2019 Nisan Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ?

• Ankete Katılan
    271
Eki Görüntüle 2263168 Emzirmeyle ilgili bilger var ,sutun dolapta,odasicakliginda ,dondurucuda saklanma sureleri var .anlamadiginiz yerde zamanim oldukca yardimci olurum google amcayada sorabilirsiniz .:)
Süt saklama koşulları da farklı. Türkiye’de 3-3-3 kuralı var. Herhalde insanlar temiz saklayamaz elektrik kesilir vs diye.

Bunlar Harika. Valla helal olsun eğer bunu hastanede verip uyguluyorlarsa. Ben kendim araştırıp öğrendim ve uyguladım hepsini. O yüzden bu bebeğimi Allah’a şükür çok güzel emzirdim.
Emzirmeden sonra sağma işini ilk bebeğimde yaptım. Bu bebeğim zaten iyi emiyor o yüzden yapmadım. Kilo alımı 1 ayın sonunda iyi gelir inşallah. Sağmadım diye sütüm az olmaz umarım.
Evet canim hastane veriyo burda takip cizelgesi ,kizimida emzirdim ,suan oglusumuda emziriyorum hemsirelerimiz gelip emzirmeyi anlatiyolar ,sabahlari hastanede emzirme dersleri oluyo ,Ben sagmiyorum hic

Evet canim hastane veriyo burda takip cizelgesi ,kizimida emzirdim ,suan oglusumuda emziriyorum hemsirelerimiz gelip emzirmeyi anlatiyolar ,sabahlari hastanede emzirme dersleri oluyo ,Ben sagmiyorum hic
Bana kızımda emzirmeyi öğretmek yerine mama vermeyi öğrettiler. Daha çok yolumuz var bizim. Maşallah size bu arada :) Oğlumda hastane bütün ekibi değiştirmişti. Daha iyiydi. 8 ml sağmıştım çok iyi çok sütünüz falan diye cesaretlendirmeye çalışıyorlardı

Bugün soru günü sanırım birşey daha sorucam
Benim hala Çatı ağrısı gibi ağrım var.
Bunun geçmesi gerekmez miydi artık?
Birde dikiş üstü kabuk bağlamıştı sanıyorum ki bu normaldir ama yinede sormuş olayım.
Yazarken aklıma geldi birde 2 hafta oldu sezeryan olalı korse meselesine ne zaman giriş yapabilirim😂 Doktor 10 gün kadar çok sıkı şeyler giyme demişti ama ben hala dikişler ayrılacak psikolojisindeyim. Yan bile yatamıyorum içim hoş oluyor.
Benim hiç göbüş kalmadı eskiden olduğu kadar var yinede sarkma olur mu acaba? Çünkü şey demişler hep hemen takılmadığı için yinede sarkma olabiliyor vs. Ayrı ayrı mı sorsaydım ki ya çenesi düşmüşler gibi sıraladım hepsini.😑
Canim ben artik almaya firsatim olursa ins kullanicam🙄 ben hamile kaldigim kiloya dondum ama bariz gobegim var. Gobek deligim cok icerde kalmis gibi. Kullanmazsam dusunemiyorum. Biraz yoluna girince her sey spor da yapicam. Ama boyle kalirsa diye korkuyorum. Sarkma da yine olur mu bilmiyorum. Cati agrisi gibi degil de adetten kaynaklanan sizlamalarim var orada bneim de. Kanamam devam ediyor ona bagliyorum.

Kızlar dün umayı Kayseri’ye endokronolojiye götürdük. Tıp fakültesinde o kadar çok sıra vardıki eşim bekleyemedi memorial hastanesine gittik. Orda bir Prof varmış. Neyse muayene etti doktor umayı ama endokrinle alakalı bir sorun yok deyip tıp fakültesini aradı bizi gene oraya gönderdi 🤣 ama hemotolojiye. onun aramasıyla gidince hiç beklemeden hallettik işlerimizi ama akşam hastaneden en son biz çıktık gene de. Endokrin Hematoloji ve Kardiyolojide muayene olduk dudağında ki morluklar için. Çok şükür nerdeyse herşeyimiz temiz çıktı. Dudağındaki morluğa neden olacak bişey çıkmadı. Yalnız kalp kapakçığında delik varmış. zamanla kapanacağını, önemli birşey olmadığını söylediler. (Kuzenimde de vardı zamanla kapanmıştı) 6 ay sonrası için kontrole çağırdılar. Kötü bişey çıkacak die korkmuştum epey. İçim rahatladı.
Sukur temiz cikmis sonuclar gozun aydin canim tatlis umay :nazar:

Çok guzel bilgiler canım sagolasin.. benim bebeğim de erkek ve meme uçları şişti 1 hafta once, bugun baktım geçmiş, çok endiselenmistim.. bir de benim bebeğim altı açıldığında, bezini değiştirirken çok ağlıyor, o kadar ki, elimiz ayağımıza dolaşıyor, alt değiştirmek tam bir kabus benim için. Bu normal mi, ne zaman düzelir acaba :KK43:
Canim gecen bi kitapta okudum bebekler alt değiştirirken kıyafetleri cikinca kendini boşlukta hissediyorlarmış ve korkuyorlarmış.kiyafetliyken anne karninda saniyolarmis.benimkide agliyordu artik alışmaya basladi

My bayb My bayb atanamayanogretmen atanamayanogretmen kizlar normal doguma giderken sancilandiginizda duşa falan girmeyi akil edebildiniz mi? Ne bileyim yani evde vakit geçirip sanci cektiniz mi? O an icin aklinizdakileri yapmaya firsat oluyor mu merak ediyorum .
Canım benim ilk sancim pazar günü sabah 9 da geldi. Öyle şiddetli diildi. Düzenli de diildi. Tuvalete gittim baktım nisan gelmiş. Kuaför işimi p.tesi halledecektim sanci gelince hemen gittim güle oynaya. Komple ağdaya girdim saçıma fon çektirdim eşimle avm de gezdik annemi aradim gel dedim. Bu şekilde sancılı bi şekilde akşam 6 ya kadar durdum. Snra eşimle.hastaneye gittik oralarda da kafeteryada oyalandim akşam 7.30 gibi acile giriş yaptm. Öyle iste. Her işimi hallettim ben panik yapmadım. Muhtemel önce düzensiz gelcek sancıların çok da şiddetli olmuycak. Örn suyum gelse herlde kuaföre gidemezdim enfksyn falan korkardım benim suyum gelmedi doğumda patlattilar. Sen sakin ol bianda olmuyo öyle ben ilk önceleri acaba dedim hastaneye falan yetişebilirmiyimki:KK66: ama öyle olmuyo yavaş yavaş oluyo.gittikce siddetlenio ve savci aralığı daraliyo. Kiminin de suyu geliomus. Herkes farklı yasiyo tabi

Kızlar dün umayı Kayseri’ye endokronolojiye götürdük. Tıp fakültesinde o kadar çok sıra vardıki eşim bekleyemedi memorial hastanesine gittik. Orda bir Prof varmış. Neyse muayene etti doktor umayı ama endokrinle alakalı bir sorun yok deyip tıp fakültesini aradı bizi gene oraya gönderdi 🤣 ama hemotolojiye. onun aramasıyla gidince hiç beklemeden hallettik işlerimizi ama akşam hastaneden en son biz çıktık gene de. Endokrin Hematoloji ve Kardiyolojide muayene olduk dudağında ki morluklar için. Çok şükür nerdeyse herşeyimiz temiz çıktı. Dudağındaki morluğa neden olacak bişey çıkmadı. Yalnız kalp kapakçığında delik varmış. zamanla kapanacağını, önemli birşey olmadığını söylediler. (Kuzenimde de vardı zamanla kapanmıştı) 6 ay sonrası için kontrole çağırdılar. Kötü bişey çıkacak die korkmuştum epey. İçim rahatladı.
Geçmiş olsun canım için rahatlamıştır :)

sbry sbry son durumun ne oldu arttı mı sancıların ?

LoveAndMarriage LoveAndMarriage canım çok sağol teşekkür ederim ❤
Sende doğum yapmışsın ne zaman yaptın normal mi sezeryan mı
Allah analı babalı sağlıkla büyütsün 🤗😇

atanamayanogretmen atanamayanogretmen gözün aydın Allah analı babalı büyütsün zor bir doğumun olmuş senin için :KK43:

BellaCiao BellaCiao canım gözün aydın doğumun olmuş 🤗
Nasıl bir hikayen var merak ediyorum 😇
Allah analı babalı sağlıkla büyütsün inşallah 💙

A April wind kuzum nasılsın ❤

Cuttingcorners Cuttingcorners canım nasılsın İpek kızın nasıl 😇 günde kaç bez kaka-çiş oluyor

@havadansudan canım sen nasılsın dikişlerin düştü mü? Benim bugün 17 günlük oldu dün biri elime geldi

atanamayanogretmen atanamayanogretmen gözün aydın Allah analı babalı büyütsün zor bir doğumun olmuş senin için :KK43:

Cuttingcorners Cuttingcorners canım nasılsın İpek kızın nasıl 😇 günde kaç bez kaka-çiş oluyor

@havadansudan canım sen nasılsın dikişlerin düştü mü? Benim bugün 17 günlük oldu dün biri elime geldi
Biz iyiyiz canım hala tam olarak düzenimiz oturmasa sa fena değiliz bence😊 siz nasılsınız vuslat kızımızla☺️ Ana kız yeni dünyaya alışabildiniz mi?

Canım inan bezi saymadım günde 6 diyorlar ama doktor bana günde 5 kez de kaka yapabilir aynı zamanda yapmayabilir de demişti

Kızlar 15. Gün ve bebeğim neden meme almıyor diye üzülürken bi sağayım dedim çıkan süt 2 memeden 10 cc bile değil birde 15 gün kanamam olmazken şimdi başladı normal mi?
Canim
Goguslerine lahana yapragi koyup kapat. Birde bk cay. Bende senin gibiydim.bhnlark yaptim ise yaradi. Cayin ismini unuttum. Still tea mi ne oyle niseydi

Yok kuzum arada uğrayıp geçiyor çok sık değil daha bekliyoruz bakalım. Gece 12de bi yattım sabah ezanında lavaboya kalktım sancım bişeyim olsa uyutmazdı beni heralde 🤔 dedemiz geldi az önce memleketten onu mu bekliyordu bilmiyorum 🤗 bu günüde böyle atlatırsak yarın sabah 8de Allahın izniyle sezeryana giricem.
Sen nasılsın kuzum vuslatımız nasıl alışabildiniz mi birbirinize 😍

Çocuk doktorumuz bu ikisini verdi inş işe yarar bakalım dün 1 bardak içmeye başladım bugün günde 2 bardak içeceğim

Eklentiler

• B0666C55-B9EC-4AFA-94AD-1B02A8DECDEB.jpeg
    B0666C55-B9EC-4AFA-94AD-1B02A8DECDEB.jpeg
    99,3 KB · Görüntüleme: 33
Kizlar tek tek alintilayamadim herkese cok teskkur ederim. Benim kizi uyandiramiyorum. Emzirmek strese dönustu. Bazen 3 4 saati buluyor 2 emzirle arasi ortalama 10 dk emiyor zoooorla
Sarilik artar die endiseliyim burnunun uzeri sararmaya basladi malesef. Sekerli su gunde 1 cay kasigi mi veriyosunuz?
Evet canım 1 çk veriyorum ben. Ayağını gıdıkla çenesini parmağınla aşağıya doğru açmaya çalış. Şekeri düşünce de çok uyuur
Kızlar doğumumu sizle paylaşmak istiyorum aslında ama hala travmatik etkisinden kurtulamadım aklıma geldikçe ağlıyorum 😔
Ama ilk müsait olduğum zamanda yazıcam, sizle paylaşmak iyi gelecek eminim.
Eşim bile etkisinden çıkamadı, çığlıkların kulaklarımdan gitmiyor diyor sürekli 😔

Bir sürü soracağım konu da var Kızlar ama tek tek ara ara yazarım artık
Normal Doğum yapan arkadaşlara sorum var
Kızlar ben idrarımı tutamıyorum, bu normal mi
Çok fazla dikişim var, idrara şıkıştığımı hissettiğim anda tuvalete gidiyorum ama ben oturana kadar çoktan pedime çiş akıyor tutamıyorum
Aynı durumu yaşayan var mı

Canım idrarını tutamaman çok normal ben de yaşadım. Uzun zaman hasta bezi kullandım. Tabii çok sıvı alıyorum onun da etkisi var..zamanla düzene girecek merak etme.
Hastaneden çıkacağımız sabah sarılığına baktılar ateş ölçer gibi bir cihazla, 7.6 çıktı
Doktor bir şey söylemedi ama ben başka bir çocuk doktoru arkadaşıma sordum, bir günlük bebek için yüksek bir değer dedi

Hastanede çok aç kaldı yavrum 😔
Hastanede kaldığımız gece de yazmıştım, sütüm yoktu mama da vermediler
Dün eve geldiğimizde artık çocuğun ağlamaya bile hali kalmamıştı, hemen 30cc mama yaptım nasıl emdi görmeniz lazım 😔
Sabaha kadar meme ve mama şeklinde iki saat aralıklarla beslemeye çalıştım
Çocuğun rengi yerine geldi, pembe pembe oldu yavrum

İyi yapmışsın canım besle tabii. Anne sütü mama şeklinde dönüşümlü yap sarılık olmasın
Canım o zaman değiştir. Kabız olman dikişlere zarar.
Eğer allah nasip eder tekrar hamile kalırsam baştan sona özele gitmeyi düşünüyorum
Bir daha da asla normal doğum yapmam diyorum o yaşadıklarımdan sonra 😔

Resmen üç saat yalvardm artık ameliyata alın dayanamıyorum diye
Kendimden geçtim
Ebeler bile umudu kesti de eşimi odaya alacaklardı belki moral olur kendimi toparlarım diye ama ben istemedim

Biz evimize daha dün akşam geldik ama kesinlikle bebekten başka bir şeye zaman kalmıyor
Bir de hamilelikten önce takıldığım bütün şeyler önemsiz geliyor artık gözüme

Annem Doğumdan bir hafta önce gelmişti, mutfakta sürekli onun arkasını topluyordum, anne dolaplarda el izi bırakma diyordum
Ama şimdi gözüm bir şey görmüyor
Tek derdim sütüm, memelerim, dikişlerim, bebeğin durumu ve uykusuzluk
Bizim kız hazır uyuyorken aklıma gelenleri yazayım da kızlar siz de mesajlarımı gördükçe lütfen bildiklerinizi benimle paylaşın 😔

Yeni doğan bebekte çişli bez kaç saatte bir olmalı
Ben sürekli kontrol ediyorum, bezi ya boş ya da çok az çişli
Kakasını günde bir kez yapıyor en az ama kaka gelene kadar bez nerdeyse temiz kalıyor
Bu normal mi

Bir de yeni doğanda ilk günler bezde kanlı çiş olabilir demişti yeğenim doğduğunda doktor
Şimdi bezine baktım bizim de hafif kanlı gibi ama çiş miktarı çok değil yine
Dikişlerim çok ağrıyor canım 😔
Popoma kadar dikiş var
Dün ilk kez büyük tuvalete çıktım ama çıkana kadar ecel terleri döktüm

Sütüm de bana var gibi gelmiyor ama ben yine de gece boyu 20 dk her meme için zorla ağzında tuttum sonra mama verdim
Bugün ilk kez memeden sonra biberonu almadı
Sonra da ağladı mememi istedi ve emerek uyudu
Annem de süt gelmese boş memeyi istemez dedi

Canım benim kötü bir tecrübe oldu senin için ama geçecek bu günlerde. İlk 10_gün dikişlerin ağrıyacak çok yeni çünkü

Bez de bizde de turuncu pembe kiremit rengi lsakinleşiyoröö. Bu yeterince beslenemediğini gösterirmiş. Ne zaman ki yoğun bakımdan çıktı karnı doydu sarılık düştü bi daha o leke olmadı...bizim ilk hafta da çiş ve kaka sayımız çok azdı. Kaka günde bir kez çiş de 3 kez falan toplasan 4 bez değiştiyordum kuruydu hep.
Bende aynıyım canm. Dogum yapalı 12 gün oldu iyileşmedi yaniyo altım. Ne oturabiliyrm ne yuruyebiliyrm hep yan yatmak istyrm ama olmuyo. Bebek emzirirken falan oturmak zorunda kaliyrm n asil canım yaniyo. Buraya daha önce yazmıştım bi arkdsimz 20 gu snra geçer dedi şafak sayiyrm resmen. Bekliyrm;(
Geçecek canım dikişlerine baktın mı hiç kaynamaya başlamış mı?_
Daha iki günlük ama gün içinde 5-6 çişli bezi hiç olmadı 😔
Ben de o mavi çizgiden takip ediyorum da onun tamamen mavi olması uzun sürüyor
Az miktar mavilik de çişli beze girer mi
Kakasını da hastanede üç kere yaptı
Evde de iki kere
En son bu sabah kakalı bez aldım
İdrara çıkmak çok sorun değil de büyük tuvalet beni çok korkutuyor 😬
Çok afedersin sanki popomu tamamen dikişle birleştirmişler gibi hissediyorum
Sakın kabız olma gün kurusu hoşaf dut kurusu yeşil sebze tüket zorlarsan canın acır
Geçer geçer hiç bir sakıncası yok :)
Bebekler genel olarak çıplak olmaktan hoşlanmaz. Alt değiştirirken ağlaması bebeğin yapısından da kaynaklanıyor. Bazıları çok rahatsız olur bazıları olmaz. İlk bebeğim 24 aylık olup bezi bırakana kadar her alt değiştirmede rahatsız oldu, ağladı, itiraz etti. İlk aylar yüksek kontrastlı siyah beyaz resimleri iyi görürler. Yakında kırmızıyı da görecek. Siyah beyaz kırmızı resimler asabilirsin altını açtığın yerin çevresine. Birisi sen değiştirirken onunla konuşabilir. Emzik verebilirsin. Işığı açabilirsin. Işık’ları ve tavandaki duvardaki gölgeleri çok severler :)
Koltuk takımım siyah beyaz sürekli bakıyor bakarken de sakinleşiyor
Bnde bnde. Bilseydim bole olacağını zaten sezeryan isterdim. Bide demeleri yok mu normal dogum yapan hemen ayağa kalkiomuskaç gündür me çektiğimi bi ben bilirim;(
Her doğum kendince zorlu canım...ilk doğumlar uzun ve sancıkı olur. 2. Ler daha kısa olur...aslında evet ayağa kalkar ben eve geldim temizliğimi yaptım yemeğini yaptım. Tek sıkıntı oturmak onun dışında gerçekten iyisin
Hastanede siyahtı ama bu sabah yeşil sarı gibiydi sarı tanecikler vardı
3140 doğum kilosu, sabah hastaneden çıkarken baktılar 120 gr kaybetmiş ama hemşire biz bunu kilo kaybı olarak saymıyoruz dedi
İlk kaka siyah olur kuzum. Sonrakiler sarı tanecikli.
Kızlar bilmiyorum bana mı hep ters olaylar denk geldi, yoksa normal şeyleri mi ben ters algıladım ama bana göre Doğum sürecinde hastanede gördüğüm muamele çok kötüydü 😔

Saatlerce sancı çektim Zaten, ebeler yarım saatte bir gelip açıklık kontrolü yapıyorlardı. Ebenin biri geldi baktı sonra da biraz yürü Bebek aşağı insin dedi gitti, ama ben yalnızım ve saatlerdir açım, odada tekim, düşşem gören olmaz
Neyse ben zorla da olsa kalktım, bir anda bacaklarımdan aşağıya kan boşaldı, ödüm koptu, olduğum yerden bakar mısınız diye seslenip duruyorum ama zaten bağırmaktan sesim de kalmamıştı.

Ebe geldi baktı, normal bu dedi çok olursa haber ver dedi, elime de gazlı bezi tutuşturdu al bunla kendini temizle dedi çıktı gitti
Ben o sancıyla zorla eğilip bacaklarımı silmeye çalıştım
Bu anlattığım yaşadığım şeylerden sadece küçük bir kısmı..
Mesela başka sinir bozucu olay
Doğumum oldu, o ekip çıktı gitti, dikişi yapacak doktoru bekliyoruz dedi ebeler de.
Doğumdan sonra tam 50 dk ben çatalda o şekilde doktorun gelmesini bekledim 😔
Yorgunluk kan kaybı derken ben tir tir titriyorum ama kimsenin umrunda değil.
En son çok üşüyorum dedim titremekten zorla konuşarak
Ordan bir çarşaf örtmeyi akıl ettiler
Ben galiba orda üşüttüm, çok fena öksürüğüm var ama dikişlerden öksüremiyorum bile.
Göğsüm de hırıltı var.

Ha bir de doktor hem o kadar geç geldi hem de ben acıdan bağırdıkça o da bana bağırdı, çok abartıyorsun bu kadar bağıracak bir şey yok dedi

Kesinlikle şikayet etmelisiniz cimer e yaz ne demek bekletilmeleri orada kan kaybı var ya sana bili olsaydı... Ebeler bana bişi diyemedi. Hem bi arkadaşım onları tanıyordu hem de ben olması gerekeni söyledim
Bana da dediler kalk yürü hızlansın. Hasta bezi mi bile kendim taktım. Maalesef devlet böyle.. Özelde bana daha güzel bakmışlardı.
My bayb My bayb atanamayanogretmen atanamayanogretmen kizlar normal doguma giderken sancilandiginizda duşa falan girmeyi akil edebildiniz mi? Ne bileyim yani evde vakit geçirip sanci cektiniz mi? O an icin aklinizdakileri yapmaya firsat oluyor mu merak ediyorum .

Alırsın canım duşunu da.merak etme yani o an insana garip bi enerji geliyor.

Gözünaydın canım çok sevindim. Hepinizin evladı kendi evladım gibi aile olmuşuz burada birine bişi olunca kendi çoöuğuma olmuş gibi canım acıyor. Rabbim sağlıklı ömür versin kuzularımıza
Bunlar Harika. Valla helal olsun eğer bunu hastanede verip uyguluyorlarsa. Ben kendim araştırıp öğrendim ve uyguladım hepsini. O yüzden bu bebeğimi Allah’a şükür çok güzel emzirdim.
Emzirmeden sonra sağma işini ilk bebeğimde yaptım. Bu bebeğim zaten iyi emiyor o yüzden yapmadım. Kilo alımı 1 ayın sonunda iyi gelir inşallah. Sağmadım diye sütüm az olmaz umarım.
Sağmak lazım mı ? Ben bi iki kez sağdım. Zaten snca yetiyor doluyor diye?

9ay 9ay canım bişi sorcam sana...

Şimdi çok şükür benim sütüm var. Beslenmeme de dikkat ediyorum...tabii arada misaifr gelince illa ki karbonhidrat alıyorum. Ama onun dışında protein sebze yiyorum. Rezene içiyorum. 3 lt su ve maltana içiyorum biliyorsundur mutlaka onu arpa var içinde...

Bi kaç gündür oğlan iki memeden emip kaka yapıyor yarım saat geçmeden acıkıyor haliyle memede süt az 60 lık mama yiyor. Bende şu kanı oluştu. Sütüm var evet ama doyurucu değil mi? Bunu nasıl anlarım. Ya da sütümün kalitesini nasıl arttırırım? Bu gece de aynısı oldu. 9.30 da babası 60 lık mama yapmış. Yedi içti gazdı derken 10 da bitmiş. Ben de dün akşam emzirdikten sonra sütümü sağayım dedim 60 lık çıktı dolaba koydum. Neyse ben de uzanmıştım biraz
Eşim geldi 11 gibi yanıma. Sanırım aç dedi. Nasıl dedim mama yemedi mi yedi dedi. Meme mi verdim çekiyor ağlıyor muhtemelen az geliyordu. Mecburen Sağdığım sütü ısıttım ve içti saat 23.15 gibiydi. Sonra da uyudu....Karnı aç iken katiyen uyumuyor.. Bu döngü böyle devam ediyor. Mama da yetmiyor olabilir bilemiyorum.
Ne yapmalıyım önerin var mı ?

X