323
Benim her gecem yarın uyku eğitimine başlıyorum diye ağlayarak geçiyor bu ara. Ama gündüz güvenli bağlanma mevzusundaki ikircikli görüşler kafamı bulandırıyor, vazgeçiyorum.
Benimki alarm kurmus gibi 20.30da uyuduğu için belki uykusu geldi uyudu. 20gibi yatağa yattık. Telefona bakmadim bi ara. Uyku eğitimini hic araştıramadim. Gündüz uykusu saatli değil çok. O zaman sallarsam hic bir mantığı kalmaz. Zaten gündüz krese gidecek.

Uyurken mama hariç destek kullanabiliyor muyuz? hiç ses çıkartabiliyor muyuz?
Yoksa sıfır destek mi?
İçimden kreşe hazirlayasim geliyor. Kimse on tane çocuğu ayağında sallamiyordur. Eee dicekler mi onu bile bilmiyorum.
Uyku eğitimine baslamaya karar verdim
Benim konustugum eğitmenlerden biri "uyku eğitimi esnasında kucağımıza da alicaz, öpücez, konusucaz, oksicaz vs" demişti. Neye ihtiyacı varsa o an. Kendi kendine uyumasını öğretmek için aradan kucakta/battaniyede/ayakta sallama, memede uyutma gibi şeyleri çıkarıyorlar.

Ben bir yerde yanlis mi yapiyorum, kızım aglayarak uyaniyor hep kucakta uyutuyorum, cogu kez koyar koymaz uyanir 3-4 kez tekrarliyoruz bu döngüyü. Bazen de saatlerce uyumaz en zorlandigimiz geceler bu oluyor.bilmiyorum böyle bir bebek nasil kendi uyur?

Benim konustugum eğitmenlerden biri "uyku eğitimi esnasında kucağımıza da alicaz, öpücez, konusucaz, oksicaz vs" demişti. Neye ihtiyacı varsa o an. Kendi kendine uyumasını öğretmek için aradan kucakta/battaniyede/ayakta sallama, memede uyutma gibi şeyleri çıkarıyorlar.
Benim şuan yanında yatmam en büyük destek belki de. Ben yatmasam saati de gelse yatip uyucagini sanmıyorum.
En iyisi yarin kreşe gidip konusayim böyle bir beklentileri var mi, onlar mi veriyor acaba eğitim. Ama kızımı eğitim adı altında ağlatırlar mi acaba kafamda bir sürü soru var.

Gece kızım acıkınca beni uyandırıyor, birlikte mutfaga gidip mama hazırlıyoruz, ışığı felanda yakıyoruz yani. Sonra yataga yatırıyorum mama içiyor, doyduğu an arkasını dönüp yatıyor. Diyorum ki acaba uyku egitimine hazır mi gece uykusunda da neden olmasın. Osman Gönülal diyor ki nasıl uyutuyosaniz hep onu bekler uykuya gecebilmek için.
Şimdi de yatağa yatırdım. Biberonla mamasını içti. Ama uyucagimizi anlamadı. Eğitim veriyorum diyorum kendini bi sag poposunun üstüne atıyor ordan kaldırıp diger poposunun üstüne atıyor. Elli kere yapmıştır en az.
Evet Osman hoca oyle diyor. Dedim dur kendi yatsin yaninda durayim sacini oksayim oyle huzunlu bakti ki yuzume annecim beni uyut der gibi. Yavruum dedim uyuturum gelin olana jadar bile uyuturum 😃 uyuturum ya kiyamam naliyim

Benim şuan yanında yatmam en büyük destek belki de. Ben yatmasam saati de gelse yatip uyucagini sanmıyorum.
En iyisi yarin kreşe gidip konusayim böyle bir beklentileri var mi, onlar mi veriyor acaba eğitim. Ama kızımı eğitim adı altında ağlatırlar mi acaba kafamda bir sürü soru var.
Başka bir eğitmen de aglatmadan eğitim olur diyen kim varsa yalan söylüyor demişti. Benim kafam hep karıştı. Kimi aglatmadan diyor, kimi böyle diyor. Ama seninki zaten ağlamadan bu şekilde uyuyor, ötesine ihtiyacı yok gibi. Kafandakileri yine de kreşe sor, aklında soru işareti kalmasın en ufak.

Kızlar bir konu var canımı sıkan. Cuma günüydü sanırım işyerinde hic denk gelmedigimiz, arkadaşım olmayan, değişik tipte birinin çocuğu 1yaşina gelmiş, kreşe başlatıp işe dönmüş. A nereye verdiniz nasıl diye soruyorum. Sanki gizlemek ister gibi tavırlar vs.
Almazlar siz gitseniz, kontenjan yoktu bizimkini aldılar felan diyor. Aslında yürümeyen çocuğu almıyorlar ama bizimkini aldılar diyor.
Yani 1 yaşındaki bebek yürümeyedebilir.
Bebek kreşleri sayılı zaten ve sanki onları seçen biz değiliz de zorla onlar kabul etsin çocuğumuzu gibi mi davranicaz yani. Cok canım sıkıldı. Zaten aralarında 5ay var benim çocuğum belki onun bir dönem altindaki grupla gider ama sanki suan vermek durumunda kalsam caresiz kalicam gibi hissettim

Ben bir yerde yanlis mi yapiyorum, kızım aglayarak uyaniyor hep kucakta uyutuyorum, cogu kez koyar koymaz uyanir 3-4 kez tekrarliyoruz bu döngüyü. Bazen de saatlerce uyumaz en zorlandigimiz geceler bu oluyor.bilmiyorum böyle bir bebek nasil kendi uyur?
Benim kızım da böyle. Aglamadan uyumaz açıkçası eğitimle de. Ama ben aradan kucakta sallamayı, meme vermeyi vs çekip öyle ağlatmaya dayanamam. Gitsin böyle gittiği yere kadar.

Başka bir eğitmen de aglatmadan eğitim olur diyen kim varsa yalan söylüyor demişti. Benim kafam hep karıştı. Kimi aglatmadan diyor, kimi böyle diyor. Ama seninki zaten ağlamadan bu şekilde uyuyor, ötesine ihtiyacı yok gibi. Kafandakileri yine de kreşe sor, aklında soru işareti kalmasın en ufak.
Kreşe beni ikna edin kafasında gitmek istiyorum. Ben neden canımı size emanet edeyim. Ne gibi artilariniz var demek istiyorum.
Bir de mesela rutinlerini öğrenip simdiden yavas yavas alistirayim kızımı diyorum.
Gündüz uyku saatine, nasıl uyutttklarına.
Gerekirse onlar aglatmadan benim yanımda öğrensin uyku eğitimini

Aranizda yoykonun park yatagini kullanan var mi?Ben dusme sonrasi park yatagi da alt kademeye tasidim ama bu da asiri yerle birlesik oldu simdi baya cukurda yatiyor gibi cocuk:KK43: Sizler ne yapiyorsunuz nasil koyup birakiyorsunuz bebeklerinizi mesela? Hangi kademede kullaniyorsunuz su anda..

Aranizda yoykonun park yatagini kullanan var mi?Ben dusme sonrasi park yatagi da alt kademeye tasidim ama bu da asiri yerle birlesik oldu simdi baya cukurda yatiyor gibi cocuk:KK43: Sizler ne yapiyorsunuz nasil koyup birakiyorsunuz bebeklerinizi mesela? Hangi kademede kullaniyorsunuz su anda..
Ayni durumdayiz en alt kademede kullaniyorum park yatakla gelen bir yatak vardi onu koyup üstüne yatasin yatagini koyuyorum yine de alcak oluyor ama güvenli

Gece kızım acıkınca beni uyandırıyor, birlikte mutfaga gidip mama hazırlıyoruz, ışığı felanda yakıyoruz yani. Sonra yataga yatırıyorum mama içiyor, doyduğu an arkasını dönüp yatıyor. Diyorum ki acaba uyku egitimine hazır mi gece uykusunda da neden olmasın. Osman Gönülal diyor ki nasıl uyutuyosaniz hep onu bekler uykuya gecebilmek için.
Şimdi de yatağa yatırdım. Biberonla mamasını içti. Ama uyucagimizi anlamadı. Eğitim veriyorum diyorum kendini bi sag poposunun üstüne atıyor ordan kaldırıp diger poposunun üstüne atıyor. Elli kere yapmıştır en az.
Maşallah. Bence eğitime ihtiyacı yok. Bizim doktor gece beslenmesini 1 yaştan sonra keseceğiz dedi.

Suclamadan konusmam lazım.biliyorum ama birden cıldırıyorum 😑 valla hic iyi degilim, sürekli kafam almiyor seni artik diyorum, karakterinden nefrwt ettigimi söylüyorum, cocuk gibisin diyorum.kendimi kac gündür bdv de bosanma yazilarini okurken buluyorum 😭 benim kocam da asla alttan alma yok sıkınti bu da benim icin.istemiyorim git desem hemen gider,kavga ederiz ben adım atarim 🙁

Nöf bu kocaları dövelim mi ya😅 ben de diyorum işe başlayınca seni boşıcam haberin olsun 🫠 romantiklik 0 adamda yaa çocuktan önce de böyleydi. Dün kavga ettik elime ilk geçen şeyi o odadan çıkınca arkasından yere fırlattım bilin bakalım o neydi 🥲 çocuğun demir ilacı 🥲🥲

Zaten şöyle ağlatmaktan kasıt katılarak ağlaması. Yani diyorlar ki bebek illa ki ağlıyor mızmızlanma gibi ağlamaları ağlama saymıyorlar ondan ağlatmadan diyorlar. Hani tepki ağlaması. Çocuklarda haklı çünkü bu zamana kadar bir şekilde bir destekle uyutulurken bir anda yatağına bırakıp kendi kendine uyutmak isteyince şaşırıp beni eskisi gibi uyut diye ağlıyorlar.

Nöf bu kocaları dövelim mi ya😅 ben de diyorum işe başlayınca seni boşıcam haberin olsun 🫠 romantiklik 0 adamda yaa çocuktan önce de böyleydi. Dün kavga ettik elime ilk geçen şeyi o odadan çıkınca arkasından yere fırlattım bilin bakalım o neydi 🥲 çocuğun demir ilacı 🥲🥲
Biz genelde telefon atıyoruz ama…

Hayalimsin3803 Hayalimsin3803 canım alt dişler çıktıktan sonra mi üst dişler çıktı? Nasıl gözüküyor ikisi bir arada fotoğraf var mi ?
Evet canım alt çıktı sonra üst çıktı üst yanlarda çıkacak 🥲
IMG_20240805_232504.jpg

X