2021 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Bu konuyu bir yerde duymuştum nerde olduğunu tam olarak hatırlamamakla birlikte, bebeğin tuvalet eğitiminin daha da zorlaştığı yönündeydi benim duyduklarım. Tabi senin gibi araştırmadım, saygısızlık olmasın benim ki sadece bir yerde denk gelme. Her çocuğun tuvalet eğitimi aynı sonuçlanmaz, benim duyduğum süreci zor olan bir çocuktu sanırım. Çevre kirliliği ve butce açısından bence çok mantıklı. Bizim reglken kullandığımız pedler bile güven vermiyor ve artık yikanabilir pedlerden kullanan kadınlar var. (Ben de denemek istiyorum evde olduğum süre içerisinde) Hazır bezler ıslaklığı daha çok hapsettiği için, bebeği daha az rahatsız ediyor ve bezden daha geç ayrılıyorlar. Ama bizim küçüklüğümüzde, hazır bezler yaygın değilken annelerimizin altımıza bağladığı kaynatıp yikadiklari bezler ıslaklığı daha çok hissettirdiği için bezden ayrılma daha kolaymış. Ben yapabileceğimi düşünmüyorum açıkçası. Alt değiştirme ile ilgili tek düşüncem ıslak mendil değil de, pamuk ve suyla temizlemekten, altını yıkayıp pişik olmasını engellemekten ibaret. Yikanilabilir bebek bezini de hemen değil ama bebeğim biraz büyüdüğünde denemeyi düşünüyorum.
Ben menstural kaba ve giyilebilen yıkanan kilot pedlere geçmeyi düşünüyorum mesela o konuda kanamam zaten yoğun oluyor çok fazla ped kullanmam gerekiyor. Tuvalet iletişimi hakkında dediğinize gelirsek hem bunu deneyimleyen anneleri hem bunu öneren kitapları, genel olarak uygulayan ülkeleri araştırdım. Elbette bir konuda tamamen haklısınız her bebek aynı olmuyor. Bu iletişim zaten bebek istediği sürece olabilecek bir durum. Eğer iletişimi kurabilirsek bezden daha rahat edebileceğini düşündüğümden dolayı denemek istedim. Bunu doğumundan beri uygulayan bir kadın var youtubeda videosuna denk gelip araştırdım hatta prema kadının adı. Bunu uygulayan annelerin genel yorumu tuvalete alışmasının daha rahat olduğu ve pişik sorununda çok işe yaradığı. En başından beri tuvaleti geldiğinde bekleyip ifade etmesine alışıyor çünkü. Bez olduğunda kıvranıp altına yapıyor ve tuvalete alışması da zor olabiliyor. Umarım oğlumla iletişim kurabiliriz ve bunu yapabilirim 😊 olumlu olumsuz her görüşün değerli olduğunu düşünüyorum.

Ben çok duydum ama sedece sen bebeğin cişini yapacağı öğrenmiş ve tutmuş olursun ben birbucuk yaşınd tutardım yapardı tesaduf ama yap derdim yapamazdı kaslardan çalışan annneyim ama iki yıl ucretsizdd kaldım iki yaşına bir ay varken su dökerek uyararak kası çalışmayı başardım kaka yapıyordu cişi söylemesi bir iki haftasını aldı yaşına girince başlamış oldu tamamen bezsiz hayatına yaşından önceki denemelerim başarısız oldu lazımlıkta almıştım ama bilinç yoktu ama çocuktan çocuğa değişir kas yetrliliği vs etkenler uğraşma demiyeceğim tecrube et birde eski bezlerde bebek rahstsız olduğu için bu durum kolaymış ama yeni bezler rahatsızlık vermemek uzere bebek ikş uç kere yapıyor ama ıslaklık hisetmiyor normal bezlerden koyarsan bebeği rahatsız edeceği için işin kolaylaşıp kendi bu durumdan kurtulmak isteyebilir pişik olayını yaşamadım bezle alakalı sadece hastaladı antibiyotik kullandı o zaman pişik oldu ne bezli kalmasıyla ne bezle alakalı bir durum genelde pişik olmuyorlar zaten
Böyle farklı görüşler almayı çok seviyorum hele deneyimli annelerden 😊 karşıma çıkacak zorlukları ve kolaylıkları öğrenmiş oluyorum. Benim iki erkek kardeşim var hep pişik olurlardı canları çok yanardı ondan pişik beni biraz endişelendiriyor.

Hanımlar sizlere hem bilgi vermek hemde bir şey danışmak istiyorum. Ben araştırmayı çok severim hamilelik ihtimalimi öğrendiğimden beri araştırır kaynakları deneyimleri vs karşılaştırırım. En çok kafama takılan durumlardan biri aşırı bez kullanımı ve bunun doğaya ve bütçeye zararıydı. Alternatiflerini araştırdım farklı yollarını aradım derken tuvalet iletişimiyle karşılaştım. Bezsiz bebek büyütmeyi araştırdım. Okuduğum kaynakların ortak düşüncesi bebekleri altına yapmaya alıştırdığımız ve bunun tuvalete alışmalarını zorlaştırdığı, pişik olmalarını arttırdığı ve huzursuz hissettikleriydi. Ayrıca bir diğer düşünce de bebeklerin doğduklarından itibaren istedikleri şeyleri davranışlarıyla ve sesle belli ettikleri. Ki hepimiz bebeğin özellikle tuvaletini yapacağında davranışlarının değiştiğini biliyoruz. Tek fark her bebeğin farklı ifade etme şekline sahip olduğu. Bebeği doğumundan itibaren yada belli bir aydan itibaren bezsiz tuvaletini yapmaya alıştırabileceğimizi öğrendim. Ki bezin olmadığı zamanlarda da büyüklerimiz kumaş bağlarmış yada normal tuvaletini yaptırır temizlerlermiş. Bu durumda da bez bağlamayığ bebeğimizin tuvaleti geldiğinde anlayıp onu tuvalete götürüyoruz. Cenin pozisyonunda sırtını gövdemize yaslayıp tuvaletini yapması için seslerle iletişim kurmaya çalışıyoruz. Çişini sormak için ayrı kakasını sormak için ayrı seslerle iletişim kurup ona tuvaletini yapabileceğini söylüyoruz diyebiliriz. Bu şekilde hem pişik olması durumu çok düşüyor, hem tuvalete daha hızlı alışıyor, hem de bez harcaması yapmamış oluyoruz. Dışarı çıkarken yada işlerimiz yoğunken yıkanılabilir bebek bezi kullanıyoruz bu durumda. Bana oldukça mantıklı geldi ve hastaneden dönüp kendimizi toparladığımızda hemen başlamayı düşünüyorum. Bu iletişim türü evde kalacak çocuğuna bakacak çalışmayan anneler için olabilecek bir durum çünkü siz çalışırken bakacak kişi bununla uğraşır mı sanmam. Anneannem mesela bana direk saçmalama onunla uğraşılmaz etti. Annem sen bunu başar pes etme uğraş alnını öpücem etti. Kaynanam daha bilmiyor yapıp gözleriyle görmesini sağlıcam çünkü saçma der inanmaz onunla da uğraşmak istemedim. Ama benim gibi evde kalıp çocuğuna bakacak anneler için bezi sorun görenler için belki bir fikir olur yardımcı olabilir diye düşündüm. Siz bu konuyu hiç duydunuz mu? Siz ne düşünüyorsunuz?
Evettt… her bebek farklıdır kimi yedikçe kakasını yapar kimi günde 1 kimi 2 güne bir. O yüzden önce bi bebeğin doğsun bak bakalım 2 saate 1 kaka yada çişiyle uğraşırım diyosan olur. Doğuştan zor gibi geliyor ama erken başlayabilirsin mesela 1 yaşında falan. Çalışıyorum ben ama yinede bu konuda 1 yaşında başlarım ben.Ama tabi önce çocuk bi doğsun bebeğin karekterine göre hareket edicem. Hiç anne olmadım ama çocuk gelişimi okudum. O yüzden önce bebeğimi tanımak istiyorum ☺️☺️

Evettt… her bebek farklıdır kimi yedikçe kakasını yapar kimi günde 1 kimi 2 güne bir. O yüzden önce bi bebeğin doğsun bak bakalım 2 saate 1 kaka yada çişiyle uğraşırım diyosan olur. Doğuştan zor gibi geliyor ama erken başlayabilirsin mesela 1 yaşında falan. Çalışıyorum ben ama yinede bu konuda 1 yaşında başlarım ben.Ama tabi önce çocuk bi doğsun bebeğin karekterine göre hareket edicem. Hiç anne olmadım ama çocuk gelişimi okudum. O yüzden önce bebeğimi tanımak istiyorum ☺️☺️
Uğraşırım bence her türlü 😅 zaten her türlü evdeyim eşim de ev işlerinde baya yardımcı ev işleri tamamen bana kalmıyor oldukça zamanım olacağı kesin. Doğuştan zor olacak evet ama birkaç aya düzeni olurtursam alışkanlık eder iletişim kurarsak kolaylaşır biraz. Baktım olmuyor yada tuvalet alışkanlığı farklı o zaman 1 yaşından sonra gene denerim 😊 sonuçta bu ona göre yapacağım bir şey zorlamayla olmaz haliyle. O beni anlamayacak ben onu anlayacağım önce

Ne güzel inşallah başarabiliriz bu iletişim olayını 😊 destekçinin olması çok önemli böyle kararlarda. Benim annem ve anneanneme anlatmam yetti anlatmak yerine göstermek istemem için malesef 😅 ikisi de gereksiz yorucu uğraştırıcı buldu ki eskilerde böyleymiş anneannemin en azından azcık daha pozitif bakmasını beklerdim. Hele mantık abidesi annem bile böyle yapınca dedim kimseye anlatmayacağım göstericem 😂 eşim ev işlerinde olabildiğince yardımcı oluyor bana onun desteği sayesinde tek başıma da olsam başarabileceğimi düşünüyorum. Umarım kızlarım da kıskançlık yapmazlar iki kedim var da 😅 daha şimdiden beşiğini sahiplenmeye çalışıyor büyük olanı 😂 Kararsız kaldığım bir konu var onu danışmak istiyorum size. Yıkanılabilir bez olarak önerdiğiniz bir marka var mı? Ben hala araştırıyorum ama içime sinenini bulamadım ve çok fazla türü var kafam çok dolu basmadı pek 😅 tek anlayamadığım kısım bu bez olayı oldu 😂 bazı denryimleyenler bez almak yerine kumaş sarmış mesela ama dışarı çıkıldığında uzun yolda zor olur o diye değerlendirmedim onu
Öncelikle inanmak başarmanın yarısıdır derler 🤗 burda bir ara bununla ilgili bir konu açılmıştı ben ordan birkaç marka öğrenmiştim ona istinaden de aldım. Aliexpresten aldım yerli markaya göre daha uygun olduğu için. Coverları littles and bloomz dan aldım. Emici ped olarak da alva baby den aldım. Onun dışında kendimiz evdeki bilumum pamuklu bezden bezler diktik. Kaka için klozete atılan bezlerden alacağım babyneodan onu henüz almadım. Dışarı çıkarken en kötü hazır bez kullanırım diye düşündüm açıkçası ilk oturtamadığım zamanlarda. Ama düzen oturunca insanlar gayet başarılı olduklarını yazdıkları için umutluyum açıkçası ☺️

Öncelikle inanmak başarmanın yarısıdır derler 🤗 burda bir ara bununla ilgili bir konu açılmıştı ben ordan birkaç marka öğrenmiştim ona istinaden de aldım. Aliexpresten aldım yerli markaya göre daha uygun olduğu için. Coverları littles and bloomz dan aldım. Emici ped olarak da alva baby den aldım. Onun dışında kendimiz evdeki bilumum pamuklu bezden bezler diktik. Kaka için klozete atılan bezlerden alacağım babyneodan onu henüz almadım. Dışarı çıkarken en kötü hazır bez kullanırım diye düşündüm açıkçası ilk oturtamadığım zamanlarda. Ama düzen oturunca insanlar gayet başarılı olduklarını yazdıkları için umutluyum açıkçası ☺️
İnşallah hallederiz 😊 çok sağol önerilerin için bakayım hemen

Uğraşırım bence her türlü 😅 zaten her türlü evdeyim eşim de ev işlerinde baya yardımcı ev işleri tamamen bana kalmıyor oldukça zamanım olacağı kesin. Doğuştan zor olacak evet ama birkaç aya düzeni olurtursam alışkanlık eder iletişim kurarsak kolaylaşır biraz. Baktım olmuyor yada tuvalet alışkanlığı farklı o zaman 1 yaşından sonra gene denerim 😊 sonuçta bu ona göre yapacağım bir şey zorlamayla olmaz haliyle. O beni anlamayacak ben onu anlayacağım önce
Çevreyi kirletmek konusuna istinaden söylüyorum Bezler artık neredeyse tamamen pamuk bu da doğada daha çabuk yok olur anlamına geliyor benim için. Ama yıkanılan bezler bir kere kullanılıyor ve sonrasında hemen Yıkanmak zorunda. Bu da çok fazla su tüketimi ve deterjan tüketimi demek. Biz beş kardeşiz hazır bezle büyümüşüz ve hepimiz 1 yaşından önce 9 aylık gibiyken tuvalet alışkanlığı kazanmışız . yani vakit olarak Uygulanabilir bir zaman bence.
Denenebilir ve sonuca varılması da muhtemel ama su kaynakları çevre faktöründen daha kıymetli geliyor bana.
Pişik durumu da ürik asitten kaynaklı olarak duru suyla yIkanmadığı müddetçe pişiğe çok meylediyor bebek teni. İnşallah umduğuna Nail olursun . Sonuçta emeksiz yemek olmaz emek verirsen karşılığı da olur.😍💐

Ben menstural kaba ve giyilebilen yıkanan kilot pedlere geçmeyi düşünüyorum mesela o konuda kanamam zaten yoğun oluyor çok fazla ped kullanmam gerekiyor. Tuvalet iletişimi hakkında dediğinize gelirsek hem bunu deneyimleyen anneleri hem bunu öneren kitapları, genel olarak uygulayan ülkeleri araştırdım. Elbette bir konuda tamamen haklısınız her bebek aynı olmuyor. Bu iletişim zaten bebek istediği sürece olabilecek bir durum. Eğer iletişimi kurabilirsek bezden daha rahat edebileceğini düşündüğümden dolayı denemek istedim. Bunu doğumundan beri uygulayan bir kadın var youtubeda videosuna denk gelip araştırdım hatta prema kadının adı. Bunu uygulayan annelerin genel yorumu tuvalete alışmasının daha rahat olduğu ve pişik sorununda çok işe yaradığı. En başından beri tuvaleti geldiğinde bekleyip ifade etmesine alışıyor çünkü. Bez olduğunda kıvranıp altına yapıyor ve tuvalete alışması da zor olabiliyor. Umarım oğlumla iletişim kurabiliriz ve bunu yapabilirim 😊 olumlu olumsuz her görüşün değerli olduğunu düşünüyorum.
Düşünceniz çok güzel. Dediğim gibi zaten araştırma yapan sizsiniz, saygısızlık olmasın benimkiler sadece duyum ve aklımda kalanlar. 😊 Anneannenizin düşünceleri de bence, onlar zamanında çok zorluk çektikleri için rahatı varken niye zor olanı seçiyorsun mantığı. Çünkü hazır bezler çıkınca çok rahatlamışlar o dönem. Yapmayı düşündüğünüz şey özellikle çevre kirliliği konusunda çok anlamlı bence. Tebrik ediyorum 👏

Kızlar bugün muayene olmaya gittim doktor ultrasonda senin ağrın mı var dedi muayene ederken Toco koydu. Sancım çıkmadı ama alttan muayeneye yolladı parmakla yapılan. Açılmam yoktu eve geldim uyurken bile kasılma ağrılarım oldu şuan da ağrıyor korktum açıkcası hiç böyle ağrım olmamış daha küçük haftalarda yapıldığı zaman bile

Kızlar bugün muayene olmaya gittim doktor ultrasonda senin ağrın mı var dedi muayene ederken Toco koydu. Sancım çıkmadı ama alttan muayeneye yolladı parmakla yapılan. Açılmam yoktu eve geldim uyurken bile kasılma ağrılarım oldu şuan da ağrıyor korktum açıkcası hiç böyle ağrım olmamış daha küçük haftalarda yapıldığı zaman bile
Parmakla niye yaptı ki benim doktor ince bi cihazla rahim ağzına bakiyor. Bide erken bi hafta yani. Taco da ağrı çıktı mı?

Bugün 32 hafta raporu almak için hastaneye gittim, gitmişken de muayene oldum o hastanenin doktoruna.
Plasentada beyazlıklar olduğunu söyledi, plasenta yaşlanmasıymış, normalde 36. haftada olacak bi şey bende erken olmuş. Erken alınabilir, kilo alamayabilir bebek ve dopplerle bakılması lazımmış her hafta. Kendi doktorum hiç böyle bi şeyden bahsetmemişti. Korkuyorum bebek gelişemeyebilir oradan besleniyor sonuçta. Çok üzgünüm, moralim bozuldu.

Bugün 32 hafta raporu almak için hastaneye gittim, gitmişken de muayene oldum o hastanenin doktoruna.
Plasentada beyazlıklar olduğunu söyledi, plasenta yaşlanmasıymış, normalde 36. haftada olacak bi şey bende erken olmuş. Erken alınabilir, kilo alamayabilir bebek ve dopplerle bakılması lazımmış her hafta. Kendi doktorum hiç böyle bi şeyden bahsetmemişti. Korkuyorum bebek gelişemeyebilir oradan besleniyor sonuçta. Çok üzgünüm, moralim bozuldu.
Farklı bir doktora daha mı görünsen? Belki cihazdan kaynaklıdır öyle görünmesi.

Canım bu kadar erken niye alttan müdehale etmişki. Kasılmalarım oldu , en başından erken doğum riskim var yine de doktorum böyle birşey yapmadı. Sadece nst ye girdim. Doktoru ara istersen. Çok şaşırdım ben. Haftan daha çok küçük. Inşallah birşey yoktur.

İlk gebeliğimde de bana aynısını söylediler kızım 41. Haftada doğdu. İçini ferah tut inşallah bir şey olmaz 🤲🏻

X