2019 Şubat Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Ankete Katılan
    252
sizin işiniz çok zor, okuduğum kadarıyla neredeyse beş aydır "çalışmaya başlayınca bebeğim ne olacak" stresi yaşıyorsunuz. endişelerinizi bir kenara bırakın diyeceğim ama çok zor biraz anlıyorum sizi. ablam diş hekimi ve daha emzirirken birkaç saatliğine hasta bakmaya giderdi. kızı o gelene kadar pencerenin önünden ayrılmazdı, yürümeye başlayınca gidip gelmeleri kolaylaştı çünkü yiğenim yürümeye başlayınca oyuncaklarıyla ve etraftaki diğer insanlarla daha yakından ilgilenmeye, müzikle dans etmeye falan başladı. sizin çocuk da yakında yürüyecek, kendi kendine oynamaya başlayacak. herşey kolaylıkla yoluna girecektir. onunla geçireceğiniz kocaman 1,5 ay var. o kadar hızlı büyüyorlar ki 1,5 ay sonra atak da bitmiş olacak, bağımlılığı yavaş yavaş azalacaktır. Ablamdan tek farkınız onun 6 ay emzirmesiydi, siz hala emzirdiğiniz için geceleri sık sık uyanıp emmek isteyecek ve sizi görmediği saatlerde oluşan açığı bu şekilde kapatmaya çalışacaktır. bu son söylediğimi de sağlık ocağındaki hemşire söyledi, bebeği 22 aylık. 1 yaşında işe dönmüş. hala geceleri 4-5 kere kalkıp emziriyorum, çocuk görmediği zamanların acısını çıkarıyor normal dedi. baya uykusuz bir hemşiremiz var. çok tatlı bir kadın, onun sözlerine itimat ederim

sizi okuyunca kendimden ne kadar çok şey buldum. aktif bir iş hayatım varken "2 yaşına kadar çocuğuma bakacağım" kararıyla eve kapandım. şikayetçi değilim ama Allah bana uyuyan çocuk vermedi. son haftalar haricinde iyi kötü bir uyku düzenimiz vardı, günde 12-13 saat uyuyordu. evet zor uyuyordu ama en azından kendime biraz vakit ayırabiliyordum

dışarı çıkamamaktan o kadar bunaldım ki eşime sarmaya başladım. Eşimle ortak kurduğumuz bir şirket var. o çalıştığı için arabayı alıp gidiyor, benim evim arabasız dışarı çıkılacak bir yerde değil, en yakın bakkal için 20 dakika yürümem lazım, otobüs dolmuş vs yok, site çok büyük, kapıya yürürsem yol kenarındaki izbe bakkala gidebilirim sadece. otoban üzerinde bir site. ben de araba istedim, eşime araba alıp evdeki arabaya el koydum ama uykusuzluk nedeniyle gezmeye korkar oldum. bekarken ayda ortalama 10 bin km yol yapan kişi gitti, sanki acemi dikkatsiz bir sürüü geldi. geçenlerde park yaparken yoruldum, o kadar kronik yorgunum yani. araba bile çözüm olmadı, çıkmıyorum fazla.

eşim sürekli yorgunum dediğim için laf çarptı geçenlerde ben de son iki gecedir onu 10 dakikalığına uyandırıyorum. bebeğim zaten sabaha kadar ayakta, eşime beş dakika alabilir misin, tuvalete gireceğim diyorum. istesem bir şekilde hallederim ama sırf yorgunluğuma laf ettiği için. peki ne oldu biliyor musunuz? sadece iki gece uykusunu bilinçli olarak böldüm ve yatağa geri gönderdim. sesleri duyduğu halde kalmamış ama uyuyamamış da. dün 19 da geldi 21 de yataktaydı. hasta ve sersem gibiyim deyip duruyor. özetle eşimden pek bir beklentim yok.

bu uyku açıkları kaç yılda kapanıp bilmiyorum, tek tesellim bebeğimin sağlıklı ve keyifli olması. gece gündüz ayrımını tekrar öğretmem lazım oğluma. benim anlamadığım şu. ne kadar eleştirsem de eşim de ben de uykusuzluktan ayakta sallanıyoruz, biz bu haldeyken benim oğlanın afedersiniz kıçına fişek takılmış gibi. bu enerjiyi nereden buluyor, işte bunu anlamıyorum

kemik suyu - boy ilişkisini hala araştıramadım ama ilk duyduğumda eşime mail atmıştım (9 ocak 2019, belki atv arşivlerine bakmam gerekir, kesin sabah programıdır). maili buldum, eşime attığım maili aynen aşağıya kopyalıyorum

İlginç olduğu için hemen paylaşmak istedim, tabii ki derin araştırma yapmadım, hatta atv’de iki doktorun lafı ama ne olursa olsun araştırmaya değer. Konuşan doktorlar, kemik suyu çok içirilen bebek ve çocukların kemiklerinin güçlendiğini, sertleştiğini ama esneklik kaybettiği için boylarının uzamadığını söyledi. Haftada bir kez çokmuş, arada bir içirilmeliymiş. Araştırmaya değer. Bilgi tazeyken paylaşmak istedim, sonra detaylı bakmam lazım, unutmamam lazım

ben 2 aydır çalışıyorum canım halası bakıyor. yarım gün gidiyorum işe 13,30-17,30 arası
Guzel cnm yarım gun olması. Ama inan ben 1 tane buyuttugum ıcın biliyorum atak donemlerı hıc gecmıyo sımdı ise baslayınca anneyi cezalandırma başlıyor sonra memeden kesmeden huysuzluklat sonra 2 yas sendromu. Allah saglık versin de ama en rahat donem 3 yas onu söyleyebilirim yani sonrasında rahatlık baslıyor. Tuvalet eğitimi bıtmis oluyor gece kalkmıyor :)))

Valla cnm ben gunde 1 buz kalıbı çorbasına atıyordum 7.aydan beri boyu hep onden gidiyor. Her seyın asırısı zararlı dozunu gectı mı yarardan cok zararı olur. Ama gercekten iliklı kemik helekı sırkede bekletılmıs agır agır pişen etin suyu cidden sifa kaynagı bagısıklık ıcın. Zaten bebeklerın kemikleri cok fazla esnek belki ergenlikte icilen kemik suyu boy uzamasına engel olabilir mesela kemıgı kırılanlara doktorlar kemik suyu onerıyor sertlessin diye kaynasın diye. Bende cidden arastırır oldum bu konuyu oyuzden kuzu kıyma veriyorum artık hafta 3 e dusurdum iliklı suyu. Ama kesmem cunku buyuk oglumda da cok verıırdim onun da boyu hep uzun gitti ergenlikte ne olur bilmiyorum :)) bence cok fazla tuketenler ıcın bu risk.

Selam kızlar. Bugün kontrole gittik benim bücür 900 gram almış 11300 olmuş 77 boy dedi doktor. Geceleri bu ağlamayı ve kalkıp oturmayı sordum. Döndü bana gündüz çok uyuyor demek ki dedi. Günde iki uyku yarımşar saat yap dedi. Şaşırmış bu adam !! Bir gün beklerim sizi yemeğe dedim. Bakalım uykusu gelince uyutmadığımda beş dakika bağırmaya katlanabilecek mi?
Çok az söylediği gündüz uykusu bence

Kemik suyuna bu kadar anlam yüklemeye gerek yok bence. Hiçbi şeyin mucizevi olduğunu düşünmüyorum. Hele hele boyun uzamasını engelleyecegi... Ne bileyim...Dengeli beslenmek önemli besin gruplarından tüketmek. Yoksa şunun suyunu sıkıp onu onunla pişirip çiviyi elmaya batırıp...Neyse bilemedim.

Hem de nasıl şaşırmış. Yahu bi döngü bile değil, yarım saat ne. Değil bebişe bana bile yetmez! Gerçekten bi şey söylemiş olmak için böyle enteresan öneriler verdiklerini düşünüyorum.

Benim de dün akşam aynen böyle oldu. Bizim ilk defa oldu. Geç ek gıda yedirmiştim. 6:30 gibi yemeği bitti üzerine mama içti. 7:30 uyuttum. Galiba midesi hazmetmediğinden yediklerini bir saat sonra kabus göewrek uyandı. İç çeke çeke bir saat uyanık kaldı zor kendine getirdim. Babasında sakinleşti o kadar. Sonra uyuttum. Ben buna bağlıyorum. En geç 6da masadan kaldırıyorum artık. Çünkü 8 gibi en geç uyuyor. Belki sizin de beslenmeden dolayı olabilir.

Asya hep öyle uyuyordu kuzum :) sadece bu gece uykuları bozulduğundan beri gündüz 1.5 saatten iki kere uyuyor 10 aydır ilk kez böyle bir şey oluyor şoklardayım. Aylarca gündüz uykuları uzasın diye uğraşmıtşım. Şimdide gündüz uzadı gece saçmaladı. Ben yine gündüz 30 dk uyumasına razıyım gece uyusunda ama doktorun dediği doğru değil bence uyuyan çocuğu uyandırmak hele çok saçma. Atak geçsinde hala düzelmezse ona göre bir çare bulucaz. Nolur atağın sonuna yaklaşan bitiren uykuları düzelen varsa yazsın buraya

Bence de dr un söylediği doğru değil. Bizim gündüz uykularımız hep aynı. Sabah 2 saat sonra 3 gibi 1 saat, akşam üzeri bir saat. Ama gece saat başı ayaktayız. Hele sabaha karşı uyandığında uyutmak 1 saat. Yani demek istediğim gece uykuları daha düzenliyken de gündüz uyku düzeni hep aynıydı...

Katılıyorum canım asya genel olarak az uyuyan bir çocuktu düzeni yenidoğanken bile gündüz 30 dk 1 saat arasındaydı. Şimdi uzamasının sebebi gece uykusunu alamadığı için uyuyor ya da 3 uykudan 2’ye düşüyor düzen oturtmaya çalışıyor ondan.

vallahi tam bilmiyorum ben de. aslında arada bir yani haftada bir verilmesini ben de yararlı buluyorum ama bizde boylar kısa. çocuk baya önden gidiyor 80 cm oldu sanırım. kilosu da inşallah 9,5 olmuştur. en kötü karar kararsızlıktan iyidir deyip bıraktım kemik suyunu

Aaa evet çok mantıklı bende yatırdım şimdi. Ama yine geç yedi yemeğini. Belkide dediğin gibi. Eğer yine bugün olursa yarın daha erken yedireceğim.

Evet lütfen ya atağı atlatanlar durum ne ne olur söylesinler. Acaba birde Ocak annelerine mi yazsam

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…